
Naujausios
"Vietovardžiui suteikime antrą gyvenimą"
Įvairiuose Lietuvos kampeliuose pravažiuodami matome tai koplytstulpį, tai kryžių, tai akmenį su užrašu: "Čia buvo toks ir toks kaimas, tokia ir tokia sodyba". Išsaugoti tai, kas buvo – svarbiausias mūsų tikslas, norint neprarasti savo šaknų.
Kaip išsaugoti išnykusių kaimų vietovardžius, nebeveikiančias senolių kapines? – ši tema gvildenta Radviliškio rajono savivaldybėje surengtoje konferencijoje.
Savivaldybės Paveldosaugos ir turizmo poskyrio vedėjo Vytauto Simelio pateiktais duomenimis, iki 1989 metų Lietuvoje iš sąrašų buvo išbraukta 5,6 tūkstančio kaimų pavadinimų – vietoj buvusių 25 tūkstančių jų liko apie 19 tūkstančių. Nepriklausomoje Lietuvoje neliko dar kelių tūkstančių.
"Sovietmečiu žmonės iš vienkiemių buvo keliami į gyvenvietes priverstiniu būdu. Dabar išsikeliama ieškant socialinės gerovės. Išnykusio kaimo nebesugrąžinsi, bet mūsų prievolė yra išsaugoti bent jo pavadinimą", – sakė V. Simelis.
Anot jo, svarbu, kad nykstančių vietovardžių pavadinimai įsikūnytų kitur, juos būtina prikelti antram gyvenimui.
"Gera proga išsaugoti vietovardžius – juos įkūnyti naujose gatvėse, mikrorajonuose, įvardijant naujus parkus, skverus, tačiau tuo nepasinaudojama.
Atsiranda Lauko, Tvenkinio, Žolynų ir kitokios gatvės. Ir tik vienetai pasirenka pavadinimą čia buvusio vietovardžio. Ir vietovardis nugrimzta užmarštin, nors galėtų tęsti savo gyvavimą", – paveldosaugininkui pritarė ir Architektūros ir urbanistikos skyriaus vedėjo pavaduotojas Andrius Abromavičius.
Dovana radviliškiečiams
"Išnykę vietovardžiai rūpi visam pasauliui. Periodiškai besirenkanti Baltijos ekspertų grupė irgi sprendžia šias problemas. Visur jos tos pačios – tūkstančių tūkstančiai vietovardžių yra išnykę. Vietovardis gali ir pasikeisti. Keičiasi ir miestų pavadinimai", – konferencijoje kalbėjo svečias, Kauno kolegijos geodezijos studijų programos dėstytojas Valdas Urbanavičius, kartu su žmona Ilona Radviliškio rajonui sukūrę interaktyvią aplikaciją apie išnykusius kaimus. Toks į elektroninę erdvę perkeltas jų projektas – pirmasis.
Tris dešimtmečius kartografijos srityje dirbančio dėstytojo teigimu, vietovardžiai žemėlapį prakalbina, nes be jų jis būtų nebylus.
Lietuviški vietovardžiai žemėlapiuose atsirado tik XX amžiaus pirmoje pusėje. Iki tol jie buvo lotynų, lenkų, rusų kalbomis. Tarpukaryje per 20 metų kartografinių žemėlapių išleista labai mažai.
I. ir V. Urbanavičiai, tirdami Radviliškio rajono vietovardžius, identifikavo 180 tarpukaryje išnykusių kaimų ir jų pavadinimų.
Daugiausia išnykusių kaimų – Grinkiškio seniūnijoje – 33, Šiaulėnų seniūnijoje jų 24, po 22 išnykusius kaimus nustatyta Sidabravo ir Baisogalos seniūnijose, Šaukote – 19. Kai kurie iš jų buvo integruoti – prijungti prie didesnių gyvenviečių.
"Radviliškyje iš 410 gyvenamųjų vietovių 90-yje niekas negyvena arba atvažiuoja tik retkarčiais. 111-oje gyvena vos vienas gyventojas. Todėl labai prašau: išsaugokit savo Paryžių", – saugoti kaimo vietovių pavadinimus, tarp jų – ir Sidabravo seniūnijoje esantį Paryžiaus kaimą, kvietė dėstytojas.
Dėstytojų parengtoje interaktyvioje aplikacijoje galima identifikuoti savo išnykusį kaimą.
Pasak V. Urbanavičiaus, daug upelių neteko pavadinimų, kai po melioracijos tapo grioviais. Kaimų pavadinimai, pasak jo, gal ir bus išlikę, bet vieta, kur buvo tas kaimas – pamiršta.
V. Urbanavičius neslėpė, jog parengtoje aplikacijoje gali būti ir klaidų, todėl, jų pastebėjus, radviliškiečius kvietė pasidalinti žiniomis ir pastebėjimais.
