
Naujausios
Paminklas – geologui, veidas – žinomo akmentašio
UAB Šiaulių hidrogeologijos kieme stovi paminklas geologui. Jame iškaltas veidas – kelmiškio akmentašio Juozo Liaudanskio (1904–1989). Taip liaudies menininką prieš maždaug tris dešimtmečius įamžino šiaulietis tautodailininkas Albertas Martinaitis.
Živilė KAVALIAUSKAITĖ
zivile@skrastas.lt
Kūrė laisvalaikiu
A. Martinaitis juokiasi prisiminęs seną istoriją. Buvo maždaug 1985-ieji, tuo metu dirbo Šiaulių hidrologijos ekspedicijoje kalviu.
Su A. Martinaičiu vykstame į įmonę, kurios kieme ir stovi geologo su šalmu paminklas. Kalvis pasiima ne tik senąsias nuotraukas, akmentašio J. Liaudanskio laiškus, bet ir muzikos instrumentus – ragą ir kankles.
„Ar panašus į J. Liaudanskį?“ – žvelgdamas į skulptūrą, juokiasi A. Martinaitis.
Šiaulietis atmintyje dėlioja paminklo priešistorę. Įmonėje mechaniku dirbo kraštotyra užsidegęs R. Braziulis, atvykęs iš Vilniaus.
„Norėjosi kažkokiu būdu „pasidaryti“ pinigų, kad būtų galima nusipirkti magnetofoną, filmavimo kamerą. Sako, pradėkime daryti paminklus! Žinojau, kad niekas to neleis daryti. Pirmiausia reikia padaryti kažką įmonei, o tada galbūt bus lengviau susitarti“, – šypsosi A. Martinaitis.
Akmuo, sveriantis apie 6 tonas, buvo atgabentas iš tuometinio Žadžiūnų kolūkio laukų.
Visą laisvalaikį – prieš ir po darbo, savaitgaliais – A. Martinaitis „daužė“ akmenį.
Būdavo, atlekia valanda anksčiau, įjungia kompresorių ir kala, lygina šonus su gatviniu plaktuku. Ir viską darė už ačiū: savo jėgomis ir savo magaryčiomis. Plušėjo apie trejus metus.
Prisimena: ateina partinis sekretorius, pakreipia galvą, žiūri, galvoja: „ Ar į mane panašus?“ O A. Martinaitis ramiai atitaria: „Geologas bus!“ Kiti skulptūroje atpažindavo statybininką.
„Dėl solidumo“ buvo atsivežęs kalamą skulptūrą parodyti skulptoriui D. Lukoševičiui, profesoriui A. Toleikiui. Vietos baigtam darbui pasiūlyti buvo atvažiavęs ir V. Puronas.
Paminklas liko Šiauliuose
A. Martinaičio sukurta skulptūra rankoje laiko raktą, naudotą vamzdžiams atsukinėti. Toks raktas svėrė apie 25 kilogramus. Skulptūrą nukalė vilkinčią švarku, tad vis išgirsdavo, kodėl be spec. drabužių?
„Kaip Liaudanskį spec. drabužiais apvilkti?! Norėjau papuošti! – krizena A. Martinaitis. – Aš norėjau padaryti malonų įspūdį labai darbščiam žmogui, kuris dirbo nuo aušros iki sutemos.“
A. Martinaitis norėjo atsivežti J. Liaudanskį į Šiaulius ir parodyti skulptūrą, bet gavo iš jo laiškelį, kad nebeleidžia sveikata.
Kai vyko privatizacija, kilo klausimas, ką daryti su akmeniu. A. Martinaitis turėjo idėją pervežti skulptūrą į Kelmės vandentiekio ūkį, bet mintis liko neįgyvendinta. Vietiniai susizgribo: iš miesto teritorijos be leidimo paminklų išvežti negalima. Paminklas tebestovi, tik perkeltas į kitą vietą.
Kelmėje nuo 2004 metų vyksta akmentašių simpoziumai, skirti J. Liaudanskiui atminti, ne viename iš jų dalyvavo ir A. Martinaitis. Prieš keletą metų jo sūnus Dalius originaliai įamžino akmentašį: iškalė lietuvišką litą ir J. Liaudanskio mėgtą rankų kombinaciją.
„Jei būtų pinigų, tai galima būtų padaryti daug skulptūrų“, – kelmiškio gestą atkartoja A. Martinaitis.
