
Naujausios
Meilė gyvenimui įkvepia kurti ir keliauti
Pačios geriausios idėjos ir projektai gimsta iš nesąmonių – įsitikinęs šiaulietis Mantas Bertulis. Nors jam tik 23-eji, bet yra nuveikęs nemažai: dirbdamas Kauno miesto savivaldybėje inicijavo akciją „Kaunas myli Vilnių“, aistra keliauti įkvėpė sparčiai augantį projektą „Kvepia kelionėm“.
Simona SIMONAVIČĖ
simona@skrastas.lt
Nuogas Maroko paplūdimyje
– Savo „Facebook“ profilyje rašai: „Prašau, darykite nesąmones“. Kokių ryškiausių nesąmonių esi padaręs ir kas iš to išėjo?
– Šitą frazę išgirdau kartą klausydamasis reklamos agentūros „New!“ vadovo Tomo Ramanausko pranešimo.
Pačios geriausios idėjos ir projektai gimsta iš nesąmonių. Net jei tai iš pradžių ir atrodo, kaip didžiausia nesąmonė – reikia daryti. Kažkas iš to išeis. Visada išeina.
Mėgstu priimti netradicinius sprendimus, pavyzdžiui, nusifotografuoti nuogu pasturgaliu Maroko paplūdimyje ar Kazachstane prie Kaspijos jūros. Visi mes mirsime, tik kai kurie prieš tai pasilinksmins labiau už kitus.
– Esi prisidėjęs prie daugelio įdomių ir žinomų projektų: „Kitokie pasikalbėjimai“, „Kvepia kelionėm“, „JJ Show“, „Laisvės piknikas“. Kas tave motyvuoja?
– Meilė gyvenimui. Aš noriu jį nugyventi kuo spalvingiau, kuo įdomiau, kuo turiningiau.
Mane labiausiai „veža“ matyti atgalinį ryšį, kuomet suorganizuoji „Laisvės pikniką“, „Kaunas myli Vilnių“ ar sėkmingus „Kitokių pasikalbėjimų“, „Kvepia Kelionėm“ renginius.
Man per kūną bėgiojo šiurpuliukai. Kai „Laisvės pikniko“ metu tūkstantinė minia kartu su Aleksandro Stulginskio universiteto choru uždainavo „Mūsų dienos kaip šventė“, o į viršų šaudė fejerverkai. Kai atvažiavęs autobusu iš Vilniaus į Kauną kartu su vilniečiais įžengiau į autobusų stotį, kur kauniečiai su orkestru bei plačiomis šypsenomis sveikino vilniečius su gimtadieniu. Kai „Granatų“ festivalyje pasiklausyti „Kitokių pasikalbėjimų“ susirinko kelių tūkstančių minia, o į pirmąjį „Kvepia Kelionėm“ renginį atėjo tiek žmonių, kad ne visi tilpo į „PuntoJazz“ palėpę.
Štai kas mane motyvuoja. Nepamirštami momentai. Galiu patvirtinti, jog pinigai tikrai nėra didžiausia motyvacija. Visi šie dalykai buvo daromi praktiškai neatlygintinai.
– Iš kur tas parakas ir drąsa?
– Drąsa visuomet ateina su patirtimi. Ir dabar prieš darant bet kokį naują projektą ar įgyvendinant idėjas yra baimės jausmas. Manau, tai sveika, tačiau visuomet smagu tą baimę perlipti.
Gyvenime turiu daug ambicijų, svajonių. Negalėčiau sėdėti vienoje vietoje ir matyti tą patį vaizdą. Aš noriu pats kurti, keisti, organizuoti, tobulėti. Mano galvoje kiekvieną dieną sukasi daugybė idėjų, bet tik maždaug 1 procentą jų įgyvendinu, todėl kiekviena nuo pradžios iki galo išpildyta mintis man teikia daug džiaugsmo.
– Prisipažinai, jog pradėjęs dirbti Kauno savivaldybėje su viešaisiais ryšiais iš naujo įsimylėjai Kauną. Kaip manai, ko reikia šiauliečiams, kad jie iš naujo įsimylėtų Šiaulius?
– Pradėjęs dirbti Kauno savivaldybėje pamačiau visą miesto virtuvę iš vidaus. Pamačiau, kiek daug žmonių nuoširdžiai stengiasi dirbti miesto labui ir kiek daug teigiamų pokyčių vyksta mieste, ko eilinis pilietis galbūt nepastebi.
Neįmanoma nemylėti miesto, kuris yra dalis tavęs. Todėl reikia ne tik laukti, kol kažkas kažką padarys už jus, bet ir patiems spręsti problemas bei prisidėti prie miesto kūrimo.
Atrodo, tai skamba banaliai ir abstrakčiai, tačiau kiekvienam reikėtų pagalvoti, kaip galite sukurti miestui pridėtinę vertę. Pradėti reikėtų nuo bendraminčių paieškos.
Įsimintiniausios kelionės – su nuotykiais
– Pernai pradėjai kelionių žurnalistikos projektą „Kvepia kelionėm“, kuriame kalbini žmones apie jų patirtis kelionėse. Kaip užsikrėtei kelionių liga?
