
Naujausios
Mandalos nuspalvina vidinį pasaulį
Spalvų meditacija – taip šiaulietė Gintarė Rauckienė apibūdina mandalų piešimo procesą. Tokiu pat pavadinimu ji atidarė debiutinę parodą. Mandalų piešimas moteriai suteikia energijos, ramybės ir harmonijos, sudėlioja mintis, panaikina baimes. Meno terapiją praktikuojanti moteris įsitikinusi – kūryba gyvenime padeda į daugelį dalykų žiūrėti pozityviau.
Simona SIMONAVIČĖ
simona@skrastas.lt
Mandalos sudėlioja mintis
Mandala – senovinis tibetiečių menas, atsiradęs šventyklose beriant spalvotą smėlį. Sanskrito kalboje šis žodis reiškia „apskritimas ir centras“. Apskritimas – matomas išorinis pasaulis, o centras – vidinis, nematomas, siekiantis giliausią esmę.
Mandalų piešinių parodą „Bruknės“ spaustuvėje atidariusi G. Rauckienė pasakoja, jog mandalos idėją šiuolaikinėje psichologijoje pirmasis paminėjo psichologas K. G. Jungas. Mandalų piešimo techniką jis taikė savo pacientams ir teigė, kad jas piešti sveika ir prasminga kiekvienam žmogui.
Prieš penkerius metus po skaudžios mamos netekties G. Rauckienė ėmė ieškoti vidinės ramybės, atsakymų į klausimus, kodėl taip nutiko. Atrado dvasinę mokytoją, reiki meistrę, kuri nuramino, pasiūlė pabandyti piešti mandalas.
Šiaulių universitete grafikos magistrantūros studijas baigusiai Gintarei kūryba visuomet buvo artima, todėl mandalų piešimas ją be galo sudomino. Pabandžiusi suprato – tai kažkas, ko jai reikėjo.
Pirmoji Gintarės mandala buvo tamsi, gruboka ir nedrąsi, bet svarbi tuo, jog su ja atrado save. Vėliau mandalos pasikeitė – pašviesėjo, išskaidrėjo.
„Pradedu nuo mažulyčio taškelio ir suku ratą po rato, dalelę po dalelės, lipdau jausmą prie jausmo, patyrimus, mintis, emocijas. Taip atsijungiu nuo išorinio pasaulio ir pasineriu į save. Tada gimsta netikėtos idėjos, nušvitimai: kai ką įgyvendinu, kai kam tik ruošiuosi. Kartais galva būna visiškai tuščia, be jokių minčių. Žaidžiu spalvomis, kurios sveikatina tiek kūną, tiek sielą. Tai – mano meditacijos. Užplūsta harmonija, tvarka, susidėlioja mintys, pajuntu ramybę“, – apie procesą pasakoja G. Rauckienė. Nupiešti tokios pačios mandalos neįmanoma.
Ji specialiai neieškojo informacijos apie mandalų simbolių reikšmes, kad prie jų neprisirištų. Piešia intuityviai, simboliai ir spalvos ateina iš pasąmonės.
Mandalos energiniams centrams
Idealiai sutvarkytas darbo stalas. Deganti žvakė. Jei tinkama nuotaika, skamba relaksacinė muzika. Didelis langas atveria vaizdą tiesiai į lauką. Vaikai išleisti į darželį ir mokyklą.
Išvalyta erdvė ir laikas skiriamas tik sau – ritualas, kurio moteris laikosi prieš pradėdama piešti mandalą. Tinkamas nusiteikimas labai svarbus, Gintarė niekada neina piešti mandalos pikta.
Mandalas ji piešia bent kelis kartus per savaitę, o ruošdamasi parodai dirbo intensyviau. Parodai moteris sukūrė dvidešimt darbų, tarp jų – ypatingų mandalų ciklas, skirtas energijos centrams – septynioms čakroms.
„Kiekvienas žmogus, žiūrėdamas į jas, gali pasirinkti, kuri jam artimiausia, arčiausiai dūšios, į kurią nori žiūrėti. Kam reikia ramybės, galbūt, žiūrės į mėlyną. Kam meilė trykšta iš širdies rinksis žalią, labai darbingas ir impulsyvus žiūrės į raudoną. Spalvos daug ką reiškia“, – pasakoja G. Rauckienė.
