
Naujausios
Po pietinį su knygos personažu
Slampinėjimas po pietinį rajoną – su „Pietinia kronikų“ autoriumi Rimantu Kmita. Jis atskleidė, kur romano herojus nelegaliai pardavinėjo taukus, kur vyko geriausios mokyklos „diskės“ ir rinkosi kiečiausi „bachūrai“. Asmeninis rašytojo ir jo knygos herojaus rajonas.
Simona SIMONAVIČĖ
simona@skrastas.lt
Pasimatymas prie policijos
Susitikimas su ekskursijos dalyviais – Aukštabalio stotelėje, prie buvusio policijos komisariato.
„Čia visai nebloga vieta pradėt. Elektros linija kur ein – man čia simbolinė riba, kur prasided pietinis. Ji tokia tuščia, neužstatyta, viskas yr aišku“, – paaiškina R. Kmita.
Šalia buvo „Mildos“ restoranas, kur gal 1988 metais besimokydamas penktoje klasėje eidavo pietauti.
„Kas šiandien atroda nelabai įtikima, bet aš penktoj klasėj vaikščiodavau pietaut į restoraną. Restorans buvo visai prašmatnus, kiek aš atsimenu“.
Kitas svarbus lankytinas objektas – „Vairo“ regbio klubas, įsikūręs vieno bendrabučio rūsyje. Pietinis be regbio neįsivaizduojamas.
„Man atroda, regbis Šiauliuose i pietiniam yra toks žaidims, kuris labai tink – prie visos architektūros i prie charakteria, i prie mentaliteta. Tai džentelmenų sports, bet visi galvoj, kad chuliganų. Yra tokia patarlė: regbis – chuliganų sports, katrą žaidž džentelmenai, o futbols – džentelmenų sports, katrą žaidž chuliganai“, – paaiškina R. Kmita.
Pasak jo, žaidžiant regbį, priešingai nei futbolą, niekas neimituoja jokių traumų, sužeidimų, tai laikoma negarbinga. Iš paties žaidimo išplaukia jo etika – gerbti priešininką, žaisti sąžiningai.
Nušiurusios pilkos durys, apdužę laiptai ir užrašas „Pašaliniams įeiti draudžiama“. Anksčiau šiame rūsyje veikė bendro naudojimo dušai. Dabar įkurtas „Vairo“ regbio klubas. Sienos nukabinėtos klubo komandų, kurios tapo čempionėmis, nuotraukomis. Ant lentynų išrikiuota ne viena dešimtis taurių, primenančių laimėjimus.
„Tik nuolatos įtempdamas savo valią tu gali nukalti paveikslą, vientisesnį ir ryškesnį negu gamtos sukurtas“, – didelėmis raudonomis raidėmis parašyta ant sienos treniruočių salėje.
Ilgametę regbio žaidėjo ir trenerio patirtį turintis „Vairo“ klubo, Lietuvos regbio rinktinės treneris Sigitas Kukulskis pasakoja, jog regbį jaunystėje žaidęs R. Kmita stovėjo pozicijoje, kur reikia grumtis, buvo vienas iš pagrindinių žaidėjų. Atsarginis nebūdavo net vėliau, prasidėjus problemoms su keliais.
„Ne, kartais aštuonete žaisdavau, kartais į kraštą statydavo“, – patikslina Rimantas. Šiame „sklepe“ užaugo čempionai. „Sklepo epocha“ jau netrukus baigsis – rengiamos naujos klubo patalpos.
Padažiuks prie čipsų iš degalinės
„Manęs dažnai klaus, kuo tas pietinis kitoks, kuo jis išsiskir. Nėra taip lengva pasakyti, gal nelabai kuo jis išsiskir – vietos susikur iš kažkokių istorijų, mitų. Svarbiausia žmonės kurie ten gyven i ką dara“, – svarsto rašytojas.
Vienas išskirtinių dalykų Lietuvoje – miegamųjų rajono, vadinamojo Taškento fasadinė pusė, kur penkiaaukščiai sukombinuoti su devynaukščiais. Gaunasi įdomus namų peizažas. Raudoni namai, vadinamoji Besarabija – beveik visa pietinė miesto dalis nuo geležinkelio iki dabartinės Gardino gatvės.