– Noras pažinti pasaulį atėjo natūraliai. Turbūt tokia mūsų kartos savybė. Vien atsivertus feisbuko „sieną“ atrodo, kad mano visi draugai keliauja, išskyrus mane.
Mane tikrai „veža“ ne tik kelionės, bet ir jų planavimas, naujos pažintys, naujos patirtys, nauji paragauti patiekalai, naujos pamatytos vietos ir taip toliau. Nieko negali būti geriau už tai.
– Kokių ryškiausių nuotykių patyrei kelionėse?
– Labiausiai įstrigo žygis kupranugariais Sacharos dykumoje ir praleista naktis prie laužo su berberais. Turėčiau paminėti ir 72 valandas praleistas traukiniuose Kazachstane, kopimą į Aukštuosius Tatrus Slovakijoje, žygį kanojomis Matkos kanjone Makedonijoje, plaukimą keltu į nuostabaus grožio Skajaus salą Škotijoje bei kelionę magišku Hario Poterio traukiniu.
Praėjusį rugsėjį ant rankos pasidariau savo pirmąją tatuiruotę – žodį „adventure“ (angl. nuotykiai).
– Kada labiausiai teko save išspirti iš komforto zonos?
– Pirmą kartą, kai keliavau vienas į Portugaliją – 2014-ųjų lapkritį pasiryžau vienas per 18 dienų perskrosti Portugaliją iš šiaurės į pietus. Tuomet dažniausiai apsistodavau hosteliuose ir nuo tada įsimylėjau ne tik juos, bet ir solo keliones.
Man kelionėse svarbiausi nuotykiai, sutikti žmonės ir įspūdžiai. Visada po kelionių stengiuosi grįžti patobulėjęs, sužinojęs bei išmokęs kažką naujo.
Jeigu galvojate, kad keliauti vienam sunku ir neįdomu, tai visų pirma iš šito sakinio išbraukime žodį „vienas“. Kelionės ir šitas žodis yra du nesuderinami dalykai. Jūs nė akimirką nebūsite vienas. Klausimas tik tas, ar norite kelionės metu su kažkuo dalintis savo įspūdžiais bei istorijomis, ar ne. Pats dažnai keliauju vienas ir iki šiol palaikau ryšį su kelyje sutiktais bičiuliais.
– Pernai spalį vienas dvi savaites keliavai po Kazachstaną beveik nemokėdamas rusų kalbos. Ką atradai šioje kelionėje?
– Pamačiau pasaulį, kuriame gyveno mūsų tėvai prieš 30 metų. Ten dar gūdus sovietmetis, neskaitant sostinės Astanos. Susipažinau su nauja kultūra. Pabandžiau suprasti, kokio dydžio yra Kazachstanas.
Apkeliavau ratu visą Kazachstaną. Traukiniuose praleidau 72 valandas. Teko pasinaudoti ir vidaus oro linijomis. Įsivaizduokite – iš vieno miesto į kitą šalyje skridau iš viso 2,5 valandos! Kosminiai atstumai. Dar galvojau, kad tas ilgas valandas traukinyje praleisiu bent žiūrėdamas į gamtos peizažus pro langą, tačiau šitoje vietoje teko savo naivumą susikišti į kišenę. Kazachstano gamta yra nykesnė už „Sveikinimų koncertų“ laidas. Ištisos stepės ir dykynės.
– Bijai, jog per gyvenimą neapkeliausi viso pasaulio šalių. Jei vis dėlto apkeliausi, kas toliau?
– Kadangi nesu žmogus, kuris dirbtinai siekia kuo greičiau apkeliauti kuo daugiau šalių, tai, manau, ilgai užtruksiu. Dabar tiesiog mėgaujuosi galimybe, jog vis dažniau galiu keliauti nemokamai, tačiau trokštu pagaliau pabėgti iš Europos ir pradėti tyrinėti egzotiškesnes pasaulio vietas.
– Visada darydami interviu su keliautojais turite tradicinį klausimą visiems: „Kuo jums kvepia kelionės?“ Kuo tau pačiam kvepia kelionės?
– Drugeliais pilve. Pirmais kartais. Gyvendamas rutininį gyvenimą, juos patiri kur kas rečiau nei kelionėse, kur atrodo, jog už kiekvieno kampo slypi kažkas dar neišbandyto.
Neseniai grįžau iš kelionės po Laplandiją, kur tų pirmų kartų buvo begalybė. Pirmą kartą valdžiau haskių tempiamas roges, pirmą kartą čiuožinėjau su slidėmis miške, pirmą kartą maudžiausi Arkties vandenyne, pirmą kartą mačiau šiaurės pašvaistę, pirmą kartą buvau už poliarinio rato, pirmą kartą sėdėjau elnių tempiamose rogėse bei dar daug kitų šviežių potyrių.
Asmeninės nuotr.
Meilė gyvenimui Mantą Bertulį įkvepia įgyvendinti vis naujas idėjas.
Visą pasaulį svajojantis apkeliauti Mantas Bertulis iš kelionių labiausiai prisimena įspūdžius, patirtus nuotykius, sutiktus žmones.
Mantas Bertulis nesistengia į savo gyvenimą žiūrėti pernelyg rimtai, kartais mėgsta priimti netradicinius sprendimus, pavyzdžiui, nusifotografuoti nuogas Maroko paplūdimyje.