Hinduizmo dvasinėse praktikose tikima, jog energijos centrai yra išsidėstę nuo stuburo apačios link viršugalvio, susiję su tam tikromis fizinėmis, emocinėmis, dvasinėmis savybėmis ir organais. Kiekviena čakra taip pat turi savo spalvą: raudoną, oranžinę, geltoną, žalią, mėlyną, žydrą, violetinę.
G. Rauckienė pasakoja, jog tai paskatino ją domėtis giliau, nes dar nuo dailės studijų žinojo apie tam tikrą spalvų poveikį.
Žavi nežinomybė
„Mandala – tvarkos ir harmonijos simbolis. Mandalų kūrimas – vienas iš nusiraminimo būdų. Nereikia daužyti bokso kriaušės, galima piešti. Tai labai paprasta, prieinama kiekvienam“, – šypsosi.
Mandaloms kurti tinkamos įvairios priemonės: spalvoti pieštukai, flomasteriai, markeriai, dažai. Jas galima kurti ir iš spalvoto smėlio, akmenukų, gėlių, stikliukų, kankorėžių, gilių, daryti aplikacijas iš popieriaus, audinio skiautelių, siūlų.
Pagal taisykles visos mandalos pirmiausia prasideda nuo taško ir apskritimo. Jis dažniausiai nupiešiamas skriestuvu, bet galima panaudoti ir apvalią lėkštutę, puodelį.
Tuomet tiesiomis, figūrinėmis liniuotėmis piešiamas simetriškas karkasas, ranka papildomas smulkesniais ornamentais, detalėmis. Galutinis piešinys spalvinamas tuo metu labiausiai patinkančiomis spalvomis.
„Paskaitose piešdavome eskizus, žinodavau, kaip būsimas darbas atrodys. Čia mane žavi nežinomybė, kas išplauks iš pasąmonės. Niekada nežinai, koks bus galutinis rezultatas. Su kiekviena mandala įlendi į save, ieškai tų savybių, kurios buvo užslėptos. Norisi žmones padrąsinti, kad jie nebijotų pabūti su savimi, pakapstytų save giliau, atrastų tikėjimą, viltį, nebūtų pikti, atsipalaiduotų ir džiaugtųsi gyvenimu“, – kalba G. Rauckienė.
Mandalų mada
Mandalos pastaruoju metu tapo net madingos – atsirado įvairių suaugusiesiems skirtų spalvinimo knygų. G. Rauckienė džiaugiasi, jog populiariu tapo toks pozityvus dalykas: žmonės ėmė suprasti, kad meno terapija nuramina protą ir sielą, mažina stresą.
„Piešiant mandalas nebūtina gilintis į Rytų kultūrą, viskas ateina natūraliai. Kadangi kiekviena kultūra nėra mūsų, ją perleidžiame per save. Paieškojus mandalų ženklų galima atrasti ir pagoniškoje lietuvių kultūroje, pavyzdžiui, drožinėtos saulutės, verpstės. Snaigė – taip pat savotiška mandala“, – sako G. Rauckienė.
Kita meno terapija, kurios ji mokėsi, fraktalai. Tai intuityvus piešimas, kai minutę, užsimerkus, neatkeliant rankos nuo lapo, spontaniškai vedžiojama linija, po to gautos „gardelės“ spalvinamos.
„Šis metodas turi raktą, todėl galime iššifruoti fraktale užkoduotą informaciją. Fraktalų piešimas padeda pažinti, koreguoti tai, kas mums nepatinka fiziniame, dvasiniame lygmenyje. Spalvinimas šalina įtampą, nerimą, skleidžiasi kūryba“, – aiškina G. Rauckienė.
Pasak jos, mandalas piešti gali absoliučiai visi, šis procesas ypač rekomenduotinas vaikams, paaugliams. Gintarės penkiametis ir devynmetis sūnūs taip pat bando piešti mandalas.
Gintarė patikina, kad ir mandalos, ir fraktalai tinka žmonėms, net neturintiems piešimo įgūdžių, – tiesiog atsipalaiduoji ir leidiesi savęs vedamas.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
RAMYBĖ: Pradėjusi piešti mandalas šiaulietė Gintarė Rauckienė pastebėjo meditacinio proceso teigiamą poveikį – į gyvenimą pradėjo žvelgti pozityviau, ramiau.
MANDALOS: Iš kruopščiai, preciziškai išpieštų grafikės Gintarės Rauckienės mandalų kiekvienas žiūrovas gali atrasti sau artimiausią.