Bokštas atveria Šiaulės apylinkių grožį

Bokštas atveria Šiaulės apylinkių grožį

IDĖ­JA SA­VAIT­GA­LIUI: BOKŠ­TAI

Bokš­tas at­ve­ria Šiau­lės apy­lin­kių gro­žį

Ty­tu­vė­nų re­gio­ni­nio par­ko ini­cia­ty­va ne­to­li Ku­di­nų (Šiau­lės) pi­lia­kal­nio (Rad­vi­liš­kio ra­jo­nas) pa­sta­ty­tas ap­žval­gos bokš­tas ta­po lan­ky­to­jų trau­kos ob­jek­tu.

Sau­lius JUŠ­KE­VI­ČIUS

saulius@skrastas.lt

Įs­pū­din­gi vaiz­dai

Nuo vie­nin­te­lio ra­jo­ne bokš­to at­si­ve­rian­tys vaiz­dai ne­nu­vi­lia. Bokš­tas pa­sta­ty­tas ant 9 met­rų aukš­čio kal­vos. Nuo 21 met­ro aukš­čio bokš­to ap­žval­gos aikš­te­lės ma­to­si ne tik gre­ti­mos apy­lin­kės. Gied­rą die­ną ga­li­ma iš­vys­ti ir Rad­vi­liš­kį, Rė­ky­vą, Bu­bius, di­džią­ją da­lį Go­mer­tos kraš­to­vaiz­džio draus­ti­nio.

Gra­žiais apy­lin­kių vaiz­dais ga­li­ma gro­žė­tis ir neį­li­pus į pa­čią bokš­to vir­šū­nę. Bokš­to aukš­tis pri­lygs­ta sep­ty­nių aukš­tų na­mui.

Iš me­ta­lo sukonst­ruota  bokš­to sta­ty­ba už­tru­ko be­maž me­tus, jo ver­tė – apie 300 tūks­tan­čių eu­rų.

Bokš­to te­ri­to­ri­jo­je įreng­tos ir vie­tos dvi­ra­ti­nin­kams, tua­le­tas, pa­vė­si­nė, ša­lia į bokš­tą ve­dan­čio ta­ke­lio įreng­ti suo­le­liai poil­siui. Nuo bokš­to ta­ke­liu ga­li­ma pa­siek­ti Ku­di­nų (Šiau­lės) pi­lia­kal­nį.

Ne­to­lie­se yra Var­pi­nės kal­nas, šiek tiek ato­kiau – Kar­tu­vių kal­nas. Šiau­lė­nų ir Šau­ko­to apy­lin­kė­se iš­si­dės­čiu­sius ob­jek­tus ga­li­ma pa­siek­ti ne tik au­to­mo­bi­liu, bet ir dvi­ra­čiu.

Pa­sak re­gio­ni­nio par­ko di­rek­to­riaus Vy­tau­to Sto­nio, ki­lus min­čiai re­gio­no par­ke įreng­ti ap­žval­gos bokš­tus, bu­vo pra­dė­ta gal­vo­ti, ir kaip pa­ro­dy­ti šį gra­žų kraš­tą.

„Pa­reng­ti du marš­ru­tai – dvi­ra­čiais ir au­to­mo­bi­liu, ku­riais ga­li­ma ap­lan­ky­ti įdo­mias par­ko zo­no­je ir gre­ta jo esan­čias lan­ky­ti­nas vie­tas. Įren­gė­me nuo­ro­das, sten­dus. Prie kiek­vie­no lan­ky­ti­no ob­jek­to įreng­tas ir pa­žin­ti­nis sten­das, ku­ria­me – trum­pas tos vie­tos ap­ra­šy­mas“, – pasakojo di­rek­to­rius.

Pa­sak jo, Šiau­lės že­mė tu­rė­tų su­do­min­ti mėgs­tan­čius ke­liau­ti, ge­riau pa­žin­ti sa­vo kraš­tą.

Ke­lio­nė Šiau­lės že­me

Abu pa­žin­ti­niai marš­ru­tai pra­si­de­da Šiau­lė­nuo­se.

17,3 ki­lo­met­ro il­gio marš­ru­te ga­li­ma ap­lan­ky­ti Šiau­lė­nuo­se esan­tį Šiau­lė­nų kraš­to mu­zie­jų, baž­ny­čią, Še­me­tų kop­ly­čią-mau­zo­lie­jų, Šiau­lė­nų dva­rą (dar iš­li­ku­sį pa­sta­tą su uni­ka­lia oran­že­ri­ja, jun­gu­sia dva­ro rū­mus su tar­nų na­mu, svir­ną, kal­vės griu­vė­sius).

Po to pa­suk­ti į Dik­ta­riš­kio kai­mą, kuriame yra iš­li­kę dva­ro rū­mai. Va­žiuo­jant to­liau, ap­lan­ko­mas ap­žval­gos bokš­tas, Šiau­lės kal­nas, Pae­že­rių eže­ras, Baub­lės tven­ki­nys.

22,5 ki­lo­met­ro il­gio marš­ru­te, be ob­jek­tų Šiau­lė­nuo­se, ga­li­ma ap­lan­ky­ti Vi­lio­šių miš­ko pu­šį, Baub­lės tven­ki­nį, ap­žval­gos bokš­tą, Šiau­lės kal­ną, Pae­že­rių eže­rą, pu­šį su kop­ly­tė­le, Dauk­šių ak­me­nį su duo­bu­tė­mis, Stal­mo­kų kar­je­rą ir kai­mą, bu­vu­sį sek­lų eže­rą.

