
Naujausios
Kurčias fotografas susikalba bet kurioje šalyje
Šiandien Karolis Pilipavičius yra pakeliui į Ispaniją, kur pradės naują gyvenimo etapą. Nuo vaikystės negirdintis šiaulietis kalba rankomis ir akimis – istorijas apie žmones pasakoja savo fotografijomis. Močiutės pastangų dėka vaikinas gali kalbėti balsu. Išdrįsęs atskleisti savo talentus, nugalėjęs drovumą, jis tapo ne tik fotografu, bet ir fotomodeliu.
Simona SIMONAVIČĖ
simona@skrastas.lt
Tatuiruotė močiutės garbei
Su Karoliu susitinkame Šiaulių apskrities gestų kalbos vertėjų centre, kur kalbėtis padeda gestų kalbos vertėjos. Jos išverčia klausimus, o vaikinas į juos atsako balsu, kartais papildydamas gestų kalba.
K. Pilipavičius negirdi nuo vaikystės: močiutė jam sakė, kad apkurto nuo antibiotikų, o tėvai, – kad tokie genai, nes jo tėvas kurčias, mama – neprigirdinti. Pradžioje vaikinas lankė įprastą darželį kartu su girdinčiais vaikais, vėliau buvo perkeltas į specialųjį, kur mokėsi kurtieji ir neprigirdintys.
„Kai persikėliau į darželį, kur visi kalbėjo gestų kalba, supratau, kad tai yra tikroji mano kalba, ją moku. Jos mokė tėvai. Įprastame darželyje irgi nebuvo sunku bendrauti, nes dauguma buvo mano kaimynai, draugiški, todėl nesijaučiau atstumtas ar nesuprastas“, – prisiminė Karolis.
Ant vaikino peties – itin asmeniška tatuiruotė su močiutės asmens kodu ir užrašu „Tu visada liksi mano širdyje“. Močiutė jam labai brangus žmogus, augino nuo vaikystės.
„Jei ne močiutė, greičiausiai normaliai nekalbėčiau. Dabar jau bus beveik metai, kai gyvenu be jos, ji išėjo... Man reikėjo jos šalia, todėl įsiamžinau tatuiruotėje“, – pasakoja Karolis.
Jo tėtis daug metų gyvena Ispanijoje, o mama – Prancūzijoje. Močiutė su anūku bendraudavo balsu, gestų kalbą mokėjo tik šiek tiek.
„Mano močiutė buvo šiuolaikiška. Sakė – svarbiausia nieko nebijoti, nes bijodamas daug ką prarasi. Tuo stengiuosi vadovautis gyvenime“, – kalba Karolis.
Jis šypteli prisiminęs, jog močiutės požiūriu kurtieji yra nekultūringi žmonės, nes jų bendravimas skirtingas. Net pirmą kartą susitikus vietoje mandagumo frazių, pokalbių apie orą, jie tiesmukai klausia: „Kur gyveni? Kiek uždirbi? Kokia tavo šeima?“ Močiutei tai buvo nepriimtina. Susipažinusi su pas anūką atėjusiais nakvoti gerais draugais močiutė nuomonę apie bendravimą pakeitė – suprato, kad visi žmonės skirtingi.
Keliauja po pasaulį
Karolio šeima išsibarsčiusi po visą pasaulį: pusbroliai gyvena Amerikoje, Norvegijoje, Lietuvoje likusi tik viena teta, tad artimiausių žmonių beveik nėra.
„Visi poromis, o aš vienas. Todėl savo ateitį taip pat matau užsienyje. Pasirinkau Ispaniją, nes ten vykdavau bent kartą per metus aplankyti tėčio, ten gyvena draugai“, – sako.
Ispanų kalba jam labai graži, todėl ją išmoko net greičiau nei anglų. Karolis gali bendrauti su viso pasaulio žmonėmis – moka tarptautinę gestų kalbą, taip pat ispanų ir ispanų gestų kalbas.
Vasarą skirtingose šalyse kasmet būna kurčiųjų vasaros festivaliai, į kuriuos susirenka kurtieji iš viso pasaulio. K. Pilipavičius yra juose ne kartą dalyvavęs, ten susirado naujų draugų. Prieš metus buvo Kroatijoje.
„Girdintieji dažniausiai susipažįsta ir išsiskiria, o kurtieji pasidaro kaip didelė šeima – savi žmonės. Nuvykus į bet kurią pasaulio šalį, turiu draugų, pas kuriuos galėčiau apsistoti nakvynei, gauti patarimų, ką kur aplankyti“, – pasakoja Karolis.
Šiaulietis yra buvęs beveik visose Europos šalyse, kol kas tolimiausia kelionė buvo į Izraelį. Įdomiausia kelionėse atrasti paslėptas neturistines vietas, ragauti tradicinius patiekalus, pažinti jų kultūras.
Susipažinę su Karoliu girdintieji klausia, kaip su juo reikėtų susikalbėti. „Turiu klausos aparatą, todėl galiu girdėti žmonių balsus, griaustinį, paukščių čiulbėjimą“, – paaiškina. Telefonu jis susikalbėdavo ir su močiute. Kartais girdintieji net nepastebi, kad vaikinas yra neprigirdintis.
„Jie galvoja, kad esu užsienietis, mokantis lietuvių kalbą, tik turintis keistą akcentą. Galbūt, per daug stengiuosi taisyklingai kalbėti arba mano balso tembras neįprastas, nenaudoju jokių žodžių trumpinių ar keiksmažodžių“, – juokiasi Karolis.
