
Naujausios
PAPRASTOS ISTORIJOS
Nuo šiandien iki grabo lentos
Nijolė SAIMININKIENĖ
Bitė – kitaip jos niekas nevadino. Nuo gimimo taip. Gal kad apvalų pilvelį turėjo, gal kad geltonai dryžuotą suknytę vilkėjo, o gal ir dėl vardo. Koks ten jos tikras vardas? Niekas nebežino. Užguita, be balso ir savigarbos, Bitė, ir viskas.
Bitės mama kadaise kaime buvo tvarkos pavyzdys. Regis, net dulkė, prieš nukrisdama, atsiklausdavo, ar galima. Jei kambary buvo, tai vis su dulkšluosčiu rankoj, jeigu kieme, tai vėl su kokiu skuduru ar įnagiu tvarkai palaikyti. Paklaustum kaimynų, neatsakytų, ar yra regėję šitą moterį, kaip kitas, tiesiog sėdinčią ant kėdės ar suolo po kriauše. Nes niekada to nebuvo.
Moterys kartais traukydavo pečiais – gal jai pasimaišė?
Jai nebuvo niekas pasimaišę. Šitaip ji vengdavo egzekucijos.
Jeigu vyras pareidavo namo ne visai blaivas ir ne visai patenkintas, kas atsitikdavo kelis kartus per mėnesį, ieškodavo, prie ko prikibti, kad savo pyktį išgiežtų. Namų tvarka visada buvo priežastis. Nes kai labai ieškai, tai ir randi. Kartą, kai netvarkos aptikti nesisekė, pasiėmė baltą nosinę ir ėmė braukti per virtuvės spintelių viršų. Nosinė išsitepė. Tėvas mamai trenkė Bitės akivaizdoj.
Trenkė taip, kad mama krito ant grindų, o kai pasikėlė, pusė veido sutino ir pamėlo per kelias minutes.
Veidui dar tinstant, mama pasiėmė dubenį su pamuilėm ir pradėjo plauti spinteles. Tėvas parūkė lauke ir ramiai sėdo vakarieniauti.
„Mylėk kaip dūšią, kratyk kaip grūšią“, – tą posakį iš tėvo Bitė girdėjo visą vaikystę, paauglystę ir jaunystę. Ypač, kai tėvas pajusdavo reikalą pateisinti naują mėlynę ant mamos kūno. Kodėl teisindavosi prieš dukrą – nežinia. Gal gėda buvo? Juk mama niekada nesipriešino ir niekam nesiskundė.
Bitė buvo įsitikinusi, kad toks ir yra gyvenimas su vyru. „Tokia mūsų, moterų, dalia“, – sakydavo mama. Ir uoliai mokė dukterį tvarkytis ir vyrui patarnauti. Kad nebūtų pykčio.
Mama mirė prieš pat dvidešimtąjį Bitės gimtadienį. Kraujas išsiliejo į smegenis. Tėvas sakė, kad krito nuo kopėčių ant galvos, ir viskas. Galvą labai susidaužė. Tėvas pats gydytojus iškvietė, kai mama ilgai nepasikėlė nukritus. Bitės nebuvo namie, ji dirbo fermoj. Kai parėjo, mama jau buvo mirusi.
Atverkė, palaidojo, o iš karto po šermenų, kol Bitė ganykloj su gyvuliais tvarkėsi, tėvas ėmė ir padegė namus. Visus keturis kampus apliejo žibalu ir pakūrė.
Kai sulėkė gesint, tėvas sėdėjo sode susiėmęs galvą ir mykė. Nieko nedarė, tik lingavo ir mykė.
Medinis namas vasaros pavakarę sudegė kaip degtukų dėžutė, nei gaisrinė nespėjo atlėkt. O tėvas taip ir nebeprakalbo.
Bitė jį vežė pas gydytojus, guldė į ligoninę, paskui į slaugos namus, o galiausiai į karstą. Ne, rankos tėvas prieš save nepakėlė. Tiesiog numirė. Gal tikrai mylėjo savo moterį?
Viena likusi, Bitė prisiglaudė prie pirmojo, kuris jai parodė šiek tiek švelnumo. Iš to paties kaimo, iš tos pačios mokyklos. Buvo žinomas kaip mušeika ir išgerti mėgėjas, bet Bitei tokios savybės nebuvo nei keistos, nei atgrasios. Vargu ar ji žinojo, kad vyrų ir kitokių esama. Nei labai dairėsi, nei ieškojo. Pasiūlė ženytis, ji ir sutiko.
Po vestuvių puolė tvarkyti užrūgusių vyro namų. Šveitė, kaip mamos buvo išmokyta, stengėsi, kad vyras, grįžęs iš darbo, neturėtų prie ko prikibti ir nerastų priežasties pyktis. Bet čia buvo kitaip.
