
Naujausios
Kelionės
Pavasaris Kinijoje (1)
Jonas NEKRAŠIUS
Kovo mėnesį pasitaikė proga tris savaites keliauti po Kiniją. Su grupele keliautojų iš Lietuvos, aplankėme didžiausius šios šalies miestus ir istorines vietoves, susipažinome su šventyklomis, kultūros ir istorijos paminklais, keliavome po Lotoso, Utaišanio ir Ui kalnus bei gamtos draustinius, bendravome su vietos gyventojais.
Kinija yra Kinija. Ji turi ne tik 1,5 milijardo gyventojų, bet ir didžiulį ekonominį potencialą ir šiai šaliai būdingą veržlumą bei išradingumą. Keliavome po Kiniją autobusais ir traukiniais. Tai padėjo geriau pažinti šią šalį, aplankyti iki tol mažai Lietuvoje žinomų Kinijos vietovių ir gamtos draustinių.
Kinų kalba Kinija reiškia „Centre esanti šalis“. Ši sąvoka tarsi apibūdina šios šalies geografinį apibrėžtinumą, istorijos savitumą ir kultūros išskirtinumą.
Įsitikinome, kad Kinija turi du skirtingus veidus: vienas — tai neįtikimai spartūs ekonomikos ir šiuolaikinio mokslo šuoliai, kitas — savitas ir besidabinantis per tūkstantmečius išsaugotomis vertybėmis. Kinija pasauliui padovanojo arbatą, šilką, porcelianą, popierių, pirmą spausdintą knygą ir daugelį kitų svarbių žmonijai dalykų.
Pekine
Ankstyvą kovo 11-osios rytą atskridome „Finnair“ lėktuvu iš Helsinkio į Pekiną. Pasitiko pavasariškas oras, nors dar žalumos sostinėje buvo nedaug. Megapolis buvo apgaubtas pilku smogu ir migla, gatvės plyšo nuo nesuskaičiuojamos gausybės automobilių, motociklų, dviračių ir pėsčiųjų keliamo rytinio triukšmo ir garsų.
Pradėjome nuo didžiausios pasaulyje Tiananmenio aikštės. Ši milžiniška aikštė, kurioje telpa apie 1 milijonas žmonių, ypač išgarsėjo po 1989 m. birželio 4 d., kai čia buvo išvaikyta studentų demonstracija.
Aikštėje plėvesuoja vėliavos, transparantai, daug politinės simbolikos ir hieroglifais išmargintų patriotinių tekstų. Po didžiulę teritoriją marširuoja kareiviai, patruliuoja policininkai, vaikšto civiliai apsirengę saugumo darbuotojai.
Netoli Tiananmenio aikštės išsidėstęs Uždraustasis miestas, kuris buvo Kinijos imperatorių viešpatija. Juose Ming ir Cing dinastijų laikotarpiu Gugun imperatoriaus žiemos rūmai, pastatyti 1407-1420 metais, dar žinomi, kaip „Uždraustasis miestas“.
Tai didžiausi ir geriausiai išsilaikę rūmai pasaulyje. Juose iki 1924 m. kai imperatorius buvo nuverstas, gyveno ir valdė 14 Ming ir 10 Cing dinastijų imperatorių. Šiuose imperatorių rūmuose yra 9.999 kambariai, salių ir menių.
Rūmuose yra apie milijonas įvairių kultūrinės reikšmės daiktų ir meno kūrinių iš buvusių imperatorių dinastijų laikų.
Pietavome nacionaliniame kinų restorane, kur ragavome nacionalinės virtuvės patiekalų, garsiąją Pekino antį. Ši antis yra specialiai auginama ir maitinama, kepama pakabinta, aplink ją sudedamos malkos.
Iš pradžių atnešamas blynas, į kurį įdedama prieskonių. Tuomet virėjai atneša antį ir čia pat pjausto. Viskas suvyniojama į blyną ir valgoma. Kinų virtuvė garsėja visame pasaulyje ir mes visą kelionės laiką maitinomės jos patiekalais ir buvome patenkinti šios šalies virėjų meistriškumu.
Kinų virtuvė yra viena iš sveikiausių nacionalinių virtuvių pasaulyje pirmiausia todėl, kad čia mėgstami vaisiai, daržovės, ankštiniai augalai ir grūdai. Mėgstami priedai yra žolelės, šakniavaisiai, imbieras ir česnakas.
