
Naujausios
Konstruktorius iš Užbrukio kaimo
Kelmės rajone, Užbrukio kaime, gyvenantis Ignas Mačys į Kelmę atvažiuoja savo sukonstruotu keturračiu. Akumuliatoriaus varoma transporto priemonė per valandą įveikia 25 kilometrus. Ignas svajoja patobulinti savo keturrartį galingesniu akumuliatoriumi ir nuvažiuoti iki Šiaulių aplankyti dukros ir anūkų.
Regina MUSNECKIENĖ
reginamus@skrastas.lt
Iš trijų dviračių vienas keturratis
Erdviame Igno Mačio kieme – visa jo konstruotų daiktų paroda. Triratis. Keturratis. Elektrinis oblius. Lentų pjovykla. Nebaigtos konstruoti žoliapjovės. Iš motociklo lopšio pradėtas daryti kartingas.
„Kai išoperavo klubo sąnarį, sunku pasidarė minti dviračio pedalus, – savo triračių ir keturračių istoriją pasakoja septyniasdešimtmetis Ignas. – Galvojau apie elektrinį neįgaliojo vežimėlį. Daktarė patarė nė nesvajoti. Vežimėlius duoda sunkesniems ligoniams. Pagalvojau, jog dabar yra galingų akumuliatorių. Užvedei dviratį kaip motociklą ir važiuoji. Ir greičio rankenėlę įdėjau kaip motociklui. Dabar galėčiau ir daktarę savo keturračiu pavėžinti.“
Ignas dar anais laikais į darbą važinėdavo dviračiu su įkraunamu akumuliatoriumi. Bet dabar operuotam žmogui būtų sunku užsėsti ant dviračio ir jį suvaldyti. Keturratis – žemesnis ir stabilesnis.
Brangus malonumas
Igno keturratis – nepigus malonumas. Jam prireikė trijų dviračių rėmų. Vienas centre. Ant jo sėdi ir vairuoji. O du – iš šonų. Sublokavo į krūvą. Pritvirtino akumuliatorių. Įdėjo amortizatorių, kad keturratis nekratytų.
Rėmus pirko turguje. Ieškojo kuo lengvesnių, aliumininių, kad keturratis nebūtų sunkus ir ne taip greitai išsikrautų akumuliatorius. Rėmai – nauji. Gaila buvo juos pjaustyti.
Akumuliatorius irgi kainavo brangiai, apie porą tūkstančių. Ir greičio rankenėle – nepigi. Gauti elektronikos detalių – nepaprasta.
Ignas Mačys pirmiausia pasidarė triratį. Nuvažiavo juo į Kelmę – tuoj atsirado „kupčių“. Tik, kai pasakai, kiek toks triratis atsiėjo neskaitant savo darbo, atšoka. Bet vienas vistiek neatlyžo. Dabar sau Ignas susikonstravo keturratį. Jo transportas per valandą įveikia 25 kilometrus. Per gerą pusvalandį Ignas atsiduria Kelmėje.
Svajoja nukakti iki Šiaulių aplankyti ten gyvenančią dukrą. Tik baiminasi, kad akumuliatorius, nepasiekus tikslo, išsikraus.
Igno manymu, daugiau žmonių turėtų važinėtis paprastesnėmis transporto priemonėmis. Tuomet mažiau terštų orą, sutaupytų degalų ir pinigų, o sveikatai būtų tik geriau.
Paties sukonstruoti prietaisai palengvina buitį
Meistrauti mėgstantis Ignas Mačys neišmeta kokio atlikusio prietaiso ar daikto. Kolūkyje dirbo santechniku. Kai kolūkis iširo, už pajus gavo spaustuvų ir kitokių gelžgalių. Kiti tokius dalykus pardavė į metalo laužą. Ignas pasidarė elektrinį oblių. Sublokavęs porą variklių pasidarė lentų pjovyklę.
Dabar konstruoja elektrines žoliapjoves, ant kurių pats užsėdęs galėtų judėti ir pjauti žolę. Teritorija – didelė. Su rankom stumdoma žoliapjove sunkoka apeiti visą sodybą. Kartais padėdavo anūkai. Bet ir jų gaila. Tegu pailsi pas senelį pavargę nuo mokslų.
Ignas nusprendė suteikti antrą gyvenimą ir seno savo motociklo priekabai. Keturis dešimtmečius ji gulėjo ant aukšto. Dabar uždės lengvus dviračio ratus, įtaisys vairą ir akumuliatorių. Išeis kartingas.
