Knygos suartina ir nepažįstamus žmones

Knygos suartina ir nepažįstamus žmones

Kny­gos suar­ti­na ir ne­pa­žįs­ta­mus žmo­nes

Pa­sau­li­nio pro­jek­to „Ma­ža ne­mo­ka­ma bib­lio­te­kė­lė“ ("Litt­le free Lib­ra­ry") že­mė­la­py­je pa­žy­mė­tos dvi vie­tos Šiau­liuo­se: prie ga­le­ri­jos „Laip­tai“ ir Kel­mės gat­vė­je prie in­di­vi­dua­laus na­mo. Kny­gų my­lė­to­jai ne­mo­ka­mai da­li­ja­si ma­lo­nu­mu skai­ty­ti. Į Kel­mės gat­vės na­me­lį kar­tu su kny­go­mis at­ke­liau­ja ir pa­dė­kos laiš­kų, ir sal­dai­nių.

Ži­vi­lė KA­VA­LIAUS­KAI­TĖ

zivile@skrastas.lt

Džiaugs­mą tei­kian­tys mai­nai

Pa­sau­ly­je po­pu­lia­rus ju­dė­ji­mas „Litt­le Free Lib­ra­ry“ pra­si­dė­jo JAV. Pir­mą­ją bib­lio­te­kė­lę 2009 me­tais įkū­rė Todd Bol sa­vo mo­ti­nos gar­bei. Kiek­vie­na po at­vi­ru dan­gu­mi įreng­ta ne­di­de­lė bib­lio­te­ka re­gist­ruo­ja­ma ir tu­ri sa­vo nu­me­rį. Šio ju­dė­ji­mo de­vi­zas – skleis­ti mei­lę kny­gai ir stip­rin­ti bend­ruo­me­niš­ku­mo jaus­mą. Iki 2016 me­tų lapk­ri­čio bu­vo re­gist­ruo­ta per 50 000 ma­žų­jų bib­lio­te­kų 50-yje Jung­ti­nių Ame­ri­kos vals­ti­jų ir per 70-yje pa­sau­lio ša­lių.

Bal­tai da­žy­tas na­me­lis su lan­ge­liais Šiau­liuo­se sto­vi prie Kel­mės gat­vės 18 nu­me­riu pa­žy­mė­to na­mo. Čia mus pa­si­tin­ka bib­lio­te­kė­lės „di­rek­to­rė“ Ru­gi­lė Brie­dy­tė su ma­ma Ode­ta Pa­mer­nec­kai­te.

Vie­ną die­ną po­nia Ode­ta iš­gir­do per te­le­vi­zi­ją, kad to­kia bib­lio­te­kė­lė ati­da­ry­ta Vil­niu­je. Ta­po įdo­mu.

Ini­cia­ty­vos ėmė­si duk­ra Ru­gi­lė. Su­ži­no­jo, kad yra ga­li­my­bė Lie­tu­vo­je gau­ti ofi­cia­lią len­te­lę ne­mo­ka­mai. 2012 me­tais Vil­niaus uni­ver­si­te­to dar­buo­to­ja, bu­vu­si rad­vi­liš­kie­tė Mil­da Var­naus­kai­tė bu­vo pir­mo­ji, ku­ri ėmė­si ini­cia­ty­vos Lie­tu­vo­je įreng­ti bib­lio­te­kė­les po at­vi­ru dan­gu­mi. Ru­gi­lė su­si­sie­kė su ini­cia­to­re. Ka­dan­gi ji bu­vo už­sie­ny­je, jos tė­tis ge­ra­no­riš­kai pri­sta­tė len­te­lę į Šiau­lius. Be­li­ko pa­tiems pri­si­re­gist­ruo­ti ofi­cia­lia­me tink­la­la­py­je.

Bib­lio­te­kė­lės pro­jek­tą su­kū­rė ir įgy­ven­di­no Ru­gi­lė su tė­čiu. Mer­gi­na la­bai no­rė­jo bal­to, su ko­lo­no­mis na­me­lio – toks ir pa­vy­ko.

Bib­lio­te­kė­lės ati­da­ry­mo da­ta – 2016 me­tų rugp­jū­čio 24 die­na, tad ne­tru­kus bus mi­ni­mas pir­ma­sis gim­ta­die­nis. Sce­na­ri­jaus sa­vi­nin­kės dar neiš­duo­da, bet min­čių ir idė­jų šven­tei ne­trūks­ta.

