Greita idėja: Roma ir Vatikanas

Greita idėja: Roma ir Vatikanas

Greita idėja: Roma ir Vatikanas

Šiaulietis archyvaras, kultūrinės veiklos vadybininkas Svajūnas Sabaliauskas trims dienoms buvo nuskridęs į Italiją. Susirado nakvynę, sudarė lankytinų vietų Romoje bei Vatikane sąrašą iki kelionės likus vos dviem dienoms. Keliautojo patarimai – besižvalgantiems trumpalaikių, nebrangių ir įdomių išvykų.

Marina VISOCKIENĖ

marina@skrastas.lt

Avantiūra – aklas skrydis

Svajūnas drąsiai priėmė vienos iš skrydžių bendrovių mestą iššūkį – už 99 eurus įsigijo lėktuvo bilietą aklam skrydžiui į abi puses. Kodėl aklam? Nes tik likus porai dienų iki jo sužinojo, kur skris – į Veneciją, Milaną, Romą, Atėnus ar Paryžių.

„Labai apsidžiaugiau, kad į Romą. Viena iš vietų, kurias savo gyvenime norėjau aplankyti buvo Jono Pauliaus II kapas Vatikane“, – sakė pašnekovas.

Šiaulietis apgailestavo išsileidęs kelionei iš Šiaulių į Vilnių automobiliu. „Pigiau būtų buvę važiuoti traukiniu ar autobusu, nes vien už automobilio parkavimą saugomoje aikštelėje sostinėje trims paroms sumokėjome 120 litų, o dar ir degalai kainavo.“

Į Romą šiaulietis skrido savaitės viduryje, nors trijų dienų viešnagė Italijoje gali tapti puikia pramoga savaitgaliui.

„Aš darbo dienas pasirinkau, norėdamas išvengti savaitgalinių turistų spūsčių“, – savo sprendimą aiškino Svajūnas.

Nakvynė ir visuomeninis transportas

Romoje, beveik pačiame jos centre, dvi nakvynės atsiėjo 130 eurų. „Už galimybę apsistoti 600 metrų atstumu nuo Koliziejaus, manau, visai neblogai“, – skaičiavo Svajūnas.

Ieškant vietos nakvynei, keliautojui pravertė www.booking.com iš anksto užsakytos naujienos su geriausiais nakvynių pasiūlymais. „Mano rastas Italijoje veikiantis nedidelių viešbutukų tinklas – tikrai nebrangus. Nes savo klientams siūlo kambarį kelių kambarių apartamentuose. Tai žymiai pigiau nei nuomotis visus apartamentus“, – sakė keliautojas.

Kadangi siekė sutaupyti ne tik nakvynei, bet ir transportui Romoje, nuo oro uosto iki viešbučio ir atgal šiaulietis važiavo autobusu. Bilietas pirmyn kainavo 6, atgal – 4 eurus. Kelionė traukiniu jam būtų atsiėjusi per 12 eurų. Apsistojęs Romos centre keliautojas žymiausias jos vietas galėjo aplankyti pėsčiomis, papildomai negaišdamas laiko ir neturėdamas daugiau kelionių išlaidų.

Iki Vatikano važiavo metro: vienkartinis, 100 minučių galiojantis bilietas kainavo 1,5 euro. „Taip ilgai tikrai nevažiavome, Vatikaną iš Romos centro pasiekėme maždaug po 20 minučių“, – prisiminė Svajūnas.

Skaniausi ledai – prie Koliziejaus

Tai buvo pirmoji Svajūno viešnagė Romoje ir Vatikane, todėl jo lankytinų vietų sąrašas – garsiausi objektai. Arčiausiai nakvynės vietos buvo Švč. Mergelės Marijos (Snieginės) bazilika – seniausia krikščioniška bažnyčia pasaulyje, pastatyta popiežiaus Liberijaus valdymo metu (352-366 metais). Pasak legendos, ji pastatyta ant Eskvilino kalvos, vietoje, kur vasarą iškrito sniegas, o pusnys buvo bažnyčios formos. Šis stebuklas paskatino bažnyčios statybą.

Bazilikos viduje, Borgezės koplyčioje esantis senovinis bizantiškas Madonos su kūdikiu paveikslas yra visoje Romoje labiausiai gerbiamas Dievo Motinos atvaizdas. Pasakojama, kad jis gelbėjo žmones per 604 metais siautusį marą ir per 1837 metų choleros epidemiją.

