
Naujausios
Amerika glostė širdį ir stebino
Šiaulietis antstolis Ričardas Kudrauskas su žmona Asta, Mažeikių rajono apylinkės prokuratūros prokurore, dvi savaites praleido JAV. Greta daugybės neišdildomų įspūdžių, teisininkai iš svajonių šalimi neretai vadinamos šalies parsivežė ir įvairių pastebėjimų bei patirčių.
Edita KARKLELIENĖ
edita@skrastas.lt
„Jie – iš Lietuvos“
Kelionę Jungtinėse Amerikos Valstijose Asta ir Ričardas Kudrauskai pradėjo nuo Čikagos ir, aplankę Naująjį Orleaną, iškiliausius sostinės Vašingtono objektus – Kongreso rūmų pastatą (Kapitolijus), Baltųjų rūmų prieigas, Dž. Vašingtono obeliską ir kitus, – kelionę baigė Niujorke.
Amerikoje pirmąkart pabuvojusio šiauliečio žodžiais, širdį visos kelionės metu glostė tai, kad amerikiečiai žino Lietuvos vardą.
Kartą į vieną Naujojo Orleano pasaulinio garso kavinukę „La Day“, kurioje kepamos amerikietiškos spurgytės, užbarstytos storiausiu pudros sluoksniu, ir verdama amerikietiška kava, užsukę lietuviai buvo net sugluminti aplinkinių, sužinojusių, kad šie iš Lietuvos, reakcijos.
Audringos kavinukės lankytojų reakcijos šiauliečiai susilaukė barmenei pasiteiravus, iš kur jie atvyko. Sužinojusi, kad klientai – iš Lietuvos, padavėja kaipmat garsiai ir džiugiai visiems kavinės lankytojams pranešė: „Jie – iš Lietuvos!“.
„Žmonės taip apsidžiaugė, kad beveik visi atsistojo ir ėmė vienas už kitą garsiau ploti kartodami „iš Lietuvos!“, – prisimena R. Kudrauskas.
Ir kiek tik visos kelionės metu Kudrauskams teko prisistatyti, jog jie lietuviai, nė karto nesulaukė klausimų, kas ta Lietuva ir kur ji yra. O štai vienas amerikietis nustebino geografijos žiniomis patikslindamas, kad Lietuva – prie Baltijos jūros.
Šiukšlės – per petį
R. Kudrauskas parsivežė ne tik teigiamų pastebėjimų. Vienas iš tokių – Amerikos, neišskiriant nė vienos šios šalies valstijos, vieša netvarka.
„Ten susiklosčiusi nuomonė, kad šiukšles gatvėse privalo rinkti tik tie, kuriems tai privalu daryti, – sako šiaulietis, tapęs liudininku, kaip įvairios atliekos – greitojo maisto dėžutės, kitų produktų pakuotės ir t.t. – metamos tiesiog per petį. Ir niekas pirštu šiukšlintojo nebado, negėdija.
Prekybiniuose rajonuose susitvarkyti, surinkti šiukšles aplink kiekvieną parduotuvę turi šių parduotuvių savininkai, darbuotojai. Ir tai privalo padaryti akimirksniu – teritorija negali būti užteršta arba atrodyti nepatraukliai.
„Dabar kitomis akimis žiūriu į viešąsias Lietuvos vietas. Pas mus tikrai švaru“, – sako R. Kudrauskas.
Su mėsainiu rankoje
Amerikiečių valgymo įpročiai, pastebėjęs lietuvis, savotiški: porcijos – grandiozinės, lėkštėse – visko nuo–iki, o valgoma, kur papuolė – gatvėje, traukinyje, metro.
„Toks jausmas, kad amerikiečiai gimė su mėsainiu rankoje“, – ironizuoja R. Kudrauskas.
Viešėdami Naujajame Orleane sutuoktiniai savo kailiu patyrė, ką reiškia pietauti „amerikietiškai“. Nustebinti patarimo Kreonų restorane užsisakyti dviem asmenims tik vieną porciją, šiauliečiai netruko įsitikinti tokio patarimo pagrįstumu.
„Mums atnešė lėkštę sulig nedidelio stalo didumu, – pašnekovas ranka nubrėžė ant stalo maždaug pusės metro skersmens apskritimą. – Lėkštėje ko tik nebuvo, pradedant nuo krevečių, įvairių daržovių ir baigiant egzotika. Ir tai skirta vienam žmogui!“
R. Kudrauską dar labiau nustebino, kai trijų žmonių šeimos užsakytus patiekalus atnešė net trys padavėjai.
Išpūsti sumuštiniai, kurių amerikiečiai, anot šiauliečio, iš rankų ko gero nepaleidžia net miegodami, milžiniškos greitojo maisto porcijos JAV kelia nutukimo problemą. Antsvorį turi labai didelė dalis šalies piliečių: moterų, vyrų, net vaikų.
„Amerikiečiams visai normalu, kad 18-metis vaikinas sveria 200-230 kilogramų, – sako R. Kudrauskas. – Viena pažįstama vietinė endokrinologė patvirtino, kad nutukimas Amerikoje nebe problema, o bėda, žalojanti sveikatą.“
Kad JAV gyventojai dažniausiai maitinasi greituoju pirktiniu maistu, kurį gali įsigyti gausybėje greitojo maisto parduotuvėlių, Kudrauskai įsitikino kelioms dienoms apsistoję vienos amerikietės nuomojamame bute.
Jame nerado nei puodų, nei lėkščių, nei stalo įrankių, tik krūva greitajam maistui parsinešti skirtų kartoninių dėžučių ir vienkartinių indų. Žodžiu, negamini, tik nusiperki pagaminto maisto, pavalgęs į šiukšliadėžę išmeti vienkartinius indus.
