
Naujausios
Kas buvo gera – prisiminkime
Tokį pavadinimą pasakojimui pasiūlo į redakciją atėjęs 91-erių Pranas Masiulis. Jis atsinešė 1938 metais Lietuvos nepriklausomybės 20-mečiui išleistą Kazio Binkio knyga „Naujoji Lietuva“ ir tarpukario nuotraukas. Išsaugotos relikvijos pasakoja Lietuvos ir Kairių istoriją.
Živilė KAVALIAUSKAITĖ
zivile@skrastas.lt
Dvidešimtmečio proga
„Aš norėčiau prikelti bent vieną senelį iš kapų milžinų ir išgirsti nors vieną, bet gyvą žodelį iš senųjų laikų!“ – pacituoja Maironį P. Masiulis. – Šitie žodžiai galėtų turėti įtakos ir mums, švenčiantiems Lietuvos nepriklausomybės atgavimo šimtmetį. Svarbu žinoti, kas buvo seniau, juk visą laiką žmonės gyveno ir kažką gero patyrė. Tas gera ir turėtų atsiliepti mūsų sąžinėje, galvosenoje.“
P. Masiulis mano, kad šiandien aktualu atsigręžti į 1938 metus, kai Lietuva minėjo nepriklausomybės 20-metį – tebėra gyvų to meto liudininkų. P. Masiulis prisimena, kad tuomet kiekvienas miestelis, vietovė stengėsi parodyti, ką nuveikusi per 20 metų.
P. Masiulio rankose – 1938 metais išleista „Naujoji Lietuva“, ši knyga Lietuvos nepriklausomybės 20-mečio proga buvo dovanojama pradžios mokyklos keturis skyrius baigusiems moksleiviams.
„Naujoji Lietuva“ pradedama Prezidento Antano Smetonos ir švietimo ministro profesoriaus Juozo Tonkūno portretais bei A. Smetonos kreipimusi.
„Lietuva bus tiek stipresnė, kiek jos naujosios kartos bus pranašesnės už senąsias. Jaunieji turi atgauti ir peraugti vyresniuosius. Tokia yra tikrosios pažangos esmė. Lietuviška mokykla kuria naują Lietuvos gyvenimą“, – rašo A. Smetona.
P. Masiulis keturis skyrius baigė metais vėliau, 1939-aisiais, ši knyga buvusio jo kaimyno – priglaudė, kai išvežė į tremtį.
Knyga dedikuota Kairių pradžios mokyklą baigusiam Vaičaičiui Augustinui: „Lietuvos Nepriklausomybės 20-ties metų sukakčiai atminti Švietimo Vadovybė skiria šią dovaną, linkėdama toliau plėsti mokykloje įgytas žinias, mylėti visa, kas gražu ir gera, ir visas savo jėgas aukoti Tėvynei-Lietuvai“.
Po dedikacija pasirašo švietimo ministras, pradžios mokyklos departamento direktorius, mokyklų inspektorius, mokyklos vedėjas. Knyga dovanota 1938 metų birželio 15 dieną. Iki okupacijos buvo likę lygiai dveji metai.
Knygoje kalbama apie visapusišką Lietuvos pažangą, istoriją, nepamirštami pasaulio lietuviai ir Lietuvos vieta pasaulyje.
Minima, kad dvidešimties Nepriklausomybės metų sukaktuves švęsdama Lietuva iš 2 300 mokyklų išleido 34 000 berniukų ir mergaičių, baigusių IV ir VI pradžios mokyklos skyrius.
„Tai kas gi mums toliau daryti?“ – keliamas klausimas ir žadama, kad „Naujoji Lietuva bus tokia, kokios mes panorėsime ir pasiryšime siekti.“
P. Masiuliui yra tekę sutikti 1938 metų ketvirtoką, kuris džiaugėsi minėtu leidiniu ir kaip brangų prisiminimą išlaikė iki šių dienų.
„1938 metai buvo ypatingi, nes Lietuva per 20 metų buvo daug nuveikusi. Tokius leidinukus ir dabartiniams mokiniams reikėtų išdalinti, pratęsti prisiminimą“, – mano P. Masiulis.
Veikla – parapijos namuose
P. Masiulis rodo 2002 metais darytą seno pastato, turėjusio didelę įtaką Kairių istorijai, nuotrauką.
„Įspūdinga tai, kad pastatas išliko iki šių dienų kaip Kairių miestelio atsiradimo ženklas. Jis galėtų pasitarnauti kaip kultūrinis palikimas, paveldas“, – svarsto P. Masiulis.
Pastatas statytas XVIII amžiuje, Antano Tyzenhauzo, Šiaulių ekonomijos administratoriaus, laikais.
Kuriant palivarkus, tiesti keliai, vienas iš jų ėjo pro Ginkūnus link Šiaulių, sukosi prie ežero ir siekė Pavėzgių kaimą, kuriame buvo įkurtas palivarkas.
Nustatytais atstumais, matuotais varstais, buvo pastatyti pašto punktai, kur buvo ilsinami, keičiami arkliai. Paštas veikė, kol atsirado galimybė važiuoti traukiniais.