Jau septyneri metai Ignas svajoja šalia savo sodybos pastatyti tris nedideles vėjo jėgaines. Galėtų gamintis sau elektrą ir įkrovinėti akumuliatorius. Pasišildyti vandenį. Supjaustyti malkas. Yra apgalvojęs iki smulkmenų. Ir gerą kareivišką generatorių turi.
Audimo staklės mamai
Ignas Mačys sako nežinąs, iš kur tas pomėgis konstruoti ir iš kur tas supratimas, kaip viską daryti. Gal kas nors iš giminės turėjo tokių gabumų?
Igno tėvelis buvo nagingas žmogus. Bet jis kitokius dalykus darydavo. Pats išmoko siūti. Nusipirko siuvimo mašiną „Singer“. Pasiūdavo drabužių ir savo šeimai, ir kaimynams. Pasidarydavo baldų ir kitų namų apyvokos daiktų.
Ignas, dar būdamas paauglys, padarė savo mamai audimo stakles. „Apžiūrėjau kaimynės stakles ir tip top tokias pat padariau savo mamai,“ – mena.
Po šitos sėkmės Ignas ėmė svajoti sukonstruoti lėktuvą. Matydavo žemai praskrendančius mažus lėktuvėlius. Toks noras kildavęs ir pačiam kažką panašaus sukonstruoti.
Lėktuvėlio Ignas nesukonstravo. Užtat išmokęs medžio darbų pastatė keletą medinių namų.
Protas viršijo mokslą
„Esu mažo mokslo, – apgailestauja Ignas. – Baigiau pradinę mokyklą, paskui vakarinėje įgijau aštuonių klasių išsilavinimą. Bet skaitydavau „Mokslą ir gyvenimą“. Jau prieš daugelį metų žinojau apie akumuliatorinius dviračius. O įlipęs į aštuntą dešimtį pats susikonstravau.
Igno šaknys Suvalkijoje. Tėvai mažus vaikus atsivežė į Žemaitiją, apsigyveno Pakražantyje. Ignas išmoko žemaitiškai. Bet namuose šneka savo suvalkietiška šneka. „Gramatiškai, kaip šnekėdavo mano tėveliai, – patikslina. – Ir suvalkietiško mandagumo nepamiršau. Tėveliams visada sakydavau: „Jūs“. Ir svetimų žmonių nemėgstu „tujinti“.
Mama išmokė pagarbos kitam žmogui. Tėvelis dirbo eiguliu ir tarnavo pas Veiverių kleboną. Nesėsdavome prie stalo, kol tėvelis negrįždavo namo.“
Sukūręs savo šeimą Ignas apsigyveno gražiame Užbrukio kaime, uošvių sodyboje. „Ties mūsų kaimu baigėsi bruka, todėl jis vadinamas Užbrukiu,“ – aiškina.
Dabar erdviame kieme išsitenka ir mirusių uošvių, ir naujoji Igno sodybos. „Tik gaila, kad žmona naujame name neilgai pagyveno,“ – nubraukia ašarą prieš pusantrų metų našliu tapęs Užbrukio kaimo inžinierius.
KETURRATIS: Igno Mačio išradimai palengvina jo paties ir kitų žmonių gyvenimą. Savo keturračiu jis per gerą pusvalandį pasiekia Kelmę.
AUKSARANKIS: Auksines rankas turintis Ignas Mačys ne tik konstruoja, bet ir gražiai tvarko savo sodybą.
VARDAS: Lentelė ant keturračio įamžino Igno vardą. Konstruktorius sako, jog reikėtų ir trispalvės vėliavėlės.
TRIRATIS: Po klubo sąnario operacijos Ignas Mačys susikonstravo triratį. Jis žemesnis ir stabilesnis už dviratį. Be to, nereikia minti pedalų, nes triratis turi akumuliatorių.
KARTINGAS: Iš senos motociklo priekabos Ignas Mačys konstruoja kartingą.
SUMANUMAS: Ignas Mačys nieko neišmeta. Seną variklį ar metalo gabalą paverčia naudingu prietaisu. Susikonstravo elektrinį oblių, lentų pjovyklę, konstruoja žoliapjovę, kuria žolę rėžti galėtų sėdėdamas.
Autorės nuotr.