
Naujausios
Šventė dviem dešimtims moterų
Socialinė iniciatyva „Padovanok suknelę“ Lietuvoje vyksta jau beveik dešimtmetį, tačiau tik šįmet ji pasiekė Šiaulių rajoną. Idėja įgyvendinti šią iniciatyvą Šiaulių rajone kilo Savivaldybės tarybos narei ir Gruzdžių krašto bendruomenės pirmininkei Deimantei Radžvilei, o parsivežė šį sumanymą iš Jonavos, kur dalyvavo baigiamajame ten vykusios akcijos renginyje.
„Renginiai yra mano kraujyje. Mėgstu būti būryje. Su Gruzdžių bendruomene dalyvavome Jonavos rajono socialinėje iniciatyvoje, rinkome sukneles. Turėjau galimybę dalyvauti jų baigiamajame renginyje ir jo metu manęs paklausė, ar nenorėtų Šiaulių rajonas surengti šią iniciatyvą. O aš leptelėjau, kad taip, norėtų“, – greitakalbe beria organizatorė.
Sulaukusi pritarimo ir paramos Deimantė kreipėsi į Socialinių paslaugų centrą, prašydama pasiūlyti 20 moterų, turinčių savo istorijas, rūpesčius ar gal net bėdas.
Nuo vasario vidurio procesas prasidėjo. Noriai socialinėje iniciatyvoje dalyvauti sutikusios moterys buvo pakviestos net į 7 seminarus. Jos gavo žinių apie etiketą, apie galimą smurtą artimoje aplinkoje, apie saugų internetą, finansinį ir teisinį raštingumą.
„Mokėme, kaip įsigyti gerą, bet pigesnį daiktą, kaip sutaupyti tą pinigėlį. Teisinis raštingumas – kaip perskaityti oficialų raštą, kurį dažnai sunku suprasti.Vedėme edukaciją Gruzdžių bibliotekoje, kur tuo metu moterys jau atsipalaidavo, galėjome pasikalbėti, pajuokauti. Nemeluosiu, pirmasis seminaras buvo labai nedrąsus. Moterys atėjo nežinodamos, kas bus toliau. Šįryt kalbėjomės, kad jos labai nori tęsinio“, – šypsojosi Deimantė.
Kartu vyko ir kita akcijos veikla – organizatoriai per socialinius tinklus kreipėsi į žmones, kviesdami padovanoti moterims suknelių. Dideliam organizatorių džiaugsmui atsirado daug norinčių prisidėti. Ir tai buvo ne tik atskiri žmonės, bet ir butikai, parduotuvės. Dovanų gauta ir batelių, papuošalų.
Be to, prie socialinės iniciatyvos prisijungė didelis skaičius grožio paslaugų meistrų, salonų.
Finalinio šventinio renginio dieną į Kuršėnų dvaro sodybą jau nuo ryto susirinkusios moterys iki pat popietės buvo puošiamos – joms padarytos šukuosenos, makiažas, kartu išsirinktos puošnios suknelės.
Į salę įėjus ir prie staliukų susėdus renginio dalyvėms, visa salė nušvinta. Į jas žvelgiantys kiti renginio dalyviai nesulaiko šypsenų. Gražiausi žodžiai apie moteriškumą, apie gerumą, meilę ir drąsą, raudonų rožių žiedai skirti joms.
„Nosį aukštyn, žingsnį pirmyn ir keliaukit į pasaulį“, – linkėjo moterims Seimo narys Eimantas Kirkutis, vildamasis, kad gal kada nors ši iniciatyva peraugs į viso Šiaulių krašto socialinę iniciatyvą.
Renginyje jautrias dainuojamosios poezijos dainas atliko atlikėjai iš gretimo Joniškio rajono. Deimantė paaiškino, kad norėjo moterims pakviesti atlikėjų iš toliau. Į Šiaulių rajono kultūros namus jos gali atvykti bet kada ir pasiklausyti puikių kolektyvų, o į Joniškį nuvykti jau sunkiau.
Gyvenimo istorijos
Žvelgiant į puošnias įvairaus amžiaus moteris, dalyvavusias socialinėje iniciatyvoje „Padovanok suknelę“, sunku suvokti, su kokiais kasdieniais rūpesčiais joms tenka susidurti.
Štai vilnietė Natalija, atvažiavusi gyventi pas vyrą į Kužius, jau nuo 2017 metų grumiasi su onkologine liga. Kai sužinojo melanomos diagnozę, žemė slydo iš po kojų. Namuose augo du vaikai, reikėjo jais pasirūpinti. Liga progresavo, teko ištverti dvi sunkias operacijas. Buvusi ilgaplaukė moteris Natalija po galvos auglio šalinimo operacijos neteko plaukų. Dabar liga atsitraukė, tačiau ilgi plaukai liko svajone. Tačiau socialinė iniciatyva pildo svajones. Organizatoriai surado meistrę, kuri jau po renginio pažadėjo atlikti plaukų priauginimo procedūrą.
