
Naujausios
IŠ TIKRŲJŲ ŽALIA...
Nijolė SAIMININKIENĖ
Pavasaris eina lėtai. Išsigandusi žolė atsargiai smaigstosi žaliom adatom, o išbrinkę medžių pumpurai neskuba sprogti. Tačiau ore vis tiek tvyro žalėsio nuojauta. Esama jame kažko, kas akim nematoma, kas tik atsargiai prasimuša pro pernykščių lapų, šapų ir žemių plutą.
O žalumos pasiutusiai norisi. Ypač, kai po darbo dienos biure pėdini į namus daugiabučių labirintais, koja netyčia kliudydamas pernykštį popiergalį ar dievaižin iš kur atpūstą pusjuodį ąžuolo lapą.
Rimui knieti net ir be žalumos išvažiuoti iš to betoninio aptvaro, pasileisti laukais prie kokio nors ežeriuko ar upės, išbraidyti švagždančius senus ajerynus, nusilaužti karklo šaką su pūkuotu pumpuru ir pajusti kartokai aitrų jo kvapą. Tik nesijuokit, geriau patrinkit tarp pirštų tą kailinį pumpurą ir pauostykit. Štai kur tikrasis, vyriškas pavasario kvapas.
Rimas nusilaužia gyvatvorės šakutę, prisikiša arčiau nosies. Pumpurų galiukai jau žalsvėja, vadinasi, nebetoli didysis pavasario sprogimas. Ir tada staiga, visai gali būti, kad beveik per dieną, žaliu rūku apsitrauks visos pamiškės ir parkai, ir niekas nesustabdys ūmaus žalėjimo iš kiekvieno bent menkiausią šaknį turinčio augalėlio. Kerpė ant akmens, ir ta sužaliuos.
Rimas nustemba, radęs atrakintas buto duris.
– Egle, tu namie? – šaukia į virtuvės pusę Rimas, prieškambaryje audamasis batus ir koja po spintele graibydamas šlepečių.
– Namie. Ką tik įžengiau, – atsako žmona iš virtuvės.
Rimas įsliūkina į virtuvę, apkabina žmoną iš už nugaros, pakšteli į kiek sukaitusį, smulkiom garbanėlėm apkritusį kaklą. Žmona atsako bučiniu į Rimo skruostą, švelniai išsisuka iš glėbio, išsitraukia iš krepšio mažą paketėlį, o iš jo – permatomą lyg tas pavasarinis sprogstančių beržų rūkas šalikėlį.
– Žiūrėk, koks grožis. Ir ant galų – matai? Gėlių žiedai, gal vabzdžiai kažkokie... Žodžiu, rankų darbas, tapyba ant šilko, – išdėsto ir, apsisupusi tuo šalikėliu garbanotą galvą, šelmiškai nusišypso tiesiai Rimui į akis.
– Gražu, ar ne?
Rimas linkteli galva, pabando ant kurio nors šalikėlio galo surasti etiketę su kaina, bet, nepavykus iš karto, meta paieškas ir beveik laimingas atsidūsta.
– Aha, labai gražu. Svarbiausia – žalia. Žalumos pasiilgau.
– Ir aš, – sučiauška Eglė, pakšteli Rimą dar kartą ir skubiai ima krauti visa, ką parsinešė vakarienei iš parduotuvės.
Šitie pirkiniai Rimo nedomina. Dar pirmomis jų vedybinio gyvenimo dienomis Eglė pasakė, kad nesikištų į virtuvinius reikalus.
„Nekenčiu, kai vyrai kaišo nosį į puodus“, – tada labai aiškiai pasakė ji. Ir jis nekaišioja. Nei į puodus, nei į produktų krepšius. Ką žmona pagamins, tas ir bus gerai, juolab kad gamina ji iš tiesų puikiai.
Ir tik vienoj vietoj Rimas neleidžia Eglei kišti nosį į jo „puodus“ – mėsos kepimą ant ugnies. Lauke, kur nors sodyboj, prie ežero, miške, prie palapinės – bet kur, tik ne namie.
Eglė tada išsitiesia patogiai su kokiu nors skaitalu, ir tik pašaukta prie padengto stalo pakyla iš savo poilsio zonos.
Rimas sėda ant sofos, įsijungia televizorių, iš kurio žaliu švarkeliu vilkinti žinių vedėja praneša, kad, sinoptikų teigimu, pavasarais neskuba.
– Tu žadėjai šiandien į kirpyklą eiti, – šūkteli virtuvėn Rimas.
