
Naujausios
Knygos suartina ir nepažįstamus žmones
Pasaulinio projekto „Maža nemokama bibliotekėlė“ ("Little free Library") žemėlapyje pažymėtos dvi vietos Šiauliuose: prie galerijos „Laiptai“ ir Kelmės gatvėje prie individualaus namo. Knygų mylėtojai nemokamai dalijasi malonumu skaityti. Į Kelmės gatvės namelį kartu su knygomis atkeliauja ir padėkos laiškų, ir saldainių.
Živilė KAVALIAUSKAITĖ
zivile@skrastas.lt
Džiaugsmą teikiantys mainai
Pasaulyje populiarus judėjimas „Little Free Library“ prasidėjo JAV. Pirmąją bibliotekėlę 2009 metais įkūrė Todd Bol savo motinos garbei. Kiekviena po atviru dangumi įrengta nedidelė biblioteka registruojama ir turi savo numerį. Šio judėjimo devizas – skleisti meilę knygai ir stiprinti bendruomeniškumo jausmą. Iki 2016 metų lapkričio buvo registruota per 50 000 mažųjų bibliotekų 50-yje Jungtinių Amerikos valstijų ir per 70-yje pasaulio šalių.
Baltai dažytas namelis su langeliais Šiauliuose stovi prie Kelmės gatvės 18 numeriu pažymėto namo. Čia mus pasitinka bibliotekėlės „direktorė“ Rugilė Briedytė su mama Odeta Pamerneckaite.
Vieną dieną ponia Odeta išgirdo per televiziją, kad tokia bibliotekėlė atidaryta Vilniuje. Tapo įdomu.
Iniciatyvos ėmėsi dukra Rugilė. Sužinojo, kad yra galimybė Lietuvoje gauti oficialią lentelę nemokamai. 2012 metais Vilniaus universiteto darbuotoja, buvusi radviliškietė Milda Varnauskaitė buvo pirmoji, kuri ėmėsi iniciatyvos Lietuvoje įrengti bibliotekėles po atviru dangumi. Rugilė susisiekė su iniciatore. Kadangi ji buvo užsienyje, jos tėtis geranoriškai pristatė lentelę į Šiaulius. Beliko patiems prisiregistruoti oficialiame tinklalapyje.
Bibliotekėlės projektą sukūrė ir įgyvendino Rugilė su tėčiu. Mergina labai norėjo balto, su kolonomis namelio – toks ir pavyko.
Bibliotekėlės atidarymo data – 2016 metų rugpjūčio 24 diena, tad netrukus bus minimas pirmasis gimtadienis. Scenarijaus savininkės dar neišduoda, bet minčių ir idėjų šventei netrūksta.
Kai atidarė bibliotekėlę, pati Rugilė po gyvenamąjį rajoną išnešiojo skelbimus-kvietimus. Ar ateina kaimynai skaityti knygų? „Pilna! – juokiasi ponia Odeta. – Tik iš pradžių buvo baisoka, kaip bus? O dabar mašinomis veža knygas! Ant palangių knygas rikiuojame, ne visos į bibliotekėlę telpa. Žmonės sako, kad galėjome daryti dvigubai didesnę.“
Netrūksta ir skaitančiųjų. Skaito ir tie, kurie nespjauna į stikliuką. Išeinant iš namų, bibliotekėlėje knygų yra, grįžtant nebėra, išeinant vėl yra. Ši biblioteka veikia be įpareigojimų: pasiėmęs knygą, gali ir negrąžinti.
Bibliotekėlė gyvena savarankišką gyvenimą. Kažkoks geradaris ant rankenėlės užsuko guminę virvutę, kad durelės laikytųsi sandariai. Į bibliotekėlę kartais atskrieja laiškų su padėkomis, o savininkės įdeda saldainių. Vyksta nematomi draugiški mainai.
Bibliotekos „direktorė“ Rugilė įvertina, peržiūri knygas. „Kai kurias paimi ir net jauti knygų kvapą – tokios šviežios“, – sako Rugilė, mėgstanti ir skaityti, ir rašyti.
