
Naujausios
POKALBIAI PRIE ARBATOS PUODELIO
Muzikos pakerėtas tėvas Zevertas
Po darbo Šiaulių priklausomybės ligų centro įkūrėjas, vadovas ir gydytojas psichiatras 71-erių Elmantas Pranas Zevertas muzikuoja bajanu. Potraukį muzikai pajutęs dar vaikystėje, visą gyvenimą jis buvo aktyvus šokėjas ir dainininkas. „Ne alkoholis, o muzika turi kurti laimės endorfinus“, – sako medikas.
Simona SIMONAVIČĖ
simona@skrastas.lt
Ištrūkti pokalbiui apie pomėgius E. P. Zevertui sudėtinga – Šiaulių priklausomybės ligų centre trūksta net keturių gydytojų, įstaigos vadovui tenka dirbti už juos visus.
Pokalbyje prie arbatos puodelio Šiaulių „Centro šokoladinėje“ jis rodo fotografiją, kurioje plačiai šypsosi šokėjų būryje, vilki tautinius rūbus.
– Kuo ypatinga fotografija, kurią atsinešėte?
– Tai 2002 metų nuotrauka, kada būdamas veteranas kartu su liaudiškų šokių grupe „Vajaunas“ liepos mėnesį važiavau į tarptautinį šokių festivalį Anglijoje, Langolene. Buvo susibūręs Šiaulių Didždvario gimnazijos tėvų kolektyvas, aš prie jo prisijungiau kaip pagalbininkas.
Festivalyje dalyvavo 23 pasaulio šalys. Mes, šiauliečiai, su lietuviškais šokiais laimėjome 8 vietą, o jaunimas iš 13 šalių užėmė 7 vietą. Su šia išvyka mano aktyvus dalyvavimas šokiuose baigėsi.
– Kiek laiko šokote?
– Ilgai, daugiau nei keturiasdešimt metų. Man labai patiko, kaip vaikai šoka apsirengę tautiniais rūbais, todėl ir pats mokykloje pradėjau lankyti šokių ratelį.
Septynias klases baigiau V. Kudirkos pagrindinėje mokykloje, vėliau, kadangi tėvai varganai gyveno, užsidirbti duonai pradėjau mokytis profesijos. 1961 metais ėmiau lankyti profesinę mokyklą prie „Elnio“ fabriko, trejus metus mokiausi avalininku, po to porą metų dirbau „Elnio“ kombinato kariškame ceche – kaliau kareiviams batus. Baigęs vakarinę mokyklą įstojau į medicinos institutą Kaune.
Visą laiką lankiau kelis šokių kolektyvus, dalyvavau daugelyje Lietuvos dainų švenčių. Kuo daugiau buvau užsiėmęs, tuo daugiau spėjau padaryti. Vien būdamas studentu dalyvavau trijose Baltijos šalių studentų dainų ir šokių šventėse „Gaudeamus“.
Šokdamas institute 1968 metais, tuo metu kai tuometinėje Čekoslovakijoje, Prahoje, prasidėjo kariniai įvykiai, kartu su keliais ansambliais važiavome į turistinę koncertinę kelionę po „socialistinį lagerį“. Iš Odesos – į Zmailą, ten sėdome į garlaivį, plaukėmė į Vengriją, Bulgariją, Rumuniją, Čekoslovakiją. Aplankėme Bukareštą, Budapeštą, Sofiją, Belgradą... Kelionė paliko neišdildomus įspūdžius.
Vieną koncertą darėme laive, surengėme Neptūno šventę.
Sustoję Drezdene su vietiniais lošėme futbolą – aš įmušiau du įvarčius, nukritęs nusibrozdinau šlaunis, bet vaidinau, kad man neskauda.
Budapešte, gamykloje, kuri gamino „Ikarus“ autobusus, koncertinėje salėje šokome vengrų šokį su taburetėmis. Žiūrovams labai patiko – net tris kartus mums bisavo.
Rumunijoje mus, kaip turistus, nuvežė į kalakutų ūkį, pavaišino skaniai. Sofijoje, pakilę į Vitoshos kalną, daugiau kaip 2 000 metrų aukštį, labai smagiai mėtėmės sniego gniūžtėmis.
Po studijų pagal paskyrimą grįžau į Šiaulius, nuo 1972 metų pradėjau dirbti Šiaulių odos ir veneros ligų dispanseryje laboratorijos vedėju. 1977 metais gegužės 11 dieną įkūriau pirmąjį Šiauliuose narkologijos kabinetą. Šiemet bus lygiai 40 metų, kai įkūriau ir išlaikiau šią tarnybą. Šalia to visuomet turėjau „užklasinę“ veiklą – toliau šokau.
– Kaip pradėjote muzikuoti?
– Dar vaikas buvau, Joniškyje gyvenome. Broliai gitarą birzgino, bet man pabandžius nepatiko – pirštai skauda. Mokiausi groti armonika. Pradėjęs dirbti batų fabrike iš pirmos algos nusipirkau rusišką bajaną už 100 su trupučiu rublių. Savamokslis esu, iš klausos groju, neteko profesionaliai mokytis.
