
Naujausios
Kanklininkėms paklūsta ir AC/DC
Sekmadienį TV3 televizijos projekto „Lietuvos talentai“ pusfinalyje Šiaulių Dainų muzikos mokyklos kanklininkių ansamblis „Sunny” parodys, kad kanklėmis galima groti nuo baroko iki roko. Kanklininkės ir jų mokytoja Kristina Kuprytė nenuilstamai populiarina unikalų instrumentą – kankles.
Živilė KAVALIAUSKAITĖ
zivile@skrastas.lt
Tikisi palaikymo
„Sunny and crazy“ – šiuo projektu sekmadienį kanklininkių ansamblis įaudrins „Lietuvos talentų“ sceną. Padykėliškai ir rokeriškai apsirengusios merginos tik pradžioje užliūliuos svajinga kanklių muzika. Lyriką staiga pakeis roko muzikos ritmai.
Kanklininkėms Erikai Danilovaitei, Emilijai Bučinskaitei, Gretai Jakutytei, Augustinai Perminaitei ir Donatai Žukauskaitei talkins dar du talentingi muzikantai – perkusininkas Titas Jukšta ir gitaristas Karolis Aksenavičius.
„Norėjome visai kitokių spalvų. Kol jaunos, jos turi išbandyti viską. Įsijungus vyrukams, komanda pagyvėjo, atsirado dar daugiau juoko“, – šypsosi K. Kuprytė.
Palaikyti konkurso dalyvių į Vilnių vyks pilnas autobusas draugų, artimųjų.
Televizijos projekte „Lietuvos talentai“ kanklininkės dalyvauja antrą kartą (anksčiau ansamblis vadinosi „Sunny Girls"). Konkurse sėkmingai yra grojusi ir merginų vadovė, garsi kanklininkė K. Kuprytė.
„Dalyvauti televizijos projekte yra rimtas iššūkis, ten galioja kitos taisyklės. Tai, kas tinka koncertui, šou scenoje gali nesuskambėti. Laukia išbandymas – tiesioginis filmavimas, todėl būtina susikaupti maksimaliai. Mūsų komanda jaučiasi kaip kumštis, svarbiausia, kad palaikytų žiūrovai“, – sako K. Kuprytė.
Atrankos filmavime „Sunny“ kanklininkės grojo muzikinį takelį iš kino filmo „Requiem for a Dream“ ("Rekviem svajonei"). Anksčiau šį kūrinį kanklininkės yra atlikusios su kameriniu orkestru projekte „Muzikiniai rudenys“.
Į pusfinalį „Sunny“ pateko gavusios visus keturis komisijos „taip“. Pagyrų kanklininkėms išsakė Dalia Ibelhauptaitė, Saulius Urbonavičius-Samas, Ilona Balsytė, Naglis Šulija.
Penkiose pusfinalio laidose dalyvauja po dešimt dalyvių. Į finalą iš kiekvienos laidos patenka du daugiausiai palaikymo sulaukę talentai.
Į „Lietuvos talentų“ pusfinalius šį sezoną yra patekę dar du šiauliečių kolektyvai: „Dance Masters“ ir „Ritmas kitaip“.
Gyvenimo instrumentas
K. Kuprytė sako, kad „Sunny“ yra unikalus kolektyvas: drąsus, aktyvus, grojantis įvairią muziką. Kanklininkė visada kėlė tikslą, kad baigusios muzikos mokyklą mokinės grotų dėl savęs. Dabar jaučiasi laiminga: tiki, kad „Sunny“ kanklininkės gros visą gyvenimą.
„Visos ansamblio merginos tapo lyderės. Drąsos joms suteikė scena, koncertai, keliaudamos įgijo bendradarbiavimo, komunikacijos gebėjimą, išmoko tolerancijos, greitai reaguoti, priimti sprendimus, kūrybingai rasti išeitis“, – džiaugiasi mokytoja.
E. Danilovaitė, Juliaus Janonio gimnazijos gimnazistė, yra mokinių seimo prezidentė, šiemet Vasario 16-ąją kartu su plaukiku Valdu Abalikšta Prisikėlimo aikštėje Šiauliuose iškilmingai kėlė vėliavą.
„Didžiuojamės grodamos ir grojame visur, kur galime, kur mūsų paprašo, labai vertiname savo instrumentą“, – sako E. Bučinskaitė. – Turime idėjų groti kūrinius, kurių niekas nesitiki iš kanklininkių. Norisi šiek tiek roko, šiek tiek repo, čia įterpkime Vivaldį, dar pridėkime būgnus... Visko norisi, gal viską ir įgyvendinsime. Stengiamės iš visų jėgų, kad kuo daugiau žmonių mus išgirstų ne tik Lietuvoje, bet ir užsienyje.“
Emilija ir pati mėgsta kurti muziką. Jos kūryba dažnai būna lyriška – kaip ir pati autorė.
