
Naujausios
Įvairių kartų menininkai prisistatė vienu paveikslu
Ketvirtadienį Šiaulių dailės galerijoje atidarytos dvi Šiaulių universiteto Menų fakultetą baigusių menininkų parodos. Fotografijų parodą „Pasaulio bamba. Tiltai, vanduo, šešėliai, statiniai“ pristatė Petras Rakštikas. Parodoje „Vienas autorius – vienas kūrinys“ įvairių kartų menininkams teko iššūkis – pristatyti save vienu darbu.
Simona SIMONAVIČĖ
simona@skrastas.lt
Vienos kalvės menininkai
Šiaulietis dailininkas ir rašytojas, Šiaulių universiteto (ŠU) dėstytojas Petras Rakštikas nespalvotas fotografijas susiejo su literatūriniais tekstais.
„Tarp širdies ir gaktikaulio stirkso slepiasi, dairosi, vėpso bamba. Tokia pat, kaip ir tavo, nežymiai nukrypusi nuo standartinio įjungimo mygtuko pagal dydį ir formą. Bambą nešiojantis kūnas straksi po saule ir tapo šešėlį su galva, kurios akys fiksuoja žeme šliaužiančią pasaulio bambą“, – rašo P. Rakštikas parodos pristatyme.
Jis, kaip ir parodos „Vienas autorius – vienas kūrinys“ autoriai, baigęs ŠU Menų fakultetą. Šios parodos idėja gimė universiteto doc. Arūnui Uogintui – surengti vieno paveikslo parodą, kurioje dalyvautų vienos meno mokyklos – Menų fakulteto – absolventai.
Parodos kuratorius Lietuvos dailininkų sąjungos Šiaulių skyriaus vadovas Ričardas Garbačiauskas ėmėsi tai įgyvendinti. Parodoje dalyvauja ir pirmieji baigę fakultetą prieš beveik 45 metus, ir paskutinės laidos magistrantai.
A. Uogintas pažymi, jog nuo Menų fakulteto įkūrimo pradžios jį baigė per 2500 žmonių, iš jų apie 10 procentų tapo menininkais, kurie žinomi Lietuvoje ir užsienyje.
Vienas paveikslas – iššūkis
Parodos dailininkai atvykę iš keturiolikos miestų. Daugelis šių menininkų yra savo miesto kultūros puoselėtojai: organizuoja parodas, kultūrinius renginius, yra universiteto dėstytojai, katedrų, meno mokyklos vadovai.
Pasak A. Uoginto, kiekvienai epochai būdinga savita meninė raiška. Menų fakultetas buvo įkurtas sovietiniais laikais nepaisant įvairių politinių, ideologinių aspektų. Tuo metu lietuvių dailininkai ieškojo besikeičiančios epochos, laisvės ženklų.
„Vieno paveikslo paroda turėtų būti iššūkis – ar gali vienas paveikslas reprezentuoti kūrėją? Ar apskritai šie darbai atspindi Šiaulių meno mokyklą?“ – svarstė A. Uogintas. Parodoje menininkai pateikė tapybos, akvarelės, grafikos, skulptūros darbus, animaciją, instaliacijas.
Jo teigimu, žiūrovui bus įdomu stebėti, kaip mokykla, laikas, socialiniai ir politiniai reiškiniai keitė meninę raišką, stilių ir temas ir kaip tai atsispindi įvairių kartų bendroje parodoje.
Prieš 15 metų studijas Šiauliuose baigusi menotyrininkė, humanitarinių mokslų daktarė, dailininkė Salomėja Jastrumskytė pažymi, jog nepataikaujant tai – labai stipri paroda. Darbą šiai parodai menininkė atrinko atsitiktinai – ėmė tą, kuris tilpo į automobį.
„Džiaugiuosi, kad ant kūrėjų nėra uždėtos didelės mokyklos kojos, ko tikėjausi prieš tai ateidama. Nėra mokyklos štampo ar net stigmos. Autoriai yra laisvi, estetine prasme jie neturi slegiančio mokyklos antspaudo“, – „Šiaulių kraštui“ sakė menotyrininkė. Paroda veiks iki kovo 7 dienos.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
PARODA: Šiaulių dailės galerijoje atidarytoje parodoje „Vienas autorius – vienas kūrinys“ įvairių kartų menininkai, studijavę menus Šiaulių universitete, pristatė save vienu kūriniu.
BAMBA: Dailininkas ir rašytojas, Šiaulių universiteto dėstytojas Petras Rakštikas savo parodoje „Pasaulio bamba. Tiltai, vanduo, šešėliai, statiniai“ nespalvotas fotografijas susiejo su literatūriniais tekstais.