
Naujausios
POKALBIAI PRIE ARBATOS PUODELIO
Fotografas Antanas Dilys ieško lobių
Šiaulių Fotografijos muziejaus įkūrėjas fotografas Antanas Dilys, muziejui padovanojęs beveik 50 tūkstančių negatyvų ir toliau rūšiuojantis dovanas, 85 metų jubiliejų tradiciškai pažymi paroda Naujųjų metų išvakarėse, prieš gimimo dieną. Senoji fotografija jam yra lobis, kurį reikia surasti ir parodyti visiems.
Simona SIMONAVIČĖ
simona@skrastas.lt
Du su puse šaukštelio cukraus į žaliosios arbatos puodelį Šiaulių „Centro šokoladinėje“ – A. Dilys įpratęs gerti saldžią arbatą. Rytą jo ritualas – puodelis kavos su pienu.
– Metų pabaiga, jubiliejinė paroda – galimybė viską apibendrinti. Kaip jūs jaučiatės? Paroda – uoga ant metų torto?
– Toks sutapimas. Gimimo diena sausio 1-ąją tapo tradicija prie gimtadienio parodą rengti. Esu dėkingas už tai, kad parodą man organizuoja muziejininkai – jie atrinko nuotraukas iš mano ankstyviausių darbų, gilaus archyvo. Aš pats galbūt būčiau pradėjęs nuo kito galo – naujesnių nuotraukų. Dabar spaudai rengiamas pirmasis mano kūrybos albumas, jis turėtų pasirodyti sausio mėnesį. Uoga ant torto, kaip pasiseka – kartais ji gali būti raudona, kartais tik gelsva ar visai žalia, juoda.
Man paroda – sunkiausia diena metuose. Tokia mano natūra, labai išgyvenu, nervinuosi beveik visus metus. Tądien daug dėmesio, sveikinimų, aplink draugai, vaikai, anūkai...
Turbūt šešias žiemas prie archyvo dirbau – vasarą sodelyje su drugeliais skrajoju, žiemą – su nuotraukomis. Per pusę amžiaus šis tas susikaupė, o iki galo nesutvarkyta. Dabar reikia paskutines nuotraukas paruošti ir atiduoti Fotografijos muziejui. Prastesnes nuotraukas reikia tiesiog sunaikinti, sudeginti, sukarpyti.
– Neskauda širdies naikinant?
– Skauda, kaip neskaudės... Tą darau keliais etapais: pirmiausia atidedu, tegul paguli. Po to prie jų grįžtu, vėl žiūriu. Jei nuotrauka tikrai prasta, niekalas, vietą užima – naikinu. Noriu, kad ši žiema būtų paskutinė visiškai sutvarkyti archyvus. Sau pasiliksiu tik geriausių darbų kolekciją – apie 50-150 nuotraukų. Turiu dar technikos, keletą albumų, vienas kitas dokumentas – tą atiduosiu muziejui.
– Darbas su archyvais įdomus? Juose vis naujai atrandate ką nors pamiršta sena?
– Netyčia užkliūna vienas, kitas geresnis negatyvas... Nenoriu išduoti visų įdomybių, nes niekas neis į parodas Fotografijos muziejuje.
Aš, kaip „eltietis“ (ELTA darbuotojas), turėjau viską fotografuoti: nuo medicinos iki žemės ūkio. Beje, žemės ūkis man buvo prie dūšios: prieš 50 metų darytose nuotraukose liko užfiksuota sena technika, dabar jau išnykusi. Medicinoje buvo tik adata, bintas, vėliau rimtesnės technologijos atsirado. Išnyko, bet nuotraukose liko tam tikri objektai, įvykiai, tradicijos, išėjo žmonės.
Dabar pamažu dėlioju negatyvus „Šiauliai ir šiauliečiai“ kitų ar dar kitų metų parodai. Svarbiausia, kad sveikatos ir nuotaikos būtų. Šiaulių miestas per laiką labai pasikeitė. Pirmą kartą į Šiaulius atvažiavau traukiniu, išlipau geležinkelio stotyje ir eidamas stebėjausi: ajajaj, kokie mūrai! Tuomet negatyvuose užfiksuotiems šiauliečiams buvo kokie 7 metukai, dabar 57 – jie gali net savęs nebeatpažinti.
– Ar anuomet fotografuodamas galvojote, kad kada nors jūsų nuotraukos taps istoriškai vertingos, paklius į muziejų?
– Kada kilo muziejaus mintis, susimąsčiau apie tai, ėmiau nuotraukas rimčiau vertinti. Fotografijas visuomet stengdavausi daryti kuo geriau, bet tik po kurio laiko jas įvertini. Jei iškart pastebėdavau, kad nuotrauka geresnė, kadras kada nors parodai tiks, darydavau nusikaltimą: redaktoriui neatiduodavau pačios geriausios. Tai paskui pasiteisino.
– Jūsų nuotraukas vadina epochos atspindžiu. Kaip manote, kokie vaizdai atspindėtų šiuos laikus?
