
Naujausios
Poeto laiškuose sūnui – tylios gyvenimo pamokos
„Mielasis mano sūnau. Geriausia bus, kad rūkyti nepriprasi ir alkogolinių gėrimų mažai tegerk, tada užaugsi labai protingas ir sveikas žmogus“, – taip savo dešimties metų sūnui Giedriui 1948 metų liepos 5 dieną rašė žinomas knygnešys, poetas Jonas Krikščiūnas-Jovaras. Tuo metu mažasis Giedrius su seserimi Aušra gyveno Kalniškių kaime prie Žadžiūnų (Šiaulių r.), o tėvas, jau sulaukęs 68-erių, buvo Šiauliuose – rūpinosi, kaip atstatyti subombarduotą namą, kuriame gavo leidimą įsikurti. Laiškai sūnų lydėjo iki pat tėvo mirties.
Loreta KLICNER
loreta@skrastas.lt
Paskatino bičiulis
Keliautojas, kolekcininkas, aukščiausios kategorijos metalo apdirbimo specialistas Giedrius Krikščiūnas šiandien švenčia 80-metį. Prieš 70 metų rašytas jo tėvo laiškas gal taip ir būtų likęs namų archyve, jeigu ne bičiulis kraštotyrininkas Danielius Balčiūnas. Aplankęs buvusį kolegą, su kuriuo dirbo Šiaulių precizinių staklių gamykloje, „Rūtos“ saldainių fabrike, ir pamatęs žinomo poeto laiškus, paskatino bent vieną iš jų – apie tabako ir alkoholio vartojimą – išspausdinti. Juk ar 1948-ieji, ar 2018-ieji – šios priklausomybės, ypač alkoholio, nenulipa nuo aktualijų viršūnės.
J. Krikščiūnas-Jovaras laišką parašė ant lapo „Šiaulių Miesto Darbo Žmonių Deputatų Tarybos Deputatas“. Sūnus prisimena, kad tėvas buvo išrinktas į tarybą. Kita vertus, tas laikotarpis šeimai buvo vienas skurdžiausių periodų, gal tėvas pasinaudojo tuo, ką turėjo: mama buvo mirusi, ką tik žuvusi viena sesuo, o tėvas iš kuklių lėšų bandė sukurti namus šeimai.
Iš pradžių mažą ūkinį pastatėlį surentė kieme, ten prisiglaudė statybų laikotarpiu. Iki karo namas priklausė K. Žukauskui, kuris 1927 metais čia įsteigė saldainių fabriką „Aušra“. Karui baigiantis, Žukauskai pasitraukė į Vakarus, namas buvo suniokotas bombardavimų.
„Tėvas buvo tiesiog įklimpęs į tas statybas“, – prisimena poeto sūnus. Namą poetas atstatinėjo kartu su Dapšių šeima: ji įsikūrė pirmajame aukšte, poetas – antrajame. Šiame name dabar veikia „Aušros“ muziejaus padalinys – Poeto Jovaro namas.
Tėvas vaiką ugdė ir laiškais
Dalis Jovaro laiškų atiduota muziejui, dalį saugo sūnus.
„Sūnau Giedriau, sveikinu (su) vasaros grožiu ir linkiu daug linksmo gyvenimo ir skaidrios dvasinės nuotaikos, – savo laišką 1948-ųjų liepos 5 dieną pradeda J. Krikščiūnas-Jovaras. – Man pasakojo, kad nuo Algio mokais taboką ir papirosus rūkyti. Jeigu tas teisybė – tai būtų bloga naujiena... išmokti ir priprasti rūkyti – tai didelė nelaimė... Tabokos rūkymas naikina sveikatą... silpnina nervus... padaro žmones piktus ir naikina protingumą... ir tam sveikatos naikinimui reikalinga visą savo amžių bereikalingai daug pinigų išleisti...“
Tėvo palikti daugtaškiai – tarsi pauzės, leidusios paaugliui sūnui apmąstyti, kas rašoma.
„Rūkymas susilpnina plaučius ir nuo to jauni vyrai gauna džiovą ir pačiame gyvenimo žydėjime užaugę nuo džiovos miršta... Rūkyti priprasti lengva, bet kaip rūkytojai nusiskundžia, kad atprasti labai sunku... Nuo rūkymo žmonės jauni būdami pasensta...
Kada man statybai pinigų nebereikės, aš tau galėčiau duoti pinigų po 50 rub. ir daugiau knygoms ir kitiem geriem daiktam nusipirkti, o žinant, kad pinigus leisi tabokai – rūkymui, tada jokiu būdu tau pinigų duoti negalėsiu“, – rašo poetas ir pataria į ateitį eiti „šviesiais ir švariais keliais“, nes „alkogolio ir nikotino nuodai neturi teršti mūsų pažangaus jaunimo kūno ir sielos“.
