Gyvenimas be atliekų – tik fanatikams?

Gyvenimas be atliekų – tik fanatikams?

Gy­ve­ni­mas be at­lie­kų – tik fa­na­ti­kams?

Ar pirk­da­mi ka­vą iš­si­neš­ti su­si­mąs­to­me, kad vos po ke­lio­li­kos mi­nu­čių į šiukš­lia­dė­žę iš­mes­tas vien­kar­ti­nis puo­de­lis nu­guls į są­var­ty­nus ir suirs tik maž­daug per 600 me­tų? Dar­naus var­to­ji­mo ša­li­nin­kai siū­lo at­si­sa­ky­ti vien­kar­ti­nių puo­de­lių, in­dų, įran­kių, šiau­de­lių ir taip tau­py­ti gam­tos re­sur­sus bei ap­sau­go­ti žmo­nių svei­ka­tą.

Rū­ta ŽU­KĖ

„Va­ka­rų eksp­re­sas“

Ska­ti­na mąs­ty­ti

Lie­tu­vos svei­kuo­lių są­jun­gos pa­skelb­tas iš­šū­kis kvie­tė bent 30 die­nų vi­siš­kai at­si­sa­ky­ti ne­per­dir­ba­mų vien­kar­ti­nių puo­de­lių, šiau­de­lių, in­dų ir įran­kių. Da­ly­viai feis­bu­ko gru­pė­je „30 die­nų iš­šū­kis“ da­li­jo­si pa­tir­ti­mis, kė­lė nuo­trau­kas, už­da­vė jiems rū­pi­mus klau­si­mus. Iš­šū­kio or­ga­ni­za­to­riai pa­tei­kė įdo­mių fak­tų apie vien­kar­ti­nius in­dus, jų var­to­ji­mo kul­tū­rą ki­to­se ša­ly­se, jau esan­čius pa­sau­ly­je spren­di­mus, kaip ma­žin­ti ap­lin­kos tar­šą.

Da­lis iš­šū­kio da­ly­vių at­si­sa­kė ne tik vien­kar­ti­nių in­dų, bet ir plas­ti­ki­nių mai­še­lių bei vien­kar­ti­nių pa­kuo­čių.

Pa­si­bai­gus iš­šū­kiui, jo ini­cia­to­riai Vy­riau­sy­bei pa­tei­kė do­ku­men­tus su pa­siū­ly­mais dėl ga­mi­nių, ku­riuo­se yra mik­rop­las­ti­ko da­le­lių, im­por­to ir ga­my­bos Lie­tu­vo­je. Taip pat siū­lo draus­ti vien­kar­ti­nių in­dų ga­my­bą ir pre­ky­bą jais.

Pas­ta­ro­jo iš­šū­kio idė­jos su­ma­ny­to­jas, so­cia­li­nės ini­cia­ty­vos „Kū­ry­bos kam­pas 360“ įkū­rė­jas Gied­rius Bu­čas įsi­ti­ki­nęs, kad iš­šū­kis žmo­nes ska­ti­no mąs­ty­ti, la­biau kreip­ti dė­me­sį į eko­lo­gi­nes pro­ble­mas, var­to­ti są­mo­nin­giau.

Pa­sak pa­šne­ko­vo, ku­ris maž­daug prieš ket­ve­rius me­tus at­si­sa­kė nau­do­ti vien­kar­ti­nius in­dus ir plast­ma­si­nius mai­še­lius, vien­kar­ti­nių in­dų pro­ble­ma Lie­tu­vo­je yra mil­ži­niš­ka. Vien po­pie­ri­nių karš­tų gė­ri­mų puo­de­lių per me­tus su­nau­do­ja­me apie 40 mi­li­jo­nų. Nors vien­kar­ti­nis puo­de­lis su­da­ry­tas iš 95 pro­cen­tų po­pie­riaus, ta­čiau dėl 5 pro­cen­tų po­lie­ti­le­no sluoks­nio (deng­to iš vi­daus) puo­de­lio ne­be­ga­li­ma per­dirb­ti ir jie bend­ru ko­mu­na­li­nių at­lie­kų srau­tu ke­liau­ja į są­var­ty­ną.

