Baltijos šalių šimtmečio monetos dizainą sukūrė joniškietis

Baltijos šalių šimtmečio monetos dizainą sukūrė joniškietis

Bal­ti­jos ša­lių šimt­me­čio mo­ne­tos di­zai­ną su­kū­rė jo­niš­kie­tis

Iš Jo­niš­kio ki­lęs Jus­tas Pet­ru­lis ta­po ki­tą­met Bal­ti­jos vals­ty­bių šimt­me­čiui iš­lei­džia­mos pir­mo­sios bend­ros Lie­tu­vos, Lat­vi­jos ir Es­ti­jos pro­gi­nės mo­ne­tos di­zai­no au­to­riu­mi. Jo dar­bas dvi sa­vai­tes in­ter­ne­tu tru­ku­sia­me bal­sa­vi­me su­lau­kė dau­giau­siai bal­sų. Tai – jau ne pir­mas jau­no­jo di­zai­ne­rio lai­mė­ji­mas, bet pir­mas – toks sva­rus.

Lo­re­ta RIPS­KY­TĖ

loretar@skrastas.lt

Jus­to Pet­ru­lio dvie­jų eu­rų ju­bi­lie­ji­nės mo­ne­tos di­zai­nas – su­pin­ta ka­sa, ku­rios ga­lai iš­si­ša­ko­ja į Lie­tu­vos, Lat­vi­jos ir Es­ti­jos her­bus – su­rin­ko 4 277 bal­sus ir nu­ga­lė­jo tarp še­šių fi­na­li­nin­kų, ku­rių po du bu­vo at­rink­ta iš kiek­vie­nos ki­tą­met šimt­me­tį švę­sian­čios Bal­ti­jos vals­ty­bės.

Dėl bend­ros Bal­ti­jos vals­ty­bių šimt­me­čiui skir­tos mo­ne­tos, ku­rią iš­leis na­cio­na­li­niai ban­kai, di­zai­no bal­sa­vo žmo­nės ne tik iš Es­ti­jos (36 pro­cen­tai bal­sų), Lat­vi­jos (32 pro­cen­tai bal­sų), Lie­tu­vos (25 pro­cen­tai bal­sų), bet ir ki­tų Eu­ro­pos ša­lių bei Ja­po­ni­jos, Aust­ra­li­jos, Ar­gen­ti­nos, Ka­na­dos, JAV, In­di­jos, Ma­ro­ko.

Kol vy­ko bal­sa­vi­mas, mo­ne­tų di­zai­no au­to­rių var­dai ir pa­var­dės bu­vo lai­ko­mi pa­slap­ty­je. Sus­kai­čia­vus 14 302 bal­sus paaiš­kė­jo, kad lai­mė­ju­sio pro­jek­to au­to­riaus J. Pet­ru­lio dar­bas su­rin­ko jų net treč­da­lį.

Mo­ne­ta bus to­kia pat vi­so­se tri­jo­se ša­ly­se, skir­sis tik už­ra­šy­tas vals­ty­bės pa­va­di­ni­mas.

Pas­ta­rai­siais me­tais Vil­niu­je gy­ve­nan­tis Jus­tas Pet­ru­lis „Šiau­lių kraš­tui“ pa­sa­ko­jo at­si­tik­ti­nai Lie­tu­vos ban­ko skel­bi­mą pa­ma­tęs Vil­niaus dai­lės aka­de­mi­jos in­ter­ne­ti­nia­me pus­la­py­je ir nu­spren­dęs iš­mė­gin­ti lai­mę.

Kon­kur­sui jis pa­tei­kė pen­kis mo­ne­tos di­za­ino va­rian­tus, tai yra – tiek, kiek iš vi­so bu­vo lei­džia­ma vie­nam au­to­riui. Trys va­rian­tai, pa­sak jo, bu­vo pa­pras­tes­ni, eks­pe­ri­men­ti­nio po­bū­džio, o du – la­biau idė­ji­niai, at­spin­din­tys tri­jų vals­ty­bių is­to­ri­jos es­mę. Bū­tent vie­nas šių va­rian­tų ir ta­po nu­ga­lė­to­ju.