Apskritai maistas Amerikoje nėra brangus, nes, teigia lietuvis, produktuose beveik nėra natūralių medžiagų.
„Teko matyti kavinės lankytoją, kuris pietaudamas vis išgerdavo kažkokio maisto papildo tabletę ir vandens, taip aprūpindamas organizmą reikalingomis medžiagomis“, – prisimena R. Kudrauskas.
Jo žodžiais, JAV maisto papildai išrikiuoti ant lentynų su maisto produktais, suprask, perki dešros, sūrio ar duonos, nusipirk ir vitaminų.
Pažinčių šalis
„Amerikiečiai gyvena lietuviui sunkiai suvokiamu ritmu: bėgdami į viešąjį transportą valgo, valgydami tiesiog gatvėje tvarko reikalus mobiliuoju, ausyse – ausinukai, kita ranka spaudo SMS – ir taip nuo ankstyvo ryto iki vėlaus vakaro“, – įspūdžiu dalijasi šiaulietis.
Jis sako, kad, palyginti su JAV gyventojais, Lietuvoje viskas vyksta ne vėžlio, o sraigės greičiu.
Ir netgi į vakarėlius, oficialius ir neoficialius renginius, amerikiečiai (tai lietuviai sužinojo iš pažįstamų vietos gyventojų) neina taip sau. Jei eina, vadinasi, turi konkretų tikslą. Ir tas tikslas dažniausiai – su kuo nors konkrečiu susipažinti, užmegzti naudingą pažintį, kad paskui būtų galima iš to gauti kokios nors naudos.
„Amerika – pažinčių šalis, – sako šiaulietis. – Viskas ten daroma per pažintis, jei yra pažįstamų, vadinasi, nėra nieko nepasiekiamo, o jei nėra, vadinasi, pasiekiamo nedaug.“
Apie požiūrį
Prezidento Barako Obamos politikai, pastebėjęs R. Kudrauskas, nemaža dalis Amerikos gyventojų nusiteikę priešiškai. Pirmiausia – dėl išskirtinio dėmesio juodaodžiams piliečiams.
„B. Obama, būdamas afroamerikietis, daugelyje sričių juodaodžiams daro išskirtines išlygas, kad ir kalbant apie tik juodaodžiams nemokamas studijas, apie tik jiems nemokamai statomus ir rengiamus būstus“, – iš Amerikos lietuvių sužinojęs pašnekovas.
Pasak jo, dėl tokio šalies prezidento požiūrio Amerikos gyventojai – tik susipriešinę.
Esą vengiama į darbą nepriimti juodaodžio, turinčio nors ir menką išsilavinimą, antraip jau kitą dieną gali prisistatyti visos įmanomos žmogaus teisių gynėjų institucijos ir apkaltinti darbdavį rasiniu nepakantumu.
Pašėlęs miestas
Amerikiečiai atviresni nei lietuviai. Jie nesidrovi komplekso tiesiog gatvėje prieiti prie rūstaus ar susirūpinusio žmogaus ir paklausti, kas šiam nutiko, gal reikia pagalbos.
Tokioje situacijoje buvo atsidūrusi R. Kudrausko žmona Asta. Naujajame Orleane prie jos priėjo vyriškis ir šypsodamasis paklausė, kas jai atsitiko, kodėl ji tokia liūdna.
„Juk čia Naujasis Orleanas – „crazy“ (pašėlęs) miestas, tad nereikia liūdėti“, – angliškai kelis kartus turistei iš Lietuvos pakartojo praeivis.
Amerikiečiai apskritai labai daug šypsosi, tačiau jų šypsena, pastebėjęs šiaulietis, nebūtinai reiškia, kad žmogus yra laimingas ir puikios nuotaikos. Šypsena, kad ir netikra, – būdas neskleisti negatyvios energijos greta esantiems žmonėms.
Pagalba neįgaliesiems
JAV pagarba neįgaliesiems šiauliečiui sukėlė pasigėrėjimą.
Neįgaliųjų labui, sako R. Kudrauskas, daugelyje vietų viskas apgalvota iš anksto.
Paprastas pavyzdys – traukinių stotyje. Jei tarp laukiančių traukinio yra bent vienas negalavimų turintis asmuo, jis nedelsiant bus aprūpintas specialiu kėlimo vežimėliu, jam bus paskirtas atskiras palydovas, kelionės metu tenkinantis visus neįgaliojo poreikius. Ir į traukinį neįgalus žmogus pateks greičiausiai už visus kitus keleivius, taip nepatirdamas jokio dvasinio ar fizinio diskomforto.
„Didelė pagarba šaliai, kuri, suteikdama fantastinį servisą, parodo dėmesį likimo nuskriaustiems žmonėms“, – teigia šiaulietis.
Asmeninio albumo nuotr.
ATSIMINIMAI: Amerika Astai ir Ričardui Kudrauskams ilgam įsimins ne tik asmeniniais pastebėjimais, bet ir tolimoje šalyje pamatytais pasaulinio garso objektais. Fone – Kapitolijus, Kongresų rūmų pastatas Vašingtone.
LAISVĖ: Ričardas Kudrauskas prie vieno iš Amerikos simbolių Laisvės statulos Niujorke, Laisvės saloje.
RAJONAS: Manhetenas, vienas iš Niujorko miesto rajonų.
TEMPAS: Lietuviams įstrigo greitas amerikiečių gyvenimo tempas.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
ŽINIA: Šiauliečiui teisininkui Ričardui Kudrauskui žinia, kad sutikti eiliniai amerikiečiai žino ir vertina Lietuvą, buvo viena iš maloniausių.