
Naujausios
Esperantiškai galima susikalbėti ir Portugalijoje
Šiaulių miesto garbės pilietis, esperantininkas Zenonas Eimutis Sabalys nepraleidžia pasaulinių esperantininkų kongresų. Šiemet vyko į Lisaboną (Portugalija), kur ne tik bendravo esperantiškai, bet ir pažino portugalų istoriją, kultūrą, žmones.
Živilė KAVALIAUSKAITĖ
zivile@skrastas.lt
Išbandymas karščiu
103-iasis pasaulinis esperantininkų kongresas vyko liepos 28–rugpjūčio 4 dienomis. Kongresas vyko Lisabonos valstybiniame universitete, Teisės fakultete. Šių metų kongreso tema buvo „Kultūros ir kalbos globalizacija. Kur dabar?“.
Kongrese dalyvavo apie 1 600 esperantininkų iš 75 pasaulio šalių. Pasak Z. Sabalio, tai pirmas kongresas, į kurį atvyko tiek daug naujų valstybių. Tarp naujokių vardija Gvatemalą, Beniną, Burundį, Kongo Demokratinę Respubliką, Rytų Timorą, Nigeriją, Peru.
Iš Lietuvos dalyvavo per 30 esperantininkų, prie jų prisijungė ir trys Portugalijoje gyvenančios lietuvės.
Gausiausiai, kaip visada, buvo prancūzų – apie 250, brazilų – apie 130, vokiečių – apie 120.
Iš Graikijos, Indijos, Baltarusijos, Kazachijos, Bosnijos ir Hercegovinos atvyko po 1 atstovą.
Z. Sabalys prisimena, kaip į 1995 metais Suomijoje vykusį kongresą esperantininkas iš Bosnijos ir Hercegovinos pėsčias ėjo dvi savaites iš karo zonos. Į kongresą atvyko pavėlavęs, bet spėjo: visa salė jį pagerbė atsistodama.
Z. Sabalys atkreipė dėmesį, kad jau antrame kongrese iš eilės ženkliai padaugėjo jaunimo. Apie 10 procentų kongreso dalyvių, skaičiuoja šiaulietis, yra mokslų daktarai, profesoriai.
Veiklos nestinga
Kongresų tradicija – prieš atidarymą vykstanti mugė, joje dalyviai pristato save, savo šalį. Išrikiuojama apie šimtas stalų, kyla smagus šurmulys.
Kongreso atidarymas vyko koliziejuje, sename pastate, talpinančiame apie 1 500 žmonių. Atvykusius sveikino Lisabonos meras, pasaulinės esperantininkų sąjungos prezidentas, valdybos nariai.
Po atidarymo nacionaliniame vakare pristatyti Portugalijos regionai.
Kongrese nuskambėjo ir Lietuvos vardas: pirmąją kongreso darbo dieną posėdžiavęs Pasaulinės esperantininkų sąjungos komitetas išrinko Europos komisijos narį Vytenį Andriukaitį šios organizacijos Garbės globėjų komiteto nariu.
Kongreso metu veikia ir tarptautinis universitetas, jo rektorius – astrofizikas Amri Wandel iš Jeruzalės universiteto, savo šalies esperantininkų pirmininkas.
Esperantininkai neatsilieka nuo aktualijų, pavyzdžiui, buvęs ambasadorius prie NATO, Rusijoje, Portugalijoje, Vokietijos esperanto sąjungos prezidentas, esperantininkas nuo gimimo Ulrich Brandenburg skaitė paskaitą „ES perspektyvos“.
Kongreso uždaryme tradiciškai uždainuoja jungtinis tarptautinis esperantininkų choras.
Pažino paveldą
Portugalijos plotas – kaip pusantros Lietuvos, šalyje gyvena 10,3 milijono gyventojų. Važiuojant automobiliu, tektų įveikti 220 kilometrų į plotį ir apie 560 į ilgį.
Keliaudamas Z. Sabalys pravažiavo pro legendinį 17 kilometrų tiltą, pavadintą portugalų jūrininko, jūrų kelio iš Europos į Indiją atradėjo Vasko da Gamos vardu. Vėliau aplankė ir garsiojo keliautojo kapą.
Vietinį vyną – raudonąjį sausą ir moskatelį – degustavo šeimos, vyną gaminančios apie 200 metų, fabrike.
Patalpas puošia šeimos herbas, saugyklas – vitražas. Vyno išpilstymo aparatas, vienu metu galėjęs išpilstyti keturis butelius, jau senokai tapo muziejiniu eksponatu. Praeitin nuėjęs ir laikas, kai vyno statines vežiodavo arkliais. Apie giliai įleistas vyndarių šeimos šaknis čia pasakojo kiekvienas daiktas ir pati atmosfera.
Akį traukė didžiulės, 20 tūkstančių litrų statinės, voratinkliais apsipynę buteliai. Degustuotojai buvo įspėti nieko neliesti: vynas bręsta. Vėsiame vyno rūsyje skambėjo senovinė vienuolių muzika. Buvo paaiškinta, kad vynui reikalinga tinkama aplinka, nes vynas – gyvas.
Z. Sabalys įamžino ir lentynose stovinčio vyno butelių kainas: 300 eurų, 850 eurų.
Azulechas – garsus Portugalijos dekoro elementas, glazūruotos keraminės apdailos plytelės. Tradicinių plytelių mozaikomis puošiamos metro stotys, namų fasadai.