„Kai pastatė miegamuosius rajonus, dalį žmonių iš Šimšės čia perkėlė. Pietinia toks stereotips, ka čia visi chuliganai. Man čia gyvenant Šimšė kaip tik su tuo asocijuodavos, o pietiniam visks normaliai“, – paaiškina.
„Oooo, dar nesupuvo! Jis nuo vaikystės tebestov“ – nusistebi R. Kmita, pažiūrėjęs į medinį ženklą su užrašu „Šiauliai“. Netoliese atsistoja ant suoliuko, priešais kitapus kelio esančią degalinę. Čia atsirado pirmoji „Shell“ degalinė Šiauliuose, kurios parduotuvėje buvo tokių prekių, kaip niekur kitur. Pavyzdžiui, bulvių traškučių.
Čia prieš vakarėlį apsipirkdavo ir knygos herojus. „Dar prie čipsų būdavo toks padažiuks, kas kainuodavo nesveikus pinigus, bet jei nori gera lygia – reik“, – patikslina.
Pietiniame rajone buvo buitinis kombinatas, kuriame žmonės galėjo gauti praktiškai visas paslaugas: fotoateljė, siuvykla, kirpykla. Netoliese buvo kino teatras.
Mokyklos šokiai su „Scorpions“
Sustojimas prie 14-osios vidurinės mokyklos, dabar Lieporių gimnazijos. „Man atroda, 14-oj vykdava geriausi šokiai pietiniam. Čia grodava geriausi pietinia DJ“, – paaiškina priežastį.
Rašydamas knygą R. Kmita rado to meto moksleivių pasvarstymus: „Pas mus centre šokiai būn daug geresni, įdomesni, tik kartais iš pietinia kas atein, sugadin“.
Rašytojo manymu, tai buvo stereotipas, nes pietinio mokyklose mokėsi menininkų, vykdavo keisčiausių avangardinių renginių, madų šou, moksleivių roko metalo koncertų, šauniausių moksleivių konkursai. Iš pietinio ir 14-osios vidurinės kilęs vienas iš žinomų didžėjų DJ Vidis.
„Pietinis nebuva kažkoks gec, kur žmonės iš jo į žmones neišein“, – paaiškina R. Kmita.
Šalia mokyklos perskaito ištrauką iš savo knygos apie 1993-1994 metais vykusius mokyklos šokius. Vaizdelis iš tų laikų, kai mokyklos „diskėse“ visi pasitrindavo pasieniais, merginos vilkėjo „apteškes“ su džinsiniais sijonais, vyrai puošėsi lakierkomis, didžėjus grojo DJ Bobo ar „Haddaway“ „muzoną“. Kai pabaigoje paleidžia senų „rokerių pirdylų“ „Scorpions“ gabalą „Wind of change“ – viskas, paskutinis šansas pakabinti paną.
Vėliavų stiebai be vėliavų
Aido gatvėje buvo „Koncertina“ – tuo laiku vienintelė naktinė parduotuvė Šiauliuose. Neseniai Klaipėdoje vykusiame R. Kmitos knygos pristatyme netikėtai išdygo ir su juo susipažino šios parduotuvės direktorė.
Pietinio pėsčiųjų bulvaras. Pusiaukelėje – vėliavų stiebai, ant kurių niekada nebuvo matęs plazdančių vėliavų.
Radus paną iš pietinio, knygos personažui aplinka staiga pasikeičia – viskas pasidarė jaukiau, saviau, suprato: „Čia tikrai mana rajons“.
„Daba man tie gaudžiantys vėliavų stiebai visai nieka. Aišku, ne fleitas, katra, kaip Monika sakė, sugalvojo gamtos garsams pamėgdžioti, bet vis tiek. Man atroda, stiebų gaudims pamėgdžioj pilkų blokinių pietinia namų, neveikiančių fontanų nykumą, tuštumos balsą. Tuščios gatvės, visi sėdž prie telikų arba jau mieg, o čia, kur nieks nemata, vamzdžiais groj pats gūdums, kai koks Dėdė Miegs iš „Labanakt vaikučiai“. Kartais gal i kraupiai skambėt, bet kai pripratęs, beveik i negirdi, i nekreipi dėmesia. O daba tai iš vis tos vėliavų stiebų fleitas man groj Salomėjas „Diemedžiu žydėsiu“, – citatą iš knygos paskaitė R. Kmita.