„Giedruti! Šį mano raštą pasidėk savo žinioj, saugioj vietoj, kad niekas jo nesunaikintų, už kai kurio laiko, kada aš būsiu jau miręs, tą mano raštelį pas save atrasi – perskaitysi ir suprasi, kad aš tau ir visiems – gero norėjau. Jeigu šių mano žodžių paklausysi – ateityje džiaugsies, o jeigu nepaklausysi – rūkysi, girtuokliausi ir kitokiais neteisingais, su gamtos dėsniais nesuderinančiais keliais eisi – gailėsiesi ir apsiverksi... Nuoširdžiai linkiu tau viso gero – geriausio ir laimingai visą gyvenimą teisingai ir sielos grožyje sveikai gyventi. Tavo tėvas – Krikščiūnas Jovaras Jonas.“
Laiškas parašytas tarsi ir be progos, bet laiku – tėvas, matyt, sužinojo apie sūnaus bandymą parūkyti. G. Krikščiūnas pasakoja, kad kaimynas Algis yra tik metais už jį vyresnis, jo šeima kaime augino tabaką: atmintyje išlikę lipnūs lapai, kuriuos sukdavo, kočiodavo, darydavo savotišką „machorką“.
„Pabandėme patraukti, bet man visai nepatiko. Kosėjome“, – juokiasi prisiminęs vaikišką smalsumą G. Krikščiūnas. Nei jis, nei jo vaikystės draugas Algis neprasirūkė, atvirkščiai – kaimynas tapo chirurgu, talentingu mediku, o pats visą gyvenimą yra aktyvus ir sportiškas. Drauge su bičiuliu D. Balčiūnu keliauja dviračiais po Lietuvą – ir šį balandį suplanavę kelionę į Druskininkus. O kur dar šokiai, dainavimas įvairiuose kolektyvuose, žygiai slidėmis, orientacinis ir kitas sportas! Jo žmona Silva sportuodavo kartu ir iki šiol nerimsta – daug vaikšto, keliauja.
Vadinasi, tėvo patarimai dėl sveiko ir ilgo gyvenimo pravertė?
„Tėvas pats nerūkydavo, negerdavo, niekada nesikoliodavo, viską aptardavo ramiai“, – pasakoja G. Krikščiūnas. Jis pamena tėvo įprotį užsirašinėti mintis bet kada ir bet kur – tam turėdavo bloknotą ar popieriaus lapelių.
Knygos buvo didžioji knygnešio ir poeto aistra – namie buvusi biblioteka praversdavo visai apylinkei. Knygų tematika – nuo žemės ūkio iki dailės, pasaulio žvėrių ir paukščių albumai. Neatsitiktinai laiške tėvas užsimena sūnui apie knygas, kaip „gerą dalyką“.
Laiškai atspindi poetą
Sūnaus ir tėvo santykiai buvo šilti, nors daug metų gyveno atskirai: tėvas – Šiauliuose, o sūnus – kaime su seserimi. Antroje santuokoje J. Krikščiūnas-Jovaras turėjo keturis vaikus, Giedrius buvo vienas tarp seserų. Jis keturias klases baigė Žadžiūnuose, Kairiuose – septynmetę, vėliau mokėsi Šiauliuose. Čia jį dailės mokė žinomas dailininkas, pedagogas Gerardas Bagdonavičius.
Su tėvu vėl išsiskyrė, kai išvažiavo mokytis į Vilnių, į Technikos mokyklą Nr.1 – mokėsi „metalistu“. Po poros metų buvo išsiųstas atidirbti į Rokiškį. Vėliau – treji metai kariuomenės: iš pradžių Sovietske, paskui taigoje už Uralo.
Visą tą laiką sūnų lydėjo tėvo laiškai – tai, ko jis negalėdavo pasakyti savo atžalai į ausį, tarsi sudėjo į širdį.
„Dirbk ir aš padėsiu“, – kunigai sako, kad taip dievas pasakęs, – ir tai yra labai teisingas posakis. Kad ir ne dievas – ir žmonės tą patį sako. Ir aš tą patį žodį sakau: Dirbk ir aš padėsiu, – viename iš 1953 metų rugsėjo 24 dienos laiškų rašė Jovaras savo sūnui į Kalniškių kaimą. – Reikia dirbti rankomis ir protu – ir mano žmona, ir valdžia – vyriausybė ir visi tą patį sako ir visi tą patį daro (...) Dirbk tą, ką gali. Tik reikia norėti dirbti, o galėjimas pats savaime – nejučiomis atsiras. Kiek galėdamas gali Aušrelei (Giedriaus seseriai – red. past.) padėti ir dar bus laiko pamokoms išmokti. Aušrelės gyvuliams ir virtuvei vandens parnešti gali (bendrai susitarę, galite ir savo šulnį pasiremontuoti).“
Kitame laiške tėvas sveikina sūnų su „giedringąja vasara ir skaisčiaisiais saulės spinduliais“ ir prašo atvažiuoti aplankyti jo mieste.
„Jei negalėsi atvažiuoti – tai kai kada Aušrelė į Šiaulius važiuos, parauk man iš darželio Kalniškių prisiminimui nors keletą mano mylimų gėlelių: saulučių pilnažiedžių baltų, rausvai raudonų, gal kokią nepaprastą ypatingai gražią našlaitę, gal yra pridygusių mažų šiųmetinių varpelių, gal kokių vasarinių gražių turite“. Dar tėvas prašo perduoti „šviežiai paskintų juodųjų serbentų“, kad išsivirtų žiemai „vaistų“.
