
Naujausios
Iš emigracijos grįžo įgyvendinti svajonių
Šiauliečiai Laura ir Rytis Gramantai, nors jau buvo įsitvirtinę Anglijoje, priėmė sprendimą įsikurti Paeglesių kaime (Akmenės r.). R. Gramanto spalvingame gyvenime būta ir yra visko: muzikos, savanorystės projektų, net kovų be taisyklių. Prieš daugiau nei dešimtmetį Rytis emigravo iš Šiaulių, nesulaukęs palaikymo. Anglijoje įsteigė pramogų ir kultūros centrą lietuviams, o dabar grįžo įgyvendinti senų savo svajonių.
Živilė KAVALIAUSKAITĖ
zivile@skrastas.lt
Jautėsi nereikalingi
Rytis pasitinka prie dviaukščio Paeglesių kaimo daugiabučio. Nors gegužė dar kukliai dalija šilumą, aplink žydi darželiai, varlinėja meistro sukurti gandrai, visai šalia teka Eglesys.
Rytis ir jo žmona Laura – šiauliečiai, bet nusprendė kurtis Paeglesių kaime. Šiauliai netoli, o naujoji vieta traukė gamta ir ramybe. Rytis kviečia į butą, kurį remontuoja pats. Baigiamas įrengti ir vaiko kambarys – Gramantai vasarą laukia trečiojo šeimos nario.
„Aš noriu būti tik Lietuvoje“, – sako Rytis.
Jo prisiminimuose – daugybė spalvingo gyvenimo Šiauliuose akimirkų. Buvo aktyviai įsijungęs į klubo „Tarp savų“ veiklą. Šiauliuose koncertuodavo su savo grupe „Real Dreams“ – grupei birželio 1-ąją sukaks 18 metų. Dalyvavo realybės šou, rengė festivalius „Lįsk iš rūsio“, muzikines dvikovas, labdaros akcijas, stovyklas. 2003 metais dainavo Prisikėlimo aikštėje, kai į Šiaulius grįžo auksinės vyrų krepšinio rinktinės nariai.
„Mes norėjome organizuoti renginius. Mums neleido realizuotis, daryti tai, ką norėjome, nors pinigų neprašėme. Argumentai? Negalima ir viskas. Trūko kantrybė ir beveik visa mūsų organizacija, apie 20 žmonių, išvažiavome į Angliją“, – prisimena R. Gramantas.
Į Angliją pradėjo važinėti po truputį – vis grįždavo. Tikrino, gal kažkas pasikeitė? Pamatęs, kad ne, vėl išvykdavo.
R. Gramanto mama jau buvo įsitvirtinusi Anglijoje, ir dabar tebedirba įdarbinimo agentūroje. Tad vyko ten, kur mama – į March miestelį, nuo Piterboro nutolusį per 20 mylių, nuo Visbičiaus – 10 mylių.
Šių metų balandį suėjo septyneri metai nuo sprendimo nuolat apsigyventi Anglijoje.
Per tą laiką Ryčiui teko daug kuo verstis: dirbo gamyklose, kūrė muziką, dainas pagal užsakymus, dalyvavo net kovose be taisyklių. „Gal labiau energijai išlieti, save išbandyti?“ – svarsto. Kovos baigėsi, kai nebeleido žmona.
„Aš menininkas, ji verslininkė“, – šypsosi į Laurą žiūrėdamas R. Gramantas. Vyras džiaugiasi, kad žmona palaiko jo idėjas ir labai norėjo grįžti į Lietuvą.
Įgyvendino planą
R. Gramantas nuo lentynos pakelia įrėmintą veiklos licenciją. Jis tebėra pramogų ir kultūros centro REAL DREAMS AND CO LTD direktorius. Dirba ir pagal patentą – veikla susijusi su muzikiniais projektais. Kuria renginių scenarijus, verslo planus, projektus.
„Autorinės mintys šiais laikais parduodamos ir gana nemažai kainuoja“, – sako Rytis. Į Angliją jis dar kurį laiką grįžinės, bet ateities su emigracija nebesieja.
„Mums Anglijoje pavyko“, – svarsto Rytis. Buvo 2010-ieji, kai nuvyko pas miesto stadiono savininką: gal galima organizuoti Jonines? Ir suorganizavo šventę lietuviams. Anglams patiko, pakvietė į tarptautinį baikerių šou – į sceną tąkart lipo ir nežinoma grupė iš Lietuvos „Real Dreams“.
Namuose įsteigė muzikos mokyklėlę, į ją mokytis ateidavo lietuvių vaikai. Kartą netikėtai sutiktas draugas turkas pasiūlė tėvo nenaudojamą pastatą miesto centre.
Nors salė buvo be elektros, vandens, su metru prisikaupusių šiukšlių, lietuviui kilo mintis atidaryti kultūros ir pramogų centrą. Rytis sėdo rašyti verslo plano. Įtraukė teminius vakarus, stalo žaidimus, pamokėles vaikams, anglų kalbos mokymą. Džiaugėsi sulaukęs vietos savivaldos komisijos narių pagyrimo. Apie tai, kad mama su sūnumi išpildė svajonę įkurdami kultūros centrą, rašė vietos žiniasklaida.
