
Naujausios
Jaunieji konstruktoriai telefonu moka valdyti automobilį
Minint 120-uosius radijo išradimo metus, Šiaulių „Aušros“ muziejaus Chaimo Frenkelio viloje penktadienį vyko XXI tarptautinis jaunųjų elektronikos konstruktorių darbų konkursas.
Elektronika, kompiuterine technika besidomintys jaunieji kūrėjai šiemet pristatė 30 darbų.
Simona SIMONAVIČĖ
simona@skrastas.lt
Konstravimas tarsi liga
Konkursą organizuoja „Aušros“ muziejus ir Lietuvos mokinių neformaliojo švietimo centras. Šiemet konkurse dalyvavo Vilniaus, Kauno, Šiaulių ir Rygos (Latvija) geriausi radioelektronikos konstruktoriai.
Konkurso dalyviai pristatė apie 30 darbų, susijusių su elektronika, ryšio sistemomis, kompiuterija, robotų technika.
Buvo galima apžiūrėti registratorių su GPS, mažagabaritį garsiakalbį, optinį tremolo, elektroninį žaidimą, automobilinį žemo dažnio stiprintuvą su dvipoliu maitinimu, orų stotelę, stebėti magnetinį eksperimentą ar energijos perdavimo bandymą. Visi gaminiai pateikiami su aprašymais, pagrindiniais parametrais, nubraižytomis elektroninėmis principinėmis schemomis.
„Pirmiausia į būrelį atėjusių mokinių paklausiu, kaip jie laiko lituoklį. Jei atsako, kad kaip pieštuką, tada gerai. Kiti jį laiko kaip plaktuką“, – sako 15 metų radioelektronikos konstravimo būreliui vadovaujantis Kauno moksleivių techninės kūrybos centro vyr. mokytojas Vladas Ūsas.
Jis demonstruoja mokinių sukurtas mikroschemas, kurias sumontuoti iš pradžių jie laikė neįmanomu dalyku.
„Pats konstruoti pradėjau nuo 13 metų, kaip ir dabartiniai mano mokiniai. Tai liga“, – šypsosi pedagogas, iš Kauno konkurse dalyvauti atvežęs septynis moksleivius.
Automobilį valdo telefonu
Šiaulėnų Marcelino Šikšnio gimnazijos dešimtokas Liutauras Miakiševas konkurse pristatė mašinėlę, valdomą telefonu. Paskambinus vaikino duotu numeriu ji susisieja su mašinėle, o spaudant atitinkamus skaičius telefone galima mašinėlę stumdyti.
„Galima mašinėlę valdyti iš bet kur. Net iš Amerikos“, – patikina konstruktorius. Parduotuvėje įsigyta radijo bangomis valdoma mašinėlė L. Miakiševo netenkino, todėl jis sumanė žaislą patobulinti. Svarbiausias mašinėlės komponentas buvo viena mikroschema, kurią jis siuntėsi iš užsienio.
„Konstravimas, eksperimentai yra mano pomėgis. Tą bandau pritaikyti ir namuose. Susidomėjau konstravimu maždaug aštuntoje klasėje. Tada bandydavau sujungti, pažaisti, bet nepavykdavo“, – pasakojo L. Miakiševas.
Pernai moksleivis jaunųjų konstruktorių konkurse Šiauliuose pristatė telefoną, prie kurio prisiartinus dėl įmontuotų jutiklių suveikia signalizacija. Ji gali pajusti žmogų per sieną.
Jauniausiems konstruktoriams – devyneri
Jaunieji elektronikos konstruktoriai varžėsi trijose amžiaus grupėse: jaunesniųjų (iki 15 metų), vyresniųjų (15–18 metų), vyriausiųjų (18–21 metų). Darbų gynimo metu komisijai autoriai paaiškina darbo esmę ir pristato sukurtų prietaisų privalumus, pademonstruoja jų veikimą, atsako į klausimus.
Komisija atsižvelgia į prietaiso originalumą, praktinį pritaikymą, atlikimo kokybę. Šiemet visas pirmąsias prizines vietas susižėrė vilniečiai: jaunesniųjų amžiaus grupėje nugalėjo Adomas Jucevičius, vyresniųjų grupėje – Lukas Tamulevičius, vyriausiųjų – Ernest Jevič. Didžiausia konkurencija vyko viduriniojoje amžiaus grupėje – buvo daug stiprių darbų, komisijai buvo sudėtinga apsispręsti.
Jauniausi konstruktoriai – du devynmečiai šiauliečiai Šiaulių jaunųjų technikų centro atstovai Rokas Kazelskis ir Pijus Udris. Pastarasis savo amžiaus grupėje užėmė antrą vietą.
Daugėja programinių sprendimų
ŠU Biomedicininės inžinerijos mokslinio centro jaunesniojo mokslo darbuotojo ir vertinimo komisijos nario Sauliaus Niauronio žodžiais, kasmet jaunųjų konstruktorių darbuose daugėja programinių sprendimų, vis dažniau elektronika susiejama su programiniu jos valdymu, tobulėja estetinis darbų vaizdas. Kasmet konkurso dalyviai pateikia naujų idėjų ir formų.
S. Niauronis pamena, kad anksčiau jis buvo vienas pirmųjų pristatęs savo sukonstruotą programuojamą elektroninį įrenginį, o šiandien tokių darbų konkurse kone kas trečias.
Pirmąją jaunųjų elektronikų konstruktorių darbų parodą, skirtą Šiaulių miesto moksleiviams, siekdamas pažymėti radijo išradimo 100-metį 1995-aisiais surengė Šiaulių „Aušros“ muziejus. 1997 metais šis konkursas tapo respublikiniu, o nuo 2004 metų – tarptautiniu.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
PATOBULINIMAS: Šiaulėnų Marcelino Šikšnio gimnazijos dešimtokas Liutauras Miakiševas patobulino radijo bangomis valdomą mašinėlę – ji valdoma telefonu.
MOKYTOJAS: „Konstravimas tai liga“, – sako 15 metų radioelektronikos konstravimo būreliui vadovaujantis Kauno moksleivių techninės kūrybos centro vyr. mokytojas Vladas Ūsas.
ŠIAULIEČIAI: Būrys šiauliečių jaunųjų konstruktorių konkurse pristatė įvairius šviečiančius ir garsinius įrenginius.