Kadangi apsistojo netoli Koliziejaus, esančio Imperijos Forumų (Fori Imperiali) gatvės pabaigoje, tarp Eskvilino (Esquilino) ir Čeljo (Celio) kalvų, šiaulietis apžiūrėjo ir jį. Mūsų laikų didelį stadioną primenančio pastato pašonėje Svajūnas aptiko ledų parduotuvėlę. Skelbiama, kad joje parduodami ledai gaminami nuo 1880 metų. „Tikrai rekomenduoju paragauti, – ragino keliautojas, – parduotuvėlę nesunkiai rasite, nes ji ten – vienintelė tokia. Tiesiog ieškokite žmonių eilės, neapsiriksite.“

Išstovėjęs eilę ir sumokėjęs 3 eurus Svajūnas gavo čekį, kuris jam suteikė teisę išsirinkti norimų ledų. „Šiek tiek persistengiau, nes už minėtą sumą gavau 5 skonių ne kaušelius, o visus kaušus ledų su grietinėlės užpilu ir dideliu vaflio vamzdeliu. Šių ledų kaina prasideda nuo 1 euro, tikrai vertėjo rinktis mažesnę porciją. Kad ir kokie skanūs, man jų buvo per daug“, – pasakojo Svajūnas.

Per pusdienį: nuo Koliziejaus iki Tibro salos

Pėsčiomis (labai pravertė patogi avalynė) šiaulietis aplankė kitus nemokamus bene įdomiausius Romos objektus – Palatino kalvą, Kapitolijų ir po jo kalva atsiveriančią Venecijos aikštę (Piazza Venezia).

Eidamas Tibro upės link, grožėjosi vaizdu į Marčelo teatrą – vienintelį išlikusį senovės Romos teatrą. Netoli jo – Babilono stiliaus sinagoga, pastatyta 1904 metais. Už jos yra getas, kuriame buvo izoliuoti Romos žydai nuo XVI iki XIX amžiaus. „Ir dabar įdomu pasivaikščioti tenykščiu žydų kvartalu“, – sakė Svajūnas.

Tibro viduryje stūkso Tibro sala, su krantu sujungta dviem tiltais. Anksčiau ten stovėjo graikų medicinos dievo Eskulapo šventykla, kadaise gausiai lankoma piligrimų. Dabar jos vietoje „išdygo“ Šv. Bartolomėjaus bažnyčia. „Ši bažnyčia ypač graži temstant, todėl ją rekomenduoju pasilikti dienos maršruto pabaigai“, – patarė Svajūnas, čia baigęs pirmąjį viešnagės Romoje pusdienį, mat į Italijos sostinę atskrido perpiet.

Garsiausioje krikščionių šventovėje

Antrą viešnagės dieną Svajūnas paskyrė kelionei į Vatikano miestą. Pirmiausia, grožėjosi Šv. Petro bazilika, kurios viršuje – Mikelandželo sukurtas įspūdingas kupolas. Svajūnas apgailestavo laiku nepasirūpinęs grynais pinigais, nes daugelyje lankytinų Romos vietų sėkmingai atsiskaitė banko kortele, todėl negalėjo pakilti į Bazilikos kupolą. Bilietas čia kainuoja 5–7 eurus.

Keliautojas pasiekė pagrindinį savo kelionės tikslą – Šv. Petro požemiuose aplankė Jono Pauliaus II kapą. Čia pat buvo ir Šv. Petro kapas, prie kurio nuolat dega 99 žvakutės.

„Dabar jau tiksliai neprisimenu – tikros ar elektrinės, nes daugelyje bažnyčių Romoje saugumo sumetimais tikros žvakės nedeginamos: įmeti monetą į aukų dėžutę ir elektrinė žvakutė užsidega“, – pasakojo pašnekovas. Svajūnas, kaip ir daugelis turistų, sugalvojęs norą, glostė Bazilikoje esančios bronzinės Šv. Petro statulos kojas, vildamasis, kad noras išsipildys.