Z. Sabalys dalyvavo šių plytelių edukacijoje. Meistras gabalą molio išmuša rankomis, apipjausto pagal rėmą. Menininkė ranka išpiešia kiekvieną plytelę. Tai – itin kruopštus darbas. Plytelės išdegamos maždaug 1 100 laipsnių temperatūroje.
Edukacijoje susikurtoje plytelėje Z. Sabalys įamžino ne tik kongresą, bet ir Lietuvos šimtmetį. Parsivežė ir profesionalų kūrinį: plytelę su tramvajumi.
Dar viena Portugalijos tradicija – fado, muzikos žanras, nematerialus UNESCO paveldas. Fado gimtinėje Lisabonoje veikia Fado muziejus.
Z. Sabalys dalyvavo fado vakare. Gyvas atlikimas taip sužavėjo, kad įsigijo kompaktinį diską ir nusifotografavo su soliste.
Portugalų dėmesys
Kelionėse Z. Sabaliui patinka sėdėti kavinukėse ir stebėti žmones, aplinką – kasdienybėje atsiskleidžia šalies charakteris.
Esperantininkas kelionėse susirenka čekius: smalsu patyrinėti mokesčius. Bazinis PVM Portugalijoje yra 23 procentai, bet būtiniausioms prekėms, kaip pienas, duona – 6 procentai.
Kongreso dalyviai pietaudavo universiteto studentų valgykloje, čia džiugino ne tik skanus maistas, bet ir kainos: trijų patiekalų pietūs kainuodavo 2,5 euro. Kava – 0,50 euro.
Portugalai, sako Z. Sabalys, nemėgsta ispanų kalbos. Taip lėmė istorija. Šiaulietis atkreipė dėmesį, kad ir angliškų užrašų nėra: portugalai gina savo kalbą. Jaunimas geriau ar blogiau angliškai kalba, vyresniems – sunkiau.
Labiausiai Z. Sabalį sužavėjo portugalų noras padėti kitiems, dėmesingumas. Nepaleis, kol neišsiaiškins gestais, pavyzdžiais, ko reikia.
Tradiciškai iš kelionių Z. Sabalys parsiveža antpirščių. Jų ieškojo ir Lisabonoje. Galiausiai senamiestyje pardavėja suprato, ko reikia, atnešė visą dėžę: rinkis, kiek nori!
Universiteto valgyklos kasininkė, nors žmonių būdavo daugybė, sugebėdavo visą dieną šypsotis, juokauti, bent kas antram ką nors pasakyti. Ir kiekvienam būtinai padėkodavo už tai, kad valgo.
Didžiausią įspūdį portugalų gerumas, neabejingumas padarė grįžtant namo, kai neprašyti vietiniai dukart čiupo panešti lagaminą.
„Obrigada!“ ("ačiū") – itin dažnai portugalų kartojamą žodį išmoko ir Z. Sabalys.
Kaip į atlaidus
Kongresas Z. Sabaliui – susitikimas su senais draugais ir naujos pažintys. Kai kurios draugystės jau perkopė šešis dešimtmečius.
Užsienyje šiaulietis visuomet stengiasi skleisti gerąją žinią apie Lietuvą.
„Nebūtina plakatais Lietuvą reklamuoti, svarbu kalbėtis. Į suvažiavimus – kaip į atlaidus. Ir pats turtėji, gauni naudos.“
Z. Sabalys rodo laikraščius, žurnalus esperanto kalba. Parsivežė ir kvietimų: esperantininkų susitikimai vyksta įvairiuose pasaulio kraštuose. Lankstinukai kviečia dalyvauti Azijos-Okeanijos kongrese, Italijos, Brazilijos, Beniliukso šalių kongresuose, tarptautiniame Himalajų susitikime ar Vidurio Azijos esperantininkų susitikime Irane.
Ar norėtųsi dar kartą grįžti į Portugaliją? „Taip. Dėl žmonių, dėl istorijos dvelksmo. Tik ne tokiu karštu laiku“, – sako Z. Sabalys.
Kitąmet pasaulinis esperantininkų kongresas sugrįš į Suomiją, vyks Lahtis mieste.
„Ten tikrai bus nekaršta“, – šypsosi Z. Sabalys.
Spalio 8 dieną 17 valandą Šiaulių miesto savivaldybės viešosios bibliotekos Lieporių filiale Z. Sabalys skaitys paskaitą apie kelionę į Portugaliją. Kartu vyks ir įžanginė esperanto kalbos pamokėlė. Norintieji gali registruotis telefonu (841) 55 26 57.
Asmeninės nuotr.
Zenono Eimučio Sabalio dėmesį patraukė paminklas. Paminklinė lentelė paaiškina, kad tai – Carlos Alberto Ferreira jaunesnysis (1906–1997), aktyvaus pilietiškumo pavyzdys.
Zenonas Eimutis Sabalys dalyvavo 103-ajame pasauliniame esperantininkų kongrese Lisabonoje.
Nacionaliniame kongreso vakare pristatyti Portugalijos regionai.
Svečiuose pas ilgas vyndarystės tradicijas turinčią šeimą.
Gigantiškos statinės vyno rūsyje.
Keliautojo Vasko da Gamos kapas.
Originali namo puošyba.
Zenonas Eimutis Sabalys kongresuose džiaugiasi senomis ir naujomis pažintimis.
Meistras gamina tradicinę plytelę.
Tradicinės keraminės plytelės – kruopštus rankų darbas.
Tradicinių plytelių pavyzdžiai.
Originali gatvės instaliacija.
103-ajame pasauliniame esperantininkų kongrese dalyvavo esperantininkai iš 75 šalių.