V. Simelis padėkojo svečiams, atsitiktinai sutiktiems "Adventur" parodoje ir pasisiūliusiems nemokamai sukurti ne tik išnykusių kaimų, bet ir rajono partizaninių objektų bei mūšių vietų interaktyvią aplikaciją.
Vakarus ir savaitgalius su Radviliškiu susijusiems darbams skyrę Urbanavičiai "Šiaulių kraštui" teigė, kad savo laisvalaikio jiems nebuvo gaila.
"Geras jausmas nuveikti kažką gero savo kraštui", – sakė po renginio pakalbinta I. Urbanavičienė, kilusi nuo Pociūnų kaimo Radviliškio rajone ir ten aplankanti tebegyvenančius artimuosius.
Parengė mokslinį žinyną
Savo kraštotyriniais, istorinę ir kultūrinę reikšmę turinčiais darbais pasidalijo ir radviliškietė, Kultūros paveldo departamento Šiaulių skyriaus vyriausioji specialistė Laura Prascevičiūtė, ne po vieną kartą aplankiusi senąsias rajono kaimų kapines ir kartu su kolege parengusi mokslinį žinyną "Senosios Radviliškio rajono kaimų kapinės".
"Kai kurios rajono kapinaitės jau yra ant išlikimo ribos – likęs vos vienas kryželis, medžiais ir krūmais apaugęs kalnelis. Yra ir tokių kapelių, kuriuos ūkininkai aparia ir jų nebelieka", – sakė radviliškietė.
Pasak autorės, išnykusius kaimus dažniausiai galima atsekti pagal toje vietovėje esančias kapines, kadangi kapinės atsirasdavo kartu su kaimu. Radviliškio rajone 80 procentų kaimų buvo įkurta XVI amžiuje, Valakų reformos metu.
"Buvo trys laidojimo būdai: bendruomenės savo mirusiuosius laidojo bažnyčių šventoriuose, bažnyčios rūsiuose ir daugelis – lauke.
Bažnyčia stengėsi gyventojus atpratinti laidoti mirusiuosius nešventintose lauko kapinėse, tačiau šventoriuje ir bažnyčioje laidojimas buvo mokamas, todėl kaimo gyventojai geriau rinkdavosi kapinaites. Vėliau bažnyčia priėmė kompromisinį variantą – ėmė šventinti senąsias kaimo kapines.
XVIII amžiaus pabaigoje ėmė steigtis didelės parapinės kapinės, bet kai kur buvo išlaikytos ir kaimo kapinaitės", – pasakojo L. Prascevičiūtė.
Pasak jos, kaimo kapinės yra sunkiai identifikuojamos, jei jos apleistos. Rajone yra išlikusios 129 senosios neveikiančios kaimo kapinės. 20 kapinių buvo sunaikinta sovietmečiu.
Kaimų kapinaitės: nykstančios ir tebeveikiančios
L. Prascevičiūtės teigimu, išlikusias kapinaites galima suskirstyti į tris grupes. Viena grupė – be išlikusių paminklų. Šios kapinaitės kraštovaizdyje išsiskiria tik apaugusiais medžiais, dirvonuojančiomis kalvelėmis.
Antrasis senųjų kapinių tipas – su išlikusiais paminklais ir trečiasis – kur vis dar laidojami žmonės (Kubiliūnų, Kleboniškių, Pakalniškių kapinaitės).
Pirmajai grupei priklauso vidury ariamo lauko esančios Pagomerčių kapinės, medžiais apaugusios Bebrujų, Šniukonių kapinaitės, tarp ariamo lauko įsispraudusios Daužnagių kapinės, kuriose likęs vos vienas kryžius. Vabalių kapinėse išlikę senų medinių kryžių, kas jau retai bebūna.
Išskirtinės rajone – Nirtaičių kapinės: su išlikusiu skulptūriniu ansambliu. Palonų kapinėse vis dar laidojama, jose gausu meno vertybių – antkapinių paminklų.
Radvilonių dvaro senosiose kapinėse išlikę koplyčios griuvėsiai.
Pasak V. Simelio, rajone pagal išgales stengiamasi aptvarkyti nebeveikiančias kapinaites – seniūnijoms buvo nupirkta priemonių kapų tvarkymui, pagaminti 111 stendų su kapinių pavadinimais ir būtiniausia informacija.
Daug įvairios kraštotyrinės medžiagos (apie Grinkiškio kapinėse palaidotus žmones, vietovardžius, kaimų pavadinimų kilmę ir kitokios) kartu su mokiniais yra surinkę Grinkiškio gimnazijos pedagogai Audra ir Klemas Indrėkai.
Tačiau K. Indrėkus apgailestavo, kad jų įdėtas darbas ir pastangos nelabai kam reikalingi. Vertinga medžiaga surinkta, tačiau kas ja pasinaudos, neaišku.