Kai ati­da­rė bib­lio­te­kė­lę, pa­ti Ru­gi­lė po gy­ve­na­mą­jį ra­jo­ną iš­ne­šio­jo skel­bi­mus-kvie­ti­mus. Ar atei­na kai­my­nai skai­ty­ti kny­gų? „Pil­na! – juo­kia­si po­nia Ode­ta. – Tik iš pra­džių bu­vo bai­so­ka, kaip bus? O da­bar ma­ši­no­mis ve­ža kny­gas! Ant pa­lan­gių kny­gas ri­kiuo­ja­me, ne vi­sos į bib­lio­te­kė­lę tel­pa. Žmo­nės sa­ko, kad ga­lė­jo­me da­ry­ti dvi­gu­bai di­des­nę.“

Net­rūks­ta ir skai­tan­čių­jų. Skai­to ir tie, ku­rie ne­spjau­na į stik­liu­ką. Išei­nant iš na­mų, bib­lio­te­kė­lė­je kny­gų yra, grįž­tant ne­bė­ra, išei­nant vėl yra. Ši bib­lio­te­ka vei­kia be įpa­rei­go­ji­mų: pa­siė­męs kny­gą, ga­li ir ne­grą­žin­ti.

Bib­lio­te­kė­lė gy­ve­na sa­va­ran­kiš­ką gy­ve­ni­mą. Kaž­koks ge­ra­da­ris ant ran­ke­nė­lės už­su­ko gu­mi­nę vir­vu­tę, kad du­re­lės lai­ky­tų­si san­da­riai. Į bib­lio­te­kė­lę kar­tais at­skrie­ja laiš­kų su pa­dė­ko­mis, o sa­vi­nin­kės įde­da sal­dai­nių. Vyks­ta ne­ma­to­mi drau­giš­ki mai­nai.

Bib­lio­te­kos „di­rek­to­rė“ Ru­gi­lė įver­ti­na, per­žiū­ri kny­gas. „Kai ku­rias pai­mi ir net jau­ti kny­gų kva­pą – to­kios švie­žios“, – sa­ko Ru­gi­lė, mėgs­tan­ti ir skai­ty­ti, ir ra­šy­ti.

Po­nia Ode­ta kvie­čia užei­ti į vi­dų. Ant pa­lan­gių su­sta­ty­tos at­ke­lia­vu­sios kny­gos. Yra vis­ko: ro­ma­nų, ži­ny­nų, net Ci­vi­li­nis ko­dek­sas. Yra kny­gų ir už­sie­nio kal­bo­mis. Jos lau­kia sa­vo ei­lės į kny­gų na­me­lį.

„Ir aš no­riu to­kios bib­lio­te­kė­lės“, – ne kar­tą iš­gir­do po­nia Ode­ta. No­rin­čiuo­sius ra­gi­na: „Da­ry­ki­te!“ Nuo­gąs­tau­jan­tiems, o jei kas nors ką nors pa­da­rys kny­gų na­me­liui, paaiš­ki­na, kad per be­veik me­tus nie­ko blo­go neat­si­ti­ko.

Prie­šais gy­ve­nan­ti kai­my­nė Ja­ni­na Bud­rai­tie­nė nuo­lat ma­to ju­dė­ji­mą prie bib­lio­te­kė­lės. „La­bai lan­ko­ma, ma­tau, kad ir su ma­ši­no­mis at­va­žiuo­ja. Daž­nai vai­kai su mo­čiu­tė­mis atei­na. Žmo­nės ne tik ima kny­gas, bet ir at­ve­ža. Ir vė­lai va­ka­re, ir anks­ti ry­te“, – sa­ko kai­my­nė.

Mo­te­ris ir pa­ti mėgs­ta skai­ty­ti, tu­ri daug kny­gų, mie­lai duo­da pa­skai­ty­ti kai­my­nams.

„Džiaugs­mas ir ga­li­my­bė žmo­gui ne­mo­ka­mai pa­si­nau­do­ti“, – bib­lio­te­kė­lės veik­lą įver­ti­na J. Bud­rai­tie­nė. Mo­te­ris ne­gai­li ge­rų žo­džių Ru­gi­lei: „Užau­gu­si ji bus knyg­ne­šė.“

Ra­gi­na keis­tis kny­go­mis

Prie Šiau­lių „Laip­tų“ ga­le­ri­jos „Ma­ža ne­mo­ka­ma bib­lio­te­kė­lė“ ati­da­ry­ta me­tų pra­džio­je. Ga­le­ri­jos di­rek­to­rė Ja­ni­na Ali­šaus­kie­nė sa­ko, kad idė­ja pa­sta­ty­ti bib­lio­te­kė­lę ki­lo per­skai­čius in­for­ma­ci­ją spau­do­je. Su­ma­ny­mas su­do­mi­no, in­ter­ne­te su­si­ra­do pus­la­pį, iš­siaiš­ki­no, kad tai – už­pa­ten­tuo­ta ame­ri­kie­čių idė­ja.

