
Naujausios
Filmai pasakoja išskirtines istorijas
Šiaulietė dokumentikos kūrėja Daiva Grikšienė sako, kad viena filmo idėja gimsta iš kitos. Šiemet kūrybinė komanda pristatė filmą apie brolių Narutavičių gyvenimą „Broliai iš Alsėdžių valsčiaus“, o įpusėjus vasarai pradės filmuoti dar vieną įspūdingą istoriją – apie Igną Končių „Žemaitis fizikas su etnografo pašaukimu“.
Živilė KAVALIAUSKAITĖ
zivile@skrastas.lt
Sudomino asmenybės
„Pastaruosius dešimt metų Lietuvą pažįstu ir žiūriu į ją per žmonių prizmę“, – sako D. Grikšienė. Didelę gyvenimo dalį žurnalistinį darbą dirbusi šiaulietė, dabar – Šiaulių banko komunikacijos ir rinkodaros departamento vadovė, atostogas skiria istorijai.
D. Grikšienė su komanda filmus pradėjo kurti dirbdama Šiaulių televizijoje. Pirmieji filmai buvo pažintinio pobūdžio – apie Šiaulių krašto kultūros paminklus, dvarus, bažnyčias, piliakalnius, senąsias kapines, mitologinius akmenis.
Istorija įtraukė: kūrybinė grupė sukūrė ne vieną dokumentinį filmą, pasakojantį apie Lietuvą, ryškiausius jos kūrėjus bei sulaukė apdovanojimų.
Komandos branduolys – D. Grikšienė, istorikas dr. Dangiras Mačiulis, Lietuvos istorijos instituto vyresnysis mokslo darbuotojas, operatorius, montuotojas Nerijus Gulbinas.
„Komanda susiformavo ir atrodo kaip vienas, nebežinome, kuris redaktorius, režisierius, prodiuseris, operatorius, kameros stovo nešiotojas“, – šypsosi D. Grikšienė.
Ciklu „Plieninės vertybės“ kūrėjai pristatė Lietuvos ir Latvijos industrinį paveldą, filmu „Baltų duetas“ atskleidė lietuvių bendruomenės Latvijoje istoriją, filmu „Vandens kelias, kurio nebuvo“ pasakojo apie Ventos-Dubysos kanalo projektą, „Trys broliai iš Viekšnių“ – apie brolius Mykolą, Vaclovą, Viktorą Biržiškas.
Vienu įstabiausiu darbu šiaulietė vadina „Vienos šeimos likimas – trijų tautų istorija“, pasakojantį apie garsiausio lietuvių gamtininko Tado Ivanausko ir jo brolių likimus. Ivanauskų tėvai buvo Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės vertybių propaguotojai, jų gimtieji namai yra dabartinėje Baltarusijos teritorijoje. Visi trys vaikai pasirinko skirtingas tautybes: Lietuvos, Lenkijos, Baltarusijos. Šis filmas buvo įvertintas konkurse „Pragiedruliai“.
Vienas iš komisijos narių ir priminė apie Narutavičius – Lietuvoje gimusius brolius, pasirinkusius tarnauti skirtingoms tautoms ir nuveikusius didelius darbus. Gabrielius Narutavičius (1865–1922) tapo pirmuoju nepriklausomos Lenkijos prezidentu, Stanislovas Narutavičius (1862–1932) – Lietuvos nepriklausomybės akto signataras.
Apie Narutavičius kūrybinė grupė jau galvojo ir anksčiau, kai kūrė filmą apie lietuvius Latvijoje (broliai mokėsi Liepojos gimnazijoje), tik stabdė žinojimas, kad medžiagos nėra daug. Bet galiausiai priėmė iššūkį. Jo rezultatas – dokumentinis filmas „Broliai iš Alsėdžių valsčiaus“.