„Supratau, kad kanklės – ne šiaip instrumentas, o muzika – ne muzikos mokyklos baigimo diplomas. Muzika – dalis manęs, be jos nei dienos neištverčiau. Kankles nešiosiuosi visą gyvenimą ir labai tuo didžiuosiuosi“, – sako Emilija. Jos kūrinys buvo sugrotas Nacionaliniame Jono Švedo konkurse.
A. Perminaitei kanklės atvėrė kelią į muziką. Dabar mergina groja ir gitara, dainuoja, bet kanklės, tiki, visada išliks pagrindinis instrumentas, kuriuo grodama atsipalaiduoja, atsiskleidžia, gali kurti. Anksčiau prieš koncertus labai jaudindavosi, dabar jaudulio beveik neliko. Žino: jei kas nors bus ne taip, merginos ir mokytoja palaikys. O sulaukti plojimų, šypsenų ir pagyrimų visada malonu.
„Mūsų tikslas – atverti žmonėms širdis ir parodyti, kokį nuostabų ir išskirtinį instrumentą turime Lietuvoje“, – sako Augustina.
Ypatingi pojūčiai
Nors „kanklių revoliuciją“ K. Kuprytė nuosekliai ir iš širdies kelia ne vienerius metus, klausytojai vis nustemba, išgirdę šio instrumento skambesį. Praėjusį savaitgalį kanklininkė koncertavo Norvegijoje, susirinko pilna salė lietuvių.
„Ir vėl žmonės sakė pirmą kartą išgirdę, kad kanklėmis galima taip nuostabiai groti. Dažnai diskutuojame, iš kur kilęs stereotipas apie kankles. Jaunimas galvoja, kad kanklės yra tik senų močiučių instrumentas. Mistika – juk nematome, kad močiutės grotų su kanklėmis!“ – stebisi K. Kuprytė.
Ansamblio narės abejoja, ar pačios būtų pasirinkusios kankles. Įprastai pirmenybė teikiama klasikiniams instrumentams, o groti kanklėmis pasiūlo tėvai. Dabar kanklės joms – ir aistra, ir gyvenimo būdas.
Kanklininkių teigimu, Lietuvoje groti šiuo instrumentu nėra kur.
„Užsienyje kanklininkės yra unikalios. Žmonės išreiškia ypatingą susižavėjimą: kažkas magiško, stebuklingo, užburia. Jei ne kelionės, tikriausiai merginos neturėtų tokios motyvacijos, nes Lietuvoje trūksta palaikymo“, – sako vadovė.
„Sunny"grojo Olandijoje, Belgijoje, Vokietijoje, Liuksemburge, Latvijoje, Estijoje, Rusijoje. Po savaitės laukia skrydis į tarptautinį folkloro festivalį Amsterdame, po jo koncertuos Antverpene. Vasarą, jei pavyks rasti rėmėjų, planuoja dalyvauti konkurse Ispanijoje.
Kanklių skambesys, sako K. Kuprytė, nukelia žmones į svajonių ir vilčių pasaulį. Klausytojai pasijaučia grįžtą į vaikystę, pasaką, vyresnio amžiaus žmonės įsivaizduoja, kad toks yra rojus, į kurį jie kažkada pateks.
„Muzika suteikia ypatingų pojūčių. Ypač dabar, kai skubame, bėgame, lekiame. Žmonės ieško jogos, meditacijos, nori atrasti save iš naujo. Kanklės yra mūsų ištakose. Užsieniečiai, neturėdami išankstinio nusistatymo, po darbų naudoja kanklių įrašus meditacijai. Gaunu daug žinučių: grįžtu iš darbo, įsijungiu kankles ir nelieka streso, naujai atgimstu“, – sako K. Kuprytė.
Po kanklininkės koncerto Norvegijoje berniukas gatvėje norvegės paklausė, ar ji žino, kas yra kanklės. Išgirdęs, kad nežino, paaiškino: „Kanklės yra stebuklingas, magiškas instrumentas. Kai juo groji, pradeda pirštų galai blizgėti.“ Šį berniuko posakį K. Kuprytė vadina gražiausiu paskutiniu metu išgirstu komplimentu kanklėms.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
Kristina Kuprytė ir kanklininkių ansamblis „Sunny“ televizijos konkursui „Lietuvos talentai“ parengė pašėlusį kūrinį.