Į medžioklę – su šautuvu ir fotoaparatu

Į medžioklę – su šautuvu ir fotoaparatu

Į me­džiok­lę – su šau­tu­vu ir fo­toa­pa­ra­tu

Ku­rtu­vė­niš­kis Dai­nius Po­po­vas dau­ge­lį me­tų ne­si­ski­ria nei su šau­tu­vu, nei su fo­toa­pa­ra­tu. Kur­tu­vė­nuo­se, mi­nint šven­to Hu­ber­to – me­džio­to­jų glo­bė­jo, die­ną, D. Po­po­vo su bi­čiu­liais ini­cia­ty­va su­reng­tas maž­daug 2 000 is­to­ri­nių, ko­le­gų me­džio­to­jų ir jo pa­ties da­ry­tų nuo­trau­kų pri­sta­ty­mas.

Da­lia KAR­PA­VI­ČIE­NĖ

daliak@skrastas.lt

Dai­nius Po­po­vas ban­dy­ti fo­tog­ra­fuo­ti pra­dė­jo bū­da­mas de­šim­ties me­tų. Pir­mie­ji už­dirb­ti pi­ni­gai bu­vo iš­leis­ti dvi­ra­čiui ir fo­toa­pa­ra­tui įsi­gy­ti.

Fo­tog­ra­fuo­ti su „Sme­na“, ku­rią tu­rė­jo Dai­niaus tė­vai, pa­mo­kė fo­to­ko­res­pon­den­tas Al­gi­man­tas Puo­džiū­nas. Bet fo­toa­pa­ra­tas tu­rė­jo tech­ni­nį ge­di­mą – ne vi­sa­da už­si­da­ry­da­vo diaf­rag­ma. To­dėl tau­pė ge­res­niam fo­toa­pa­ra­tui. Su­mo­kė­jo net 28 rub­lius ir įsi­gi­jo fo­toa­pa­ra­tą „Vi­li­ja“. Bū­da­mas apie ke­tu­rio­li­kos me­tų, už vi­sos va­sa­ros už­dar­bį – 140 rub­lių – nu­si­pir­ko „Ze­nit-ET“, ku­rį te­be­tu­ri iki šiol. Fo­toa­pa­ra­tas pui­kiau­siai vei­kia.

Ki­tas di­dy­sis Dai­niaus Po­po­vo po­mė­gis – me­džiok­lė. Jo me­džio­to­jo sta­žas grei­tai pa­sieks ket­vir­tį am­žiaus.

„Į me­džiok­lę aš pra­dė­jau verž­tis nuo de­šim­ties. Pir­mą sy­kį rei­kė­jo la­bai il­gai tė­ve­lio pra­šy­ti, kad kar­tu į me­džiok­lę ir ma­ne paim­tų. Tu­rė­jau su­ruoš­ti vi­są rei­ka­lin­gą amu­ni­ci­ją, pie­tus ir pa­ža­din­ti tė­ve­lį anks­tų ry­tą. Už­si­su­kau du ža­din­tu­vus, bet būd­ra­vau vi­są nak­tį. Nep­ra­mie­go­jau, įvyk­džiau vi­sas są­ly­gas. Tė­ve­lis ir­gi lai­kė­si duo­to žo­džio. Pir­mas kar­tas me­džiok­lė­je man bu­vo ir yra vie­na iš lai­min­giau­sių gy­ve­ni­mo die­nų“, – šyp­so­jo­si D. Po­po­vas.

Kai me­džio­ja, ty­ko­da­mas ar lauk­da­mas žvė­rių, D. Po­po­vas ne­fo­tog­ra­fuo­ja. Ir at­virkš­čiai. Per me­džiok­les fo­tog­ra­fuo­ti ap­skri­tai nė­ra leng­va: tai švie­sos per daug, tai jos trūks­ta, truk­do me­džiai, ša­kos, še­šė­liai.