„Džiugu, kad visą kūrybinį kelią komandoje dirba istorikas dr. Dangiras Mačiulis, bendraautoris, kūrybinių idėjų generuotojas. Be jo faktų neiškapstytume, nežinotume, kur ieškoti, jis turi daug saitų, ryšių. Projektai dažnai nuveda į Lenkiją, Latviją, Baltarusiją, reikia ir tarptautinio bendradarbiavimo.“
Filmas pasakoja apie Žemaitijoje užaugusius išskirtinio likimo brolius. Tapti Lenkijos prezidentu G. Narutavičius nesiekė ir niekada nesvajojo. Tautinės lietuvių valstybės kūrėjo keliu S. Narutavičius ėjo sąmoningai. Broliai pasirinko skirtingas tapatybes, bet abiejų gyvenime buvo šviesi nepriklausomų draugiškų kaimyninių valstybių vizija.
Narutavičių istoriją, sako D. Grikšienė, buvo labai įdomu susieti su šiomis dienomis. Brėvikių dvaras (Plungės r.), kuriame gimė Narutavičiai, iki šiol yra išskirtinis. Kasmet dvare vyksta Vasario 16-osios minėjimas, jame pasijaučia ryški Žemaitijos dvasia, žemaičių nepriklausomybės genas. Nugriaudi trys patrankos šūviai: už Lietuvą, už Žemaitiją, už Narutavičius.
Du likimai
Filmą „Broliai iš Alsėdžių valsčiaus“ Lietuvos valstybės atkūrimo dienos išvakarėse kūrybinė grupė pristatė Žemaičių dailės muziejuje M. Oginskio rūmuose Plungėje.
Filme ne kartą retoriškai klausiama, kas lemia tautybės pasirinkimą?
„Atsakymų gali būti daug. Šeimos vertybės. Mokytojai. Stanislovui buvo ketveri, Gabrieliui vieneri, kai mirė jų tėvas, 1863 metų sukilimo dalyvis. Juos globojo Renavo dvaro savininkas, mokė Laurynas Ivinskis. Galiausiai – lemia aplinka, kurioje atsiduri lemiamu momentu“, – svarsto D. Grikšienė.
S. Narutavičius, prižiūrėdamas Brėvikių dvarą, 1905 metais įsitraukė į „Alsėdžių respublikos“ sukūrimą, buvo vienas iš judėjimo lyderių. Vilniaus konferencijoje išrinktas į Lietuvos Tarybą, 1918 metais tapo Lietuvos nepriklausomybės akto signataru. Jis nepritarė nei 1917 metų gruodžio 11 dienos, nei 1918 metų sausį svarstytiems Lietuvos nepriklausomybės akto projektams, kuriuose buvo numatyti įsipareigojimai Vokietijai.
G. Narutavičius, besimokydamas Sankt Peterburge, susirgo džiova, jam daktarai prognozavo trumpą gyvenimą. Išgelbėjo gydymas Šveicarijoje. Dėstė Ciuricho universitete, tapo profesoriumi, buvo garsus inžinierius, suprojektavo ne vieną hidroelektrinę.
1920 metais pakviestas į Lenkiją, buvo viešųjų darbų, vėliau užsienio reikalų ministru. Labai greitai ir labai netikėtai, J. Pilsudskiui atsiėmus kandidatūrą ir turint jo palaikymą, tapo prezidentu. Lemtis kainavo gyvybę: nušautas po kelių valstybės valdymo dienų.
S. Narutavičiaus gyvenimas taip pat pasibaigė tragiškai: nusišovė.
„S. Narutavičius sirgo Lietuvos ir Lenkijos santykiais. Kai brolis tapo prezidentu, tikėjosi, kad šalių santykiai pagerės. Priešmirtiniame laiške parašė atsiprašymą, kad pasitraukia iš gyvenimo ir kad per mažai skyrė dėmesio šeimai, artimiesiems, o per daug atsidavė visuomeninei veiklai ir siekiui, kad dvi tautos sugyventų viena su kita“, – sako D. Grikšienė.
