Jaunieji technikai gali metalizuoti vabalus

Jaunieji technikai gali metalizuoti vabalus

Jau­nie­ji tech­ni­kai ga­li me­ta­li­zuo­ti va­ba­lus

Šiau­lių „Auš­ros“ mu­zie­jaus Chai­mo Fren­ke­lio vi­lo­je penk­ta­die­nį vy­ko XXII tarp­tau­ti­nis jau­nų­jų elekt­ro­ni­kos konst­ruk­to­rių dar­bų kon­kur­sas. Me­cha­ni­ka ir elekt­ro­ni­ka be­si­do­min­tys jau­nuo­liai su­konst­ra­vo net vei­kian­tį mu­zie­ji­nio eks­po­na­to ana­lo­gą.

Si­mo­na SI­MO­NA­VI­ČĖ

simona@skrastas.lt

Su­konst­ra­vo ra­di­jo apa­ra­tą

Kas­me­ti­nį kon­kur­są or­ga­ni­zuo­ja „Auš­ros“ mu­zie­jus kar­tu su Lie­tu­vos mo­ki­nių ne­for­ma­lio­jo švie­ti­mo cent­ru. Šie­met kon­kur­sas su­bū­rė jau­ni­mą iš Lie­tu­vos ir Lat­vi­jos.

Ra­di­jo iš­ra­di­mas ir jo rai­dos is­to­ri­ja 1995 me­tais pa­ska­ti­no „Auš­ros“ mu­zie­ju­je su­reng­ti pir­mą jau­nų­jų elekt­ro­ni­kos konst­ruk­to­rių dar­bų pa­ro­dą, vė­liau išau­gu­sią į kon­kur­są. Iš pra­džių jis bu­vo skir­tas tik Šiau­lių mies­to moks­lei­viams, 1997 me­tais ta­po res­pub­li­ki­nis, 2004 me­tais – tarp­tau­ti­nis.

Pas­ka­tin­ti mu­zie­ji­nin­kų, Šiau­lių jau­nų­jų tech­ni­kų cent­ro Ra­di­jo apa­ra­tū­ros konst­ra­vi­mo ir re­mon­to bū­re­lio na­riai, pa­de­da­mi mo­ky­to­jo, cent­ro di­rek­to­riaus Jo­no Vai­čai­čio, su­konst­ra­vo vei­kian­tį de­tek­to­ri­nį ra­di­jo im­tu­vą.

Prie jo ga­li­ma pri­jung­ti au­si­nes, per­sta­ty­ti daž­nius. Be­veik ana­lo­giš­kos iš­vaiz­dos im­tu­vas „Auš­ros“ mu­zie­ju­je yra eks­po­na­tas.

„Pra­džio­je bu­vo ete­ris, bet ne­bu­vo im­tu­vų, o da­bar yra im­tu­vai, bet ne­bė­ra ete­rio“, – šyp­te­li J. Vai­čai­tis.

Nors su­konst­ruo­tas ra­di­jo im­tu­vas vei­kia, ta­čiau ja­me be­veik nie­ko ne­ga­li­ma iš­girs­ti – ne­bė­ra to­mis ban­go­mis trans­liuo­ja­mo ra­di­jo ka­na­lo. Die­ną gir­di­mas tik šnypš­ti­mas, va­ka­rais dar ga­li­ma už­čiuop­ti mol­da­vų ar ru­mu­nų ra­di­jo ban­gų.

Pa­sak J. Vai­čai­čio, anks­čiau vi­si konst­ruk­to­riai pra­dė­da­vo nuo de­tek­to­ri­nių ra­di­jo im­tu­vų konst­ra­vi­mo, nes no­rint pa­si­klau­sy­ti už­tek­da­vo tik per kam­ba­rį iš­temp­ti an­te­ną. Jau­nų­jų konst­ruk­to­rių kū­ri­nys po kon­kur­so bus eks­po­nuo­ja­mas Ra­di­jo ir te­le­vi­zi­jos mu­zie­ju­je – ten at­ras­ta vie­ta, kur pri­jun­gus an­te­ną prie liet­vamz­džio im­tu­vas vei­kia.