Ponia Odeta kviečia užeiti į vidų. Ant palangių sustatytos atkeliavusios knygos. Yra visko: romanų, žinynų, net Civilinis kodeksas. Yra knygų ir užsienio kalbomis. Jos laukia savo eilės į knygų namelį.
„Ir aš noriu tokios bibliotekėlės“, – ne kartą išgirdo ponia Odeta. Norinčiuosius ragina: „Darykite!“ Nuogąstaujantiems, o jei kas nors ką nors padarys knygų nameliui, paaiškina, kad per beveik metus nieko blogo neatsitiko.
Priešais gyvenanti kaimynė Janina Budraitienė nuolat mato judėjimą prie bibliotekėlės. „Labai lankoma, matau, kad ir su mašinomis atvažiuoja. Dažnai vaikai su močiutėmis ateina. Žmonės ne tik ima knygas, bet ir atveža. Ir vėlai vakare, ir anksti ryte“, – sako kaimynė.
Moteris ir pati mėgsta skaityti, turi daug knygų, mielai duoda paskaityti kaimynams.
„Džiaugsmas ir galimybė žmogui nemokamai pasinaudoti“, – bibliotekėlės veiklą įvertina J. Budraitienė. Moteris negaili gerų žodžių Rugilei: „Užaugusi ji bus knygnešė.“
Ragina keistis knygomis
Prie Šiaulių „Laiptų“ galerijos „Maža nemokama bibliotekėlė“ atidaryta metų pradžioje. Galerijos direktorė Janina Ališauskienė sako, kad idėja pastatyti bibliotekėlę kilo perskaičius informaciją spaudoje. Sumanymas sudomino, internete susirado puslapį, išsiaiškino, kad tai – užpatentuota amerikiečių idėja.
„Galerijoje esame surinkę dovanotų, asmeninių knygų, kai kurių susikaupė po kelias. Pamanėme, jei mes įkurtume bibliotekėlę, gal ir daugiau atsirastų įstaigų, kurios per knygas, dalijimąsi, skaitymą įsitrauktų į kultūrinimą“, – sako J. Ališauskienė.
Skulptorius Kazimieras Bimba sukūrė lesyklėlės-bibliotekėlės projektą. Ant stogo užtupdė paukščiuką.
Nufotografavę kūrinį, iniciatoriai parengtą informaciją siuntė į JAV, ir gruodžio pabaigoje sulaukė atsakymo – suteikto unikalaus numerio. Dokumentai, įskaičiuojant papildomus mokesčius, atsiėjo apie 70 dolerių.
Taip bibliotekėlė buvo oficialiai užregistruota tarptautiniame tinkle „Little Free Library“, įtraukta į pasaulinį žemėlapį. „Laiptų“ bibliotekėlė buvo 27-oji Lietuvoje ir 2-oji Šiauliuose.
Sausį lesyklėlė-bibliotekėlė oficialiai atvėrė dureles. Knygų jai atnešė galerijos darbuotojai.
„Matome, kad žmonės ima knygas. Labai paklausios vaikiškos knygelės. Būna, kad kažkas ir naujų įdeda“, – sako J. Ališauskienė.
Galerijos kultūrinės veiklos, komunikacijos ir rinkodaros vadybininkė Asta Stankūnienė pasiūlė kolegoms idėją: atnešti po knygą, kuri patiems yra svarbi, ir norėtųsi, kad ją kiti perskaitytų. Nes pasitaiko, kad žmonės dovanoja tik tas knygas, kurias išmestų.
„Nepraeikite pro šalį ir prisidėkite prie bibliotekėlės gyvavimo. Ateidami į renginį atneškite knygą, pasiimkite į jos vietą kitą“, – ragina galerijos kolektyvas.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
Rugilė Briedytė su mama Odeta Pamerneckaite džiaugiasi, kad bibliotekėlėje vyksta aktyvūs mainai.
Kelmės gatvės bibliotekėlę sukūrė Rugilė Briedytė su tėčiu.
Dalis knygų laukia išrikiuotos ant palangės.
Kelmės gatvės bibliotekėlėje vakar buvo įvairiausių knygų.
Ant knygų namelio – trumpa ir aiški instrukcija.
Šiaulių „Laiptų“ galerijos direktorė Janina Ališauskienė ragina prisidėti prie bibliotekėlės gyvavimo.