Kostiumuose susipynė kaligrafija ir džiazas

Kostiumuose susipynė kaligrafija ir džiazas

Kostiumuose susipynė kaligrafija ir džiazas

Trys kostiumai, kurių kiekvienas turi po dvidešimt transformacijų, atspindi skirtingus džiazo stilius. Kaligrafija ant drabužių – dailininkų ir muzikantų emocijos klausantis muzikos. Kaip baigiamąjį dailės magistrantūros darbą drabužių kolekciją „Nebaigta emocija“ sukūrė Šiaulių universiteto studentė Sonata Lengvenytė.

Simona SIMONAVIČĖ

simona@skrastas.lt

Muzika ir dailė – šalia

Savęs tikrąja menininke, kuri „priplaukusi“, S. Lengvenytė nelaiko. Mergina yra labiau meno vykdytoja, nori savo žinias, patirtį duoti kitiems. Iš Skuodo rajono Ylakių miestelio kilusi mergina dirba dailės mokytoja gimtojo miestelio Skuodo Meno mokyklos Dailės skyriaus filiale bei Skuodo rajono Aleksandrijos pagrindinėje mokykloje.

Studijuodama bakalaurą Sonata susidomėjo kaligrafija ir šriftais – kūrė šrifto kompozicijas ir raides iš netradicinių medžiagų, įvairių metalo detalių. Kostiumų kolekcija šiemet buvo kaligrafijos tęsinys – mergina norėjo rasti šriftui netradicinį objektą, ant kurio galėtų rašyti kaligrafinius raštus. Taip palaipsniui gimė pirmoji drabužių kolekcija.

S. Lengvenytės mama siuvėja, todėl meniška prigimtis nejučia traukė prie rūbų. Mergina yra baigusi muzikos mokyklą – šešerius metus grojo pianinu, net svajojo tapti muzikante. Muzika ir dailė visuomet buvo šalia, todėl ji sumanė artimas sritis sujungti – pabandyti išreikšti muziką per šriftą ant drabužių.

„Pavadinau kolekciją „Nebaigta emocija“, nes per muziką mes patiriame emocijas, kurios nesibaigia. Džiazas savo gyva organika, emocine, ekspresine, ritmine prasme man labai panašus į kaligrafiją“, – sakė S. Lengvenytė.

Atliko menininkų apklausą

Prieš kurdama drabužių kolekciją studentė atliko tyrimą – internetu apklausė pažįstamus muzikantus, dailininkus, jų pažįstamų pažįstamus, kokie jausmai, emocijos, mintys, nuotaikos ir epitetai jiems kyla klausantis skirtingų džiazo stilių.

„Galvojau, kad dailininkų ir muzikantų nuomonės išsiskirs, bet pamačiau, kad visus menininkus kažkas susieja. Apklausos rezultatai buvo gana panašūs“, – apibendrino S. Lengvenytė.

Taip ant džiazo baladės, „funky“ ir laisvąjį džiazą atspindinčių kostiumų atsirado užrašai „meilė“, „palaima“, „chaosas“, „ritmas“ ar atskiri kaligrafiniai motyvai, kuriais džiazą apibūdino apklausos dalyviai. Pasak kūrėjos, ant rūbų perskaityti konkrečius žodžius nebūtina, nes svarbiausia yra išraiška ir jausmas.

Neatsitiktinai parinktos ir spalvos, apibendrinus respondentų ir pačios Sonatos mintis. „Kadangi esu ir muzikantė, ir dailininkė, kostiumai atspindi ir mane“, – šypteli kūrėja.

Kostiumai transformeriai

„Kostiumuose svarbi jų transformacija. Tuo pabrėžiamas nebaigtos emocijos įspūdis, nes kostiumams transformuojantis atsiranda, vėl pasislepia kaligrafiniai motyvai“, – aiškina kūrėja. Kiekvienas drabužis turi po 20 transformacijų – būdų, kaip juos galima dėvėti. Visus juos mergina užfiksavo eskizuose. Visi karpiniai, drabužių išklotinės ir technologiniai sprendimai – sugalvoti pačios.

Pristatymo metu skambant džiazo muzikai kostiumus modeliai transformavo, atrišinėjo, užsegė ir atsegė detales, pervertė išvirkščiai. Kaskart jie keitė savo formą ar spalvas.

Apie praktinį kostiumų pritaikymą jų autorė dar nesvarstė, nors iš šalies sulaukė idėjų, jog jie tiktų muzikantams. Dėstytoja pasiūlė sudalyvauti būsimame „Virus“ jaunųjų dizainerių renginyje.

„Esu dailininkė, dizainerė, šįsyk pabandžiau eksperimentuoti su drabužiais, tačiau tuo pačiu ieškau savo srities, kuri man būtų įdomiausia“, – sako Sonata.

Radusi tai, ko ieško, ji norėtų toliau kurti, o ar tai bus drabužiai, pradedančioji dizainerė nesiryžta spėlioti. „Turiu svajonių sukurti savo verslą, susijusį su švenčių dekoravimu, o kaip bus, parodys laikas“, – reziumuoja menininkė.

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.

DŽIAZAS: Kostiumai atspindi tris skirtingus džiazo stilius – (iš kairės) džiazo baladę, „funky“ džiazą ir laisvąjį džiazą.

TRANSFORMACIJA: Debiutavusi dizainerė Sonata Lengvenytė (dešinėje) rodo, jog jos sukurti kostiumai transformuojasi. Tai gali padaryti net dvidešimčia skirtingų būdų.

KALIGRAFIJA: Ant drabužių kaligrafiškai užrašytos muzikantų ir dailininkų mintys, kurios jiems kilo klausantis džiazo muzikos.

Asmeninė nuotr.

SĄSAJOS: „Džiazas savo gyva organika, emocine, ekspresine, ritmine prasme man labai panašus į kaligrafiją“, – įsitikinusi Šiaulių universiteto dailės magistrantė Sonata Lengvenytė, savo kolekcijoje susiejusi aprangą, muziką ir raštą.