
Naujausios
DIEDUKO LANGO KRYŽIUS
Nijolė SAIMININKIENĖ
Diedukas, maudžiančias kojas aptraukęs švariom vilnonėm kojinėm, pusiaugulom drybso lovoje, veidu į langą, kryžmai padalintą į keturias dalis. Diedukui jau sunku išeit į lauką. Nebent vaikams padedant, ir tai tik geru oru. Kitaip tuoj sąnarius maudžia. Arba širdis stoja.
Dabar giedra. Obels šaka, aplipusi pritvinkusiais pumpurais, kaip pirštu krebždena lango stiklą. Diedukas šypsosi. Sulaukė pavasario, gal ir šviežių bulvių sulauks. Kai obelis pražys, perskirs tą kryžių, atsidarys langą ir kvėpuos, kvėpuos...
“Mano lango kryžius”,- taip diedukas vadina savo langą.
Visi šito namo langai su “kryžium”. Dvipusiai su dviem orlaidėm. Senoviški. Seni. Kai susuka žiemos vėjai, tai ir “dubultai” nebelaiko – speigus šaltis kiaurai rėmus lenda. Gerus langus senis Ragauskis kadais judviejų su Saliute namui padirbo, bet tiek metų jokia mediena nelaiko, kad ir dažoma kas antros Velykos.
Diedukas lenkia pirštus, mintyse skaičiuodamas namo pastatymo dešimtmečius. Šešis sukumpusius pirštus užlankstė. Taip ir yra. Jam devyniasdešim su uodegike, namui – šešios dešimtys su stogeliu. Jaunas vedė, jaunas ir statė. Sau. Visam gyvenimui.
O, žiūrėk, užteko ir sau, ir vaikams, ir vaikų vaikams. Trečia karta pro tą patį lango kryžių žiūri. Kryžius išlydi išeinančius, pasitinka grįžtančius. Lyg laimintų. Vasarą baltom užuolaidėlėm kaip vėliavom mosuoja, žiemą juodu kryželiu ant balto sniego atsimuša. Lyg priklaupti kviestų.
Dieduk, kelkis. Reikia lovą nuo lango atitraukt,- įlekia anūkienė, smulkutė tamsi moterytė, iš pažiūros dar į mergaites tebetinkanti, bet jau du vaikiukus pagimdžius. Diedukui proanūkiai.
O ko dabar taip?,– krebžda iš savo guolio Diedukas. – Ar kas atsitiko?
Meistrai atvažiavo, langus išmatuos, naujus užsakysim. Kiek galima kiaurapūty gyvent? Vaikai visa žiemą snarglėti po trobą krapinėja, skersvėjis ant skervėjo, jokie kamšalai nebegelbsti.
Teisingai sakai, vaikeli, teisingai,– pasiremdamas lazda, eina link kėdės Diedukas.
Jis sėdasi kambario kampe, pasiremia ant lazdelės ir pasiruošia stebėti meistrus. Žiūrės, kaip matuoja, kokie dabar įrankiai, o gal ir pašnekėt pavyks. Su Dieduku seniai iš svetimų kas bekalbėjo. Ne todėl, kad vengtų. Tiesiog niekas neužeina. Arba jei užeina, tai pas jaunimą. Negi eis senis paikų jauniklių klausytis, su savo senom teisybėm į akis lįsti? Ne, Diedukas savo jau atkalbėjo. Nebent kaip dabar, su meistrais. Čia tai reikalas.
Meistrai, pasirodo, jauni. Diedukas tik atsiduso, kad ne to tikėjosi, bet ką dabar... Kiek pažiūrėjęs, kaip vyrai ilgu geltonu metru rėmus matuoja, palanges krapšto, tikrina, atsikrenkštęs prabyla:
Tai iš ko rėmus darysit? Eglinius, ar iš ąžuolo?
Plastikinius užsakė,– sako vienas.
Kokius kokius? Plasmasinius? A tai kaip čia? Kaip žaislus?
Ne, ne žaislinius,– nusijuokia kitas meistras – Geri langai, trijų profilių. Jūsiškiai, žiūriu, jau visai išpuvę.