„Kai pirmą kartą dalyvauji, daug nežinios, tačiau tikėjau, kad viskas bus gerai. Dalyvauti akcijoje pakvietė socialinė darbuotoja. Tai suteikė pasitikėjimo savimi. Dalyvavimas davė draugių, bendruomenę. Net pamiršau, kad turiu tokių didelių problemų“, – džiaugėsi Natalija, prisipažinusi, kad gyvenime neturi daug progų taip gražiai pasipuošti.
Kuršėniškė Vilija yra net 8 vaikų mama. Trys iš jų gyvena savarankiškai, tačiau namuose auga dar penki vaikai nuo 4 iki 15 metų.
Kvietimo dalyvauti akcijoje „Padovanok suknelę“ sulaukė iš socialinės darbuotojos. Kasdieniai darbai, vaikai, rūpesčiai išvargino moterį, todėl nusprendė įsijungti į akciją. Baimės nebuvo – juk gyvename vieną kartą, reikia kuo daugiau visko išbandyti.
„Pasiruošimui laiko buvo mažai, bet patirta daug. Mažai turiu progų taip pasipuošti. Buvimas čia – tai pabėgimas nuo kasdienės rutinos, bėdų, rūpesčių. Nauji moterų veidai, draugų ratas džiugina. Džiaugiuosi dalyvavusi akcijoje. Gyveni tik vieną kartą, reikia viską išbandyti“, – sakė moteris.
Kaip pati sako, yra išlipusi iš „didžiulio pragaro“, todėl ją jaudina žmogaus pagalba kitam žmogui. Nors yra sulaukusi paramos iš kitų žmonių ir anksčiau, mano, kad tokių gerų žmonių, kurie be atlygio padeda kitiems, yra vienetai, o norėtųsi, kad jų būtų daugiau.
Šventinę dieną Vilija linkėjo, kad žmonės nežiūrėtų vienas į kitą taip pagiežingai, kad sutartų, kad mažiau pavydėtų vieni kitiems. Kadangi organizatoriai žada socialinę iniciatyvą surengti ir kitąmet, Vilija patartų būsimoms dalyvėms nebijoti dalyvauti, nes tai yra įdomi patirtis.
Virtuali suknelių spinta
Baigiamąjį renginį vedusi viena iš jo organizatorių Šiaulių rajono turizmo ir verslo informacijos centro (TVIC) direktorė Neringa Trinkaitė pasidžiaugė, kad daugybė žmonių ne tik rajone, bet ir Šiaulių mieste atsiliepė į kvietimą padovanoti suknelių.
„Labai buvo smagu, kad Šiaulių rajonas atveria savo spintas moterims. Sureagavo žmonės labai greitai. Mane uždegė tai, kad šis renginys skaičiuoja jau beveik 10-metį, o Šiaulių rajone to dar nebuvo. Sukilo ambicijos kilti nuo sofų, rinkti sukneles ir prisidėti prie šios iniciatyvos“, – sakė Neringa.
Ji norėtų suaktyvinti rajono moteris. Jos dažnai yra netradicinių verslų atstovės, mažesnių įmonių vadovės, kurios nesugeba parodyti, kad jos gali veikti kartu, o čia labai gera niša.
Pati Neringa surinko apie 30 suknelių. Iš pradžių buvo renkamos proginės suknelės, tačiau vėliau atsirado ir paprastesnių. Pirmosios kregždės – akcijos dalyvės – gavo po kelias sukneles, bet jos jau šiandien yra linkusios dalintis su kitomis.
„Aš neabejoju, kad ši iniciatyva tęsis. Tiek daug moterų, rėmėjų, draugų tiesia ne pagalbos ranką, o bendrystės ranką. Suknelė – tik simbolis. Turėdamos 20 moterų mes sukūrėme bendruomenę. Tai mūsų rajono moterys – auginančios vaikus, einančios į darbus, kuriančios. Jas tik reikia stiprinti“, – akcentavo Neringa.
Turizmo ir verslo centro planuose – padaryti virtualią suknelių spintą ir padėti moterims išsirinkti ne tik vakarinę suknelę, bet ir kasdienę. Tai galės ir kitos moterys.
„Aišku, mes turėsime taisykles. Suknelė turi būti tokia, kad moteris ją paėmusi galėtų vilktis ir puoštis. Ji turi būti švari, nesuplyšusi ir panašiai. Pagalvosime, kaip pristatysime sukneles, bet tikiuosi, kad į pagalbą ateis daug savanorių, jaunimo. Tikiuosi, kad mainybos vyks“, – ateities planais dalijosi TVIC vadovė.