
Naujausios
IDĖJA SAVAITGALIUI: BOKŠTAI
Bokštas atveria Šiaulės apylinkių grožį
Tytuvėnų regioninio parko iniciatyva netoli Kudinų (Šiaulės) piliakalnio (Radviliškio rajonas) pastatytas apžvalgos bokštas tapo lankytojų traukos objektu.
Saulius JUŠKEVIČIUS
saulius@skrastas.lt
Įspūdingi vaizdai
Nuo vienintelio rajone bokšto atsiveriantys vaizdai nenuvilia. Bokštas pastatytas ant 9 metrų aukščio kalvos. Nuo 21 metro aukščio bokšto apžvalgos aikštelės matosi ne tik gretimos apylinkės. Giedrą dieną galima išvysti ir Radviliškį, Rėkyvą, Bubius, didžiąją dalį Gomertos kraštovaizdžio draustinio.
Gražiais apylinkių vaizdais galima grožėtis ir neįlipus į pačią bokšto viršūnę. Bokšto aukštis prilygsta septynių aukštų namui.
Iš metalo sukonstruota bokšto statyba užtruko bemaž metus, jo vertė – apie 300 tūkstančių eurų.
Bokšto teritorijoje įrengtos ir vietos dviratininkams, tualetas, pavėsinė, šalia į bokštą vedančio takelio įrengti suoleliai poilsiui. Nuo bokšto takeliu galima pasiekti Kudinų (Šiaulės) piliakalnį.
Netoliese yra Varpinės kalnas, šiek tiek atokiau – Kartuvių kalnas. Šiaulėnų ir Šaukoto apylinkėse išsidėsčiusius objektus galima pasiekti ne tik automobiliu, bet ir dviračiu.
Pasak regioninio parko direktoriaus Vytauto Stonio, kilus minčiai regiono parke įrengti apžvalgos bokštus, buvo pradėta galvoti, ir kaip parodyti šį gražų kraštą.
„Parengti du maršrutai – dviračiais ir automobiliu, kuriais galima aplankyti įdomias parko zonoje ir greta jo esančias lankytinas vietas. Įrengėme nuorodas, stendus. Prie kiekvieno lankytino objekto įrengtas ir pažintinis stendas, kuriame – trumpas tos vietos aprašymas“, – pasakojo direktorius.
Pasak jo, Šiaulės žemė turėtų sudominti mėgstančius keliauti, geriau pažinti savo kraštą.
Kelionė Šiaulės žeme
Abu pažintiniai maršrutai prasideda Šiaulėnuose.
17,3 kilometro ilgio maršrute galima aplankyti Šiaulėnuose esantį Šiaulėnų krašto muziejų, bažnyčią, Šemetų koplyčią-mauzoliejų, Šiaulėnų dvarą (dar išlikusį pastatą su unikalia oranžerija, jungusia dvaro rūmus su tarnų namu, svirną, kalvės griuvėsius).
Po to pasukti į Diktariškio kaimą, kuriame yra išlikę dvaro rūmai. Važiuojant toliau, aplankomas apžvalgos bokštas, Šiaulės kalnas, Paežerių ežeras, Baublės tvenkinys.
22,5 kilometro ilgio maršrute, be objektų Šiaulėnuose, galima aplankyti Viliošių miško pušį, Baublės tvenkinį, apžvalgos bokštą, Šiaulės kalną, Paežerių ežerą, pušį su koplytėle, Daukšių akmenį su duobutėmis, Stalmokų karjerą ir kaimą, buvusį seklų ežerą.
Keliautojai turės galimybę pamatyti ne tik vertus dėmesio objektus, bet ir pasigrožėti Šiaulės žemės gamta, kalvomis, ežerais ar tvenkiniais, pailsėti gamtos prieglobstyje.
Netoli bokšto – legendomis apipintos vietos
Vakariniame Radviliškio rajono pakraštyje esantis Šiaulėnų miestelis ir jo apylinkės apipintos legendomis. Greta – Šiaulaičių ir Pašiaulio kaimai ir netoli aukštai virš jų iškilęs Šiaulės kalnas (Kudinų piliakalnis).
Pasak legendų, čia stovėjusi stipri pilis. Ji turėjo ir savo miestą, kurį, pasak legendos, pakilęs vėjas užpustė smėliu, taip atsiradęs piliakalnis. Mieste buvusi varpinė ir bažnyčia, jos dabar atsidūrusios po smėliu. Visai šalia jo – Varpinės, kiek atokiau – Kartuvių kalnas.
Sakoma, kad net varpus gaudžiant galima išgirsti priglaudus ausį prie kalno. Kita legenda byloja, kad kažkur čia vyko mūšis ir prasivėrusi žemė prarijo netikėlių kariuomenę.
Visa tai rodo, kad čia senovėje buvo garsi vieta, galbūt kažkokios administracinės žemės centras. Apylinkėse tyvuliavo du gana dideli seklūs ežerai, kurių vietas galima atsekti pagal lygias durpingas pievas, piliakalnio papėdėje iki šiol trykšta šaltinis.
Prieš keliasdešimt metų atliekant žvalgomuosius tyrimus buvo aptiktos ir senovinės gyvenvietės liekanos. Prieškariu ir net tarybiniais laikais prie Šiaulės kalno pavasariais vykdavo pamaldos, į kurias suvažiuodavo žmonės iš atokių apylinkių.
Vietoje, kur pastatytas bokštas, – ypatingas reljefas. Nuo Radviliškio besitęsiančios vidurio Lietuvos lygumos virsta kalvų masyvu. Yra net ir kaimas, pavadintas Kalnų vardu, trys ežerai.
Kalvynas tęsiasi vakarų kryptimi kelis kilometrus, pereidamas į buvusios didžiulės pelkės Tytuvėnų tyrelio guolį. Ten pagal dabartinį suskirstymą baigiasi Aukštaitija ir prasideda Žemaitija.
Jau kelis dešimtmečius šias vietas saugo Gomertos kraštovaizdžio draustinis, o dabar čia – ir Tytuvėnų regioninio parko teritorija.
Autoriaus nuotr.
BOKŠTAS: Ant aukščiausios Šiaulės krašto kalvos.
VAIZDAI: Nuo bokšto apžvalgos aikštelės atsiveria įspūdingi vaizdai.
APYLINKĖS: Vaizdas pakilus vos porą aikštelių.
KONSTRUKCIJA: Metalinis apžvalgos bokštas – 21 metro aukščio.
LAIPTAI: Į bokšto viršų veda metaliniai laiptai.
TAKAS: Nuo bokšto papėdės takas į dešinę veda į Šiaulės kalną (Kudinų piliakalnį).
INFORMACIJA: Bokšto apžvalgos aikštelėje įrengtas informacinis stendas su nuorodomis, kur matoma viena ar kita vieta.
STENDAS: Bokšto papėdėje – informacinis stendas apie Šiaulės kraštą.