Tradiciniai kinų patiekalai gali suteikti ne tik papildomos egzotikos gomuriui, bet ir sveikatos, pavyzdžiui, vėžlio sriuba labai stiprina organizmą, gyvatiena gerina potenciją, ženšenio šaknis ar kiniškos vilkauogės stiprina imuninę sistemą ir kraujotaką.
Po pietų aplankėme Dangaus šventyklą — XV a. išskirtinį kulto pastatų kompleksą, pastatytą tarp sodų bei jį supančių istorinių medžių. Į šventyklą veda keturi vartai, atgręžti į keturias pasaulio šalis. 1998 m. ši šventykla įtraukta į UNESCO Pasaulio kultūros paveldą.
Apsilankėme 2008 m. Pekine įvykusios olimpiados sporto komplekse, garsiajame „Paukščio lizdo“ olimpiniame stadione, kuris talpina 80 tūkst. žiūrovų.
Sužavėjo Pekino senamiestis, dar vadinamas Maliandao arbatos rajonu, kuris prieš olimpiadą buvo naujai atstatytas. Čia veikia garsiosios arbatos ir porceliano parduotuvėlės, kur galima paragauti skirtingų kiniškos arbatos rūšių ir įsigyti arbatos reikmenų.
Tradicinė kinų medicina ir masažas
Kinijoje egzistuoja požiūris į organizmą, kaip vieną nedalomą visumą. Tradicinė kinų medicina iš esmės yra holistinė, ji rūpinasi visa žmogaus sveikata. Jos objektas — žmogaus protas, kūnas ir dvasia, taip pat socialinė ir kitokia aplinka. Tradicinė kinų medicina aiškinasi ne ligos simptomus, bet ieško jos pagrindinių priežasčių.
Pavyzdžiui, jai atrodo neįtikėtina, kad galima pašalinti kurį nors organą ir tikėtis, kad sveikata pagerės. Nuolat pabrėžiama, kad būtina kuo anksčiau rasti sveikatos negalavimų, kurie pasireiškia energetiniu lygiu, kol tikroji liga dar nespėjo išsivystyti.
Tai padaryti padeda subtilūs diagnostikos metodai, pavyzdžiui, gili pulso analizė. Pripažįstamas ir atmosferos veiksnių — drėgmės, karščio ir vėjo — žalingas poveikis.
Tradicinėje kinų medicinoje naudojami tie patys principai kaip ir kinų klasikinėje praktikoje, kuri apima gydymą vaistiniais augalais (herbalizmą), akupunktūrą (adatų terapiją) ir akupresūrą (taškinį masažą), mitybos analizę ie specialias fizinių pratimų sistemas, tokias kaip tai či ir dao in. Tradicinė kinų medicina turėjo įtakos ir Vakarų medicinos pagrindinei krypčiai.
Mūsų kelionės metu Kinijoje, pradedant Pekinu ir kitais miestais, susipažinome su tradicine kinų medicina, kai gydytojai iš pulso, išvaizdos, liežuvio nustato ligos diagnozę.
Penki elementai (žemė, vanduo, medis, metalas ir ugnis) dera su vaistažolėmis, kuriomis kinų žolininkai gydo ligas. Kiekvienam elementui priskiriamas su juo susijęs skonis ir organas ir tuo galima remtis išsirenkant tinkamą vaistą. Pavyzdžiui, rūgščios vaistažolės paprastai sulaiko kraujavimą, sumažina prakaitavimą, gydo kepenis.
Kinijoje kiekvienoje vaistinėje galima įsigyti vaistažolių, šaknų, medžių rievių ir kitokių vaistų. Joje tradicinės kinų medicinos produktai — tik natūralios gamtos gėrybės, tai įvairiausi vaistažolių, augalų, mineralų ir gyvūnų dalių mišiniai. Beveik 90 proc. farmacijos rinkos užima herbalinė kinų medicina, kuri plačiai taikoma kaimyninėse Azijos ir kai kuriose Vakarų valstybėse.
ŠANCHAJUS: Jauni kinai - naujos kultūras karta.
PEKINAS: Kinų policininkai saugo Tiananmenio aikštę.
RŪMAI: Uždraustasis miestas.
PAVELDAS: Dangaus šventykla.
MENAS: Uždraustojo miesto skulptūra.