Ga­li­ma me­ta­li­zuo­ti va­ba­lus

Šiau­lių jau­nų­jų tech­ni­kų cent­ro moks­lei­vis No­jus Ple­ka­vi­čius pa­da­rė ka­lė­di­nę de­ko­ra­ci­ją eg­lu­tę. „Jai nau­do­jau mik­ro­val­dik­lį ir dio­dus, o mirk­sė­ji­mo pro­gra­mą nu­si­ko­pi­ja­vau iš in­ter­ne­to. Ka­dan­gi Ka­lė­dos jau praė­jo, su­gal­vo­jau pa­da­ry­ti eg­lu­tę“, – apie sa­vo kū­ri­nį pa­sa­ko­jo moks­lei­vis. Da­bar jis konst­ruo­ja me­ta­lo de­tek­to­rių.

Vie­nuo­lik­to­kas To­mas Pe­ti­nas iš Kau­no tech­no­lo­gi­jos uni­ver­si­te­to In­ži­ne­ri­jos li­cė­jaus pa­do­va­no­ja są­var­žė­lę, pa­deng­tą va­riu. Jis kon­kur­se de­monst­ruo­ja gal­va­nos­te­gi­jos (gal­va­nop­las­ti­kos) pro­ce­są – iš ano­do elekt­ro­li­to tir­pa­lu ke­liau­ja va­rio jo­nai ir nu­sė­da ant me­ta­lo, šiuo at­ve­ju, ge­le­ži­nės są­var­žė­lės. Po pro­ce­so są­var­žė­lė pa­den­gia­ma va­riu.

Pa­sak T. Pe­ti­no, ši tech­no­lo­gi­ja nau­do­ja­ma ju­ve­ly­ri­ko­je auk­suo­jant dir­bi­nius, ke­ra­mi­ką. Pa­vyz­džiui, su­ra­dus gra­žų ir di­de­lį va­ba­lą jį ga­li­ma me­ta­li­zuo­ti – pa­da­ry­ti se­gę. Pa­na­šus apa­ra­tas kai­nuo­tų nuo tūks­tan­čio eu­rų, o To­mas jį su­si­konst­ra­vo už ma­žiau nei 100 eu­rų.

„Kol kas apa­ra­tą nau­do­ju ban­dy­mų pro­ce­sams per che­mi­jos pa­mo­kas, nes mo­kyk­los daž­niau­siai ne­tu­ri to­kio in­ven­to­riaus. Ga­lė­čiau jį pa­sko­lin­ti mo­kyk­lai. Ma­nau, pavyktų su­si­tar­ti su che­mi­jos mo­ky­to­ja už de­šim­tu­ką“, – juo­ka­vo vai­ki­nas.

Da­ly­vių ma­žė­ja

Jau­nie­ji tech­ni­kai ir konst­ruk­to­riai kon­kur­sui šie­met pri­sta­tė 30 dar­bų, da­ly­va­vo 19 ber­niu­kų ir še­ši jų mo­ky­to­jai. Da­ly­viai at­vy­ko iš Vents­pi­lio, Jel­ga­vos, tik du da­ly­viai at­vy­ko iš Vil­niaus, vie­nas kau­nie­tis, ne pir­mą kar­tą da­ly­va­vo at­sto­vas iš Rad­vi­liš­kio ra­jo­no Šiau­lė­nų mies­te­lio, šiau­lie­čiai.

Da­ly­viai var­žė­si tri­jo­se am­žiaus gru­pė­se. Jau­nes­nių­jų – iki 13 me­tų – gru­pė­je 1 vie­tą lai­mė­jo Mark Su­ty­ka ir Ju­rij Šev­cov (Jel­ga­va, Lat­vi­ja), vy­res­nių­jų (nuo 14 iki 15 me­tų) gru­pė­je pir­ma­sis bu­vo Ni­ki­ta Vi­soc­kis (Vents­pi­lis, Lat­vi­ja), tarp vy­riau­sių­jų (nuo 16 iki 18 me­tų) ge­riau­siai pa­si­ro­dė Liu­tau­ras Mi­ka­še­vas (Šiau­lė­nai).

Kon­kur­sui da­ly­viai pa­teik­ė dar­bus, su­si­ju­sius su elekt­ro­ni­ka, ry­šio sis­te­mo­mis, kom­piu­te­ri­ja, ro­bo­tų tech­ni­ka.