Jovaro sūnus pasakoja, kad tėvas labai domėjosi augalais, gėlėmis. „Kaime aplink namą būdavo gėlynai, tėvas kiekvienos gėlės lotyniškus pavadinimus pasakydavo, išmokė ir mane. Turėjo įvairių rūšių obelų, kurių gaudavo iš agronomo Povyliaus. Sodyboje išlikusios senos obelys, nors kamienai išpuvę, bet obuolių dar duoda.“
„Mylimas sūnau Giedriau! Dėkojame už laišką ir fotografiją, – 1958 metų spalio 31 dieną Jovaras rašė sūnui, tuo metu buvusiam kariuomenėje. – Mes senstame, senstame... o senatvei dar nepasiduodame – laikomės, kovojame (...) Laiko ratai greitai rieda... Laikas skrenda greičiau ir stipriau už tobuliausius lėktuvus, – nors laiko sparnai ir nematomi... bet jie galingesni už galingiausius orlaivius (...) Parašyk mums laisvai-laisvamintiškai. Linkime visokio gero!“
Poeto laiškai – tik dalis palikimo, kuriuo gali pasidalyti jo šeima. Išlikę Jovaro knygų, asmeninių daiktų.
„Jeigu susidomėtų savivaldybė, sodyboje Kalniškiuose galima būtų įkurti tėvo muziejėlį“, – svarsto poeto sūnus. Dabar sodyba tuščia, ją šeima prižiūri, pasodina „kokį krapą“. Sodyboje galėtų atgyti poezijos skaitymai, kurie anksčiau vykdavo Šiauliuose, poeto namų kieme.
O gal ir laiškų skaitymas taptų tradicija? G. Krikščiūnas kukliai šypsosi: ranka rašyti laiškai yra ne tik asmeninė istorija, tai laikmečio, žmogaus kūrybiškumo atspindys.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
Giedrius Krikščiūnas sako, kad ranka rašyti tėvo laiškai jam yra brangūs. Šiandien tokių laiškų rašoma labai mažai, o ir paties kambaryje stovi vaikų dovanotas kompiuteris. „Pratinuosi“, – šypsosi aštuoniasdešimtmetis šiaulietis.
Tėvo laiške sūnui – pamokymai, kad nikotinas ir alkoholis teršia ir kūną, ir sielą.
Net ir ant atvirlaiškių poetas Jovaras kruopščiai surašydavo savo linkėjimus, prašymus ir patarimus sūnui Giedriui.
Siųsdamas perlaidą besimokančiam sūnui, tėvas nepamiršdavo pasveikinti su pavasariu ir palinkėti „visokio gero“.
Poeto Jono Krikščiūno-Jovaro sūnus Giedrius saugo ne vieną tėvo laišką, aktualų ir šiandien.
Trumpai apie...
Jonas Krikščiūnas-Jovaras gimė 1880 m. sausio 12 d. Kalniškiuose, Šiaulių valsčiuje. Mirė 1967 m. sausio 21 d. Šiauliuose.
Palaidotas Donelaičio kapinėse.
1897–1904 m. buvo vienas aktyviausių draudžiamos spaudos platintojų, caro žandarų peršautas. 1905–1907 m. revoliucijos dalyvis, slėpė Lietuvos socialdemokratų partijos spaustuvėlę. Už aktyvią veiklą ne kartą policijos persekiotas, suimtas. 1911–1945 m. gyveno Kalniškiuose, vertėsi žemės ūkio darbu. Laikė knygynėlį jaunimui.
Eilėraščius pradėjo rašyti paskatintas Povilo Višinskio. Eilėraščiai „Ko liūdi, berželi?“, „Tylus, tylus vakarėlis“ tapo liaudies dainomis.
1986 m. rugsėjo 25 d. Šiauliuose duris atvėrė memorialinis poeto J. Krikščiūno-Jovaro muziejus. Pirmajame aukšte veikė poetui skirta ekspozicija, antrajame – atkurti du memorialiniai kambariai.
1992–1994 m. muziejus buvo uždarytas pirmajai ekspozicijų rekonstrukcijai. 1995 m. vasario 10 d. pirmajame aukšte atidaryta ekspozicija „Literatūros kūrėjų pasaulis ir likimai“ (autorė doc. D. Striogaitė).
2010 m. balandį muziejus buvo uždarytas antrajai ekspozicijų rekonstrukcijai. Buvo atliktas einamasis pastato remontas: perdažytos sienos, lubos, langai, įstatytos naujos lauko durys. Atnaujinti poeto J. Krikščiūno-Jovaro memorialiniai kambariai ir parengti informaciniai stendai apie poeto gyvenimą ir kūrybą. Pirmame aukšte sukurta nauja ekspozicija „XX a. I p. knygynas“.
Pagal „Aušros“ muziejaus inf.
G. Krikščiūno asmeninio albumo nuotr.
Jonas Krikščiūnas-Jovaras prie savo namo Šiauliuose apie 1952 metus.