„Tu­riu iš se­ne­lio Ju­li­jo­no Sta­ne­lio pa­vel­dė­tą šau­tu­vė­lį. No­rė­jau tu­rė­ti kaip šei­mos re­lik­vi­ją. Šau­tu­vė­lis pirk­tas 1956 me­tais, Šiau­liuo­se, 88-jo­je ūki­nių pre­kių par­duo­tu­vė­je. Maž­daug iki 1970-ųjų kiek­vie­nas, pa­tei­kęs as­mens do­ku­men­tą, gink­lą ga­lė­da­vo be jo­kio var­go įsi­gy­ti. At­sa­ko­my­bė už ly­gia­vamz­džių šau­tu­vų ne­le­ga­lų lai­ky­mą iki 1994-ųjų bu­vo tik ad­mi­nist­ra­ci­nė“, – sa­kė D. Po­po­vas.

D. Po­po­vas ži­no daug me­džiok­lės ypa­tu­mų. Kai ku­rie jų už­fik­suo­ti ir nuo­trau­ko­se.

Pa­ro­do­je eks­po­nuo­ja­mos įvai­rių laik­me­čių, au­to­rių, me­džio­to­jų as­me­ni­nių ar­chy­vų nuo­trau­kos, ne­ma­ža da­lis Kur­tu­vė­nų me­džio­to­jų bū­re­lio pir­mi­nin­ko Kęs­tu­čio Šu­fins­ko da­ry­tos fo­tog­ra­fi­jos.

Iki­ka­ri­nių nuo­trau­kų yra pa­tei­kęs Kur­tu­vė­nų re­gio­ni­nio par­ko bio­lo­gas Vid­man­tas Lo­pe­ta. Dau­gu­ma nuo­trau­kų su­si­ju­sios su Kur­tu­vė­nų dva­ru ir jo sa­vi­nin­ku gra­fu Plia­te­riu ir jo bi­čiu­liu Sta­siu Pūt­viu-Put­vins­kiu. Abu vy­rai mė­go me­džio­ti.

Pre­zi­den­to An­ta­no Sme­to­nos žmo­na bu­vo ne­to­li Kur­tu­vė­nų įsi­kū­ru­sio Žad­vai­nių dva­re­lio sa­vi­nin­kės Van­dos Cho­da­kaus­kai­tės pus­se­se­rė. Pre­zi­den­tas į Kur­tu­vė­nų apy­lin­kes at­vyk­da­vo pail­sė­ti, pa­me­džio­ti. D. Po­po­vas tu­ri dvi uni­ka­lias nuo­trau­kas, ku­rio­se nu­fo­tog­ra­fuotas Pre­zi­den­tui skir­tas žir­gas bei sve­čiai iš sos­ti­nės po me­džiok­lės. Šias nuo­trau­kas pa­tei­kė Re­gi­na Bik­ny­tė-Pa­li­naus­kie­nė, užau­gu­si šia­me dva­re­ly­je.

Ži­no­mas gam­ti­nin­kas Ta­das Iva­naus­kas ir­gi už­suk­da­vo pa­me­džio­ti Kur­tu­vė­nų apy­lin­kė­se, bi­čiu­lia­vo­si su S. Pūt­viu-Put­vins­kiu. Pa­ro­do­je – nuo­trau­ka, ku­rio­je T. Iva­naus­kas su me­džio­to­jų bū­riu.

Nuot­rau­ko­je, ku­rią D. Po­po­vas ga­vo iš sa­vo pro­se­ne­lės gim­to­jo Paš­vi­nio kai­mo me­džio­to­jo Pra­no Ma­kaus­ko sū­naus Sta­sio, už­fik­suo­ta po­ka­ri­nė, iš­kil­min­ga Šiau­lių mies­to me­džio­to­jų drau­gi­jos ri­kiuo­tė. Pra­nas Ma­kaus­kas bu­vo kal­vis ir kai­mo „gra­bo­rius“, bet neiš­ven­gė trem­ties. Į Si­bi­rą pa­švi­niš­kis pa­siė­mė apie 100 ki­log­ra­mų sve­rian­tį kal­vio prie­ka­lą, su tuo pa­čiu prie­ka­lu grį­žo at­gal į Lie­tu­vą.