Išsaugojo balsą
A. Martinaitis „Šiaulių hidrogeologijoje“ dirbo per tris dešimtmečius. Nuveda į angarą parodyti savo priekalą. Tebelikęs.
Prie lūpų glaudžia iš namų atsivežtą ragą – tvirtas garsas pasklinda po patalpą.
Prisėdame kabinete. A. Martinaitis išdėlioja J. Liaudanskio rašytus laiškus, senas fotografijas. J. Liaudanskis jam buvo autoritetas.
„Dirbkite toliau, nesustokite“, – viename iš laiškų ragina J. Liaudanskis. Kitame rašo, kad ir kūrinio nematęs, „mintyje“ matąs gražų. Paatvirauja: „
jau turbūt mirtis netoli, tik labai džiaugiuos, kad savo gyvenime sutikau jus, tokį gerą malonų žmogų, kur manęs neužmiršta.“Bendrystę su kelmiškiu A. Martinaitis dėlioja etapais. Abu kilę iš Kelmės rajono. Kai A. Martinaitis buvo Saudininkų aštuonmetės mokyklos šeštokas, su klase keliavo atidengti J. Liaudanskio paminklo komjaunuolei Jadvygai Šveikauskaitei. Šį epizodą vadina trumpučiu šmėkštelėjimu – kaip filmo juostoje.
Kai A. Martinaitis jau dirbo kalviu, vienas iš bendradarbių atnešė kaltukų: „Imk, akmenkaliai kalė skulptūras, paliko. Tau pravers, žinosi, ką daryti.“
Parvažiavęs į kaimą pas mamą, pradėjo kalti „Moterį“. Keturkampyje akmenyje, atvežtame iš Dubysos lankų, ryškėjo moters ir dviejų vaikų veidai.
„Kaliau, kaliau, kaliau. Mama pasakė: „Tu kaip Liaudanskis dirbi!“ Didelis dalykas! Kai mama taip pasakė, man „Liaudanskis“ pradėjo skambėti labai stipriai! Mama manyje pajuto tėvo ir brolių – muzikantų, menininkų – pratęsimą“, – sako A. Martinaitis.
Ryškus susitikimas – pleneras Pageluvyje 1983 metais. Tąkart A. Martinaitis pirmą kartą dirbo su J. Liaudanskiu ir dar penkiais akmenkaliais. Tai – pažinties su kelmiškiu meistru laikas.
„Man J. Liaudanskis patiko tuo, kad anksčiausiai keldavosi, o paskutinis eidavo gulti“, – sako šiaulietis. Ir parodo nuotrauką, kurioje įamžinti plenere abu. A. Martinaitis neprigirdinčiam akmentašiui parašydavo raštelį, šis perskaitęs pradėdavo pasakoti – atsakydavo.
Per J. Liaudanskio 80-etį A. Martinaitis meistrui padovanojo darbo įrankius: 10 kaltukų ir vardinį plaktuką su išgraviruotais inicialais ir metais.
A. Martinaitis ištiesia kasetę, joje liko pokalbio su A. Liaudanskiu įrašas.
Šiaulietis pas akmentašį su diktofonu buvo nuvykęs jau tada, kai meistras buvo tarp dangaus ir žemės. Įraše jis dar duoda nurodymus Albertui dėl nebaigtos kurti skulptūros. Ji dabar stovi Kelmėje.
A. Martinaičio manymu, kelmiškis akmentašis savo kūryba kelis dešimtmečius buvo išnaudotas ir komunistinei vaizduotei – „ant talentingo žmogaus jota į komunizmo rytojų“. Bet iki šiol akiai malonios jo nukaltos skulptūros, stovinčios įvairiose Lietuvos kapinėse.
Kai J. Liaudanskis buvo laidojamas, A. Martinaitis pakankliavo prie kapo. O vėliau padarė vardines kankles J. Liaudanskio atminimui.
Kalbėdamas A. Martinaitis paima kitas kankles – Algimanto Svidinsko. Kankliuodamas tarmiškai sudainuoja jo dainą. Kanklės palydi ir sutinka, leidžia šypsotis ir susimąstyti.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
Šiaulietis Albertas Martinaitis, kurdamas paminklą geologui, iškalė kelmiškio akmentašio Juozo Liaudanskio veidą.
Albertas Martinaitis (dešinėje) Juozą Liaudanskį kalė pagal šią nuotrauką.
Buvusioje darbo vietoje Albertas Martinaitis užgrojo ragu.