
Naujausios
Elnių kviesliai baubė Vyšnių festivalyje
Vakar Žagarėje (Joniškio r.) aidėjo elnių kovų balsai. Prie dvaro rūmų vyko antrasis atviras Lietuvos elnių kvieslių čempionatas, kuriame rungėsi dalyviai iš Slovakijos, Lenkijos, Latvijos ir Lietuvos. Geriausiai raguotų miško gražuolių balsą pamėgdžiojo medžiotojas iš Lenkijos Jan Skrzetuski.
Šios varžytuvės – prasidėjusio Vyšnių festivalio programos dalis.
Loreta RIPSKYTĖ
loretar@skrastas.lt
Vyrai mėgdžiojo elnių balsus
Į atvirąjį Lietuvos elnių kvieslių čempionatą, skirtą Žagarės regioninio parko direkcijos 25-mečiui, iš anksto užsiregistravo 30 dalyvių, o renginio dieną atvyko 26. Žagariečius ir miesto svečius į jį medžioklinėmis melodijomis viliojo Vilniaus medžioklinių ragų orkestras su virtuozu Petru Vyšniausku.
Pasiryžusieji rungtis turėjo atlikti tris elnius mėgdžiojančius pratimus, pasinaudodami balsą stiprinančiais instrumentais: kriauklėmis, ragais arba triūbomis, pagamintomis iš medžio, plastmasės. Vyrai baubė ir ūbavo iš širdies, drebindami miesto parką.
Per pirmą pratimą jie turėjo mėgdžioti patiną elnią patelių būryje arba kitaip – hareme. Antra rungtis turėjo parodyti, kokius garsus leidžia jaunas elnias, dar neturintis patelės. O trečiojoje užduotyje, į kurią pateko finalinis dvyliktukas, ryškėjo dviejų solidžių patinų tarpusavio kova.
Prizinės vietos – Lenkijos ir Slovakijos atstovams
Dalyvius „aklai“, tai yra, uždarose kabinose, nematydami pačių besirungiančiųjų, vertino tarptautinės komisijos nariai, už pasirodymą skirdami nuo 1 iki 6 balų. Kad vertinimas būtų itin objektyvus, vienas žemiausias ir vienas aukščiausias balai sumuojant rezultatus buvo atimami.
Po visų rungčių paaiškėjo, kad du geriausi dalyviai surinko vienodai balų, tad dėl pirmos-antros vietos vyko persirungimas. Nugalėtoju tapo Jan Skrzetuski iš Lenkijos. Kitos dvi prizinės vietos taip pat atiteko kitų šalių atstovams. Antrą vietą laimėjo Daniel Demetra iš Slovakijos, o dar vienas lenkas Tomaš Gruzinski buvo trečias.
Joniškio medžiotojų ir žvejų draugijai atstovavęs Saulius Misevičius liko per plauką nepatekęs į finalinį dvyliktuką.
Pralaimėjusių šiame čempionate nebuvo, nes šešiems pirmiesiems pagal balų skaičių dalyviams atiteko elnių patinų medžioklės licencijos, o dar tris licencijas likusieji traukė burtų keliu. Įteikti ir smulkesni Medžiotojų ir žvejų draugijos prizai.
Baubimu perduoda įvairią informaciją
Renginio vedėjas ir vienas organizatorių, Lietuvos medžiotojų ir žvejų draugijos pirmininko pavaduotojas Eugenijus Tijušas „Šiaulių kraštui“ pasakojo, kad tokios elnių varžytuvės realiai vyksta gamtoje. Elnių balsai turi daugybę niuansų, jie savo baubimu perduoda pačią įvairiausią informaciją, praneša apie ketinimus, provokacijas, atsitraukimą. Kartais dviejų patinų dvikova gali baigtis vien baubimu, balsu išsiaiškinus stipresniojo teisę ir nepriėjus iki fizinės kovos ragais.
Elnių kviesliai nėra tik pramoginis dalykas, šios gyvūnų imitacijos balsu medžiotojų realiai taikomos gamtoje viliojant gražuolius miško keturkojus.
Pasak E. Tijušo, elnių balsai įspūdingi, jie sklinda net iki trijų kilometrų.
Šis pirmasis atviras Lietuvos elnių kvieslių čempionatas apskritai buvo trečias čempionatas mūsų šalyje. Praėjusiais metais Jurbarke vyko Lietuvos elnių kvieslių čempionatas ir Europos elnių kvieslių čempionatas buvo surengtas Kaune.
Žagarę pasirinko neatsitiktinai
E. Tijušas „Šiaulių kraštui“ sakė, kad Žagarė renginiui pasirinkta neatsitiktai.
„Juk šis dvaras yra tauriųjų elnių tėvynė Lietuvoje. Kadaise grafas Dmitrijus Naryškinas, turėjęs savo medžioklės ūkį, įkūrė elnyną. Per Pirmąjį pasaulinį karą, elnyno aptvarus išardžius pasipiktinusiems valstiečiams ar tiems aptvarams patiems išgriuvus, gyvūnai pateko į gamtą ir natūralioje aplinkoje pradėjo daugintis. Dalis jų nuklydo į Latviją, o dalis liko Lietuvos teritorijoje. Mes, medžiotojai, juokaujame, kad gerieji elniai liko Lietuvoje, o prastieji atiteko kaimynams. Latviai medžiotojai, žinoma, teigia atvirkščiai“, – šmaikščiai elnių atsiradimo Lietuvoje ir Latvijoje istoriją dėstė Lietuvos medžiotojų ir žvejų draugijos pirmininko pavaduotojas Eugenijus Tijušas.
Renginyje, kurį organizavo Lietuvos medžiotojų ir žvejų draugija, LMŽD Joniškio skyrius ir Žagarės regioninio parko direkcija, taip pat veikė medžioklės trofėjų ir gamtos fotografijų paroda, buvo pristatyta Kosto Slivskio knyga „Užmaurojo girioj elnias“.
Autorės nuotr.
Medžiotojai elnių mėgdžiojimui naudojo ragus primenančias slankiojančias kelių dalių medines triūbas, kiti rinkosi natūralius ragus arba net jūros kriaukles.
Žagariečius ir miesto svečius į jį medžioklinėmis melodijomis viliojo Vilniaus medžioklinių ragų orkestras.
Energingai čempionatą vedęs Lietuvos medžiotojų ir žvejų draugijos pirmininko pavaduotojas Eugenijus Tijušas pasakojo, kad elnių balsai turi daugybę niuansų: jie savo baubimu praneša apie ketinimus, provokacijas, atsitraukimą.
Į atvirąjį Lietuvos elnių kvieslių čempionatą suvažoavo dalyviai iš Lenkijos, Latvijos, Slovakijos ir žinoma, visos mūsų šalies.
Elnių kvieslių čempionato dalyvius komisija vertino tik pagal garsą, nematydama besirungiančiųjų.
Sveikinimus priima čempionato nugalėtojas iš Lenkijos Jan Skrzetuski (kairėje), greta – Lietuvos medžiotojų ir žvejų draugijos pirmininkas Bronius Bradauskas.
Antrą vietą išsivežė Slovakijos atstovas Daniel Demetra.