
Naujausios
Kitoks sūnus išmokė daugiau šypsotis
„Mano sūnus, kuriam jau 17 metų, turi Dauno sindromą. Tačiau jis toks pat, kaip ir jūs“, – sakė apie patyčias pilnai salei mokinių kalbėjo Šiaulių apskrities policijos bendruomenės pareigūnė Danutė Jakubkienė. Dviejų vaikų mama nebijo kalbėti apie sūnaus negalią, nors pastebi, kad visuomenei tai vis dar nepatogi tema.
Ligos nenumanė net medikai
20 metų policijoje dirbanti D. Jakubkienė su vyru (taip pat buvusiu pareigūnu) augina Justą ir aštuonerių dukrą Luką. Prieš kelerius metus šeima iš miesto išsikraustė gyventi į Šiaulių rajoną, ten įsikūrę sodyboje dabar augina naminių paukščių, gyvulių, užsiima daržininkyste. Kardinaliai pakeisti gyvenimo būdą nusprendė dėl sūnaus, kuriam kaimas teikia daug džiaugsmo.
„Justas nuo mažens labai myli gyvūnus. Turim daugiau nei 100 iškamšų gyvūnų kolekciją. Tad persikėlus į sodybą jis padeda darbuotis – šeria triušius, kitus gyvulius“, – sako ponia Danutė.
Dabar Jakubkų šeimos gyvenimas atrodo gana ramus ir be didelių iššūkių, tačiau santuokos pradžioje gimęs kitoks berniukas gyvenimą apvertė aukštyn kojomis.
D. Jakubkienė prisipažįsta, kad, pamačiusi vos gimusį sūnelį ir supratusi, kad jis – su Dauno sindromu, išsigando, patyrė šoką, tačiau ir suaugo.
„Pamačiusi kūdikį, subrendau per vieną valandą. Tokioje situacijoje galbūt kiekvienas reaguotų skirtingai. Aš neverkiau labai ilgai. Paprastai vaikai su Dauno sindromu turi ir kitų sveikatos problemų, Justas turėjo širdies ydą, nežinojom, kaip viskas bus. 9 mėnesių jam atliko širdies operaciją ir pasakė, kad sūnus dabar tikrai išgyvens, tada leidau sau atsipalaiduoti“, – kalbėjo moteris.
Jauna šeima vaikelio susilaukė vos perkopę 20 metų, tad gydytojai neįžvelgė rizikos, o ir informacijos apie įgimtas ligas buvo nedaug. Todėl gimus berniukui šeimai teko lankytis pas įvairius specialistus.
Kai kurie gydytojai jauniems tėvams sakė, kad vaikas bus neugdytinas ir nereikia daug tikėtis. Tačiau tai, ką prognozavo gydytojai, jau viršyta 100 procentų.
Pasak D. Jakubkienės, esant tokiai ligai daug priklauso nuo to, ar lavinsi vaiką, kiek pastangų įdėsi.
„Negalėjau sau leisti depresuoti, reikėjo dirbti. Kitos mamos klausia, kaip jūs išmokote kalbėti, nes labai daug tokių vaikų nekalba. O rezultatas toks, nes su Justu dirbo ne tik specialistai, bet ir aš namuose daug jį mokiau. Nuo pat gimimo akcentavau protinius gebėjimus“, – aiškino mama.
Aplinkinių požiūris kartais skaudina
Šeimai teko labai pasistengti ir nemažai kovoti, kad augantis berniukas lankytų darželį su sveikais vaikais. Vėliau problemų nekilo.
„Sūnus net gerai nevaikščiojo, tačiau įstatymai leido kitokius vaikus integruoti. Jam tai buvo labai naudinga. Tokie vaikai labai mėgdžioja kitus. Dabar Justas žino, kaip reikia elgtis, kaip tvarkingai valgyti. Grupės vaikų tėvai buvo labai supratingi, jie sutiko, kad jų vaikai turi matyti, jog yra visokių žmonių“.
Dabar Justas mokosi specialioje mokykloje, lanko nemažai būrelių – šokius, dailę, bando sportuoti.
D. Jakubkienė pastebi, kad Lietuvoje didžiausia problema – požiūris į kitokius žmones. Dažnai bijoma, to, ko nepažįstama.
Žvilgčiojimų paslapčiomis, anot D. Jakubkienės, visada būdavo, tik ji iškart išmoko į tai nekreipti dėmesio, panašiai elgtis pamokė ir sūnų.
„Ypač vyresni žmonės mėgsta paspoksoti, tačiau esu pamokiusi Justą, kad jeigu kas nors labai žiūri – pasisveikink, sakyk "labas". Ir jis kartais taip padaro. Tuomet žmonės pasimeta. Jaunimas kitaip reaguoja, supranta, kad yra visokių žmonių“, – sako moteris.
Paauglys mėgsta bendrauti
Nors Danutė pati labai komunikabili ir su aplinkiniais lengvai randa bendrą kalbą, sūnų ji apibūdina kaip panašų į tėtį – labiau uždarą. Justas turi sveikų draugų, su kuriais kartu augo nuo mažens ir dabar dažnai pasimato. Visi jie paaugliai.
Sūnus, anot Danutės, privertė į viską pažvelgti kitaip. Prisipažįsta, kažkada galvojusi, kad turi būti pati geriausia, kad vaikas turi būti geriausias.
Jos žodžiais, kai vaikas yra kitoks, negali planuoti. Su Justu išmoko džiaugtis mažesniais, paprastesniais dalykais: vaikas pradėjo vaikščioti – buvo didžiausias džiaugsmas. Pasiprašė į tualetą – pasiekimas. Jis moka skaičiuoti, rašyti, tik reikia kantrybės, nes tai daro lėtai. Dabar galvoja, kad didžiausias pasiekimas, kad jis kalba.
„Sūnus mane išmokė pakantumo, kantrybės, kartais netgi įžūlumo, nes reikėjo kovoti už tai, kas tau priklauso – turi daug domėtis, prašyti, reikalauti. Bet išmokė ir daugiau šypsotis“, – sako moteris.
Parengta pagal Šiaulių apskr. policijos inf.
Policijos nuotr.
Šiaulių apskrities policijos bendruomenės pareigūnė Danutė Jakubkienė: „Sūnus Justas išmokė mane džiaugtis paprastais dalykais“.