
Naujausios
Lygiadieniui vaikai sukūrė mozaikas
Šiandien – rudens lygiadienis, diena susilygina su naktimi. Rudens lygiadienis yra astronominio rudens pradžia. Vakar lygiadienio šventė paminėta Šiauliuose, Žaliūkių malūnininko sodyboje: vaikai kūrė rudenines mozaikas, skambėjo dainos ir eilės, liepsnojo laužas.
Marina VISOCKIENĖ
marina@skrastas.lt
Vaikai vaizdavo saulę ir mėnulį
Iš pat ryto buvo kuriamos rudeniškos mozaikos. Vos valandos mažiesiems kūrėjams iš Šiaulių ikimokyklinio ugdymo įstaigų prireikė keturiolikai mozaikų sukurti. Joms naudojo pačių atsineštas medžiagas – lietuviškus vaisius ir daržoves, kaštonus, kankorėžius, gėlių žiedus ir lapus, smėlį, žemę ir kitas rudens gėrybes.
Daugiau nei vieno kvadratinio metro pločio mozaikose vaikai daugiausia vaizdavo saulę ir mėnulį. Tik tai darė labai skirtingai.
Lopšelio-darželio „Coliukė“ auklėtiniai mozaikas iš gamtinių medžiagų kuria jau penkerius metus. Drauge su „Aušros“ muziejumi inicijavo mozaikų kūrimą lygiadienio proga.
Lopšelio-darželio direktorė Eugenija Vaičaitytė pasakojo, kad „Bildukų“ grupės vaikai mozaikai eskizą sukūrė iš anksto: „Kadangi skatiname vaikus draugauti, jie pavaizdavo dienos ir nakties – dviejų apsikabinusių žmogeliukų draugystę.“
Lopšelio-darželio „Salduvė“ auklėtiniai savo kompozicijai panaudojo jų darželio teritorijoje augančių gėlių žiedus, kaštonus.
„Žirniuko“ priešmokyklinukai, auklėtojų žodžiais, net susiginčijo, kuriems penkiems teks garbė atstovauti darželiui, kuriant mozaiką.
Vaikų kompozicijas iš gamtinių medžiagų Žaliūkių malūnininko sodyboje, esant palankioms oro sąlygoms, dar bus galima išvysti visą ateinančią savaitę.
Lygiadienį galima pažymėti ir namuose
„Aušros“ muziejaus Etnografijos skyriaus vedėja Sigita Milvidienė ragino lygiadienį simboliškai pažymėti ir namuose. „Tradiciniai, nuo seno lietuvių per pavasario ir rudens lygiadienius atliekami ritualai susiję su ugnimi. Pavasarį ugnis nešama iš trobos į lauką, rudenį – iš lauko į trobą“, – pasakojo specialistė.
Ji siūlo šį vakarą,esant galimybei, lauke užsikurti laužą. Nuo jo pridegti žvakę ir ją įnešti į namus.
Kita nuo seno neatsiejama lygiadienio šventės dalis – sambaris – sėjos ar derliaus nuėmimo sudėtinės pabaigtuvės. „Artimųjų, kaimynų, draugų susibūrimas prie rudens vaišių stalo taip pat gali būti prasmingas“, – sako S. Milvidienė.
Jono TAMULIO nuotr.
MOZAIKA: „Lygiadienis“ – savo mozaikoje gėlių žiedeliais užrašė lopšelio-darželio „Žirniukas“ „Nykštukų“ grupė.
DRAUGYSTĖ: Lopšelio-darželio „Coliukė“ auklėtiniai pavaizdavo dienos ir nakties draugystę.
OBUOLYS: Skani lopšelio-darželio „Saulutė“ kompozicija.
MEDŽIAGOS: Mozaikoms mažieji kūrėjai naudojo ne tik rudens gėrybes, bet ir smėlį, žemę, akmenis.
SAULĖGĄŽA: Sanatorinio lopšelio-darželio „Pušelė“ kompozicijos centru tapo saulėgrąža.
DERLIUS: Lopšelio-darželio „Varpelis“ mozaika.
VILTIS: „Aušros“ muziejaus Etnografijos skyriaus vedėja Sigita Milvidienė tikisi, kad lygiadienis virs gražia kasmetine kiekvienos šeimos švente.