Dabar galvoju, kai baigsiu daktarauti, eisiu muzikuoti – į pirmą muzikos mokyklos klasę, kadangi gaidas pažįstu, bet nemoku jų skaityti. Jau ruošiuosi – gaidų sąsiuvinį nusipirkau. Mokysimės kartu su gydytoju Algirdu Tamošaičiu, jį priėmė į trečią muzikos mokyklos klasę.
Groju viską, kas patinka, ką išgirstu. Sako, neblogai. Pas mane, į Priklausomybės ligų centrą, profilaktiškai vis atvažiuoja muzikantas iš Kelmės, kuris mums per radiją vis dėkoja už pagalbą. Jis yra mano mokytojas – susėdame ir duetu grojame. Jis taiso mano klaidas, pagyrė, kad tobulėju. Kai jis pradeda virtuoziškai groti, man pačiam plikė rasoja iš džiaugsmo, kaip gražiai!
Kartais su pacientais padarome kapelą, kartu gyvai pagrojame. Tai yra muzikos terapija. Savo pacientus gydome ir muzika, centre turime muzikos relaksacijos kambarėlį.
– Paradoksalu, lietuviai dažnai linkę šokti ir dainuoti, kai išgeria...
– Kada savo jausmus išlieji per kūrybą, muziką, poeziją, literatūrą – tokia veikla žmogaus smegenyse sukuria teigiamas emocijas, didėja serotonino, endorfinų kiekis, padaugėja gliukozės, žmogus linksmas. Muzika, šokis, daina tonizuoja – kada pačiam smagu, aplinkiniai mato ir jiems kartu gera darosi.
Tuo tarpu pavartojus nuodą, efektas panašus, bet nuodas gadina ląsteles, jos degeneruoja. Pirmą dieną žmogus pasijutęs smagiai, antrą jau vargsta, taip gadinama sveikata ir einama į ligą. Tai du skirtingi dalykai.
– Jums muzika, šokiai padeda atsipalaiduoti nuo rūpesčių darbe?
– Taip, labai padeda. Užsimerkiu, įsijaučiu į muziką, įtampa ar kokie rūpesčiai nusistumia į šoną, pagerėja savijauta. Esu laimingas! Sušyla organizmas, nereikia nė šnapso gerti. Aš kaifuoju!
Groju, kada turiu laiko, tik dabar visą laiką nuo ryto iki vakaro būnu darbe, kartais parėjęs nieko nebenoriu. Jau trejus metus centre dirbu vienas, o trūksta keturių gydytojų – dirbu puse etato gydytoju ir direktoriauju.
Ligoniai eina ir eina... Visi taip ir sako – pas Zevertą, pas tėvą. Aš kaip tėvas – ir per petį paplekšnoju, ir pabaru. Esu Dvynys pagal zodiako ženklą, negaliu būti vienodas. Ruošiuosi užleisti vietą jaunesniems. Gegužės 29 dieną man bus 72 metai. Kiek pensininkai gali dirbti? Jau gana! Reikia į muzikos mokyklą eiti.
– Dar dainuojate?
– Studijų metais repeticijose visą laiką dainuodavome. Na na na naaa, na na na naiii, kur tas kelelis pilkas mane parves... Visokias liaudies dainas. Kada eidavome Gedimino prospektu, uždainuodavo vyrai šokėjai didelėje eisenoje – kildavo kažkoks pasididžiavimo jausmas.
Dvasinis pakylėjimas, kada vyrai užtraukdavo „Ant kalno mūrai“. Man atrodė, kad tai, ką darėme, nepasidavėme, yra protestas, ėjimas link Lietuvos nepriklausomybės, tautiškumo. Aš dalyvavau ir Sąjūdžio veikloje Šiauliuose, stovėjau Baltijos kelyje su visa šeima. Muzika visą laiką buvo šalia svarbių mano gyvenimo įvykių.
Mano mama turėjo 7 seseris ir 7 brolius – net 14 vaikų. Visi Zevertai buvo balsingi, dainuodavo. Mama dainuodavo, vaikystėje su seserimis susėsdavo ir užtraukdavo lietuvišką dainą, taip gražu būdavo!
Kaip dabar pamenu, buvau mažutis, gal penkerių metų, susirgęs skarlatina gulėjau ligoninėje Joniškyje. Guliu palatoje, orlaidė atidaryta žiemą, o ant sienos kabančioje mažoje radijukėje dainuoja rusiškas dainas. Muzika nuo to laiko liko ir dabar skamba ausyse.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
Apie mėgstamus šokius, grojimą pasakojantis Šiaulių priklausomybės ligų centro įkūrėjas, vadovas ir gydytojas psichiatras Elmantas Pranas Zevertas beveik visą laiką šypsosi – tai jam teikia didelį džiaugsmą.
Apie muziką gydytojas Elmantas Pranas Zevertas kalba emocionaliai, švytinčiomis akimis.