– Nebeisiu. Į biurą buvo atėjusi kosmetikos platintoja, labai gerų dažų atnešė. Visiškai natūralių, gamtinių. Net žalias lapas ant pakuotės nupieštas! O priemonės, na, šepetėlis, dubenėlis – dovanų!..Žodžiu, visko, ko reikia plaukų dažymui namie, – ataidėjo greitakalbė iš virtuvės. – Padėsi? – paklausė, įkišus galvą į kambarį.
– Aš? Kad aš nemoku...
– Ko čia nemokėt, aš parodysiu, kaip.
Po vakarienės Eglė sumaišė plaukų dažus, nusitepė plaukus, užrišo ant jų plastikinį maišelį ir sėdo greta Rimo žiūrėti televizoriaus.
Šią savaitės dieną Eglė visada žiūri vieną kanalą, kuriame visada rodo filmą su gera pabaiga. Ten – nuolatinė vasara, visi gyvena dvaruose (blogiausiu atveju – puikiose sodybose arba prašmatniose jachtose), visi turi gerai apmokamus darbus, net jei ir nepersidirba, visi važinėja prabangiais automobiliais ir būtinai laimingai įsimyli. Ten kaimai pasakiškai gražūs, o gėlių darželiuose ir klombose žydi šilkinės gėlės.
Rimas tokių filmų nemėgsta, todėl mandagiai palieka Eglę sėdėti ant sofos su plastikiniu maišeliu ant galvos ir akimis, įsegtomis į ekraną. Akivaizdu, kad ji jau apsigyveno tame filme, ir tylus Rimo pasitraukimas nebus priimtas kaip niekšiška išdavystė.
Rimas atsigulė, bandė skaityti darbo vadovo rekomenduotą knygą, tačiau artėjančio pavasario žaluma nedavė ramybės. Užgesinęs šviesą, jis pasisuko ant šono ir užmigo.
Sapnavo Rimas labai žalią mišką. Tokį žalią, kokios žalumos gamtoje gal ir nebūna. Smaragdiškai, žėrinčiai žalia buvo visur. Ir jis ne vaikščiojo tuo mišku, o tarsi sklendė virš jo, sėdėdamas ant stiprių, žaliais lapais apaugusių lianų, tarsi suposi, po kojom matydamas neįtikėtino žalumo skardžius ir įvairiaforme žaluma apaugusias įgriuvas, kuriomis šniokštė ir purslojo ryškiai mėlyni upeliūkščiai ir kriokliai. Dar regėjo gruoblėtom šaknim į uolėtą kalną įsikibusius medžius didžiuliais tamsžaliais lapais, o po jais...Dievuliau! Po jais – neįtikėtino grožio mergaitė smaragdiškai žaliais plaukais, lenkiasi prie fontanu trykštančio šaltinio, rieškučiom semia vandenį ir taškosi, taškosi, taškosi...
Nuo to vandens Rimas ir pabudo. Pradžioje jis nesuprato, kad pabudo, nes ryškiai smaragdiniai, žali šlapi plaukai mirgėjo jam prieš akis. Ir tik po akimirkos, kai išgirdo savo žmonos kūkčiojimą nuo lovos krašto, kai pamatė, kad tai ji, Eglė, purto savo šlapias ryškiai žalias garbanas, jis susivokė nebemiegąs.
Atsisėdo lovoj išplėstom akim, palietė nuo verksmo krūpčiojantį Eglės petį.
– Kas tau yra? – paklausė, tarsi iš kito pasaulio grįžęs.
– Kas kas..! Nematai? – atgręžė išverktas akis Eglė, – plaukai žali!
– Kad žali, matau, bet kodėl?
– Ką aš žinau?! Taip nusidažė!
Eglė pašoko nuo lovos, priėjo prie veidrodžio, ėmė plaukus trinti rankšluosčiu. Tačiau žaluma nesitraukė. Ji buvo įsiėdusi iki pat šaknų, iki pat ploniausių garbanėlių galiukų.
Eglė bejėgiškai atsisuko į Rimą:
– Kaip aš rytoj į darbą eisiu, – proverksmiais paklausė, – Gal paskambint ir pasakyt, kad susirgau? O pati – į kirpyklą?
Rimas pažiūrėjo į Eglę, nusijuokė ir išdeklamavo nežinia iš kur galvon atklydusį dvieilį:
– Pabudau. Tu sėdėjai šalia. Kaip sapne – iš tikrųjų žalia.
Ir abu pradėjo pašėlusiai kvatotis.