Bilietui išleisti 15 eurų atsipirko

Kultūrinį šoką keliautojas patyrė užsukęs į Vatikano muziejus. „Tikrai nepasigailėjau už įėjimą į turtingiausius pasaulio muziejus sumokėjęs 15 eurų. Man jie paliko didesnį įspūdį nei Paryžiaus Luvras“, – tikino pašnekovas. Beje, iki 26 metų studentams įėjimas – nemokamas.

Nusileido į požemius. Įvairių laikotarpių popiežių karietos ir automobiliai, taip pat dabartiniai šarvuoti popomobiliai paliko neišdildomą įspūdį. „Vien karieta, kurios ratai – didesni už žmogaus ūgį, ko verta“, – šypsojosi pašnekovas.

Įsigytas bilietas jam leido apžiūrėti ir garsiąją Siksto koplyčią, į kurią iš lauko patekti neįmanoma.

„Kur spjausi – paveldas, kur žvilgtelėsi – bažnyčia“, – trečios dienos Romoje praleistą pusdienį (perpiet išskrido namo – aut. past.) apibūdino pašnekovas. Pasiklysti Romoje, šiauliečio žodžiais, neįmanoma. Svetingi italai, kad ir nemokėdami anglų kalbos, mielai turistams ne tik paaiškina, kaip pasiekti vieną ar kitą objektą, bet iki jo ir palydi.

Maistas – iš prekybos centro, geriamas vanduo – iš fontano

Į nakvynės kainą įskaičiuoti keliautojo pusryčiai buvo kuklūs – bandelė, šviežios sultys ir kvapni kava. Norėdamas sutaupyti, maistą ir gėrimus dviem vakarienėms Svajūnas pirko vietiniame prekybos centre. Kumpiui, sūriui ir gėrimui išleido apie 5–7 eurus. „Šį bei tą buvau įsidėjęs iš namų, bet nepravertė, nes dieną buvau sotus įspūdžiais, o vakare norėjosi paragauti kažko vietinio“, – sakė pašnekovas.

Tikrą itališką picą ir vyną jis ryžosi paragauti Vatikane. Beje, jo manymu, už priimtiną kainą: didelis picos su gausiais priedais gabalas ir gėrimas jam atsiėjo 6 eurus.

„Romos centre vien puodelis kavos kainuoja nuo 3 iki 5 eurų, Vatikane – nuo 1,5 euro“, – kainų skirtumus pastebėjo Svajūnas.

Geriamo vandens, kurio mažiausias buteliukas Romoje kainuoja 1 eurą, keliautojas nepirko. „Tiesiog nešiojausi buteliuką, kai šis ištuštėdavo, geriamo vandens įsipildavau iš artimiausio tam skirto fontano. Tokių geriamo vandens fontanėlių Romoje gausu beveik kiekviename žingsnyje“, – patogumu džiaugėsi šiaulietis.

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.

SUVENYRAS: Geriausia vieta pirkti lauktuvių, Svajūno Sabaliausko manymu, – Vatikano paštas. Čia galima įsigyti ir monetų, ir pašto ženklų su popiežiaus atvaizdu. 50 eurocentų moneta kainuoja 3 eurus. Pats Svajūnas prisiminimui įsigijo žiedą su Jono Pauliaus II parašu ir lotynišku užrašu „Nebijokite atverti durų Kristui.“

Asmeninio albumo nuotr.

LEDAI: Krautuvėlėje prie Koliziejaus galima įsigyti nuo 1880 metų gaminamų ledų ir apžiūrėti ledų tortų maketus.

RŪMAI: Venecijos rūmų – pirmo didelio Romos Renesanso pastato, turtingo svarbiais meno kūriniais, – fone.

Martyno Ambrazo (ELTA) nuotr.

BAZILIKA: Šiaulietį maloniai nustebino tai, kad Šv. Petro bazilikoje esančioje krautuvėlėje už nepilnus 10 eurų įsigijo kelionių gidą po Romą ir Vatikaną su aštuoniais įdomiais maršrutais lietuvių kalba.

FONTANAS: Nusisukęs per petį Svajūnas metė monetą ir gėrė vandenį iš nuostabaus grožio Trevi fontano, kaip ir daugelis turistų, tikėdamasis, kad šios priemonės padės dar kartą grįžti į Romą.

EPA-ELTA nuotr.

KOLIZIEJUS: Į mokamus Koliziejaus požemius Svajūnas nesileido, neturėdamas tam pakankamai laiko, nes jo viešnagė Romoje buvo trumpa.