
Naujausios
Visada laukiama
Puspenktos savaitės. Tiek ponia Dalia turi laiko Lietuvoje, kad spėtų aplankyti artimuosius, giminaičius, pulkus draugių ir draugų. Vyras išleisdamas į Lietuvą kūrybingą savo žmoną juokavo: "Eik, Dalyte, galvom. Žinau, kad tau to reikia."
Kelmės gatvėje ją pamatę pažįstami nuoširdžiai apsidžiaugia: "O, šypsenėlė!" Džiaugiasi ir Dalia: "Atrodo, jog ne ketverius metus, o tik keturias dienas nebuvau Lietuvoje. Manęs iš šitos aplinkos dar niekas neiškirpo. Supratau, kad Kelmėje užgyvenau krūvą gerų žmonių. O tai pati didžiausia vertybė!"
Devynerius metus Amerikoje gyvenanti kelmiškė pataikė grįžti į giminės susitikimą. Giminės susitikimai rengiami kiekvienais metais jau 26 metus. Susirinko 60 žmonių.
"Matytumėt, kaip per keletą metų sesės vyras išgražino tėvelių namus. Ir man baltą kambariuką įrengė, kad turėčiau savo erdvę, kai sugrįžtu", – nuoširdžiai lyg vaikas džiaugiasi Dalia.
Tie namai ir jai, ir sesei – labai brangūs. Tai ryšys, dar siejantis su Amžinybėn iškeliavusiais tėvais. Tą ryšį Dalia jaučia ir Čikagoje. Tėveliai dažnai aplanko sapnuose. Jei mato juos susirūpinusius, supranta, jog reikia pasiruošti kokiam nors iššūkiui.
"Koks žiaurus praradimas vaikams, kurie auga vaikų namuose, – sako Dalia. – Aš galiu būti kitame pasaulio krašte, bet esu stipri, nes žinau, kad Lietuvoje – mano šaknys. Kad čia yra mano tėvai. Šaknų yra ir Amerikoje. Filadelfijoje gimė mano senelis, mamos tėvas. Ten palaidoti mano proseneliai. Bet aš augau Lietuvoje. Ir viskas man čia yra brangu. Niekas iš manęs neišims Kinčalių kaimo."
Nereikia keliaklupsčiauti dėl duonos kąsnio
Dalia prisimena vieną pokalbį su tėvu. Tąsyk vėlų rudenio vakarą jis pasitiko dukrą autobusų stotelėje. Žvarbus vėjas. Jis atmynė iš kaimelio dviračiu apsivilkęs plona striukele. Paskui į kaimą iš miestelio su dukra grįžo pėsti. "Daleli, aš visą gyvenimą dirbau tėvynei. Ir tu dirbsi", – pranašavo atsidūsėdamas.
Mama, išeidama iš šio pasaulio, palinkėjo: "Vaikai, tik būkit laimingi". Dabar dažnai sutikti pažįstami sako: "Kokia tu laiminga, kad gyveni Amerikoje." O ji atsako: "Aš taip pasirinkau. Tik ne Ameriką. O tiesiog būti laiminga. Amerika – tik atsitiktinumas. Ten gyveno mano žmogus."
Pasirinkti nebuvo lengva. Dalia – gabi režisierė ir puiki aktorė. Dirbo ne tik Kelmėje. Vykdė teatro projektus Anglijoje, Afrikoje, Jungtiniuose Arabų Emyratuose, kituose kraštuose.
Amerikoje dažniausiai prižiūri garbaus amžiaus žmones. Per tuos devynerius metus daug ko išmoko. Tapo pusiau gydytoja, beveik profesionalia slaugytoja, tik be diplomo. Tačiau sveikata dabar geresnė negu prieš dvidešimt metų. Pamiršo, kas yra galvos ar sąnarių skausmas.
Neslepia – būna ir sunkių dienų. Tuomet tenka atsiremti į lietuvį savo vyrą.
Prie tikrosios savo profesijos Dalia grįžta tik retkarčiais, kai kas nors paprašo vesti renginį ar paruošti vaikų spektakliuką.
"Aš supratau, jog gyvenimui neturiu jokių ambicijų. Kelmėje dirbau viską. Buvau ir režisierė, ir aktorė, ir rūbų dizainerė, ir pjesių kūrėja – viskas, kas tik nori. Bet niekuomet netroškau nei garbės raštų, nei medalių. Tik, kai pasakydavo: "O jūs iš vis džiaukitės, kad dar atlyginimą gaunate", būdavo skaudu. Tarsi turėčiau jaustis kalta, kad man turi mokėti atlyginimą... Lietuvoje mums nuolat buvo kalama, jog mūsų darbas – nieko vertas.