Jus­tui Pet­ru­liui bus skir­tas pi­ni­gi­nis pri­zas, taip pat ne­liks ne­pas­te­bė­ti ir da­lis už mo­ne­tą bal­sa­vu­sių gy­ven­to­jų. Bur­tų ke­liu bu­vo iš­trauk­ti 100 lai­mė­to­jų, ku­rie gaus po tris 2 eu­rų pro­gi­nes mo­ne­tas iš kiek­vie­nos ša­lies. Mo­ne­tos nu­miz­ma­ti­nė­se pa­kuo­tė­se bus iš­siųs­tos po jų iš­lei­di­mo į apy­var­tą 2018-ųjų pra­džio­je.

Tai jau ne pir­mas in­dust­ri­jų di­zai­no spe­cia­ly­bę Vil­niaus dai­lės aka­de­mi­jo­je bai­gu­sio me­ni­nin­ko ap­do­va­no­ji­mas.

Prieš ke­le­rius me­tus jo su­kur­tam se­no­vi­nę žie­do for­mos su smeig­tu­ku se­gę pri­me­nan­čiam švies­tu­vui „Stick­Ring“ di­zai­no spe­cia­lis­tų ir dės­ty­to­jų ko­mi­si­ja iš Di­džio­sios Bri­ta­ni­jos, Aust­ri­jos, Ita­li­jos, Bel­gi­jos ir Es­ti­jos sky­rė ge­ro di­zai­no pri­zą.

„Tuo­me­ti­nis kul­tū­ros mi­nist­ras Arū­nas Ge­lū­nas spau­dė ran­ką, ša­lia at­si­sto­jo Vil­niaus dai­lės aka­de­mi­jos ka­ted­ros ve­dė­jas Juo­zas Brun­dza. Ge­ras jaus­mas in­dust­ri­nio di­zai­no ant­ra­kur­siui sto­vė­ti gre­ta jo, sa­vo au­to­ri­te­to bei bū­ti įver­tin­tam už­sie­nio ko­mi­si­jos“, – pri­si­me­na di­zai­ne­ris.

Tie me­tai jam bu­vo ypa­tin­gi. La­bai pa­ti­ko te­ma, tad dir­bo dvi­gu­bai ir stu­di­jų at­si­skai­ty­mui su­kū­rė du švies­tu­vus vie­to­je vie­no. Va­do­vė Ju­li­ja Ma­zū­rie­nė stu­den­tą la­bai ska­ti­no, lei­do da­ry­ti, ką no­ri. Už tai jai iki šiol dė­kin­gas. Ant­ra­sis švies­tu­vas, kaip ir dar vie­nos bend­ra­kur­sės Li­nos Dumb­ra­vai­tės dar­bas, bu­vo įver­tin­ti dip­lo­mais.

„Pa­me­nu ko­mi­si­jos ver­dik­tą, kad švies­tu­vas „Stick­Ring“ tu­rė­tų bū­ti ne tik pro­to­ti­pas, bet ir pa­tek­ti į ma­si­nę ga­my­bą. Pas­ka­tin­tas ga­li­mo lai­mė­ti pi­ni­gi­nio pri­zo tą pa­tį švies­tu­vą vė­liau pa­tei­kiau kon­kur­sui Ki­ni­jo­je. Ma­no ma­ma dė­jo vi­sas pa­stan­gas fi­nan­siš­kai rem­da­ma, tad ti­kė­jau­si lai­mė­da­mas bent taip at­si­ly­gin­ti. Pa­te­kau tarp 50 ge­riau­sių­jų gau­da­mas at­ly­gį vos vos di­des­nį, nei kai­na­vo siun­ti­mo iš­lai­dos į Šan­cha­jų. Ža­dė­to dip­lo­mo bei me­da­lio taip ir ne­su­lau­kiau. Gal­būt kaž­kur Azi­jo­je da­bar švies­tu­vas ir ga­mi­na­mas ma­siš­kai, – juo­kia­si J. Pet­ru­lis ir pri­du­ria: – tad pa­ta­riu jau­nes­niems – ne­kar­to­ki­te ma­no klai­dų. Ver­čiau kon­sul­tuo­ki­tės, ieš­ko­ki­te bend­ra­min­čių, įgy­ven­din­ki­te idė­ją ir nea­ti­duo­ki­te ki­tiems dy­kai.“

Stu­di­juo­da­mas Vil­niaus dai­lės aka­de­mi­jo­je Jus­tas Pet­ru­lis bend­ra­dar­bia­vo su vie­na kom­piu­te­rių kom­po­nen­tų fir­ma, ku­rio­je at­li­ko pra­kti­ką ir pa­siū­lė di­zai­no idė­ją kom­piu­te­rių ek­ra­nų va­lik­liui ir purkš­tu­vui. Vė­liau jau pa­ti įmo­nė šią idė­ją įgy­ven­di­no.

