
Naujausios
Juoko joga – daugiau šviesos
Ji nuoširdžiai kvatojasi užkrečiamu juoku. Iš Vokietijos parsivežusi juoko užkratą sertifikuota juoko jogos instruktorė Ingrida Kazragytė jį nori skleisti Šiauliuose. Juokas sujungia žmones, gydo kūną ir sielą, atneša daugiau spalvų gyvenime. Juokas nugali vidinius kompleksus, išlaisvina vidinį vaiką ir skatina žaismingumą.
Simona SIMONAVIČĖ
simona@skrastas.lt
Juokas – asmenybės dalis
Ingrida nuoširdžiai nusišypso lūpomis ir akimis. Lyg mizanscena spektaklyje, tuo pačiu metu pro balkono langus pašviečia saulė.
– Kaip jūsų gyvenime atsirado juoko joga?
– Pirmiausia atradau klasikinę hatha jogą – ją praktikuoju jau daugiau negu 10 metų. Viskas, kas susiję su šia iš Rytų kilusia mokymo sistema, lengvai patraukia mano dėmesį. Pernai internete atradau straipsnį apie juoko jogą, perskaičiusi tik antraštę pagalvojau – o kur čia joga? Nutariau susipažinti iš arčiau.
Nuvykau į juoko jogos instruktorių mokymus Vokietijoje. Po pirmos kursų dienos šiek tiek nusivyliau, nes neradau, kaip siūlomas metodas veda kūno, proto ir sielos vienovės link. Pagalvojau: vaje, kur čia atvažiavau? Žiūrint iš šalies atrodė, kad juoko joga su bendrąja turi nedaug bendro. Pamažu viskas susidėliojo į vietas. Prisijaukinau prielaidą, kad joga, kaip gyvas procesas, evoliucionuoja, kinta, su laiku atsiranda naujų jos atšakų. Tapau ne tokia reikli ir leidau sau patyrinėti juoko jogą kiek kitu aspektu.
Juoko joga yra puikus metodas žmonėms išgyventi pakilią nuotaiką, bendrumą, pozityvumą, paprastumą ir lengvumo pojūtį. Tai yra viena iš priežasčių, dėl ko visa tai darau!
Man labai patinka juoktis! Juoko joga mane patraukė dar ir todėl, nes rezonavo su jau turimomis savybėmis. Esu džiugus, empatiškas, lengvai bendraujantis ir žaismingas žmogus. Vidinis vaikas manyje yra neatskiriama asmenybės dalis, todėl juoko jogą gebu perteikti gyvai ir natūraliai.
– Papasakokite, kas tai yra juoko joga?
– Kartais pati savęs klausiu – tai sveika pramoga ar džiugus sveikatinimasis? Gali būti abu variantai, priklausomai nuo to, kas tame dalyvauja ir kur vyksta užsiėmimas.
Juoko jogos sistema sukurta prieš 22 metus daktaro iš Indijos Madano Katarijos. Jis domėjosi juoko sveikatinimo galia, būrė bendraminčius į klubus ir juose pasakodavo juokingas istorijas, anekdotus, žiūrėdavo juokingus filmus, vaizdus. Po kurio laiko jis suprato, kad iš to paties anekdoto nepasijuoksi keletą kartų – tai su laiku išsisemia.
Tuomet gydytojas apjungė kai kuriuos klasikinės jogos kvėpavimo pratimus (pranajamą) ir tam tikrus vaidybinius, žaidybinius elementus sukurdamas sistemą – juokas be priežasties. Juoko joga išplito visame pasaulyje, juoko klubai veikia daugiau nei 100 pasaulio šalių.
Darydamas tam tikrus žaidybinius pratimus žmogus imituoja, simuliuoja juoką, o po tam tikro laiko dirbtinis juokas tampa nuoširdus. Juoko joga remiasi moksliniu faktu, kad organizmas negali atskirti dirbtinio ir tikro juoko. Nauda sveikatai gaunama ta pati, nesvarbu, ar juokas realus, ar imituotas.
Aš nejuokinu auditorijos – visi esame lygiaverčiai proceso kūrėjai. Kuo labiau atsipalaiduojame, tuo geriau viskas pavyksta. Būtinas akių kontaktas su kitu žmogumi, nes tada persijungiama iš dirbtinio juoko į nuoširdų. Niekada nesijuokiame, nesityčiojame iš kažko – juokiamės iš savęs kartu su visais.
