
Naujausios
Įrašas į kultūros istoriją
Kelmiškis mokytojas, fotografas, filmų kūrėjas Valdas Kančauskas buvo pakviestas dirbti Šokių dienos videorežisieriumi 2013 metų respublikinėje dainų šventėje. 2014 metais jis dirbo Pasaulio lietuvių dainų šventėje. Kelmėje mažai kas apie tai žinojo. Valdas nebuvo pakviestas į Savivaldybę, kur pagerbti Dainų šventės dalyviai ir kolektyvų vadovai. Režisierius liko už kadro. Bet didžiuojasi, kad išliks Lietuvos kultūros istorijoje.
Regina MUSNECKIENĖ
reginamus@skrastas.lt
Savam krašte pranašu nebūsi
Kelmėje nedaug kam žinomas Valdas Kančauskas žinomas Lietuvoje. Jis bendrauja su menininkais, kultūros žmonėmis. Taip 2013 metais buvo pastebėtas Respublikinės dainų šventės režisieriaus, nacionalinės premijos laureato Gintaro Zarecko. Jis pakvietė jauną kelmiškį filmų kūrėją tapti šokių dienos videorežisieriumi. Po metų Valdui patikėta ir Pasaulio lietuvių dainų šventės Šokių dienos video – režisieriaus misija.
„Tai mano didžiausias iššūkis ir didžiausias pasiekimas, – iki šiol neslepia džiaugsmo Valdas. – Dirbdavom iki keturių penkių valandų ryto. Reikėjo daug drąsos. Per dieną du koncertai. Prieš vakarinį koncertą viską tarsi užblokavo, apėmė didžiulis stresas. Bet nepadariau nė vienos klaidos. Tai įvertinau tik paskutinį kartą paspaudęs mygtuką.“
Vėliau Valdas daug ir sunkiai dirbo, kad sumontuotų filmą apie šventę. Kai įrašą pasiūlė Savivaldybės darbuotojams, jie sunkiai patikėjo, jog kelmiškis buvo tos šventės videorežisieriumi.
Svajojo dirbti karštuose taškuose
Kurti filmus specialiojo pedagogo – logopedo specialybę Šiaulių universitete įgijęs kelmiškis mokėsi savarankiškai. Nuo trylikos metų pradėjo fotografuoti aparatu „Smena“. Svajojo tapti fotožurnalistu ir keliauti į karštus pasaulio taškus, kur vyksta karas, kur kenčia žmonės.
Kai atsirado galimybės filmuoti, Valdas tuoj pat išbandė savo jėgas.
Kinas buvo įaugęs į jo gyvenimą. Valdo senelis dirbo kontrolieriumi Kelmės kino teatre. Visuomet apsirengęs kostiumą, pasirišęs kaklaraištį kino teatro fojė sutikdavo kino mėgėjus, tarp kurių būdavo ir vykdomojo komiteto bei partkomo veikėjų. Senelis į kino teatrą dažnai nusivesdavo ir Valdą.
Kai nusipirko filmavimo kamerą, pats pradėjo kurti filmukus. Pirmieji montažai iš šių dienų pasiektos aukštumos atrodo juokingi. Nemokėjo filmų karpyti. Ką nufilmuodavo, tą ir sudėdavo. Paskui tobulinosi įvairiuose seminaruose. Mokėsi, kaip pats sako, iš savo klaidų.
Dabar jo darbų skrynioje ne viena videojuosta apie mokinius, stovyklautojus, gamtą.
Pastaruoju metu bendradarbiauja su policijos komisariatu. Sukūrė juostą apie saugią kaimynystę. Šiuo metu kuria apie policijos rėmėjus. Ateityje ketina pasigilinti į Kelmės istoriją.
„Nemėgstu žmonių, kurie dirba kaip robotai ir nuolat laukia kada ir kiek jiems prikapsės į sąskaitą, – svarsto ponas Valdas. – Man tiek video- juostose, tiek fotografijoje svarbiausia emocija. Emociją stengiuosi pagilinti, parinkdamas atitinkamą muziką. Tiek santykiuose su žmonėmis, tiek kūryboje man svarbiausia tikrumas ir nuoširdumas.“
Piešinys Prezidentės gimtadieniui
Nuoširdumo Valdas ypač daug gauna dirbdamas su Kelmės specialiosios mokyklos mokiniais. Vaikai jį išrinko mylimiausiu mokytoju. Vos įėjęs į klasę Valdas pirmiausia prajuokina vaikus, pasakydamas ką nors juokingo. Tik paskui paprašo susikaupti ir pasimokyti matematikos ar informacinių technologijų.