Dar­bai tu­rėjo bū­ti ori­gi­na­lūs, es­te­tiš­ki, sau­gūs nau­do­ti. Prie kiek­vie­no dar­bo pri­de­da­mas ap­ra­šy­mas su ga­mi­nio pa­skir­ti­mi, pa­grin­di­niais pa­ra­met­rais, nu­brai­žy­to­mis elekt­ri­nė­mis prin­ci­pi­nė­mis sche­mo­mis ir jų trum­pu ap­ra­šy­mu.

Dar­bų gy­ni­mo me­tu au­to­rius ver­ti­ni­mo ko­mi­si­jai paaiš­ki­na dar­bo es­mę ir  jo pri­va­lu­mus, pa­de­monst­ruo­ja  vei­ki­mą, at­sa­ko į už­duo­da­mus klau­si­mus. Ver­tin­da­ma dar­bus, ko­mi­si­ja at­si­žvel­gia į prie­tai­so ori­gi­na­lu­mą, pra­kti­nį pri­tai­ky­mą, at­li­ki­mo ko­ky­bę, moks­lei­vio sa­va­ran­kiš­ku­mą.

Vie­nas ren­gi­nio or­ga­ni­za­to­rių „Auš­ros“ mu­zie­jaus mu­zie­ji­nin­kas-vy­res­ny­sis spe­cia­lis­tas Ma­rius Mo­ro­zas at­krei­pia dė­me­sį, jog kas­met dar­bai at­ro­do vis stip­res­ni, ta­čiau kon­kur­so da­ly­vių ma­žė­ja, mo­ky­to­jams da­ro­si su­dė­tin­ga pri­kal­bin­ti lan­ky­ti konst­ruk­to­rių bū­re­lius.

„Tik­riau­siai vai­kus sun­ku su­do­min­ti elekt­ro­ni­ka, tech­ni­niais moks­lais, jie no­ri grei­tes­nio ir pa­pras­tes­nio re­zul­ta­to“, – svars­tė M. Mo­ro­zas. Jo tei­gi­mu, toks kon­kur­sas lei­džia pa­lai­ky­ti to­nu­są ir pa­ro­dy­ti, kad tech­ni­kai yra rei­ka­lin­gi.

Gied­riaus BA­RA­NAUS­KO nuo­tr.

PRO­CE­SAS: Gal­va­nos­te­gi­jos (gal­va­nop­las­ti­kos) pro­ce­so me­tu Kau­no tech­no­lo­gi­jos uni­ver­si­te­to In­ži­ne­ri­jos li­cė­jaus vie­nuo­lik­to­kas To­mas Pe­ti­nas są­var­žė­lę pa­den­gia va­riu.

EG­LU­TĖ: Šiau­lių jau­nų­jų tech­ni­kų cent­ro moks­lei­vis No­jus Ple­ka­vi­čius pa­da­rė ka­lė­di­nę de­ko­ra­ci­ją  eg­lu­tę, ku­riai su­konst­ruo­ti pa­nau­do­jo mik­ro­val­dik­lį ir dio­dus.

KO­MI­SI­JA: Ko­mi­si­jos na­riai ap­žiū­ri­nė­ja kon­kur­so da­ly­vių iš Lat­vi­jos su­konst­ruo­tus apa­ra­tus iš „Co­ca Co­la“ skar­di­nių.

RA­DI­JAS: Šiau­lių jau­nų­jų tech­ni­kų cent­ro di­rek­to­rius Jo­nas Vai­čai­tis su moks­lei­vių ko­man­da su­konst­ra­vo vei­kian­tį de­tek­to­ri­nį ra­di­jo im­tu­vą, išo­riš­kai pa­na­šų į Šiau­lių „Auš­ros“ mu­zie­jaus eks­po­na­tą.

PO­KY­ČIAI: Vie­nas ren­gi­nio or­ga­ni­za­to­rių Šiau­lių „Auš­ros“ mu­zie­jaus mu­zie­ji­nin­kas-vy­res­ny­sis spe­cia­lis­tas Ma­rius Mo­ro­zas ap­gai­les­tau­ja, jog kon­kur­so da­ly­vių ma­žė­ja.