– Norint užfiksuoti, reikia į šią epochą pasinerti iki kaklo, o dabar aš ne visai pasinėręs... Per dieną čia nieko nepadarysi, bet per per kelis mėnesius galima įsismaginti.
Aš visuomet labiausiai siekdavau parodyti vidinį pasaulį. Sunku? Bet reikia stengtis. Žvilgsnis, šypsena, ašara, tarpusavio santykiai. Reikia, kad nuotrauka būtų gyva.
Kiekvieną vasarą aš fiksuoju gamtą: paukščiukus, ežiukus, gyvačiukus, vabalus, gėlių žiedus... Pernai ėjau pro savo kūdrą, matau – žaltys įsikandęs didžiulę varlę vingiuoja. Varlės kojos išlindusios iš burnos, nes grobis tikriausiai buvo per didelis. Susigriebiu – fotoaparato nėra, o žalčio nesustabdysi, nepririši. Stambiu planu tai būtų unikalus kadras. Nulėkiau į kambarį fotoaparato, bet grįžęs tik uodegą pamačiau, įlindo į savo urvelį. Todėl dabar visur nešiojuosi ant kaklo pasikabinęs fotoaparatą. Aš vis vien sulauksiu to žalčio.
– Kaip vertinate, kad dabar visi fotografuoja, išmaniuosiuose telefonuose – nuotraukų begalybė? Ar dėl to fotografijos tampa mažiau vertingos?
– Nuotraukų begalybė, bet gerų fotografų – ne. Iškyla vienetai. Pavyzdžiui, mano įkurtoje Fotografijos meno draugijoje buvo apie 600 narių visoje Lietuvoje, o vedančiųjų fotografų, tokių kaip Antanas Sutkus, Aleksandras Macijauskas ar Romualdas Rakauskas – tik keli.
Dabar nuotraukų, fotografijos krypčių yra įvairiausių. Kartą nuėjau į parodą Fotografijos muziejuje. Grįždamas pagalvojau: gera paroda, tik vertėjo nebuvo – ne viską supratau.
Labai reikėtų senąją fotografiją baigti rinkti, o mes šokame į nežinomybes, abstrakčius dalykus. Už mūsų guli neatrasti, nepaimti lobiai. Oi, kiek stiklinių negatyvų užkasta... Kartą sužinojęs apie rastą negatyvų kolekciją nulekiu, o jie sako į duobę sumetę ir užpylę žemėmis, kad vaikai nesusipjaustytų. Tų lobių reikia ieškoti, jų yra ir galima surasti.
– Jei reikėtų nuotraukoje įamžinti jūsų šių metų ryškiausius įvykius, būseną, kokios tai būtų nuotraukos?
– Sudėtinga. Čia per minutę nepasakysi. Mano metai buvo labai sudėtingi: ir labai daug gražių dalykų, ir labai daug negerų.
Baisu, kas dedasi pasaulyje! Nežinia, kas bus ryt poryt. Būtų labai gerai – paspaudi mygtukus ir viskas gerai: visi tankai sudegė, visi lėktuvai nukrito į jūrą tušti – be žmonių. Visi gyvename ramiai, gražiai bendraujame prie arbatos puodelio.
Galvoju, į kokį mišką reikėtų įlįsti, kad to pasaulio baisumo nematytum? Gal įkelti į aukštą medį palapinę ir ten gyventi stebint gyvūnų pasaulį? Stirnaitės aplink bėgioja, geniai atskrenda. Galima prisijaukinti, ot šeimyna būtų! Niekas nekariautų. Nors ne, ir gamtoje kovos vyksta.
– Gimėte pirmąją metų dieną. Ar pagalvojate apie simbolinę gimtadienio datą? 85 metų jubiliejus kuo nors ypatingas?
– Aplinka šventiškesnė – visi švenčia, o aš drauge su visais. Nori nenori mano metai didėti vieną kartą baigsis. Galvojau, kai 80 sulauksiu, užteks, vėliau dar 5 prisidėjo. Dabar svarstau, jei sulaukčiau 90? Tikrai dar parodą padaryčiau. Tikriausiai ji būtų paskutinė.
Pamenu, 50-ąjį gimtadienį švenčiau užsakytame restorane – buvo sukviesta apie 100 žmonių. O triukšmavom, dainavom, grojom, šokom! Paskui vis siauryn.
– Kokią dovaną pasidovanotumėte ateinančiais metais?
– Jei suvažiuos visi vaikai, tai bus man dovana, jei neatvažiuos – dovanos nebus. Sau linkėčiau to paties, ko ir pasauliui – taikos ir ramybės, tai – svarbiausia. Tam reikėtų stebuklingos lazdelės ar kokio burtininko, bet tokių nematau. Gal atsiras?
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
85-ąjį gimtadienį sausio 1 dieną sutiksiantis Antanas Dilys sako, jog tądien susilieja kartu su šventiška aplinka, Naujuosius metus švenčiančiais žmonėmis.
Fotografas Antanas Dilys svarsto, jog būtų gerai turėti mygtukus, kuriuos paspaudus pasaulyje viskas būtų gerai, žmonės gyventų ramiai, gražiai bendrautų prie arbatos puodelio.