Grįžęs girtas į švarius namus apsidairė ir pareiškė: „Taip švaru, kad net nusispjaut nėra kur. Nebent ant tavęs.“ Ir spjovė. Tiesiai ant gėlėtos Bitės suknelės.
Tuoj po vestuvių ir ant Bitės veido pradėjo rastis mėlynių. Bitė niekam nesiskundė, smūgius nuo vyro priimdama kaip savaime suprantamą dalyką. Gal myli, jei muša? Kaip tėvas...
Kad vyras nepyktų, nustojo namie tvarkytis. Atgrasu jai buvo šiukšlyne gyventi, bet jei vyrui nepatinka, tai negi ginčysies?
Dažniausiai buvo mušama, kad vaikų niekaip nesusilaukia. Vyras šaukė, kad pilvas kaip karvės, o sausbergždė vaikšto. Bitė jautėsi kalta ir nusipelniusi mušimo.
Bitė važiavo pas gydytoją. Tas, ištyręs Bitę ir nieko neaptikęs, siūlė vyrą ištirti. O ji savo vyrui net užsiminti bijojo, kad gydytojams pasirodytų. Jau ir taip, grįžus iš medikų, gavo į kailį, kad laksto ir savo pliką pasturgalį svetimiems rodo. „Jei dabar vaiką sterblėj parsineši, taip ir žinok – uždaužysiu vietoj. Man nuo daktarų vaikų nereikia“, – išrėkė tąsyk vyras ir, apdaužęs nesipriešinančią Bitę, griuvo miegoti.
Taip ir gyveno jiedu. Bitė daug dirbo, vyras daug gėrė. Girtas mušė Bitę, o ji jautėsi kalta, kad vis kažką ne taip namie padaro, vyrą supykdo. Visus trisdešimt bendrų gyvenimo metų.
Vienintelis dalykas, ko išmoko per tuos bendro gyvenimo metus Bitė, – tiesiog pabėgti iš namų, kai vyras ima siautėt. Ir tą liepos naktį pabėgo. Išmiegojo daržinėj ant šieno. Anksti ryte parėjus į kambarį pamatė, kad vyras lovoj guli kniūbščias, tylus kaip kūdikis.
Bitė nežinojo, ką jai daryti: ar virti pusryčius (bet jei subarškins indais, vyras gali supykti, kam prižadino), ar laukti, kol atsibus (bet neaišku, ko prabudęs norės – valgyt ar agurkų rasalo). Todėl atsisėdo virtuvėj prie lango ir tylutėliai laukė.
Nesulaukus atsibundant, Bitė išėjo į fermą. O kai grįžusi rado savo vyrą taip pat begulintį lovoj, suprato, kad baigta. Nebėr žmogaus.
Prie kapo duobės Bitė spinduliavo gaivia ramybe. Švelnus šypsnys prasimušė kažkur akių gilumoj, lengvai rausvino veidą.
Ištaisė savo žmogui gražias laidotuves, kaimynus pavaišino, o visus išlydėjus ėmėsi ruošos. Mėnesį, diena dienon, šveitė ir valė, skalbė ir gremžė, kalė ir dažė. Kai namo langai vėl sušvito baltais rėmais, kai namai persiėmė šviežių dažų ir lako kvapu, Bitė išsinešė laukan kėdę, atsisėdo po medžiu kiemo vidury ir pirmą kartą savo gyvenime garsiai uždainavo. Dainavo apie meilę ir paukštį, paskui apie jūrą, visas tas dainas, kurias girdėjo, bet kurių dainuoti negalėjo namie nei vaiku, nei moterim būdama. Ištisus penkiasdešimt metų.
Pro šalį einanti kaimynė sustingo iš nuostabos, išgirdusi dainuojančią Bitę.
– Bite, tai tu dainuot moki? – šūktelėjo, užsikvempusi ant tvoros.
Bitė nutilo, atsistojo nuo kėdės, priėjo prie tvoros.
– Ne Bitė aš, supratai? Nebėr Bitės.
Kaimynė išplėtė akis:
– O tai kas dabar?
– Beatričė. Tokį vardą man mamytė davė, toks ir pase užrašytas. Taip ir vadinsit. Nuo šiandien ir iki grabo lentos, supratai?
Pasakė, nusijuokė, apsisuko ir nuėjo, aukštai atlošus galvą.
Kaimynė pastovėjo prie tvoros, lyg atsimainymo laukdama, bet nieko nebesulaukus vos ne tekinom nuskuodė į kaimo krautuvę su naujiena – nebėr Bitės. Dabar jau Beatričė. Nuo šiandien ir iki grabo lentos.
EPA-ELTA nuotr.