„Ir me­džio­ti, ir fo­tog­ra­fuo­ti iki­ka­ri­niais lai­kais bū­da­vo pra­ban­gos da­ly­kas, tur­tin­gų­jų pri­vi­le­gi­ja. To­dėl ir nuo­trau­kų iš me­džiok­lių nė­ra daug da­ry­ta, o juo la­biau – iš­li­kę“, – pa­žy­mė­jo.

Su me­džiok­le su­si­ju­sio­se nuo­trau­ko­se įam­žin­ti įvai­rūs skir­tin­gų laik­me­čių ypa­tu­mai. Pa­vyz­džiui, apie 1970 me­tus miš­ki­nin­kai su me­džio­to­jais iš­kirs­to­se bir­žė­se so­din­da­vo bul­ves. Ši tech­no­lo­gi­ja ir da­bar nau­do­ja­ma Da­ni­jo­je, dar ke­lio­se ša­ly­se. D. Po­po­vas svars­tė, ko­dėl šer­nai bul­vių ne­be­mėgs­ta? Gal iš­le­pin­ti ku­ku­rū­zų ar žir­nių? Bet se­niau, ieš­ko­da­mi bul­vių, šer­nai tie­siog išar­da­vo ir pa­ruoš­da­vo dir­vą sa­vai­mi­niam miš­ko už­si­sė­ji­mui, o ir so­džių gy­ven­to­jai nuo jų ken­tė­da­vo.

Nuot­rau­ko­se – ka­lė­di­nio kiš­kio me­džiok­lė Kū­čių die­ną, me­džio­to­jų šven­tės prie Bi­jo­tės eže­ro, me­džio­to­jų po­rtre­tai, žvė­rių šė­ri­mas. Kiek­vie­nam me­džio­to­jui ta­ry­bi­niais lai­kais bū­da­vo pri­va­lo­ma pa­ruoš­ti po nu­sta­ty­tą kie­kį ža­lių­jų šluo­te­lių, su­džio­vin­ti ir pa­ka­bin­ti miš­kuo­se, kaip pa­ša­rą pir­miau­sia stir­noms. Bul­vės bū­davo bars­to­mos ir miš­ko ru­be­ži­nė­se li­ni­jo­se.

„Ka­dan­gi apie Kur­tu­vė­nus daug tven­ki­nių, gam­tos my­lė­to­jai vie­nais me­tais iš­pe­ri­no apie 800 an­čiu­kų, ke­tin­da­mi smar­kiai pa­di­din­ti me­džio­ja­mų­jų paukš­čių po­pu­lia­ci­ją. Ta­čiau įvy­ko kiek ne­ti­kė­tas da­ly­kas. Išau­gu­sios an­tys vi­sai žmo­nių ne­bi­jo­jo, ne skris­da­vo nuo jų, bet at­plauk­da­vo, ti­kė­da­mos ska­nės­tų. Nė vie­nam me­džio­to­jui ne­pa­ki­lo šau­tu­vas“, – sa­kė.

Nuot­rau­ko­se – Kur­tu­vė­nų gi­ri­nin­kas Hen­ri­kas Me­je­ris. Jo tė­vas – Leo­nar­das Me­je­ris, pa­sak D. Po­po­vo, įspū­din­ga as­me­ny­bė. Jis ra­šė iki­ka­ri­niuo­se me­džiok­lės žur­na­luo­se, iki šių die­nų ste­bi­na fi­lo­so­fi­nė­mis įžval­go­mis. Gy­ve­ni­mas, Leo­nar­do Me­je­rio tei­gi­mu, da­bar ne vien tik grum­ty­nės su gam­ta ir prie­šu, kaip bu­vo praei­ty­je, bet kar­tu ir žiau­ri ko­va už bū­vį tarp tos pa­čios žmo­nių vi­suo­me­nės. Taip L. Me­je­ris ra­šė 1940 me­tais.