Renginius organizuodavo nemokamai, išskyrus, kai atvykdavo atlikėjai iš Lietuvos. Kavinėje pasiūlė ir lietuviškų patiekalų. Uždraudė pardavinėti alkoholį per vaikų renginius. „Ką aš veiksiu, jei negaliu alaus atsigerti?“ – sureagavo dalis tėvų. „Bet pagalvokime apie vaikus!“ – tokiu požiūriu iki šiol stebisi Rytis.
Naujai įsteigta vieta dieną veikdavo ir kaip pagalbos centras atvykusiems: padėdavo susitvarkyti draudimus, leidimus, rasti gyvenamąją vietą, darbą. Pirminį planą pavyko įgyvendinti. Tik nuvylė žmonės, kurie, pasak Ryčio, į ištiestą pagalbos ranką atsakė kaišiojamais pagaliais į ratus.
Mintį grįžti namo prieš porą metų sužadino Londone vykusios Šiaulių dienos. Renginyje dalyvavęs tuometinis vicemeras Stasys Tumėnas ragino šiauliečius grįžti.
Rytis pakėlė ranką: „Kodėl mes išvažiavome? Negalėjome realizuoti savo minčių. Jautėmės nereikalingi.“
Renginys nepraėjo be pėdsako – mintis grįžti gyventi į Lietuvą nebeapleido. Pasak Ryčio, daug jo pažįstamų lietuvių nori reemigruoti, yra pasiilgę Lietuvos.
Emigracijoje jis sutiko dėl įvairiausių priežasčių atvykusių tautiečių – ne visi išvažiuoja savo naudai. Vieni atvyko atidirbti už paskolas, jas sumokėjo ir grįžo namo toliau dirbti už minimumą. Yra tokių, kurie važiuoja padėti artimiesiems.
Supranta neklaužadas
Laisvu laiku Rytis dirba savanoriu dienos centre Ventoje. Moko vaikus muzikos, dainuoti.
„Pats buvau sunkus vaikas. Geros širdies, gerai mokiausi, bet buvau pasiutęs. Visko gyvenime yra buvę – tuo nesididžiuoju, liks juodos dėmės, sugaištas laikas. Bet suprantu vaikus – dauguma dienos centrus lankančiųjų yra iš socialinės rizikos grupių. Kartais vaikai mane bando nustebinti. Sakau, vaikai, jus visus kartu sudėjus ir mane vieną – tiek nebūtų“, – sako Rytis.
Vyras džiaugiasi augęs geroje šeimoje: šviesios atminties močiutė – Birutė Stumbrienė, Zigmo Gaidamavičiaus-Gėlės muziejaus Naisiuose įkūrimo iniciatorė, pirmoji direktorė, sesuo Aistė Gramantaitė – aktorė, nusifilmavusi filme „Bridžitos Džouns kūdikis“, dėdė – Kastytis Stumbrys (Vaiduoklis), pusseserė – rašytoja Irena Buivydaitė.
Dabar Rytis su vaikais pasidalija savo patirtimi, ragina nebijoti svajoti ir svajones įgyvendinti. Tikisi, kad ir pačiam pavyks įgyvendinti kiek atidėtus sumanymus.
Su bičiuliais organizuoja vaikams nemokamą stovyklą. Iš Anglijos parsivežė 36 autorinius projektus, tikisi realizuoti. Atgaivino miuziklo idėją. Nori padėti kuriančiam jaunimui. Mielai kviečia bendradarbiauti kitus dienos centrus.
Su ilgamečiu bendraminčiu Mantvydu Kairiu subūrė projektą „Mr. Šiaulių apskritis“ (DJ Enjoy ir „Real Dreams"), kuria dainas. Džiaugiasi, kad dainos „Youtube“ sulaukia gausių peržiūrų.
Žibančiomis akimis Rytis leidžia vieną įrašą po kito. Skaičiuoja, kad yra parašęs apie 600 dainų. Nors prie širdies – poprokas, kuria dainas ir pagal užsakymus. Pavyzdžiui, daina „Furistas“ jau tapo neoficialiu „furistų“ himnu. Yra sukūręs himną ir „Šiaulių naktims“.
Ar svajonių nepasiglemš rutina, buitis, finansai? Rytis primena pirmojo žmogaus, išsilaipinusio Mėnulyje, žodžius: „Tai mažas žingsnelis žmogui, tačiau didžiulis šuolis žmonijai“.
„Aš apie šuolį negalvoju – noriu mažus žingsnelius po truputį ilginti į metrus, kilometrus. Viską daryti palaipsniui.“ Ir tiki, kad pasiseks. Mažas žingsnis jau laukia rytoj – su vaikais dalyvaus Motinos dienai skirtame pasirodyme.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
Daugiabučio, kuriame įsikūrė Laura ir Rytis Gramantai, aplinką puošia gandrai. Vasarą gandrai turėtų aplankyti ir šeimą.
Anglijoje gyvenę Laura ir Rytis Gramantai nutarė įsikurti lietuviškame kaime.
Ryčio Gramanto galva pilna idėjų.