Dar mo­ky­da­ma­sis Jo­niš­ky­je bū­si­masis di­zai­ne­ris lan­kė Al­gi­man­to Rau­do­ni­kio me­no mo­kyk­lą. Sa­ko iki da­bar pri­si­me­nan­tis pui­kias mo­ky­to­jas Vi­dą Žu­kie­nę ir Vla­dą An­ce­vi­čie­nę.

„Jos nuo ma­žų die­nų mušt­ra­vo, ug­dė, kar­to­jo kom­po­zi­ci­jos tai­syk­les“, – „Šiau­lių kraš­tui“ pa­sa­ko­jo bu­vęs jų mo­ki­nys, da­bar, lan­ky­da­ma­sis tė­viš­kė­je, kar­tais už­su­kan­tis į me­no mo­kyk­lą pa­si­da­lin­ti sa­vo pa­tir­ti­mi su mo­ki­niais. Jis sa­kė pa­de­dan­tis vai­kams su­si­da­ry­ti įspū­dį apie kiek­vie­ną su dai­le su­si­ju­sią spe­cia­ly­bę, su­si­vok­ti, kuo la­biau tik­tų bū­ti – in­ter­je­ro ar ob­jek­tų di­zai­ne­riais, o gal­būt ar­chi­tek­tais.

Vie­no J. Pet­ru­lio kū­ry­bi­nio dar­bo frag­men­tą Jo­niš­ky­je ant pa­sta­to sie­nos ma­to praei­viai, sku­ban­tys link Al­gi­man­to Rau­do­ni­kio me­no mo­kyk­los. Tai – se­no­jo Jo­niš­kio vaiz­das, ku­ris bu­vo at­rink­tas iš ra­jo­ne vy­ku­sio moks­lei­vių ple­ne­ro dar­bų.

Ba­ka­lau­ro stu­di­jas bai­gęs 25-erių me­tų jau­nuo­lis šiuo me­tu dir­ba lais­vai sam­do­mu di­zai­ne­riu ir dau­giau dė­me­sio ža­da skir­ti kon­kur­sams. Gal­būt vėl da­ly­vaus pro­gi­nių mo­ne­tų di­zai­no kon­kur­suo­se, skir­tuo­se Lie­tu­vos dip­lo­ma­ti­jai, tei­si­nei sis­te­mai, Va­sa­rio 16-osios ak­to sig­na­ta­rams.

Jus­to PET­RU­LIO as­me­ni­nės nuo­tr.

25-erių me­tų Jus­tas Pet­ru­lis ta­po ju­bi­lie­ji­nės Lie­tu­vos, Lat­vi­jos ir Es­ti­jos vals­ty­bių šimt­me­čio mo­ne­tos di­zai­no kon­kur­so nu­ga­lė­to­ju.

Šis jo­niš­kie­čio su­kur­tas Bal­ti­jos vals­ty­bių šimt­me­čio mo­ne­tos di­zai­nas su­rin­ko net treč­da­lį iš vi­so pa­sau­lio bal­sa­vu­sių gy­ven­to­jų bal­sų.

Jus­to Pet­ru­lio di­zai­no bal­dai ga­mi­na­mi Lie­tu­vo­je ir par­duo­da­mi Švei­ca­ri­jo­je.

Jo­niš­kie­tis yra su­kū­ręs ir iki 40 ke­lei­vių ga­lin­tį pluk­dy­ti ka­ta­ma­ra­ną (vi­zua­li­za­ci­ją ir su­ma­žin­tą pro­to­ti­pą).

Šiau­di­nio so­do pa­vi­da­lo švies­tu­vas – 2014 me­tų bai­gia­ma­sis Jus­to ba­ka­lau­ri­nis dar­bas.

Už švies­tu­vą „Stick­Ring“ 2012 me­tais Jus­tas Pet­ru­lis, ta­da dar tik Vil­niaus dai­lės aka­de­mi­jos ant­ro kur­so stu­den­tas, bu­vo įver­tin­tas tarp­tau­ti­nės ko­mi­si­jos skirtu pri­zu už ge­rą di­zai­ną.

Jus­tas Pet­ru­lis ma­no, kad ir Lie­tu­vo­je yra ga­li­my­bių gy­ven­ti.