Kai kurie susidomi gestų kalba. Mokydamas draugus Karolis pirmiausia parodo abėcėlę, svarbiausius gestus, tokius kaip „namas“, „valgyti“, „gerti“, „kaip sekasi?“
Fotografas ir modelis
Į fotografijos meną K. Pilipavičius pasinėrė prieš penkiolika metų. Kartą keliaudamas Ispanijoje iš draugės pasiskolino fotoaparatą, pradėjo fotografuoti. Pamatęs sūnaus pomėgį, tėtis jam padovanojo veidrodinį fotoaparatą – nuo to viskas prasidėjo. Vėliau vaikinas studijavo audiovizualinį meną Šiaulių universitete.
„Mano darbus matę fotomenininkai sakė, kad jie kitokie nei visų. Jiems buvo labai įdomu, kaip aš gyvenu tyliajame pasaulyje“, – pasakojo Karolis. Jam įdomiausia fotografuoti žmones, jų nuotaiką, pagauti natūralias emocijas.
„Labiausiai patinka dirbti, kai žmogus sako, kad yra nefotogeniškas. Noriu pakeisti jo nuomonę, nes visi nuotraukose gali atrodyti gerai. Svarbu pamatyti tinkamą kampą, pajausti jo emociją. Būna, jog suplanavus fotosesiją iš anksto jos idėja keičiasi, nes žmogus ateina ne tos nuotaikos. Prisideriname prie emocijos, kad portretas nebūtų dirbtinis“, – sako K. Pilipavičius.
Jis šypteli – Lietuvoje labai daug fotografų, su jais konkuruoti sunku, todėl svarbu būti savitam. Karoliui dažnai pasitaiko situacijų, kai girdintieji nori užsakyti fotografavimo paslaugas asmeninei šventei, bet sužinoję, kad jis negirdi, supanikuoja: kaip susikalbės su kurčiu fotografu?
„Pasiūlau susitikti iš anksto, pasikalbėti prie puodelio kavos – pamatyti, kaip atrodau. Susitikę jie iš pradžių būna pasimetę, nežino, kaip bendrauti, bet viskas būna geriau, nei įsivaizdavo“, – pasakoja Karolis. Būna, jog specialių nuolaidų prašo kurtieji vien todėl, jog fotografas kurčias.
Išvaizdus vaikinas save išbandė ir modelio darbe. Jis nuėjo į prekybos centro „Saulės miestas“ atranką, kurioje ieškojo modelių reklamai. Atrankoje K. Pilipavičius buvo pastebėtas – jo veidas šmėžavo reklaminiuose plakatuose, lauko stenduose, televizijos ekranuose, kataloge.
Vienodi žmonės, skirtingos kalbos
„Girdintieji dažnai galvoja, kad kurtieji nieko negali pasiekti. Jie klysta. Mes visi žmonės, tik kalbos skirtingos. Mes tik negirdime, bet mūsų talentas, pomėgiai vienodi. Susikalbėti sunku, bet stiprus žmogus gali nugalėti baimę“, – įsitikinęs Karolis.
Jo nuomone, kurtieji Lietuvoje dažnai bijo, nesiryžta parodyti savo talentų ir asmenybės, nes visuomenė juos laiko žemiau negu kitus. „Galbūt drąsos gyvenime man suteikia tai, kad galiu bendrauti balsu su girdinčiais žmonėmis“, – svarsto. Anksčiau buvęs labai tylus, drovus vaikinas savarankiškumo įgijo persikėlęs mokytis į kitą vidurinę internatinę mokyklą Vilniuje.
Pasiryžti veikti įkvėpdavo močiutė. Kartą vaikinui reikėjo susitvarkyti dokumentus. Nuėjęs į valdišką įstaigą jis bandė paaiškinti, ko jam reikia, tačiau darbuotojai pasakė, kad tai padarys tik po dviejų savaičių, nors dokumento reikėjo jau po kelių dienų.
Paskambinęs močiutei jis paprašė patarimo, ką daryti. Močiutė liepė nepasiduoti, pakovoti už save. Tuomet Karolis sugrįžo – negalėdamas daug kalbėti, savo situaciją dar kartą išdėstė surašęs ant popieriaus lapo. Darbuotoja vaikinui reikiamą dokumentą išdavė netrukus – tereikėjo padėti parašą.
„Pasitikėjimo savimi įgijau ir išvykęs į užsienį. Naujai sutikti draugai vis kartojo, kad galiu ir tą, ir tą. Pagalvojau, tikrai! Lietuvoje dažniau girdėdavau, ko aš negaliu“, – palygina K. Pilipavičius.
Jo įsitikinimu – gyvenime reikia viską išbandyti, nes gyvename vieną kartą. Jei vienam baisu, baimę nugalėti gali padėti šalia esantys draugai.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
Nuo vaikystės negirdintis Karolis Pilipavičius išdrįso parodyti savo talentus – ėmė fotografuoti, dirbti fotomodeliu.
„Girdintieji dažnai galvoja, kad kurtieji nieko negali pasiekti. Jie klysta“, – sako fotografas Karolis Pilipavičius.
Rasa Pupelytė Photography nuotr.
Karolis Pilipavičius atsiduria ir kitoje objektyvo pusėje pozuodamas kaip modelis.
Karis Philip/ Karolio Pilipavičiaus nuotr.
Socialiniuose tinkluose įdomiais savo portretais besidalijantis Karolis sulaukia klausimų, kas jį fotografavo. Dažnai fotografas būna jis pats.
Asmeninė nuotr.
„Močiutė buvo man visas pasaulis“, – apie šviesaus atminimo močiutę Dominyką sakė anūkas Karolis Pilipavičius. Jos dėka kurčias vaikinas gali kalbėti.