G. Narutavičiaus, pirmojo nepriklausomos Lenkijos prezidento, atminimą lenkai saugo, neseniai Varšuvoje jam pastatytas paminklas. S. Narutavičius palaidotas Alsėdžiuose, jo vardu pavadinta mokykla.
Fizikas su etnografo pašaukimu
„Vienas filmas gimdo kitą filmą“, – sako D. Grikšienė. Kurdama filmą apie brolius Narutavičius, kūrybinė grupė susipažino su Gintaru Končiumi. Jo senelis – mokslininkas fizikas, pedagogas, etnografas, visuomenės veikėjas Ignas Končius (1886–1975).
„Kiek vienas žmogus gali sutelkti savyje!“ – žavisi D. Grikšienė.
I. Končius išleido pirmąjį Lietuvoje meteorologijos vadovėlį, parengė fizikos terminų žodyną, apkeliavo Žemaitiją, nufotografavo, sužymėjo, suarchyvavo medžiagą apie koplytėles.
1939 metais I. Končius vadovavo Stepono Batoro universitetui – buvo paskirtas lenkiško universiteto į lietuvišką virsmo metu. Prieš tai dirbo universitete Kaune.
Didelis jo kultūrinis palikimas: 20 knygų, 300 mokslo populiarinimo straipsnių. Redagavo „Lietuviškąją enciklopediją“, „Lietuvių enciklopediją“.
Filmą apie įvairiapusišką asmenybę autoriai pavadino „Žemaitis fizikas su etnografo pašaukimu“.
„100 metų nepriklausomybės istoriją kūrė ir daug paprastų, intelektualių žmonių, jie irgi buvo valstybės pamato klojėjai. Nepriklausomybės jubiliejaus proga norisi parodyti, kad buvo flagmanai, o šalia buvo ir tie kiti“, – sako D. Grikšienė.
Sudėtinga I. Končiaus biografija atspindi dramatišką Lietuvos valstybingumo istoriją. 1941 metais buvo sovietų valdžios suimtas, tik atsitiktinumas išgelbėjo nuo mirties Červenės žudynėse. Karui baigiantis, pasitraukė į Vakarus. Šeima skilo per pusę. I. Končius pasitraukė su dviem sūnumis, kitos dvi atžalos liko Lietuvoje su mama, tarp jų – ir G. Končiaus tėvas. Šeima vėl susitiko tik simboliškai – kai į Lietuvą, Rasų kapines, 1996 metais buvo parvežti I. Končiaus palaikai.
Iš Vokietijos I. Končiaus kelias vedė į JAV, dirbo Tafto universiteto Fizikinių tyrimų laboratorijoje, dėstė matematiką, buvo aktyvus Amerikos lietuvių inžinierių ir architektų sąjungos narys. Emigracijoje išgarsėjo ir medžio drožyba, tapo dievdirbių tradicijos tęsėju.
Liepos viduryje filmo kūrimo komanda keliaus į I. Končiaus gimtinę Purvaičius (Plungės r.). Anūkas G. Končius yra įsigijęs ir prižiūri senelio gimtąjį namą, saugo jo atminimą.
Keliai ves ir į Kauną, Palangą. I. Končius daug keliaudavo dviračiu, buvo aistringas etnografas, fiksavęs senąjį kaimą. Vasarą numindavo 2–3 tūkstančius kilometrų, yra aprašęs daug maršrutų. Viena iš idėjų buvo pabandyti keliauti jo keliais.
„Matysime, kokį filmą šis filmas padiktuos?“ – šypsosi D. Grikšienė.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
Daiva Grikšienė sako, kad šimtmečio metais svarbu pasakoti ne tik apie iškilius politikus, bet ir kitus valstybingumo herojus – mokslo, kultūros, dvasininkijos atstovus, kurie savo kasdieniniu darbu kūrė tautinę Lietuvos valstybę.
Daiva Grikšienė su komanda šiemet pristatė filmą „Broliai iš Alsėdžių valsčiaus“, liepą pradės filmuoti „Žemaitį fiziką su etnografo pašaukimu“.