
Naujausios
Mintaujos gimnazija vėl sujungė dvi kaimynes
Latvijos nepriklausomybės dienos išvakarėse Gederto Eliaso Jelgavos istorijos ir meno muziejuje atidaryta paroda „Nepriklausomų valstybių – Lietuvos ir Latvijos – kūrėjai Mintaujos gimnazijoje“ bei pristatyta parodos knyga. Garsiąją gimnaziją yra baigusios žymios asmenybės: tarpukario prezidentai, premjerai, ministrai, nepriklausomybės akto signatarai, mokslininkai, menininkai. Parodos atidarymu Latvijoje oficialiai prasidėjo valstybės šimtmečio renginiai.
Živilė KAVALIAUSKAITĖ
zivile@skrastas.lt
Atgijo gimnazijos istorija
Gederto Eliaso Jelgavos istorijos ir meno muziejus yra įsikūręs buvusiose gimnazijos patalpose. Parodos atidarymo dalyvius ant laiptų sutiko kepures mandagiai kilnojantys Mintaujos gimnazistai, parketą ilgomis uniforminėms sukniomis liečiančios gimnazistės bei mokytojai.
Vaidybiniu etiudu jie pristatė turtingą gimnazijos istoriją, kalbėdami keturiomis kalbomis: vokiečių (Mintaujos gimnazijoje iki 1890 metų mokyta vokiečių kalba), rusų, latvių ir lietuvių.
„Valio nepriklausoma Lietuvos Valstybė!“ – Lietuvos Steigiamojo Seimo posėdžio metu pasakytais žodžiais kreipėsi Antaną Smetoną įkūnijęs gimnazistas.
Etiude minėti ir kiti lietuviai: kalbininkas Jonas Jablonskis, rašytoja Liudvika Didžiulienė-Žmona, Ministrai Pirmininkai Mykolas Sleževičius, Ernestas Galvanauskas, Vytautas Petrulis, Vladas Mironas, Juozas Tūbelis, Nepriklausomybės akto signatarai Jonas Smilgevičius, Kazys Bizauskas, gydytojas oftalmologas, pedagogas, profesorius Petras Avižonis, dailininkas Petras Kalpokas, kunigas Kazimieras Jasėnas.
Etiudas baigtas abiejų šalių himnais.
Šiaulių „Aušros“ bei Gederto Eliaso Jelgavos istorijos ir meno muziejų projektas – dvejų metų darbas. Trečiasis partneris – asociacija „Baltų centras“.
Parodoje pristatoma gimnazijos istorija, jos moksleiviai, jų veikla, darbai ir pasiekimai, abiejų valstybių valstybingumo simboliai. Ant sienos kabo buvusių gimnazistų – tarpukario prezidentų Antano Smetonos, Janio Čakstės, Alberto Kviesio – portretai.
Parodos ir knygos koncepcijos autorė ir projekto vadovė – „Aušros“ muziejaus direktoriaus pavaduotoja Virginija Šiukščienė, atrinkti eksponatus ir tekstus kurti talkino dr. Gintas Putikis (Jelgava), Birutė Lukošiūtė, Gabrielė Jasiūnienė.
Tekstų į latvių kalbą vertėja ir konsultantė – Šiaulių universiteto docentė dr. Regina Kvašytė, ji vertėjavo ir renginyje. Vertėja į anglų kalbą – Solveiga Sušinskienė, dizaineris – Vilmantas Dambrauskas, techninis redaktorius – „Šiaulių krašto“ IT inžinierius Artūras Jaugėla.
Dėmesys švietimui
Už bendrą projektą dėkojo Jelgavos muziejaus direktorė Gita Grasė, miesto meras Andris Ravinš.
Pasak Lietuvos ambasadoriaus Latvijoje Artūro Žurausko, parodos atidarymas pradėjo renginių, pažyminčių Latvijos valstybės šimtmetį, seriją – Mintaujos gimnazija įkūnija bendrą abiejų šalių istoriją ir bendrus siekius.
„Valstybingumo minėjimą pradedame nuo ištakų – švietimo įstaigos. Tai ypač prasminga, kai kalbame apie šiandieninę Lietuvą. Labai svarbu atsigręžti į šiuos žmones, į jų suvokimą, pasaulėjautą, pasaulėžiūrą, kūrybiškumą. Jie turėjo būti ne tik drąsūs, bet ir laisvi. Būdami laisvi, jie kūrė laisvą Lietuvą ir laisvą Latviją“, – sako „Aušros“ muziejaus direktorius Raimundas Balza.
Direktoriaus teigimu, apie Lietuvos asmenybes muziejus būtų galėjęs pateikti daugiau medžiagos, bet laikėsi proporcingumo principo dėl latvių, kurie informaciją rinko gana sunkiai, nes istorinės nuotrupos išbarstytos po visą šalį. Pirmojo pasaulinio karo metu gimnazija, išsikeldama į Taganrogą (Rusija), išsivežė ir archyvą, kuris pražuvo.
Šiauliuose, Ch. Frenkelio viloje, eksponatais papildyta paroda bus pristatyta 2017 metų Vasario 16-ąją. Vėliau paroda keliaus po Lietuvos ir Latvijos miestus.
Pabėgo iš Lietuvos
Parodos atidaryme dalyvavo ir Jelgavos lietuvių kultūros draugijos „Vytis“ nariai. Draugija įkurta 1989 metų lapkričio 30 dieną.
„Kai švenčiame Lietuvos nepriklausomybės dieną, surenkame pilną salę, – sako draugijos pirmininkas Algimantas Burba. – Apie narių skaičių neverta kalbėti, jų vis mažėja. Kol buvo atgimimas, entuziazmo buvo daug, bet dauguma žmonių buvo garbingo amžiaus. Vieni išvyko į Lietuvą, kiti jau išėjo į kitus medžioklės laukus. Jaunimo kultūrinis gyvenimas nedomina.“
A. Burbos teigimu, mišrių šeimų antroje kartoje lietuvių nebėra – sulatvėja. Žodį „integracija“ jis vadina keiksmažodžiu, o jos pasekmes – asimiliacija.