Vien­kar­ti­nių daik­tų nau­do­ji­mas su­ke­lia ne tik ap­lin­kos tar­šos pro­ble­mą, bet dau­gu­ma plas­ti­ki­nių ga­mi­nių ken­kia mū­sų svei­ka­tai. Mik­rop­las­ti­ko da­le­lių ne­tgi ran­da­ma nau­ja­gi­mių or­ga­niz­me. Ga­li­ma sa­ky­ti, plast­ma­si­nės pa­kuo­tės mi­ty­bos gran­di­ne grįž­ta į mū­sų or­ga­niz­mus. Tai­gi mes pa­tys sau ka­sa­me duo­bę.

Ki­tas svar­bus niuan­sas, pa­sak pa­šne­ko­vo, yra ne­pro­tin­gas pla­ne­tos re­sur­sų eik­vo­ji­mas. Tar­ki­me, vien­kar­ti­nis puo­de­lis vi­du­ti­niš­kai nau­do­ja­mas 12 mi­nu­čių ir tuo­met jis iš­me­ta­mas. Ta­čiau to­kio puo­de­lio ga­my­bai rei­ka­lin­ga naf­ta, po­pie­rius, elekt­ra, van­duo.

Ka­vą per­ka tik sa­vo puo­de­ly­je

Lie­tu­vos svei­kuo­lių są­jun­gos vi­cep­re­zi­den­tė Si­gi­ta Kriau­čiū­nie­nė džiau­gė­si, kad šis iš­šū­kis pa­dė­jo ir jai at­si­sa­ky­ti vien­kar­ti­nių plas­ti­ki­nių mai­še­lių, o ka­vą de­ga­li­nė­se per­ka tik tuo­met, kai tu­ri sa­vo puo­de­lį.

„Per 30 die­nų aš su­pra­tau, kad mes nau­do­ja­me ne­su­vo­kia­mus kie­kius plast­ma­sės. Gai­la, kad mū­sų ša­ly­je šiuo klau­si­mu nė­ra po­li­ti­nės va­lios. Po­li­ti­kai šo­ka pa­gal pra­mo­ni­nin­kų dū­de­lę, o šie – pa­gal var­to­to­jų. Dėl to bai­mi­na­ma­si priim­ti ne­po­pu­lia­rių, prin­ci­pin­gų spren­di­mų. O žmo­nės ir to­liau per­ka ne­su­vo­kia­mus kie­kius daik­tų, vė­liau juos me­ta lauk ir vėl per­ka. Taip ir kau­pia­si mil­ži­niš­ki kal­nai at­lie­kų“, – tei­gė pa­šne­ko­vė.

Svei­kuo­lių są­jun­gos vi­cep­re­zi­den­tė įsi­ti­ki­nu­si, kad rei­kė­tų ap­skri­tai už­draus­ti to­kias pa­kuo­tes, ku­rių neį­ma­no­ma per­dirb­ti.

„Mes dar ne­pa­si­ruo­šę“

Vals­ty­bi­nės mais­to ir ve­te­ri­na­ri­jos tar­ny­bos Mais­to sky­riaus vy­riau­sio­ji spe­cia­lis­tė, vals­ty­bi­nė mais­to pro­duk­tų ins­pek­to­rė Ri­ta Sa­dū­nai­tė lai­ko­si griež­tos po­zi­ci­jos – pa­kuo­tės yra pri­tai­ky­tos konk­re­čiam pro­duk­tui ir jos, lai­kan­tis mais­to sau­gos, yra bū­ti­nos.

„Juk pro­duk­tų bū­na įvai­riau­sių: ir sal­džių, ir rūgš­čių, ir šal­tų, ir karš­tų. Pa­kuo­tės yra pri­tai­ko­mos pa­gal pro­duk­tų rū­šį ir su­dė­tį – kas tin­ka šal­tam pro­duk­tui, ne­tin­ka karš­tam. Sa­vo pa­kuo­tę at­si­ne­šęs pir­kė­jas nė ne­pa­mąs­tys apie tai. Pri­pa­žin­ki­me, var­to­to­jo ži­nios yra la­bai men­kos.“

Pa­sak pa­šne­ko­vės, ne­tin­ka­ma pa­kuo­tė ga­li pa­kenk­ti pa­čiam pro­duk­tui. Taip pat ky­la klau­si­mas dėl mais­to hi­gie­nos: kas ga­ran­tuos, kad žmo­gaus pa­teik­ta pa­kuo­tė yra šva­ri?

