
Naujausios
Miesto kūrėjai ir reprezentacijos
doc. Arūnas UOGINTAS
„Šiaulių krašto“ kultūros apžvalgininkas
Praėjusią savaitę trijų Šiaulių menininkų kūryba buvo pristatyta draugaujančių miestų (Jelgava, Piarnu, Šiauliai) parodoje Estijoje.
Tai jau kelinti metai besitęsiantis projektas, kurį iš mūsų pusės veda Šiaulių dailės galerija (kur. Ernesta Šimkienė). Dailininkų kolekcijas kasmet priima vis kitas miestas ir kuria parodos koncepciją.
Jei pernai Jelgavoje vykusio vizualaus renginio dėmesys buvo sutelktas į keramiką, tai šiemet estai nusprendė kviesti menininkus, kuriančius asambliažus.
Trims šalims atstovaujanti paroda, pavadinta „ Assamblage“ buvo eksponuota dailininkų namuose ir galerijoje „Linnagalerii“.
Įdomi detalė: vienas iš miesto dalyvių turėjo būti muzikantas. Taigi, Gintas Gascevičius (būgnai), Gundars Caune (gitara), Indrek Polu (smuikas) atidarymo metu pateikė žiūrovams originalią muzikinę improvizaciją.
Šiaulių menininkų Vaivos Kovieraitės ir Dainaus Trumpio instaliacijos, trijų matavimų asambliažo (pavadinimas „Objektai, gyvūnai ir iškrypimai"), pagrindinė idėja buvo žmogaus egzistencijos, kūrėjo ir visuomenės santykių vizualios interpretacijos problema.
Menininkai išreiškė žmogaus siekį dominuoti gamtoje, tarsi bandydami atsakyti į klausimą, kodėl žmogus sprendžia (o gal tai tik mūsų iliuzija?- aut.), kas yra naturalu, o kas netikra, dirbtina ar iškrypėliška.
Jei Dainius tai pavaizdavo 3D raiškoje per įvairių kaukolių, kaulų ir prie jų prijungtų žmogaus sukurtų detalių konstruktus, tai Vaiva jungė įvairių gyvių siurrealistines formas ir vaizdus grafikoje – plokštumoje.
Kitąmet projektas vyks Šiauliuose ir įdomu, kokius menininkus, koncepciją pristatyti miestą pasirinks galerijos kuratoriai.
Šiaulių menininkų reprezentacija svetur jau senokai išlieka tam tikra problema. Tai bene ryškiausiai buvo matyti, jau kelinti metai rengiamame, garsiame Lietuvos vizualaus meno projekte ARTVILNIUS (Tarptautinė šiuolaikinio meno mugė).
Šias metais jame dalyvavo 55 galerijos iš 15 pasaulio šalių. Čia savo miestų menininkus pristatė keliasdešimt Lietuvos miestų galerijų, išskyrus Šiaulius.
Prieš ketveris metus ta tema buvo diskutuota nemažai, bet niekas iš esmės nepasikeitė. Nenoriu priekaištauti miesto galerijoms: jos turi kasmetinius savo planus, vykdo projektus, meno edukaciją ir pan., bet diduma menininkų kūrinių, per metus jose išeksponuojamų, būna iš svetur. Šiauliečių projektų, pristatomų kitiems miestams, yra mažoka, vieną jų jau aprašiau.
Nereikia toli ieškoti pavyzdžių. Ką tik praėjo miesto šventė, pasižymėjusi visai neblogais meniniais renginiais. Čia tilpo profesionalus menas, muzika, šokis ir mėgėjų, tautodailės kūrėjų raiška. Tačiau (yra renginių ataskaita) diduma pinigų, drįsčiau pareikšti – kokie 85 procentai – atiduoti „užsieniečiams“. Šiaulių kūrėjai aptarnavo renginius iš filantropinių paskatų ar jiems buvo minimaliai sumokėta.
Skaitytojas galėtų sakyti, kad visa tai yra Šiaulių kūrėjų reikalas. Tai jie nemoka savęs parduoti: miestas kasmet meno rėmimui skiria nemažus pinigus. Čia ir yra provincialumo reiškinys: niekas iš vadybininkų nemato reikalo kviesti vietinius (jie visada yra šalia ir atrodo ne taip reikšmingai), ir, tarsi kompensuodami šią problemą, renginių organizatoriai dažniausiai randa iš Šiaulių kilusį Vilniaus ar kito didmiesčio kūrėją ir brangiai jį reprezentuoja.
Aišku, kviečiami ir kiti ryškūs Lietuvos menininkai ir vadybinės firmos. Tūlas vadybininkas renkasi prestižo taškus ir tam tikrą protekciją ateičiai sostinėje: tokiu būdu gali gauti pelningą vietą ar lėšų saviems projektams.
Taip skurdinama vietos inteligentija. Nėra lėšų geram meno produktui, o edukacijos pinigų mažėja, nes centras vis labiau apkarpo krepšelių finansavimą, uždaro kultūros ir švietimo įstaigas.
Grįžus prie vizualaus meno reikalų reikia pasakyti, kad nauja LDS Šiaulių skyriaus valdyba ir organizacijos pirmininkė ieško kitų finansavimo galimybių ir jų randa.
Pavyzdžiui, iš Lietuvos kultūros tarybos gauta pinigų 2016 metų jaunųjų miesto menininkų reprezentacijai, jau tradicine tapusiai parodai „AŠ“ organizuoti.
Šeši miesto grafikai šį lapkritį pristatys savo kūrybą Geteborge (remia Švedijos kultūros atašė), taip pat planuojama parama keliolikos dailininkų kūrybos pristatymui Jelgavoje.
Šiaulių kūrėjų reprezentacijos problemos yra aktualios ir reikia apie tai kalbėti Savivaldybėje ir įvairiuose miesto visuomenės forumuose.
Plačiau populiarinti reikėtų kasmetinių Šiaulių meno premijų laureatų kūrybą. Ir premijas skirianti komisija turėtų progų pasitikrinti savo kompetencijas.
Vaivos Kovieraitės ir Dainiaus Trumpio ekspozicijos Piarnu menininkų namuose fragmentas.
Gintas Gascevičius prie Šiaulių menininkų ekspozicijos.
Foto Vaivos Kovieraitės