Pirmininkas pateikė savo pavyzdį. Jis išaugino tris sūnus ir dukrą: „Prisakiau – jūs visi esate lietuviai. Jie lankė vadinamąją sekmadieninę mokyklą, bet, laikui bėgant, ir vaikai tapo latviais, ir anūkai yra latviai.“
A. Burbos gyvenimo istorija – sudėtinga. Ją pasakodamas vyras ne kartą nutyla, susigraudina.
Tėvas, vyriausiasis leitenantas Viktoras Urbonas-Varpas, žuvo 1952 metais. Jis buvo paskutinis Vytenio būrio vadas. Mama irgi buvo patekusi į kalėjimą.
„Mes įgijome banditų šeimos statusą. Dar bandėme gyventi Lietuvoje. Skriaudė mus. Išvijo iš Lietuvos. Tremties išvengėme, nes buvo gerų žmonių, kurie patarė nešdintis – Latvijoje jau viskas pasibaigę“, – pasakoja A. Burba.
Mama su sūnumi blaškėsi po Latviją. A. Burba skaičiuoja: mokėsi, ko gero, septyniose mokyklose. Bet tik Latvijoje jis yra Algimantas Burba. Lietuvoje pažįstamas kaip Antanas Urbonas. Vardas ir pavardė buvo pakeisti dėl saugumo.
„Mano mokykliniai vadovėliai dar buvo Antano vardu, nežinojau, kad esu Algimantas. Paaiškėjo pagal gimimo liudijimą, kai reikėjo išsiimti pasą. Šeimoje mane vadino Antanu.“ Antanas buvo A. Burbos tėvo brolis partizanas, žuvęs 1947 metais.
Paklaustas, ar negalvoja grįžti į Lietuvą, atsako klausimais: „Kur? Pas ką?“ A. Burbos mama gyvena Aucėje (Latvija), tėvas perlaidotas Leipalingio brolių kapuose.
Kalbos nepamiršo
Latvijoje A. Burba gyvena beveik šešis dešimtmečius: nuo šešerių-septynerių metų.
Latvių kalbą sako išmokęs geriau už pačius latvius. Kai pirmoje klasėje bendramoksliai pasišaipė dėl ne taip ištarto žodžio, pasiryžo išmokti kalbėti be priekaištų. Pavyko per tris mėnesius.
„Man šiandien gėda klausytis, kaip kalba prezidentai, ministrai, deputatai. Ačiū Dievui, per 60 metų nepamiršau gimtosios kalbos“, – sako lietuvių draugijos pirmininkas.
Ką dabar vadina Tėvyne? „Mano tėvynė yra... – padaužo į krūtinę. – Širdyje. Lietuva, žinoma.“
Latvijos nepriklausomybės dienos išvakarėse jam buvo įteiktas Latvijos savanoriškosios krašto apsaugos 25-mečio ženklas. A. Burba su broliais lldefonsu ir Feliksu Jasėnais pučo naktį Jelgavoje įsteigė pirmojo bataliono štabą. Prisimena, kaip bučiavo Latvijos nacionalinę vėliavą, davė priesaiką.
Iki štabo įkūrimo atliko žvalgybos užduotis, šis darbas buvo akcentuotas Aukščiausios Tarybos Saugumo ir gynybos komiteto: „Man iš karto suteikė kontržvalgybos pareigas. Buvau žvalgybos skyriaus viršininkas.“
Dvi kadencijas A. Burba buvo Jelgavos dūmos deputatas. Vadovavo Latvijos nacionalinės nepriklausomybės judėjimui Jelgavoje. Dirbo Aukščiausiojoje Taryboje, buvo Jelgavos deputatų grupės sekretoriaus padėjėjas. Dirbo ir penktajame Seime.
„Galite atspėti, kas prieš 26 metus, lapkričio 18 dieną, čia iškėlė vėliavą? – šypsodamasis apie virš muziejaus plazdančią vėliavą klausia A. Burba. – Truputį užsiiminėjau alpinizmu... Ketvirtadalį šimtmečio kas mėnesį laipiojau pakeisti vėliavos.“
Draugijos pirmininkas džiaugiasi, kad muziejaus durys lietuviams visuomet atviros. Organizuojami lietuviški renginiai. Penktus metus iš eilės rengiamos Maironio poezijos dienos. Švenčiama ir Nepriklausomybės diena.
Edvardo TAMOŠIŪNO nuotr.
Parodos atidaryme buvo atkurta Mintaujos gimnazijos dvasia.
Paroda „Nepriklausomų valstybių – Lietuvos ir Latvijos – kūrėjai Mintaujos gimnazijoje“ atidaryta Jelgavos Gederto Eliaso Jelgavos istorijos ir meno muziejuje.
Parodos atidarymas sudomino ir latvius, ir Latvijoje gyvenančius lietuvius.
Sumanymo autorė Šiaulių „Aušros“ muziejaus direktoriaus pavaduotoja Virginija Šiukščienė (kairėje) ir „Baltų centro“ vadovė Regina Kvašytė.
Paroda „Nepriklausomų valstybių – Lietuvos ir Latvijos – kūrėjai Mintaujos gimnazijoje“ atspindi artėjantį abiejų valstybių 100-etį.
Jelgavos lietuvių kultūros draugijos „Vytis“ pirmininkui Algimantui Burbai renginyje buvo įteiktas Latvijos savanoriškosios krašto apsaugos 25-ečio ženklas.