
Naujausios
Lapės atėjo pas žmones
Ar patikėtumėte išgirdę, kad Šiauliuose esama lapių? Šiaulietis Petras Kuzminskas tikina, kad esama. Esą pūstauodegių jaunikliai jo sklype, kolektyviniame sode greta Bačiūnų gatvės, ne tik lankosi, bet ir šeimininkauja.
Pašnekovo žodžiai netrukus pasitvirtino. „Šiaulių krašto“ fotožurnalisto Giedriaus Baranausko taiklių „šūvių“ dėka turime unikalią galimybę šiaulietes laputaites apžiūrėti iš arčiau. Gamtos stebuklai, pasirodo, vyksta visai šalia.
Edita KARKLELIENĖ
edita@skrastas.lt
Grietinė ir lašinukai – katinėliui
Keisti dalykai šiauliečių Aldonės ir Petro Kuzminskų kolektyviniame sode, kuriame pora gyvena ne mažiau kaip tris dešimtis metų, pradėjo vykti gal prieš savaitę.
Į kiemą vieną rytą išėjusi ponia Aldonė pamatė galudaržy kažką šmėžuojant. Gyvūnėlis buvo ryškiai oranžinės spalvos, tad pagalvojo, vaikštinėjant „ryžą“ katinėlį.
Kitądien – dar įdomiau. Vidury daržo Kuzminskai pamatė didelio paukščio, mano, greičiausiai žuvėdros, sparną. Aplinkui buvo pasklidę plunksnų. Ir vėl kaip vakar: galudaržy kažkas oranžinis sušmėžavo!
Vėlgi pagalvojusi, kad tai katinas, A. Kuzminskienė sumanė svečią pavaišinti – įdėjo grietinės, atpjovė riekelę lašinių. Vaišes paliko daržo gale.
Po dienos lysvėse sutuoktiniai vėl rado plunksnų. Akivaizdžiai – mažesnio paukštelio.
Kitąryt lysvėje, kurioje pasodinti kopūstų daigai, buvo išrausta duobė. Prie jos – daug pėdučių.
Gal jau trečiądien grietine ir lašiniais pavaišintas gyvūnėlis lysvėse smaginosi ir toliau – aplinkui skraidė plunksnos, o dailiai sudygusiose daržovių lysvėse pritapenta.
Lapiukų išdaigos
Pirmasis visą tiesą sužinojo sodybos šeimininkas P. Kuzminskas. Mat išėjęs ankstų rytą, apie šešias, į kiemą pamatė prieš save stovintį ir smalsiai spoksantį lapiuką. Gal jis jau laukė vaišių?
Maža to, netrukus paaiškėjo, kad sutuoktinių sklype lapiukas šeimininkauja ne vienas, o su broliuku.
P. Kuzminskas pastebėjo, kad pašėlioję lapiukai visada nubėga į sklypo pakraštį ir, pralindę pro metalinio tvoros tinklo apačią, nurūksta šiuo metu išsausėjusio vandens griovio pusėn.
Šiaulietis kartą nusprendė apeiti savo sklypą ir paieškoti lapiukų namų. Smarkiai nustebo sužinojęs, kad pūstauodegiai apsistoję lietaus griovio vamzdyje.
Nuo tos dienos Kuzminskų ir lapiukų „draugystė“ dar labiau sustiprėjo. Sutuoktiniai juokiasi, jei tik nudaigotas paukštelis, dar galima būtų kentėti, tačiau lapiukų išdaigos – vis skaudesnės.
Štai kaip reikiant įsismaginę laukinukai išguldė žydėti besirengiančių bulvių daigus – po nakties šiauliečiai juos rado, tarsi būtų kokiu volu pervažiuota.
Tačiau labiausiai A. Kuzminską sukrėtė akistata su katino nudaigojimu. Vieną ankstų rytą prie lietvamzdžio su lapiukais pasimatyti nuėjęs vyras išvydo vieną iš broliukų su negyvu katinu dantyse. Juodakailį murklį lapiukas kaip tik tempė iš lietvamzdžio į lauką, bet pamatęs stovintį žmogų bematant susiruošė su grobiu grįžti į savo vamzdį.
„Tai kas bus, jei jau katinus pjauna? Gal kas patartų, kaip tokios kaimynystės atsikratyti...“ – sunerimęs, tačiau šypsodamasis teiraujasi šiaulietis.
76 metų vyras įsitikinęs, kad miško gyvūnėliai prijunko, kai jo Aldonė ėmė juos grietine ir lašiniais vaišinti.
Aldonė į sutuoktinio priekaištą ranka numoja. Jai smagu žiūrėti į lapiukus.
„Gamta užminė didelę mįslę – kaip jie galėjo čia atsirasti, – kelintą kartą lapiukų „reikalą“ aptaria šiauliečiai. – Dyvų dyvai.“
Akimirka stebuklo
Kad gamta daro stebuklus, netrukus įsitikinome. Vos užėję į Kuzminskams priklausančio sklypo kiemą pamatėme tarp lysvių akylai mus stebinčius du ilgakojus lapiukus. Tarsi pasiruošusius sprukti, bet vis dar smalsaujančius. Patyrinėję mus, laukiniai gyvūnėliai pasišalino.