„Mes sten­gia­mės, kad ga­min­to­jas šva­riai ir ko­ky­biš­kai ga­min­tų mais­tą, lai­ky­tų­si hi­gie­nos rei­ka­la­vi­mų, o da­bar gi tek­tų šva­rų pro­duk­tą su­dė­ti į gal­būt ne­vi­siš­kai iš­plau­tą in­dą... Kas bū­tų at­sa­kin­gas, jei pir­kė­jas ap­si­nuo­dy­tų? Ant­ras da­ly­kas – ko­dėl par­da­vė­jas šva­rio­mis ran­ko­mis tu­ri lies­ti kaž­kie­no at­si­neš­tą stik­lai­nį ar dė­žu­tę?“ – tei­ra­vo­si spe­cia­lis­tė.

R. Sa­dū­nai­tė įsi­ti­ki­nu­si, kad be pa­kuo­čių kol kas gy­ven­ti neį­ma­no­ma, ta­čiau su­ti­ko, jog pre­ky­bi­nin­kams de­rė­tų su­siim­ti ir plas­ti­ki­nes pa­kuo­tes keis­ti į bio­deg­ra­duo­jan­čias.

Bi­rių pro­duk­tų pa­ka­vi­mą į daug­kar­ti­nio nau­do­ji­mo mai­še­lius R. Sa­dū­nai­tė ver­ti­no skep­tiš­kai. „Ne­jau­gi ber­si­te rie­šu­tus į mai­še­lį, ku­ria­me anks­čiau bu­vo bul­vės? O vė­liau dė­si­te duo­ną? Aš to da­ry­ti ne­drįs­čiau, – nuo­mo­ne da­li­jo­si ins­pek­to­rė. -– Sta­fi­lo­ko­ki­nės in­fek­ci­jos, pū­li­niai, sal­mo­ne­lės, ko­lo­for­mai – kas ap­lin­ko­je, tas bus ir pa­kuo­tė­se. Jei pir­kė­jai bus ne­va­ly­vi, pa­sek­mės ga­li bū­ti liūd­nos ir neiš­veng­si­me įvai­rių li­gų pro­trū­kio.“

Siū­lo už­draus­ti nau­do­ti plas­ti­ką

Eu­ro­pos Ko­mi­si­ja siū­lo už­draus­ti nau­do­ti plas­ti­ką ga­mi­nant au­sų krapš­tu­kus, vien­kar­ti­nius pei­lius, šaukš­tus ir ša­ku­tes, šiau­de­lius ir pa­ga­liu­kus ba­lio­nams.

Siū­lo­mu drau­di­mu sie­kia­ma ko­vo­ti su vien­kar­ti­nio nau­do­ji­mo plas­ti­ki­niais daik­tais, ku­rių daž­nai ran­da­ma pa­plū­di­miuo­se. Taip sie­kia­ma ap­sau­go­ti jū­rų gy­vū­ni­ją ir au­ga­li­ją. Pa­siū­ly­mui tu­rės pri­tar­ti vi­sos 28 ES vals­ty­bės na­rės ir Eu­ro­pos Par­la­men­tas. Eu­ro­pos Ko­mi­si­ja taip pat no­ri, kad iki 2025 me­tų be­veik vi­si plas­ti­ki­niai bu­te­liai bū­tų su­ren­ka­mi per­dirb­ti.

EPA-EL­TA nuo­tr.

Vien­kar­ti­nių daik­tų nau­do­ji­mas su­ke­lia ne tik ap­lin­kos tar­šos pro­ble­mą, bet dau­gu­ma plas­ti­ki­nių ga­mi­nių ken­kia mū­sų svei­ka­tai.