Nuot­rau­ko­se įam­žin­tas gra­fo Plia­te­rio vai­ruo­to­jas To­mas Sto­ro­doms­kis, dar prieš­ka­riu me­džio­jęs apie Bu­bius, be ki­tų žvė­rių ir paukš­čių – ir kur­ti­nius te­ter­vi­nus. T. Sto­ro­doms­kis me­džio­jo iki 95 me­tų.

Kur­tu­vė­nuo­se su­reng­to­je me­džio­to­jų šven­tė­je per­skai­ty­tas plun­giš­kio fo­to­me­ni­nin­ko, gar­bės me­džio­to­jo ti­tu­lo sa­vi­nin­ko, gam­tos my­lė­to­jo Kos­to Slivs­kio laiš­kas Šiau­lių kraš­to me­džio­to­jams.

Nuo 1973 me­tų me­džio­jan­tis ir fo­tog­ra­fuo­jan­tis K. Slivs­kis tvir­ti­no, jog tap­da­mas fo­tog­ra­fi­jos są­jun­gos na­riu įsi­ka­lęs į gal­vą – me­džiok­lės fo­tog­ra­fi­jos pri­va­lo bū­ti es­te­ti­nės. Bū­ti­na iš­veng­ti krau­jo, fo­tog­ra­fuo­jan­tis prie su­me­džio­tų žvė­rių, ne­va­lia ant žvė­ries už­kel­ti ko­ją, jį ap­žerg­ti ar da­ry­ti kaž­ką pa­na­šaus, ro­dant, jog esi nu­ga­lė­to­jas. Nie­ka­da ne­fo­tog­ra­fuo­ti nuo žvė­ries di­riant kai­lį.

Nuot­rau­kos iš me­džio­to­jų ir jų ar­ti­mų­jų ar­chy­vų

Paukš­čių me­džiok­lė Ši­lo Pa­vė­žu­pio dva­re. Iš kai­rės – gra­fas Plia­te­ris, Sta­sys Pūt­vis-Put­vins­kis, gam­ti­nin­kas Ta­das Iva­naus­kas ir Mir­siš­kės dva­ri­nin­kas Kru­kaus­kas.

Iš­kirs­to­je bir­žė­je so­di­na­mos bul­vės – ska­nės­tas šer­nams.

Me­džiok­lė įspū­din­go kraš­to­vaiz­džio Vai­na­gių apy­lin­kė­se.

Bul­vės bars­to­mos ru­be­ži­nė­se li­ni­jo­se.

Vy­rai trau­kia į me­džiok­lę.

Po­ka­ri­nė iš­kil­min­ga Šiau­lių mies­to me­džio­to­jų drau­gi­jos ri­kiuo­tė ge­gu­žės pir­mo­sios pro­ga. Drau­gi­jo­je vei­kė fo­to­mė­gė­jų sek­ci­ja, jos na­riai už­sii­mi­nė­da­vo me­džio­to­jiš­ka fo­tog­ra­fi­ja.

Dai­niaus PO­PO­VO as­me­ni­nė nuo­tr.

Il­ga­me­čiam me­džio­to­jui Dai­niui Po­po­vui ten­ka ir me­džiok­lėms va­do­vau­ti.

Re­dak­ci­jos ar­chy­vo nuo­tr.

Dai­nius Po­po­vas fo­tog­ra­fuo­ja nuo de­šim­ties, o jo me­džio­to­jo sta­žas grei­tai pa­sieks ket­vir­tį am­žiaus.