
Naujausios
Dalia Teišerskytė apie poeziją, gyvenimą, knygas
Radviliškyje lankėsi poetė, visuomenės veikėja, Seimo narė Dalia Teišerskytė. Pirmą kartą mieste paminėtoje poezijos dienoje netrūko eilių apie meilę, prisiminimų apie jaunystę, tremtyje praleistus metus.
Saulius JUŠKEVIČIUS
saulius@skrastas.lt
Gerbėjų šiltai sutikta poetė sakė, kad viskas, kas gražu, yra poezija, kuri gal ir ne visada būna graži viduje. Susitikimo pradžioje ji pasidalijo mintimis apie dabar taip puolamą poetą Justiną Marcinkevičių.
„Putinaitės knygos pristatyme Knygų mugėje buvo prikalbėta visokių nesąmonių, kurias gėda net minėti. Labai nekorektiškai ir ne laiku bandoma ant Justino Marcinkevičiaus galvos išlieti kibirą purvo. Kai kurie tai priima su tokiu džiugesiu ir tokia saldybe. Nusišnekėta net iki tokių dalykų, kad jis dramą „Mindaugas“ neva parašęs KGB užsakymu. Mane juokas ima nuo tokių kalbų. Juk nuo J. Marcinkevičiaus trilogijų, kitų poetų eilių apie Lietuvą ir prasidėjo mūsų atgimimas“, – sakė D. Teišerskytė.
Savo paskutinių knygų pristatymą ji pradėjo nuo knygos „Atskrisk Kalėdoms, Angele baltasai“. Knygelėje apie 20 eilėraščių ir kiekvienas jų iliustruotas piešiniu.
„Per visus metus, kuriuos dirbu Seime, kolegoms Kalėdų proga dovanodavau po eilėraštį. Taip per 15 metų susidarė nemažas jų pluoštas. Ir kai kartą leidyklos „Alma Littera“ atstovai manęs pasiteiravo, ar neturiu ko nors tinkančio Kalėdoms, aš papasakojau apie šiuos eilėraščius-sveikinimus. Tuomet jie man ir pasiūlė išleisti šiuos sveikinimus atskira knygute“, – sakė poetė.
Kalbėdama apie savo kitą poezijos knygą „Meilės laiškai“ poetė atviravo, jog parašyti pirmąjį eilėraštį ją paskatino vienas įvykis.
„Kartą į mane kreipėsi moteris, kurios dukra buvo suspardyta Sausio 13-ąją. Ji susirgo vėžiu. Merginos gydymui reikėjo trijų tūkstančių litų. Aš kreipiausi į premjerą Adolfą Šleževičių. Pinigų buvo duota. Po kurio laiko paskambinau premjerui padėkoti ir paklausiau, kaip galėčiau atsidėkoti už pagalbą. Šis man ir sako: „Parašykit man meilės laišką, o tai visi tik rašo skundus ar keiksmus.“ Parašiau jam suliteratūrintą laišką ir nusiunčiau“, – pasakojo poetė.
D. Teišerskytė laišką nusiuntė ir dienraščiui „Respublika“.
„Ir koks man buvo siaubas, kai šeštadienį, atsivertusi priedą „Brigita“, išvydau šį laišką. Paskambinau į redakciją, o ten pasidžiaugė mano laišku ir pasiūlė tokius laiškus rašyti kiekvieną šeštadienį. Taip gimė 38 laiškai. Skaitytojai tik spėliodavo, kam jie skirti. Kai po 38 savaičių pasakiau, kad jau išsisėmiau, man buvo pasakyta: „Mes atleidžiam tave nuo šios prievolės su sąlyga, kad šie laiškai bus išleisti atskira knyga“, – apie „Meilės laiškų“ gimimo istoriją pasakojo D. Teišerskytė.
Pasak jos, išleistoje knygoje publikuojami 32 laiškai iš 38 parašytų.
Susitikime buvo kalbama ir apie tremtį Sibiran, ten sutiktus žmones, kurie įamžinti prisiminimų ir eilių knygoje „Ir aš ten buvau“.
„Mintis parašyti prisiminimų knygą apie tremtį kirbėjo jau seniai. Skaičiau kitų parašytas knygas, žavėjausi jų talentais ir tobula atmintimi, gebėjimu biografiškai ir geografiškai tiksliai aprašyti asmeninius, bendruomenės ir tautos likimus. Bet vis išleisdavau kitokio turinio knygas, kurios buvo svarbios gal tik man pačiai“, – pasakojo poetė.
Pasak jos, mirus trečiam (paskutiniam) broliui, su ta netektimi atėjo suvokimas, kad ir mudvi su seserimi nesame amžinos, kad reikia skubėti atiduoti atminimo duoklę seneliams, tėvams, broliams ir visiems kitiems, kurie buvo malami tomis pačiomis skausmo ir netekčių girnomis.
„Sudarydama knygą stengiausi būti atvira ir nuoširdi. Nieko negražinau, bet ir perdėtai neverkšlenau. Tai mano gyvenimo akimirkos, valandos, metai, išsakyti eilėmis ir proza. Be datų eiliškumo. Emocijų diktatui pasidavus. Tai nuoširdi padėka dideliems ir gražiems žmonėms, kurių dėka aš gyvenau labai įdomų ir prasmingą, tegu ir sunkų, permainingą gyvenimą“, – sakė viešnia.
Pačios rašytojos vaikystė ir tolesnis gyvenimas tiesiogiai susijęs su šiais įvykiais.
D. Teišerskytė sakė, kad nors ir sunku apie tai kalbėti, tačiau jautė pareigą knygoje įamžinti artimus žmones, tėviškės dvarelį Leonavos kaime, kurio vietoje jau likę tik akmenys ir ąžuolai, pažintus žmones, išgyventus jausmus.
Poetė, išleidusi keturiolika knygų bei keturis kompaktinius diskus, dalijosi prisiminimais iš gyvenimo tremtyje, įvairių gyvenimo etapų.
Poezijos šventėje poetė susitiko su studijų draugu Bernardu Kariniausku, kurį ji susitikime švelniai vadino Beniumi. Vaikinu (dabar jau žilagalviu vyru), kuris studijų technikume laikais buvo ją įsimylėjęs, tačiau taip ir nesulaukė vėjavaikės, kaip sakė pati poetė, atsako.
Autoriaus nuotr.
MEILĖ: Poezijos popietėje Dalia Teišerskytė susitiko su Bernardu (Beniu) Kariniausku, kuris studijų laikais buvo iki ausų įsimylėjęs poetę.
SUSITIKIMAS: Su radviliškiečiais gerbėjais susitikusi poetė Dalia Teišerskytė pristatė savo paskutines poezijos knygas.