Ke­liau­to­jai tu­rės ga­li­my­bę pa­ma­ty­ti ne tik ver­tus dė­me­sio ob­jek­tus, bet ir pa­si­gro­žė­ti Šiau­lės že­mės gam­ta, kal­vo­mis, eže­rais ar tven­ki­niais, pail­sė­ti gam­tos prie­globs­ty­je.

Ne­to­li bokš­to – le­gen­do­mis api­pin­tos vie­tos

Va­ka­ri­nia­me Rad­vi­liš­kio ra­jo­no pa­kraš­ty­je esan­tis Šiau­lė­nų mies­te­lis ir jo apy­lin­kės api­pin­tos le­gen­do­mis. Gre­ta – Šiau­lai­čių ir Pa­šiau­lio kai­mai ir ne­to­li aukš­tai virš jų iš­ki­lęs Šiau­lės kal­nas (Ku­di­nų pi­lia­kal­nis).

Pa­sak le­gen­dų, čia sto­vė­ju­si stip­ri pi­lis. Ji tu­rė­jo ir sa­vo mies­tą, ku­rį, pa­sak le­gen­dos, pa­ki­lęs vė­jas už­pus­tė smė­liu, taip at­si­ra­dęs pi­lia­kal­nis. Mies­te bu­vu­si var­pi­nė ir baž­ny­čia, jos da­bar at­si­dū­ru­sios po smė­liu. Vi­sai ša­lia jo – Var­pi­nės, kiek ato­kiau – Kar­tu­vių kal­nas.

Sa­ko­ma, kad net var­pus gau­džiant ga­li­ma iš­girs­ti pri­glau­dus au­sį prie kal­no. Ki­ta le­gen­da by­lo­ja, kad kaž­kur čia vy­ko mū­šis ir pra­si­vė­ru­si že­mė pra­ri­jo ne­ti­kė­lių ka­riuo­me­nę.

Vi­sa tai ro­do, kad čia se­no­vė­je bu­vo gar­si vie­ta, gal­būt kaž­ko­kios ad­mi­nist­ra­ci­nės že­mės cent­ras. Apy­lin­kė­se ty­vu­lia­vo du ga­na di­de­li sek­lūs eže­rai, ku­rių vie­tas ga­li­ma at­sek­ti pa­gal ly­gias dur­pin­gas pie­vas, pi­lia­kal­nio pa­pė­dė­je iki šiol trykš­ta šal­ti­nis.

Prieš ke­lias­de­šimt me­tų at­lie­kant žval­go­muo­sius ty­ri­mus bu­vo ap­tik­tos ir se­no­vi­nės gy­ven­vie­tės lie­ka­nos. Prieš­ka­riu ir net ta­ry­bi­niais lai­kais prie Šiau­lės kal­no pa­va­sa­riais vyk­da­vo pa­mal­dos, į ku­rias su­va­žiuo­da­vo žmo­nės iš ato­kių apy­lin­kių.

Vie­to­je, kur pa­sta­ty­tas bokš­tas, – ypa­tin­gas rel­je­fas. Nuo Rad­vi­liš­kio be­si­tę­sian­čios vi­du­rio Lie­tu­vos ly­gu­mos virs­ta kal­vų ma­sy­vu. Yra net ir kai­mas, pa­va­din­tas Kal­nų var­du, trys eže­rai.

Kal­vy­nas tę­sia­si va­ka­rų kryp­ti­mi ke­lis ki­lo­met­rus, pe­rei­da­mas į bu­vu­sios di­džiu­lės pel­kės Ty­tu­vė­nų ty­re­lio guo­lį. Ten pa­gal da­bar­ti­nį su­skirs­ty­mą bai­gia­si Aukš­tai­ti­ja ir pra­si­de­da Že­mai­ti­ja.

Jau ke­lis de­šimt­me­čius šias vie­tas sau­go Go­mer­tos kraš­to­vaiz­džio draus­ti­nis, o da­bar čia – ir Ty­tu­vė­nų re­gio­ni­nio par­ko te­ri­to­ri­ja.

Au­to­riaus nuo­tr.

BOKŠ­TAS: Ant aukš­čiau­sios Šiau­lės kraš­to kal­vos.

VAIZ­DAI: Nuo bokš­to ap­žval­gos aikš­te­lės at­si­ve­ria įspū­din­gi vaiz­dai.

APY­LIN­KĖS: Vaiz­das pa­ki­lus vos po­rą aikš­te­lių.

KONST­RUK­CI­JA: Me­ta­li­nis ap­žval­gos bokš­tas – 21 met­ro aukš­čio.

LAIP­TAI: Į bokš­to vir­šų ve­da me­ta­li­niai laip­tai.

TA­KAS: Nuo bokš­to pa­pė­dės ta­kas į de­ši­nę ve­da į Šiau­lės kal­ną (Ku­di­nų pi­lia­kal­nį).

IN­FOR­MA­CI­JA: Bokš­to ap­žval­gos aikš­te­lė­je įreng­tas in­for­ma­ci­nis sten­das su nuo­ro­do­mis, kur ma­to­ma vie­na ar ki­ta vie­ta.

STEN­DAS: Bokš­to pa­pė­dė­je – in­for­ma­ci­nis sten­das apie Šiau­lės kraš­tą.