„Mokydamasis arba kurdamas vaikas turi jaustis gerai, būti linksmas, saugus“, – įsitikinęs mokytojas.
Kaip laisvasis neformalaus ugdymo mokytojas Valdas rašo projektus, juos pateikia akredituoti Savivaldybės specialistams ir gauna finansavimą iš Švietimo ir mokslo ministerijos fotografijos ir vektorinio piešimo būrelių veiklai.
Vektorinis piešimas, tai piešimas kompiuteriu. „Gali būti, jog Lietuvoje niekas daugiau mokyklose tokiu būdu nepiešia. Bet aš esu technologas ir stengiuosi savo veikloje naudoti kuo daugiau technologijų.“
Jo ugdomi specialiųjų poreikių vaikai piešinių konkursuose varžosi su kitų Lietuvos bei užsienio mokyklų mokiniais ir juos nugali. Iš 5000 tarptautiniame konkurse dalyvavusių piešinių atrinkti du geriausi Kelmės specialiosios mokyklos vaikų darbai. Jų autorius pelnė antrąją vietą ir diplomą bei pramogų. Buvo ir daugiau įvairių piešinių konkursų laureatų.
Neseniai Kelmės Žemaitės viešojoje bibliotekoje surengta Kelmės specialiosios mokyklos mokinių vektorinio piešimo darbų paroda.
V. Kančausko mokiniai planuoja sukurti piešinį ir artėjančio gimtadienio proga padovanoti Lietuvos Prezidentei.
Kartais mokytojas vaikams vežtis į namus duoda fotoaparatą. „Kokių gražių ir įtaigių nuotraukų jie padaro! Kaip moka pagauti būtent tą momentą!“ – džiaugiasi mokytojas.
Taip gimė projektas „Akimirkos“, kuriam vaikai padarė apie 800 nuotraukų. Iš jų teks atrinkti pačias geriausias nuotraukas parodai.
Rengti parodas, pasak mokytojo, – nepigus malonumas. Pavyzdžiui, neseniai surengtai piešinių parodai vieno piešinio atspausdinimas kainavo apie 5 – 6 eurus.
Blogų vaikų nėra
Mokytojo darbą Valdas pamėgo nuo 19 metų, nors dar neturėjo diplomo. Vos baigęs vidurinę mokyklą jis pradėjo važinėti dirbti į „Žilvičio“ vasaros stovyklą Karklėje. Čia savo vaikus atveždavo daugelis Lietuvos menininkų ir kitų įžymybių. Dabar kai kurie buvę stovyklautojai – pradedantys ar jau įžymūs aktoriai, žmonės, pasiekę kitų profesinių aukštumų.
Į stovyklą padirbėti bent po porą pamainų kelmiškis mokytojas važinėja iki šiol, kiekvieną vasarą.
„Blogų vaikų nėra. Yra tik nerandantys su jais bendros kalbos suaugusieji, – įsitikinęs ponas Valdas. – Vaikus reikia gerbti. Būti jų draugu, užtarėju. Netikrumą ir nenuoširdumą vaikai labai greitai pajaučia.“
Autorės nuotr.
Valdo Kančausko archyvuose tūkstančiai fotografijų, tarp jų nemažai autoportretų.
Įspūdingo, daugiau kaip dviejų metrų ūgio kelmiškį Valdą Kančauską, studijuojantį Šiauliuose, buvo pastebėjęs krepšinio treneris Antanas Sereika. Tačiau krepšinis Valdui tapo tik pomėgiu. Šalia dešinėje Kelmės rajono tarybos narys Vytautas Barkauskas, kairėje vicemeras Izidorius Šimkus.
Valdo KANČAUSKO asmeninės nuotr.
Tapti dainų šventės video režisieriumi Valdas Kančauskas laiko didžiausiu savo pasiekimu.
Su Pasaulio lietuvių dainų šventės choreografais Valdas Kančauskas pagerbtas Lietuvos prezidentūroje.
Valdas Kančauskas pamokas kartais veda ir gamtoje.
Sausio tryliktąją mokytojas Valdas Kančauskas ir jo mokiniai pasipuošė neužmirštuolėmis.
Kiekvieną vasarą dirbdamas „Žilvičio“ vaikų poilsio stovykloje Valdas Kančauskas įsimylėjo jūrą.
Valdo KANČAUSKO nuotr.
Valdo Kančausko nuotraukoje paslaptingai atrodo Kelmės dvaras.
Vasara pajūryje.