Nu tai...– susigėsta Diedukas, nudelbia akis į lazdos galą, lyg pats kaltas būtų.- Kad jau ir metų tiem langam – daugiau kaip šešios dešimtys...Rods, prižiūrėjau, ale vis tiek...
Oho, gerai išlaikė. Gerai prižiūrėjot,– kalba meistras, ir Diedukas, pagirtas už gerą langų priežiūrą, išdrįsta pakelt akis.
O kokius dėsit – tokius pat?
Ta prasme? Sakiau, plastikinius.
O tai kuom mediniai blogai?
Meistrai kartu nusijuokia, metrą sutraukia į skridiniuką, įsikiša į kišenę.
Mediniai šiais laikais didelius pinigus kainuoja. O plastikiniai – pigu, švaru ir greitai. Va taip vat!
Vyrai išeina, Diedukas visai sunerimsta.
Vile, Vilyte, ateik!
Anūkienė įkiša pro duris galvą:
Kas yra? Aš tuoj...
Dėl tų langų tu man paaiškink...
Paskui, Dieduk, paskui. Meistrus išleisiu, ir paaiškinsiu.
Kad paskui gal jau vėlu bus...– į greitai uždaromas duris pasako Diedukas ir lieka sėdėti, apimtas rūpesčio.
Neilgai trukus sugrįžo anūkienė, pristūmė lovą atgal prie lango, ištiesė rankas į Dieduką, kad pavėdėtų iki lovos. Diedukas atsistojo ir pasisuko į kitą` pusę:
Į virtuvę eisiu. Šneka yra.
Anūkienė padavė Diedukui parankę, tas įsikibo ir lėtai žengė virtuvės link. Atsisėdęs už stalo nužvelgė virtuvės langą ir rimtai užklausė:
Tai kaip čia dabar bus? Kaip čia tuos langus darys, sakyk man? Kaip vaikų mašinikę – iš plasmasės? Tai Poviliukas net ant eglinių lentų nebeuždirba?
Anūkienė atsisėdo prie stalo su pašluose rankoj.
Dieduk, nu ką tu čia dabar...Langus iš kitokios plastmasės daro, su metalu. Dabar visi tokius langus deda, labai geri, sandarūs langai. Bus baltais rėmais, dažyt nebereiks, vėjas neprapūs. Va, tuoj parodysiu,– ir pakilo reklaminio lankstinuko paimti. Padavusi Diedukui lankstinuką, neramiai prisėdo.
Diedukas iš marškinių kišeniuko išsitraukė akinius, patrynė į krūtinę, užsidėjo ir ėmė sklaidyti, ką gavęs. Vartė vienaip, vartė antraip, galiausiai paklausė:
O tai, žiūriu, tik rėmai. O “šibos” kur?
Dieduk, šiais laikais nebėr šibų. Visas langas – tuščias, šviesus. Kam tos šibos?
Pro duris įėjos anūkas Povilas. Tai jam po Dieduko mirties paliks ir langai, ir visa šita sodyba.
Dieduk, žinok, “šibos” brangiai kainuoja,- nusijuokia, nusiauna batus, įsispiria į šlepetes ir sėda prie stalo.
Tai aš jau matau, kad visai ubagais baigiat išeit...Ne tik ant eglinės lentos, bet ir ant šibų nebeuždirbi.
Anūkas juokiasi, net atsilošęs.
Dieduk, nieko tu nesupranti. Dabar tokia mada. Nebėr “fortkių”, nebereikia ir “šibų”.
Kaip tai nebėr “fortkių”? Tai kaip išvėdint, kaip gaivaus oro įleist?
Rankeną pasuksi – viršus prasivers. Dar pasuksi – visas atsidarys. Truputį suktelėsi – mikroventiliacija. Progresas, Dieduk, progresas! Va,– mosteli į žmoną,– Vilė naujas užuolaidas užkabins, per visą langą. Bus kaip mieste!