Pavyko rasti juos namuose – lietvamzdyje. Vienas iš lapiukų, tykant fotografui, nedrąsiai iškišo galvytę ir apsidairė. Pamatęs, jog yra stebimas, dar akimirką papozavo ir pasislėpė.
Būta žalčio, bebrų ir paukštelio
Nors P. Kuzminskas – ne gamtininkas, o radiotechnikas, ilgametis Šiaulių televizorių gamyklos darbuotojas, gyvūnus jis labai myli. Akivaizdu, kad ir pastarieji nėra ponui Petrui abejingi.
Antai pernai žaliuojančiuose žirniuose Kuzminskai pamatė besiraizgantį žaltį.
Kulminacija buvo, kai sklypo šone augančių šilauogių rugpjūčio 25 dieną apžiūrėti atėjęs P. Kuzminskas ant pačios jų viršūnės, maždaug metro ir 20-ies centimetrų aukštyje, išvydo prieš saulutę besišildantį maždaug metro ilgumo žaltį.
Gyvūnas tingiai pažiūrėjo į šeimininką ir net nesirengė trauktis. Atvirkščiai, palaukė, kol P. Kuzminskas nuėjo į vidų ir atsinešė fotoaparatą.
O prieš kelerius metus greta šiauliečių sodybos namus sau susiręsti buvo sugalvoję bebrai. Išsigandęs, kad aštriadančiai nepadarytų rimtos žalos, pensininkas jų namą išardė, tikėdamasis, kad gyvūnai išsikraustys.
Tačiau jie vis iš naujo suręsdami namą, šiaulietį erzino kone savaitę.
Praeitą žiemą sutuoktinius aplankė ir nematytas paukštelis – atkakliai kelias dienas tuksendamas į virtuvės langą, o priėjus šeimininkams purptelėdavęs tolyn. Gal paukštelis taip padėkodavęs už saulėgrąžų sėklas, kurių visą žiemą netrūko čia pat įrengtoje lesyklėlėje?
Kuzminskus tokia laukinės gamtos draugija ne tik stebina, bet ir džiugina.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
SMALSUOLIS: Laikini namai vamzdyje. Lapiukui smalsu, kas jį stebi.
BIČIULIAI: Šiaulietis Petras Kuzminskas šypsosi, pasakodamas apie laukinių bičiulių – lapiukų – išdaigas jo darže.
SVEČIAI: Laukiniai svečiai šiauliečių kieme jaučiasi kaip namuose.
PLĖŠRŪNĖS: Kol lapių šeima išsikraustys, šiauliečiams teks rinkti paukščių plunksnas. Lapės – plėšrūnės iš prigimties.
VAMZDIS: Lapiukų namai – lietaus nutekėjimo vamzdis.
ŽALTYS: Petras Kuzminskas rodo praėjusių metų fotografijas, kuriose pavyko užfiksuoti šilauogių krūmų viršūnėje prieš saulutę besikaitinantį žaltį.
Lapiukams – laikini namai
Gamtininkas Selemonas PALTANAVIČIUS lapiukų viešnage šiauliečių sklype nesistebi ir ragina nesiimti jokių drastiškų priemonių. Esą laukiniai gyvūnėliai greta sklypo esančiame vandens griovio vamzdyje tikrai neužsibus – tai jų laikini namai.
„Respublikos“ nuotr.
– Lapės atsivedė jauniklius balandžio pabaigoje nuošalioje vietoje. Lapiukams paaugus, apie gegužės 20–25 dieną, tada, kai su motina jie jau gali keliauti, iškeliauja. Mat lapių urvai būna smėlingose vietose ir juose prisiveisia blusų, dėl to gyventi tampa nepatogu, todėl lapės išsikrausto.
Laikinus urvus, kurie būna maždaug metro ilgumo, lapė su jaunikliais dar keis kokius tris kartus.
Tikėtina, kad minėtame vamzdyje šeima pagyvens kokias dešimt dienų ar porą savaičių ir keliaus toliau. Sakote, mamos nėra. Taigi mama medžioklėje! Mažiukams ji ryte–vakare atneša grobio: pelių, kurmių, ir dingsta. Taip motina savo vaikus globoja ir su jais ji niekada neužsibūna. O mažiukai, kiek sugeba, kažką smulkaus sumedžioja – kokį žiogą ar grambuolių lervų. Jie iš prigimties medžiotojai.
Tikrai nereikia imtis drastiškų priemonių, neduokdie, užsiundyti šunų, kad lapės šeima greičiau paliktų laikinus namus. Jei tokios kaimynystės nesinori, nes, sakykime, pjauna katinus, tai galima išsiskirti taikiai, taip sakant, su muzika.
Ten, kur laputės gyvena, apvertus puodą ar kokią dėžutę, reikėtų padėti po jais radijo imtuvą, įjungti ir palikti nakčiai. Gyvūnai triukšmo neištvers ir iškeliaus.
Lapiukai labai smalsūs, žaismingi ir labai judrūs. Siūlyčiau žmonėms, su kuriais laukiniai gyvūnai nori susidraugauti, pasidžiaugti jais. Ši proga laikina – lapė savo lapiukus neabejotinai išsives. Toks gamtos dėsnis.