Bendrumas su menininkės Editos Sūdžiūtės meno užsiėmimais dailės studijoje yra natūralus – atsipalaidavę daromės kūrybiškesni. Noriu, kad žmonės išsineštų gebėjimą žaisti, atsipalaiduoti kasdienybėje, spontaniškumą, kuris mūsų gyvenimą daro spalvingesnį.
Visus pasaulio juoko klubus vienijanti idėja – dalis, kada juokiamės už sveikatą, džiugumą ir taiką pasaulyje. Tai būna vienas iš baigiamųjų mano siūlomų pratimų. Taika man itin aktualiai nuskamba Šiaulių kontekste, kur visai šalia turime karinę oro bazę.
– Koks yra juoko poveikis žmogui?
– Mokslininkų tyrimų apie juoko naudą organizmui atlikta labai daug. Susidomėjimas kilo nuo 1978 metų, kuomet lėtine stuburo liga sirgęs amerikietis Norman Cousins parašė knygą „Gydytojas pats sau“. Joje aprašė, kaip nuo keliamo skausmo bandė gelbėtis sistemingai juokdamasis per dieną mažiausiai po 10 minučių.
Vienas tyrimų apie juoką buvo padarytas Kalifornijos Loma Linda universitete. Jo metu 52 vyrų grupei buvo rodomi valandos trukmės juokingi filmai. Paimti kraujo tyrimai prieš, per ir po peržiūros įrodė tiesioginį ryšį tarp juoko ir imuninės sistemos – juokas pagerino organizmo atsparumą ligoms. Suaktyvėjęs baltymas interferonas buvo randamas praėjus net 12 val. po tyrimo pabaigos.
Juokiantis padidėja deguonies kiekis kraujyje, didinamas raumenų atsipalaidavimas, pagerėja kraujotaka, išlaisvinami laimės hormonai, mažėja streso hormono. Juokas – puikus streso įveikimo metodas!
Ne mažiau nei 10 minučių juoko per dieną yra dovana sau. Juoko joga yra vienas iš būdų, kaip juoko kiekį padidinti. Čia nereikia priežasties juoktis, specialaus pasiruošimo, ypatingos aprangos.
Tačiau yra juoko jogos kontraindikacijos. Pasitarti su gydytoju reikėtų sergantiesiems kraujagyslių, širdies ligomis. Nerekomenduojama sergantiems glaukoma, tuberkulioze, epilepsija, šizofrenija, besilaukiančioms moterims paskutiniais mėnesiais.
Kovo 8-osios proga dariau juoko jogą įmonėje. Pasiūliau administracijai moteris pasveikinti ne vien tulpėmis, bet ir pusvalandžio juoko jogos užsiėmimu. Pavyko nustebinti ir padaryti šventę įsimintiną ilgam.
Juoko joga įmonės šventėse gali būti puiki priemonė komandos formavimui. Net prieš svarbius susitikimus galima padaryti efektyvų, trumpą apie 15 minučių seansą. Auksinė taisyklė – juokas sujungia žmones.
– Kokius pokyčius savo gyvenime pastebėjote pradėjusi propaguoti juoką?
– Aš apskritai tapau jautresnė juokui. Išgirstu, kai kiti juokiasi, gebu atskirti juoko reikšmes, nes jis ne visuomet vienodas, yra juoko kalba. Pastebiu juoko atspalvius.
Pradėjau dar labiau vertinti nuoširdų juoką, ne vien dėl to, kad tai teikia naudą. Gali nuoširdžiai juoktis nedarant jokių pratimų, neieškant priežasčių. Juokas yra didžiulė dovana, kuri turėtų gyvenime būti kasdien.
Mane dabar daug lengviau prajuokinti, esu lengviau užkrečiama juoku, ko anksčiau nebuvo. Pamenu, oro uoste skrendant iš Vokietijos laukiau lėktuvo. Šalia sėdėjo dvi užsienietės mergaitės ir kažko kikeno. Jaučiu – jau mane ima juokas... Nesivaržiau, ėmiau juoktis, jos toliau juokiasi, susižvalgom, nebežinom kodėl, bet juokiamės kartu. Oro uoste didžiulės erdvės, garsas plačiai sklinda. Vieni žmonės žiūrėjo keistai, kiti ignoravo, dar kiti – pradėjo šypsotis ir krizenti kartu. Tai tapo įdomiu nuotykiu!
– Ar lengva prajuokinti lietuvius?
– Kai tai lengvai vyko mokymų metu Vokietijoje, galvojau – fantastika! Nereikia nieko ypatinga, tik žmonių nusiteikimo! Ech, tai buvo toli nuo to, kas vyksta Lietuvoje...