Antra vertus, dažnai prisimenu režisieriaus Eimunto Nekrošiaus žodžius: "O ko mes norim? Žmonės gyvena sunkiai. Tai kodėl jie turi ateiti į mus žiūrėti ir dar pinigus mokėti?" Taigi, ir dėl mano talento pasaulis nedaug ką prarado."
Nuvertinti talentai
– Ar pasikeitė Lietuva per tuos devynerius metus, kai joje negyvenate? Gal po truputį keičiasi ir požiūris į darbuotoją, talentingus žmones?
– Pasikeitė. Išgražėjo. Net ir kaimuose prie sukrypusios trobelės žydi gėlės. Žmonės atrodo geresni ir laimingesni, pagal išgales besišypsantys. Tačiau vis tiek pas mus dar labai daug nemeilės, žmogaus ir jo talento nevertinimo.
Susitikau su daugybe darbui atsidavusių žmonių, kurie, kaip mano tėvelis sakė, visą gyvenimą dirbo tėvynei, aukodamiesi, netaupydami savęs, atiduodami sveikatą. Bet niekas jų nevertina. Antai dailininkas rekonstruoja kito genijaus paveikslą, o gauna tik valytojos atlyginimą. Gydytojai daro stebuklus, dirba tiek, kad neaišku kada miega. O ką uždirba?
Tarpukario Lietuvos mokytojai, nejausdami stygiaus, per atostogas galėjo keliauti po Šveicariją. O ką gali leisti šiandienos mokytojai? Suprantu, kad valstybės biudžete gal ir nepakanka pinigų. Bet bent gerą žodį talentams galėtų pasakyti, o ne piršti mintį, kad jų darbas – nieko vertas.
Pavyzdžiui, aktoriaus klausia: "Na ir ką per dieną padarėte?" Jeigu turėčiau kastuvą, iškasčiau griovį. Tuomet darbas akivaizdžiai matytųsi. Darbas, kuriame reikia mąstyti, neparodomas ir sunkiai įrodomas. Todėl kartais atrodo, jog nieko ir neveiki. Nors kol sugeneruoji mintį ar dėmesio vertą idėją, gali praeiti ne diena, o visas mėnuo.
– Toks požiūris, matyt, yra visuomenės spaudimo išraiška. Kai visuotinio gėrio neužtenka kiekvienam, žmonės priversti kovoti?
– Ne tik priversti kovoti, o tiesiog pjudomi. Kiekvienas žmogus, kai į jį žvelgi atskirai, atrodo gražus, brandi asmenybė, žmogiškas. Bet kokiai grupelei numeta kaulą ir pjudo kaip šunis dėl jo kautis. Tuomet išryškėja patys bjauriausi mūsų bruožai. Svarbiausia, kad tas kovos objektas labai smulkus – tik duonos kąsnis. Dėl jo tarpusavyje kovoja mokyklos, kultūros ir gydymo įstaigos.
Man keisti tie įstaigų vadovų keitimai kas penkeri metai. Ar gali vadovas susikaupti rimtiems darbams žinodamas, kad jis – laikinas tik penkeriems metams? Jis stengsis tik prastumti tuos penkerius metus.
Ištisai kuriamos sąmokslo teorijos skatina žmones ieškoti ne gėrio, o tik trūkumų konkurentų darbuose. Užuot pasidžiaugę mąstome: "Reikia paieškoti, ką tu čia padarei ne taip." Esame labai skūpūs pagyrimo, pasidžiaugimo, gero žodžio, meilės vienas kitam.
Visi jaučiamės tokie svarbūs, nepajudinami. Net automobilių spūstyje sugebame pažeminti vienas kitą aprėkdami: "Kur čia važiuoji, žioply!"
Visko yra ir Amerikoje. Bet žmonės ten pakantesni vienas kitam. Turi daugiau kantrybės. Jeigu susitinka akys, kiekvienas pasisveikins – pažįstamas ar nepažįstamas. Tuo tarpu pasveikintas lietuvis suklapsės akimis – ko tu čia iš manęs nori, aš tavęs nepažįstu.
Amerikoje žmonės sako daugiau komplimentų vienas kitam. "Koks gražus tavo pakabutis", "Kokie gražūs batai", "Kaip tau tinka šita suknelė", – tokių komplimentų iš visiškai nepažįstamų žmonių gali išgirsti kasdien gatvėje, prekybos centre. Ir tai pralinksmina visai dienai. Žinai, kad kažkam rūpi.
