Gelbėtojui ištvermė praverčia ir darbe, ir sporte

Gelbėtojui ištvermė praverčia ir darbe, ir sporte

Gelbėtojui ištvermė praverčia ir darbe, ir sporte

Šiaulių apskrities priešgaisrinės gelbėjimo valdybos ugniagesių pamainos vadas Andrius Ašmontas neseniai sugrįžo iš Jungtinių Amerikos Valstijų, kur su dar keturiais mūsų šalies ugniagesiais gelbėtojais dalyvavo pasaulio ugniagesių čempionate ir parsivežė bronzos medalius.

30-metis A. Ašmontas, kelerius metus pripažintas geriausiu mūsų šalies ugniagesių pamainos vadu, sako, kad laimėjimas tokio lygio čempionate – ne tik patirtis, bet ir žinia pasauliui apie Lietuvą.

Edita KARKLELIENĖ

edita@skrastas.lt

Auksinė Lietuvos bronza

Penkių ugniagesių gelbėtojų iš Lietuvos parodytos žinios, fizinis pasiruošimas 24-ajame pasaulio ugniagesių čempionate, kuris spalio 19–24 dienomis vyko Montgomeryje, Alabamos valstijoje, Jungtinėse Amerikos Valstijose, nustebino didžiųjų valstybių atstovus.

Mūsiškiai ugniagesiai, šiaulietis A. Ašmontas, taip pat jo kolegos iš Vilniaus, Kauno, Klaipėdos, jau atrankos dienomis pademonstravo puikias praktines gaisro gesinimo žinias, fizinę jėgą ir psichologinį pasirengimą reaguojant ekstremaliose situacijose.

Ugniagesių rezultatai, suskaičiavus visos komandos vidurkį, ir nulėmė, kad Lietuvos gelbėtojai į čempionato istoriją įsiamžintų kaip trečiosios bronzinės vietos laimėtojai.

Šiaulių priešgaisrinės gelbėjimo valdybos ugniagesių pamainos vadas A. Ašmontas sako, kad bronzos medaliai pirmą kartą tokio lygio čempionate dalyvavusiai Lietuvos gelbėtojų komandai prilygsta auksui.

Lengva nebuvo. Vyrams teko bėgti apsirengus apsauginius ugniagesio gelbėtojo drabužius ir užsidėjus kvėpavimo aparatą, kuris sveria apie 20 kilogramų.

Į keturių aukštų bokštą jie dar turėjo užsinešti 20 kilogramų sveriančią gaisrinę žarną. Reikėjo 30 metrų tempti 80 kilogramų sveriantį manekeną ir vandens srove „nukauti“ taikinį. Ši Stipriausio ugniagesio varžybų rungtis yra vadinama sunkiausia dviejų minučių rungtis visame sporte.

Panašias gelbėjimo operacijų estafetes ne tik įvairiose varžybose (prieš išvykstant į pasaulio čempionatą penketas dalyvavo ir prizines vietas iškovojo Lenkijoje vykusiame Europos stipriausiojo ugniagesio čempionate), bet ir tiesioginiame savo darbe išbandantiems vyrams reikėjo susistyguoti. O tam skirto laiko ir bandymų buvo skirta minimaliai.

Pirmieji startai pavyko puikiai, atrankos praėjo sklandžiai. Po šio etapo apie mūsiškius ugniagesius čempionate kone legendos pasklido, esą su stipria Lietuvos komanda gali tekti ir rimčiau pakovoti.

„Keistai į mus šnairavo“, – šypsosi A. Ašmontas.

Pasak jo, daug kas smalsavo, kur ta Lietuva, o paskutinę dieną per estafetės rungtį didelė dalis tribūnose sėdinčių žiūrovų, startuojant Lietuvos komandai, šaukė: „Europa! Europa!“

Į ugnį ir vandenį

Fizinis pasirengimas ne vieną pergalę įvairiose varžybose pasiekusiam A. Ašmontui labai praverčia ir einant tiesiogines pareigas, ypač tuomet, kai po gaisro tenka iš peties padirbėti išvalant gaisravietę ir ieškant gaisro židinio.

„Būna, kad šake visą tvartą perkasam, šiaudus, šieną pernešam, kol pavyksta viską sutvarkyti“, – sako profesionalus gelbėtojas, ne vienerius metus tituluojamas geriausiu šalies ugniagesių pamainos vadu.

Sunku, sako, ir kai baisiame karštyje tenka ieškoti žmonių, kai pro nuodėgulių krūvas reikia tempti sunkią įrangą, kai vandenyje privalu surasti kūną ir iškelti jį ant kranto, baisu dėl kiekvieną akimirką galinčio įgriūti stogo, perdengimo ar kito bieso, kurį reikia nugalėti akistatoje su ugnimi ir vandeniu.

Vis dėlto beveik dešimtmetį priešgaisrinėje dirbančiam Andriui už fizinį krūvį sunkesnis yra psichologinis, kurį, ne paslaptis, reikia tverti kiekvienam tokią ar panašią profesiją pasirinkusiam žmogui.

Labiausiai, žinoma, įstrigę tragiški įvykiai, prisimena gaisrą, kuris kartu su namu nusinešė trijų žmonių gyvybes, mena ir skenduolių traukimą...

Kas Andrius būtų, jei nebūtų gelbėtojas? Gal dirbtų pagal profesiją – pedagoginį darbą.

Andrius žino, kodėl ugniagesiai gelbėtojai kelerius metus iš eilės užima aukščiausius pasitikėjimo reitingus. Todėl, įsitikinęs, kad jie skuba žmonėms į pagalbą, kai jos labiausiai reikia.

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.

PAREIGA: Šiaulių apskrities priešgaisrinės gelbėjimo valdybos pamainos vadas ugniagesys ir naras Andrius Ašmontas žino, kad, pašaukus pareigai, gelbėtojams pasirengti gelbėjimo operacijai pakaks minutės.

Asmeninio albumo nuotr.

GELBĖTOJAI: Pasaulio ugniagesių čempionate mūsų šalies ugniagesiai gelbėtojai parodė vieną iš aukščiausių meistriškumo lygių. Šiaulietis Andrius Ašmontas – pirmas kairėje.

ATRANKA: Prieš atrankos rungtį šiaulietis Andrius Ašmontas (dešinėje) su komandą į Ameriką lydėjusiu Vilniaus apskrities priešgaisrinės gelbėjimo valdybos viršininko pavaduotoju Evaldu Tamašausku.