„Ga­le­ri­jo­je esa­me su­rin­kę do­va­no­tų, as­me­ni­nių kny­gų, kai ku­rių su­si­kau­pė po ke­lias. Pa­ma­nė­me, jei mes įkur­tu­me bib­lio­te­kė­lę, gal ir dau­giau at­si­ras­tų įstai­gų, ku­rios per kny­gas, da­li­ji­mą­si, skai­ty­mą įsi­trauk­tų į kul­tū­ri­ni­mą“, – sa­ko J. Ali­šaus­kie­nė.

Skulp­to­rius Ka­zi­mie­ras Bim­ba su­kū­rė le­syk­lė­lės-bib­lio­te­kė­lės pro­jek­tą. Ant sto­go už­tup­dė paukš­čiu­ką.

Nu­fo­tog­ra­fa­vę kū­ri­nį, ini­cia­to­riai pa­reng­tą in­for­ma­ci­ją siun­tė į JAV, ir gruo­džio pa­bai­go­je su­lau­kė at­sa­ky­mo – su­teik­to uni­ka­laus nu­me­rio. Do­ku­men­tai, įskai­čiuo­jant pa­pil­do­mus mo­kes­čius, at­siė­jo apie 70 do­le­rių.

Taip bib­lio­te­kė­lė bu­vo ofi­cia­liai už­re­gist­ruo­ta tarp­tau­ti­nia­me tink­le „Litt­le Free Lib­ra­ry“, įtrauk­ta į pa­sau­li­nį že­mė­la­pį. „Laip­tų“ bib­lio­te­kė­lė bu­vo 27-oji Lie­tu­vo­je ir 2-oji Šiau­liuo­se.

Sau­sį le­syk­lė­lė-bib­lio­te­kė­lė ofi­cia­liai at­vė­rė du­re­les. Kny­gų jai at­ne­šė ga­le­ri­jos dar­buo­to­jai.

„Ma­to­me, kad žmo­nės ima kny­gas. La­bai pa­klau­sios vai­kiš­kos kny­ge­lės. Bū­na, kad kaž­kas ir nau­jų įde­da“, – sa­ko J. Ali­šaus­kie­nė.

Ga­le­ri­jos kul­tū­ri­nės veik­los, ko­mu­ni­ka­ci­jos ir rin­ko­da­ros va­dy­bi­nin­kė As­ta Stan­kū­nie­nė pa­siū­lė ko­le­goms idė­ją: at­neš­ti po kny­gą, ku­ri pa­tiems yra svar­bi, ir no­rė­tų­si, kad ją ki­ti per­skai­ty­tų. Nes pa­si­tai­ko, kad žmo­nės do­va­no­ja tik tas kny­gas, ku­rias iš­mes­tų.

„Nep­raei­ki­te pro ša­lį ir pri­si­dė­ki­te prie bib­lio­te­kė­lės gy­va­vi­mo. Atei­da­mi į ren­gi­nį at­neš­ki­te kny­gą, pa­siim­ki­te į jos vie­tą ki­tą“, – ra­gi­na ga­le­ri­jos ko­lek­ty­vas.

Gied­riaus BA­RA­NAUS­KO nuo­tr.

Ru­gi­lė Brie­dy­tė su ma­ma Ode­ta Pa­mer­nec­kai­te džiau­gia­si, kad bib­lio­te­kė­lė­je vyks­ta ak­ty­vūs mai­nai.

Kel­mės gat­vės bib­lio­te­kė­lę su­kū­rė Ru­gi­lė Brie­dy­tė su tė­čiu.

Da­lis kny­gų lau­kia iš­ri­kiuo­tos ant pa­lan­gės.

Kel­mės gat­vės bib­lio­te­kė­lė­je va­kar bu­vo įvai­riau­sių kny­gų.

Ant kny­gų na­me­lio – trum­pa ir aiš­ki inst­ruk­ci­ja.

Šiau­lių „Laip­tų“ ga­le­ri­jos di­rek­to­rė Ja­ni­na Ali­šaus­kie­nė ra­gi­na pri­si­dė­ti prie bib­lio­te­kė­lės gy­va­vi­mo.