Žmogus aplink save kuria tam tikrą energetinį lauką. Nepasakyčiau, kad kol gyvenau Lietuvoje, mane kas nors labai nuskriaudė, apgavo. Daviau sau žodį, tos vietos, kurioje esu, tų santykių, jeigu negaliu pagerinti, tai bent palikti tokius, kokius radau, niekuomet nepabloginti situacijos.
Emigrantai – priešai ar draugai?
– Jus po ilgesnio išsiskyrimo Lietuva ir artimieji sutiko draugiškai. Tačiau tarp Lietuvoje likusiųjų ir emigrantų irgi yra susipriešinimas.
– Žinau, kad emigrantus daugelis keikia. Jiems skiepijama visuotinė nemeilė. Bet iš kur kyla tie nameliai Lietuvoje? Iš ko tvarkomos kaimuose gyvenančių tėvų sodybos? Ar ne iš Norvegijoje, Anglijoje, Airijoje uždirbtų pinigų?
Kodėl mes savinamės Asmik Grigorian? Kodėl didžiuojamės Domantu Saboniu? Jie juk irgi dirba svetur. Bet sakome: "Jie – lietuviai. Jie – mūsų". O tie, kurie dirba statybose ar daržovių sandėliuose – jau ne mūsų. Mes jų nepažįstame. Jie – mūsų priešai.
O juk jie svetur uždirbtus pinigus išleidžia Lietuvoje, čia investuoja. Ką daryti, kai Lietuvoje trūksta gerai apmokamų darbo vietų? Smulkius versliukus tuoj pat uždusina.
Pamenate Ostapą Benderį, kuris sakė: "Kisa, kam tau pinigai? Tu neturi fantazijos." Tik fantazijos ir didelį kūrybinį potencialą turintis žmogus pajėgs ką nors sukurti ir Lietuvoje.
Džiaugiuosi, kad tokių randasi vis daugiau. Jie ką nors sukuria tiesiog iš nieko. Tik ir jiems reikia daugiau palaikymo, meilės.
Džiaugiuosi, kad Lietuvoje atsiranda daugiau pilietiškų žmonių, pasipriešinančių medžių kirtimui, kovojančių už girių išsaugojimą.
Kad jaunimas už kelis grašius neparduoda savo žinių ir gebėjimų. Jie jau nežino, ką reiškia bijoti. Girdėjau pusiau anekdotinę situaciją. Darbdavys tariasi su jaunuoliu dėl darbo užmokesčio: "Iš pradžių mokėsiu 800 eurų, vėliau – 1 200. Jaunuolis atkerta: "Tai aš ateisiu vėliau."
Šiandieninis jaunimas sako: man gyventi reikia jau šiandien, negaliu atidėlioti rytojui.
Kodėl pasiteisina užsieniečių investicijos? Jie taip pat neturi baimių, kokias turėjome mes. Jie neturi tų stereotipų, kokius mes, lietuviai, susikūrėme.
Girdėjau, jog yra redaktorių, kurie leidžia imti interviu tik iš jaunesnių negu 45 metų žmonių. Iš vyresnių negalima. Taigi, ir aš ne kiekvienam leidiniui jau tikčiau. O Amerikoje visose srityse dirba tiek daug senolių. Aš ten jaučiuosi dar visai piemenė.
– Ar planuojate kada nors visam laikui grįžti į Lietuvą?
– Norėčiau grįžti, kai užsidirbsiu amerikietišką pensiją. Čia – mano namai, mano tėvynė. Čia viskas sava. Norėčiau teikti labdarą, dalintis su savo tautiečiais. Tik yra vienas "bet". Kad gaučiau pensiją, turėsiu ten gyventi arba priimti Amerikos pilietybę. Jeigu priimsiu, grįžti į Lietuvą reikės vizos. Ir gyventi galėsiu tik ribotą laiką.
Tai dar vienas absurdas. Į referendumą dėl dvigubos pilietybės Čikagos lietuviai ėjo masiškai. Bet kažkodėl, kad jis įvyktų neužteko balsų. Kodėl mes neturime teisės senatvėje gyventi ten, kur gimėme, augome, dalį gyvenimo dirbome?
Kodėl mes savinamės Asmik Grigorian? Kodėl didžiuojamės Domantu Saboniu? Jie juk irgi dirba svetur. Bet sakome: "Jie – lietuviai. Jie – mūsų". O tie, kurie dirba statybose ar daržovių sandėliuose – jau ne mūsų.