Eik tu sau su savo miestu, aš nenoriu. Man reikia paprasto medinio lango su “šibom”, ir kad “šibos”– kryžium. O ne kaip pas vokiečius – į šešias lygias dalis. Su kryžium reikia, supratai?!
Anūkas aiškiai susinervino, neramiu žvilgsniu perliejo žmoną.
Dieduk, juokai juokais, bet mediniai langai, tokie, kokių tu nori, tai labai brangūs. Nežinau, kaip tau atrodo, bet visai trobai tokius langus sudėt...Nu nežinau, kiek reisų į užsienį turiu padaryt, nevalgyt, negert, mokesčių nemokėt, kad tokius langus visai trobai sudėčiau. Ar tu įsivaizduoji, kiek tokie mediniai langai kainuoja?
Tai kaip neįsivaizduoju! Pats juk ir dėjau tada su Ragauskiu. Manai, už dyką?
Povilas numojo ranka, pakilo nuo stalo, ėmė žingsniuoti po virtuvę.
Dieduk, gal jau tu nebesikišk... Prisiminė, kada kas buvo caro ruriko laikais... Kainos ne tos buvo, supranti?
O kaip nesuprast? Ir man brangu buvo, ale dėjau. Nemitęs, nemigęs, bet geriem langam suspaudžiau. O ko tu negali?
– Neturiu tokių pinigų, supranti? Ir paimt neturiu iš ko. Dar vieną žiemą su tais puvėkais? Tau mažų vaikų negaila? Slogos per slogas, troba nebeprikūrenama, viskas per langus išeina, skaityk, kiemą šildom...Per vasarą sudėsiu naujus, plastikinius, ir baigta.
Vaikel, bet gi langas be kryžiaus – aklas! Ar aš nematau? Kai pas daktarus vežei, juk mačiau, kiek trobų su tokiais langais...Žiūri į kelią kaip neregiai akim išvarvėjusiom. O su kryžium, tai ir yra su kryžium. Išeinantį palaimina, pareinantį sutinka. Kaip, vaikel, be kryžiaus lange? Į ką eisi, iš tolimo kelio grįžęs? Į juodą skylę? Juk langas – tik kiaurymė, jeigu jame kryžiaus nebėr...
Anūkienė verkdama išbėgo iš virtuvės. Diedukas, sukaupęs visas jėgas, pasirėmė ant lazdos, atsistojo, o kai anūkas ruošėsi pavėdėti, atstūmė jo ranką ir linkstančiais keliais į savo kambarį lėtai nuėjo vienas.
Įėjęs uždarė duris, atsidarė spintą, išsitraukė dar amžinatilsį Saliutės siuvinėtą pagalvėlės užvalkalėlį, iš ten išsitraukė odinį maišelį su visom savo santaupom. Paėmęs perskaičiavo, ir, net neatsidusęs, vėl pakilo į virtuvę.
Imkit, vaikai. Daugiau neturiu. Jei visiems neužteks, tai nors mano langui. Kad su kryžium...Kaip gi žiūrėt į savo gyvenimo vakarą, kad ne pro kryžių?
Dieduk, taigi laidotuvėm...! Ir tau pačiam dar reiks...– skėsčiojo rankom anūkienė.
Vaikel, kai numirsiu, tai ir palaidos. Da nė vieno nemačiau, kad nelaidotą paliktų,– gudriai šyptelėjo anūkams ir, įspraudęs anūkienei į ranką odinę terbelę, nulingavo į savo kambarį.
Sudėjo Povilas trobai langus su „kryžiais“. Ne medinius, bet su senoviškom orlaidėm. Tokius pat, kokių kadaise medinių būta.
Diedukas sulaukė ir šviežių bulvių, ir rudens, ir pirmojo sniego, žiūrėdamas pro savo lango kryžių. Anapilin iškeliavo prieš Kalėdas. Kai laidotuvių procesija pajudėjo iš kiemo, ant balto sniego atsimušė šviesaus lango lopas, kryžiumi padalintas į keturias jo, jo moters ir šiame name iš jų dviejų užgimusių vaikų gyvenimo dalis: vaikystę, jaunystę, brandą ir senatvę. Dieduko lango kryžius.