Jo pastebėjimu, pietinis pamažu keičiasi. Labiausiai nustebino prieš porą metų pietinio pėsčiųjų bulvaro kavinėje sutiktas pietietiškų bruožų užsienietis.
„Pagalvojau, kad anais laikais koks nors užsienietis, nemokantis lietuviškai tuoj būtų pastatyc į vietą, jis čia, žiūriu, normaliai tvarką palaika. Manau, ankstesnis savų i svetimų supratims daug ką pasaka apie tuos pokyčius“.
R. Kmita svarsto, atėjus nepriklausomybei, daugelis staiga pasijuto „vakarais“, bet susitikus su užsieniečiais išryškėdavo didelis mentalitetų skirtumas, atrodė, esi iš kito pasaulio. Tai iš dalies išlikę iki šiol.
„Kai kuriems žmonėms iki šiol atrodo, kad Vakarai yra tai, ko siekiame, bet visi dalykai, susiję su tolerancija, atvirumu, kito gerbimu, nesiskaito – likęs sovietinis požiūris“ – sako.
Klegančiai ekskursijos grupei einant bulvaru link „Lyros“ parduotuvės nuo suoliuko energingai ima rankomis mojuoti senukas ir garsiai šaukti: „Hello! Hello!“
Taukų pakeliai ir policija
Kitoje gatvės pusėje prie „Lyros“ yra stotelė, kur stovėdavo kioskai. Knygoje rašoma, kaip juose sudėti taukų pakiukai, kuriuos, gavęs iš mėsos kombinato, pardavinėjo knygos personažas.
„Nors daba nieka nebėr, nė larioka, nė taukų, galit įsivaizduot, kaip taukų pakiukai iš tola spindž“, – sako rašytojas.
Prie „Lyros“ buvo policijos nuovada, į kurią knygos personažas pakliūva, yra apklausiamas policininko „homoseksualo“. R. Kmita atkreipia dėmesį į santykį su tuo, kas neaišku – homoseksualų anuomet „nebuvo“, tad susidūrimas atrodo lyg su ateiviu. Juos aršiai iškritikuoja ir to meto knyga „Meilės vardu“. Ji buvo bene pagrindinis leidinys, mokęs to meto jaunimą apie lytinį auklėjimą.
„Skaitydamas citatą pagalvojau, kad knyga, kuri buvo neva mokslinė, apie lytinį švietimą vaikams, primena teologijos mokytoją iš Telšių. Jos tezės labai panašios“, – šypteli.
Vaikščiodamas su ekskursija po pietinį R. Kmita susimąstė, kad jis atrodo „nykoks“ ir „apleisc“, bet žiūrint į dailininko Mindaugo Lukošaičio piešinius, kuriuose jis pavaizdavo pietinį, atrodo visai gerai. Monolitiniai dideli namai perpiešti atrodo beveik kaip pūkeliai.
„Pietiniam su vaizduote visai smagu“, – reziumuoja.
Simonos SIMONAVIČĖS nuotr.
Dailininko Mindaugo Lukošaičio piešiniuose pavaizduotas pietinis – lyriškas ir poetiškas.
Šioje vietoje veikė restoranas „Milda“, kur penktoje klasėje rašytojas Rimantas Kmita eidavo pietauti. Pasivaikščiojimas po pietinį su rašytoju – vienas iš Europos jaunimo savaitės Šiauliuose renginių.
Iš pirmo žvilgsnio sunku pasakyti, jog čia pasislėpęs „sklepas“, išugdęs regbio čempionus – rūsyje veikia regbio klubas „Vairas“.
Regbio treneris Sigitas Kukulskis sako, jog jaunystėje regbį žaidęs rašytojas Rimantas Kmita buvo kietas – vienas iš pagrindinių žaidėjų.
Šiose patalpose treniruojasi regbio žaidėjai – be regbio neįsivaizduojamas pasakojimas apie pietinį.
Ekskursijos dalyviai stovi šalia kitapus kelio buvusios „Shell“ degalinės, kurioje buvo galima įsigyti ypatingų prekių – bulvių traškučių su padažu.
Pietinio pėsčiųjų bulvare stovi vėliavų stiebai, ant kurių niekada nebuvo vėliavos.
Pietinio peizažai su daugiabučiais namais.