
Naujausios
„Ir visada mąstyk apie Itakę“
Kelmiškė Nijolė Stamburienė neseniai lankėsi Itakės saloje, kurioje, pasak Homero, gimė Odisėjas. Moters galvoje iki šiol skamba graikų poeto Konstantino Kavafio eilėraščio, išversto Tomo Venclovos, eilutės: „Ir visada mąstyk apie Itakę. Ji – tavo tikslas, kur bebūtum“.
Mažytė Itakė, užimanti 96 kvadratinius kilometrus ploto, kurioje gyvena vos trys tūkstančiai gyventojų, sužavėjo nepaaiškinama aura nemažai pasaulio mačiusią keliautoją.
Dalia KARPAVIČIENĖ
daliak@skrastas.lt
Nijolė Stamburienė sakė, jog svarbiausias jos kelionės tikslas buvo Graikijos sala Kefalonija, tačiau trumpa, vos dienos, viešnagė kitoje saloje – Itakėje, jai suteikė kur kas stipresnių įspūdžių.
„Tikrai teisus Konstantinas Kavafis, kuris teigė, kad „Itakė dovanojo tau kelionę./ Jei jos nebūtų, nevertėtų plaukti,/ bet šiaip Itakė – nežymi sala./ Nors ji skurdi, ji neapgaus./ Kada įgysi išminties ir patyrimo,/ tikrai suprasi, kas gi tos Itakės“, – įsitikinusi kelmiškė.
Nuo Kefalonijos iki Itakės – vos 20 minučių laivu. Itakė – viena iš Jonijos salų, priklausančių Graikijai.
Itakė jau buvo apgyvendinta nuo antrojo tūkstantmečio prieš mūsų erą. Bet labiausiai sala žinoma dėl garsiosios Homero „Odisėjos“. Teigiama, kad Itakėje ir gimęs Odisėjas. Sala yra tapusi tėvynės ilgesio, ištikimybės simboliu. Odisėjas į gimtinę, kur jo laukė ištikimoji žmona Penelopė, grįžo po dešimties metų kelionių.
„Gidė mums pasakojo, jog lordas Baironas, XIX amžiaus pradžioje keliavęs po Graikiją ant asiliuko, atrado Itakę ir, susižavėjęs sala, norėjo ją nusipirkti. Bet salos jam nepardavė“, – sakė N. Stamburienė.
Mažytė sala, kurios plotas užima vos 96 kvadratinius kilometrus, kelmiškę nustebino pirmiausia nežemiška ramybe, aplinkui banguojančiu krištoliniu vandeniu, palmėmis ir kiparisų, alyvmedžių giriomis. Salos sostinė Vathi (Vatis) – ir svarbiausias uostas. Visoje saloje, kurioje be sostinės yra ir keli maži kaimeliai, gyvena apie trys tūkstančiai gyventojų.
„Bet Itakę kas metai atranda vis daugiau turistų iš viso pasaulio. Turtingieji į salą atplaukia jachtomis, jas prišvartuoja pakrantėje. Yra puikių viešbučių, kuriuose galima ir ilgėliau apsistoti“, – pažymėjo kelmiškė.
Keliautoją saloje stebino bažnytėlės, jas galima pasiekti tik laivu ir kuriose tuokiasi romantiški įsimylėjėliai. Itakėje dalį medaus mėnesio praleido ir princas Čarlzas su princese Diana.
Sakoma, kad kasmet princas Čarlzas grįžta nors trumpam aplankyti Itakę. „Kefalonijoje, gidės teigimu, namą yra įsigijęs vienas iš Džeimsą Bondą vaidinusių aktorių – anglas Rodžeris Mūras. Jei tiesa, joje gyvena ir viena lietuvė. Jonijos salos traukte traukia“, – sakė Nijolė Stamburienė.
Iki pat salos viršaus galima nuvažiuoti siauru ir vingiuotu vadinamuoju gyvatės keliu, kurį kažkada Itakėje nutiesė anglai. Jausmas, pasak keliautojos, sutikus priešais atriedantį autobusą, nelabai smagus. Centimetras kitas vairuotojų netikslumo – ir gali pasisveikinti su praraja.
Saloje keliautojai matė ir girdėjo nesuskaičiuojamą galybę čirškiančių cikadų. „Tikriausiai šie vabzdžiai vieninteliai, kėlę keistą triukšmą. Itakėje, kiek spėjau per dieną pastebėti, nėra skubos, šurmulio. Vietiniai žmonės laiko ožkas, iš jų pieno spaudžia sūrį. Alyvmedžių girios – irgi ne tik dėl grožio, bet ir dėl alyvuogių aliejaus. Graikai apskritai labai mėgsta sūrį ir maistui gaminti naudoja daug alyvuogių bei jų aliejaus“, – pasakojo kelmiškė.
Po Kefalonijos ir Itakės salas kelmiškė keliavo ne tik su draugu iš Anglijos, bet ir anūkėle Kamile.
„Kai grįžome į Angliją pas draugą, sumanėme pažiūrėti filmą apie Odisėjo keliones. Nors ir nedidelė anūkėlė, tris valandas nuo filmo neatsitraukė. Ir mes taip pat. Buvo keista ekrane matyti salą, kurioje ką tik lankėmės“, – pasakojo N. Stamburienė.
Asmeninio albumo nuotr.
SOSTINĖ: Itakėje gyvena vos trys tūkstančiai žmonių, tačiau mažytę salą kas metai atranda vis daugiau turistų.
KELIAUTOJOS: Nemažai pasaulio mačiusi kelmiškė Nijolė Stamburienė sakė, jog mažytė Itakės sala Jonijos jūroje ją sužavėjo nenusakoma aura. Keliautojai draugiją palaikė ir anūkė Kamilė.
GAMTA: Sala pasitinka apsupta krištolinio tyrumo vandens, nežemiška ramybė ir medžiais, augančiais tiesiai, kaip žvakės.
ROMANTIKA: Romantiškai nusiteikę įsimylėjėliai laivu plaukia į Itakę, susituokti bažnyčiose prie Jonijos jūros krantų.
ODISĖJAS: Pasak Homero, iš Itakės salos Odisėjas laivais išplaukė į dešimtmetį trukusią, nuotykių kupiną kelionę. Saloje Odisėjui pastatytas paminklas.
KELIAS: Salos viršūnę galima pasiekti siauru ir vingiuotu vadinamuoju gyvatės keliu.