Praradęs paskirtį statinys nebuvo nugriautas, jame įsikūrė smuklė. Galiausiai atiteko parapijai, čia vykdavo įvairių organizacijų susitikimai, susirinkimai, svarbūs visuomenei, buvo skaitomi pranešimai, atvykdavo kilnojamasis kinas, vykdavo vaidinimai. Žmonės galėjo rengti minėjimus, pateikti vaišes, susitikti, praleisti laiką.
„Teko girdėti vienos moters prisiminimą, kaip ji džiaugėsi išklausiusi Šiaulių gimnazijos mokytojos paskaitą „Motinos vaidmuo šeimoje“, sakė, kad ir daugiau lankys“, – prisimena P. Masiulis. Paskaitomis džiaugėsi ir jo mama.
Vadovaujant Kairių klebonui Juliui Korsakui, veikė Lietuvių katalikių moterų draugijos skyrius, jam priklausė P. Masiulio mama. Šventiškai pasipuošusios moterys su klebonu fotografijoje įsiamžino 1938 metais. Kitoje 1938 metų nuotraukoje – iškilminga angelaičių (katalikiška vaikų organizacija – red. past.) eisena į Kairių pušynėlyje vykusį susirinkimą, vadinamą kongresėliu.
P. Masiulis džiaugiasi, kad praeities momentai buvo įamžinti fotografijose. Iš jų matyti, kaip atrodė to meto žmonės, šventės. Jis norėtų pakviesti skaitytojus irgi pateikti nuotraukų iš praeities – kad nepasimirštų.
Gimtinę įamžino knygoje
P. Masiulis rodo dar vieną nuotrauką, joje kartu su klasės draugais, mokyklos vedėju, mokytoja nufotografuotas ir jis – 1939 metų birželį, po IV skyriaus baigiamųjų egzaminų.
P. Masiulis prisimena, kad mokykloje veikė būreliai, jaunųjų ūkininkų ratelis. Daug dėmesio buvo kreipiama drausmei, auklėjimui.
„Keitėsi laikas, keitėsi ir žodynas. Anksčiau buvo ne klasė, bet skyrius. Būdavo ir rašalas su rašaline, plunksnakotis, plunksna – šitie dalykai išėjo. Vaikai į mokyklą ėjo naginėti – ne visi turėjo batus“, – prisimena mokyklinius metus.
P. Masiulis parodo klasės draugės Janinos Jurgaitytės IV skyrių baigimo Kairiuose pažymėjimo kopiją. Tuomet teko laikyti tikybos, lietuvių kalbos, skaičiavimo, Tėvynės pažinimo, istorijos, geografijos, gamtos egzaminus, mokytis „dailės dalykų, rankų darbų, muzikos, dainavimo ir kūno kultūros“. Pažymėjime – keturi įvertinimai „labai gerai“ ir vienas „gerai“.
P. Masiulio IV skyrių baigimo pažymėjime buvo vieni penketai.
Gimtasis P. Masiulio kaimas – Gudeliai, apie gimtinę išleido knygą „Prie Kruojos ištakų“. Tėviškė neišlikusi, o iš Gudelių kaimo, sako P. Masiulis, „liko 300 metrų ulyčia“ – gatvė. Už kaimo buvo kapeliai, juose laidoti 1709–1711 metų maro mirusieji. Apie 2000 metus kapeliai buvo sutvarkyti, pastatytas kryžius, pasodinta medžių. Susirinko žmonės, buvę gudeliečiai.
P. Masiulis, baigęs Kairių pradinę ir Šiaulių suaugusiųjų vidurinę mokyklas, įstojo į Vilniaus pedagoginį institutą. Dirbo Legečių (Radviliškio r.) septynmetėje mokykloje, ketverius metus direktoriavo Radviliškyje.
1957 metais pradėjo dirbti Šiaulių pedagoginiame institute. Kai įsikūrė Šiaulių universitetas, buvo paskirtas lektoriumi, dirbo iki 2005 metų, dėstė lietuvių kalbos ir literatūros metodiką.
Išleido ne vieną knygą. Namie turi gausią biblioteką – daugiausiai mokslinės literatūros, mėgsta ir grožinę.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr. ir repr.
Pranas Masiulis išsaugojo knygą „Naujoji Lietuva“. Knygos savininkas buvo išvežtas į tremtį.
Kazio Binkio parašyta knyga „Naujoji Lietuva“ buvo išleista minint Lietuvos nepriklausomybės 20-metį.
1939 metų birželis, po baigiamųjų IV skyriaus egzaminų Kairiuose. Mokyklos vedėjas Liudas Osipauskas, skyriaus mokytoja M. Šalnaitė, atstovas Sakalauskas. Trečioje eilėje, antras iš dešinės – Pranas Masiulis.
Iškilminga eisena į 1938 metų vasarą Kairiuose vykusį angelaičių kongresėlį.
Lietuvių katalikių moterų draugijos Kairių skyriaus narės su parapijos klebonu kunigu Juliumi Korsaku 1938 metais.
XVII amžiuje statytas pastatas, Kairių amžininkas, su ketursieniu stogu 2002 metais. Buvęs paštas, vėliau smuklė, tarpukariu – Parapijos namai. Kolūkio metais buvo įkurta pieninė, paskui malūnas. Dabar pastatas stovi apleistas.
Knygos „Naujoji Lietuva“ dedikacija.