
Naujausios
Feliksą myli ir muziejininkai, ir lankytojai
Labai protingas. Labai iškalbus. Viską supranta. Toks yra Feliksas – Šiaulių „Aušros“ muziejaus Chaimo Frenkelio vilos katinas. Maždaug prieš trejus metus priklydęs murklys tapo ir darbuotojų, ir muziejaus lankytojų numylėtiniu.
Živilė KAVALIAUSKAITĖ
zivile@skrastas.lt
Numylėtinis
Iš miego pažadintas Feliksas pasirąžo, pratempia vieną po kitos letenas. Papozuoja fotografui, meiliai pasiglausto, leidžiasi glostomas bei kasomas. Iš gerumo murkia.
Su Feliksu susipažinti padeda „Aušros“ muziejaus Restauravimo centro restauratorės Angelina Kaušiuvienė ir Elvina Karosienė, puikiai pažįstančios katino įnorius, įgeidžius ir įpročius.
Feliksas muziejuje atsirado maždaug prieš trejus metus. Buvo ruduo, kai atklydo tarsi iš niekur. Mažutis, iš pažiūros, dar nė metų neturintis katinėlis buvo laukinukas – baugštus, nesileido glostomas.
Rimtesnė draugystė užsimezgė, kai katinas pradėjo užsukti į muziejininkų patalpas, pirmiausia – pas sargus.
Bet po kiek laiko murklys dingo. „Kur mūsų katinėlis?“ – sunerimo muziejaus darbuotojai. Pasirodo, kai valytoja šlavė lapus, nusigandęs katinas pasislėpė rūsyje. Niekas nepamatė ir uždarė duris. Taip visą savaitę jis pratūnojo šaltoje patalpoje, nes oras jau ritosi į žiemos pusę. Kol vieną dieną kažkas iš darbuotojų, eidamas pro šalį, išgirdo miauksint. Taip katinas išsikvietė pagalbą ir buvo išgelbėtas.
„Galbūt pašalo kojytes, pradėjo kosėti ir, ko gero, susirgo bronchitu“, – pasakoja A. Kaušiuvienė. Tuo metu, mano restauratorės, visi pasijautė kažkiek kalti, pamilo naująjį augintinį ir jį pradėjo lepinti. Katinas sveiko, stiprėjo ir ėdė, ėdė, ėdė. Taip vieni kitus ir prisijaukino.
„Net neaišku, kiek jis gyvenimų turi, – svarsto A. Kaušiuvienė. – Mes tris ar keturis kartus esame gelbėję. Ir pas veterinarą vežėme, rimtai teko gydyti – daryti žandikaulio operaciją. Feliksas labai gina mūsų Frenkelio vilos teritoriją, o priešų visada atsiranda.“
Kai pernai Feliksui prireikė žandikaulio operacijos, pinigus dėjo visi – kas kiek galėjo.
Feliksas muziejuje jaučiasi šeimininkas, lydi vestuvininkus, dalyvauja visose šventėse. Ir ne vieną tortą yra paragavęs – neatsisako nieko valgomo.
Kas tik pamato katiną, džiaugiasi, glosto. O Feliksas vaikšto oriai, kone direktoriauja. Su vienais lankytojais eina šalia, kitus palydi sekdamas iš paskos: jei žmogus sustoja, ir katinas sustoja.
„Jis – mūsų bajoriško kraujo Frenkelio vilos katinas Feliksas. Labai protingas, labai iškalbus, atrodo, viską supranta, – augintinį giria A. Kaušiuvienė. – Kai pavalgęs dar nori pienelio, prašo: „Miau, miau“. Arba – ateina pas mane, sakau, tu nori miego? Miaukia – reikia suprasti, kad turiu eiti kartu. Atsistoja prie durų: prašome man duris atidaryti, noriu į lauką...“
Feliksas, tarsi suprasdamas, kad yra giriamas, meiliai glaustosi aplink kojas.
Būna, kad katinas atsiranda netikėtose muziejaus vietose. Sykį restauratorės užtiko miegantį kriauklėje – taip visą dieną ir miegojo, nes buvo gaila žadinti. Kitą kartą įsitaisė rėmuose.
Mėgsta įsirangyti ir į dėžę. Keletą kartų buvo įsliūkinęs į ekspozicines muziejaus sales, bet darbuotojos pasirūpina, kad ten nevaikštinėtų.
Miega Feliksas savo foteliuke. Į lauką išleidžia sargai, tad ryte katinas pasitinka darbuotojus. Mylimiausius skuba sutikti prie mašinų. Miaukimu prašo: greičiau daryk duris, noriu valgyti!
Maitina katiną ne tik muziejaus kolektyvas. Feliksas turi globėją net iš pietinio rajono: ji atneša didžiausią šaltienos gabalą, pienuko. Kaip jiedu susipažino, restauratorės nežino. Spėja, kad greičiausiai per vieną iš parodų.
„Jis ne tik mūsų mylimas. Labai jaukus, ko gero, todėl ir lankytojams patiko, – šypsosi E. Karosienė. – Kai Feliksas buvo jaunesnis, negrįždavo ir kelias dienas. Kartą buvo prapuolęs savaitę.“
Vardą, juokiasi restauratorės, katinas atsinešė. Iš pradžių kiti dar pavadindavo Mykolu. Bet kai pamatė katinų maisto reklamą, apsidžiaugė: „Grynai mūsų Feliksas!“
Ar gaudo katinas peles? „Muziejuje nėra pelių, kai toks katinas gyvena“, – juokiasi restauratorės.
Ramina ir apsaugo
„Aušros“ muziejaus direktorius Raimundas Balza sako, kad katinai mėgsta pastovumą, o muziejus būtent ir yra tokia vieta.
Direktoriaus teigimu, gyvūnai muziejuose, o ypač specializuotose, nėra neįprasta. Tuo labiau, kad muziejaus sąvoka yra plati.
Ir „Aušros“ muziejus turi daugiau gyvūnų – Žaliūkių malūnininko sodyboje gyvena ožkos. Direktoriaus nuomone, gyvūnų galėtų būti ir daugiau, jie ypač patinka vaikams, lavina jų pažinimą.
„Gyvūnai renkasi namus ten, kur jiems gera. Feliksas ne tik rado namus, bet ir atlieka tiesioginę funkciją – apsaugo nuo graužikų. Tokia yra ir pasaulinė praktika. Eksponatams nekenkia, o žmones veikia raminamai“, – sako R. Balza.
Direktorius juokiasi, kad Feliksas muziejuje jaučiasi kaip tikras šeimininkas. O lankytojams smagu matyti, kaip katinas draugiškai vaikštinėja po teritoriją.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
Katinas Feliksas – išdidus, mielas ir pasitikintis savimi.
Prieš maždaug trejus metus į muziejų atklydęs Feliksas dabar jaučiasi šeimininku.
„Norisi katiną ant rankų paimti, priglausti“, – Feliksu džiaugiasi restauratorė Angelina Kaušiuvienė.
Restauratorė Elvina Karosienė sako, kad Feliksas turi globėjų ir už muziejaus ribų.
Įspėjamasis ženklas ant sandėliuko durų.
Feliksas puikiai jaučiasi muziejaus patalpose.
Katinas Feliksas miaukimu paaiškina, ko nori.
Šiaulių „Aušros“ muziejaus nuotr.
Feliksas mėgsta miegoti ir netikėtose vietose.
Restauratores prajuokino Feliksas, įsitaisęs rėmuose.
Feliksas noriai dalyvauja muziejuje vykstančiuose renginiuose.