Nenuneigsi, turime nacionalinį bruožą santūrumą, kartais jis net perauga į užsisklendimą, susikaustymą. Stengiuosi juoko jogą adaptuoti lietuviams. Instruktoriaus meistriškumas yra gebėjime atrinkti vaidybinius, žaidybinius pratimus atsižvelgiant į tai, su kuo dirbi.
Nelengva užduotis, bet būtent tai mane labai motyvuoja. Didžiulį malonumą jaučiu pamačiusi kontrastą – kokią grupę turėjau prieš ir kokie jie išeina užsiėmimui pasibaigus.
Juoko joga padeda labiau pažinti save ir kitus. Ji labai geras egzaminas, kiek žmonės yra tikrai drąsūs, o kiek tai tik deklaruoja. Svarbu, ką pagalvos kiti? Cha cha cha! Iš to gali tik garsiai nusijuokti.
Žinoma, svarbu laikas ir vieta, pagarba tam, kas vyksta. Teko girdėti iš vienos dalyvės lūpų, jog kartą rimto koncerto metu kažkas be perstojo juokėsi taip trukdydamas kitiems... Mano vedamuose užsiėmimuose varžytis nereikia.
Juoko jogos populiarinimas reikalauja drąsos. Numanau, kokios kliūtys manęs gali laukti, bet tai iššūkis, kurį priimu.
– Sakoma, kad vaikai juokiasi beveik 20 kartų dažniau negu suaugusieji. Kaip manote, kodėl suaugusieji nustoja dažnai juoktis?
– Vaikai dažnai juokiasi be priežasties, jie jautresni už suaugusiuosius. Užaugę esame nebe tokie jautrūs įvairioms situacijoms, mus nebe taip lengva nustebinti. Daromės išrankūs, juokui ieškome intelektualinio pagrindimo. Buvo laikai, kada juokas laikytas blogo išsiauklėjimo tonu. Šiais laikais jau sunkiai įsivaizduojama, tačiau galbūt kažkas buvo auklėjamas vaikystėje, kad garsiai juoktis nemandagu.
Juokas – nuostabus dalykas! Mes visuomet prisimename ypatingus vakarus, kada taip juokėmės, kad net pilvą paskaudo ar beveik žandai plyšo. Esu tikra, visi žmonės savo atminties failuose atrastų tokių akimirkų. Galbūt jos nėra dažnos, bet visada labai įsimintinos.
– Juokas išskirtinai tik žmogaus savybė. Ar visi geba juoktis?
– Aš dar nesutikau žmogaus, kuris negebėtų. O jūs? Juokas ir humoro jausmas yra skirtingi dalykai. Norėčiau tikėti, kad juoktis geba visi! Beje, yra tyrimų, kurie rodo, kad juoktis geba beždžionės bei pelės.
Visiems tenka išgyventi niūrių periodų. Darosi šviesiau, kai aplink yra daugiau pozityvumo. Tačiau nereikėtų numoti ranka į tam tikras gyvenime esančias problemas, užglostant ar slepiant jas po fraze „Viskas bus gerai“. Tai nepagarba sau pačiam.
Pozityvumas gerai, bet reikia pajausti, kada svarbu sutelkti dėmesį ties kitais, ne mažiau svarbiais asmenybei dalykais, atsigręžti į save, nespalvinant problemų per daug šviesiai, bei imti jas spręsti. Aš save vadinu šviesia realiste. Mokausi priimti visas tikrovės spalvas – turtingoje paletėje būtinos ir tamsios.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
Sertifikuota juoko jogos instruktorė šiaulietė Ingrida Kazragytė įsitikinusi, jog dažnas kasdienis juokas į gyvenimą atneša žaismingumo, spontaniškumo, laisvumo, kūrybiškumo.
Juoko jogos užsiėmimų metu įvairių žaidybinių, vaidybinių, kvėpavimo pratimų metu imituojamas dirbtinis juokas, kuris galiausiai virsta natūraliu. Svarbiausia – išmokti atsipalaiduoti.
Spalvingoje meno studijoje „Dailės namai“ šiauliečiams juoko jogos užsiėmimus vedanti Ingrida Kazragytė įsitikinusi, jog juoko joga yra dar viena gyvenimo spalva.
Juoko jogos instruktorė Ingrida Kazragytė pasakoja, jog viso pasaulio juoko klubus vienijantis idėjinis dalykas yra juokas už sveikatą, džiugumą ir taiką pasaulyje, tai jai ypač aktualu Šiauliuose, kur šalia veikia karinė oro bazė.