
Naujausios
Politika tarp kiaušinių ir plastiko šakučių
„Prieš karą Ukrainoje“ – raudonomis raidėmis išrašytas protesto plakatas, šalia stovi granito paminklas ir žvakė. Praeiviai politizuotą parduotuvės vitriną Šiaulių pėsčiųjų bulvare įtariai apžvelgia iš tolo. Priėję arčiau sužinotų – tai menininkės Neringos Eta Šugomaitės kūrybos dalis. Žydų ir lenkų kraujo turinti moteris vidinį konfliktą jaučia nuo vaikystės – kuria pasaulio neteisybių paveiktus darbus.
Simona SIMONAVIČĖ
simona@skrastas.lt
Netikinti banda ir nesibaigiantis karas
Ant paminklo iškalta frazė „Goi Stada“ bei II Pasaulinio karo pradžios data be pabaigos. Menininkė aiškina – išvertus iš hebrajų kalbos „goi“ reiškia „netikintis“, „stada“ lenkiškai – banda. „Netikinti banda. Karai tebesitęsia“ – konstatuojama paminkle. Vakare šalia uždegama žvakė.
„Iš mamos pusės mano protėviai buvo žydai, sušaudyti lietuvių, iš tėvo pusės – patriotiškai nusiteikę lenkai, išbuožinti rusų. „Goi stada“ parašiau, nes man tai artima. Esame trys seserys, gimėme tokioje aplinkoje, kur visi konfliktai kildavo dėl politinių sumetimų. Nors ir nenorėtume susieti savo gyvenimo su politika, bet kitaip neišeina“, – aiškino Neringa. Jos antrasis vardas Eta – žydės močiutės vardas, kurį mergina pasiėmė kaip paveldą.
Pasak menininkės, protestas prieš karą Ukrainoje yra jos individuali pozicija, tuo pačiu – intriga ir kvietimas diskusijai. Taip pat įžanga į jos įkurtuose dizaino namuose veikiančią fotografijos darbų parodą „Metagenezis“. Menininkei keista, jog per „Šiaulių dienas“ dideliam žmonių srautui plaukiant pro šalį, tik vienas kitas atsitiktinai užklysdavo pažiūrėti parodos.
Greta vestuvinių suknelių ant sienų eksponuojamos nespalvotos fotografijos, kurių vienijantis objektas – kiaušinis. Jį supa ausų krapštukai, plastiko įrankiai, badmintono raketės ir kita.
Kova su plastiku
„Labai stipriai ieškojau savo identiteto. Taip išėjo, kad visa mano paroda politizuota, – fotografijų tematiką apibūdina N. Šugomaitė. – Žmogus nieko negali sukurti – tik perkurti. Kinai išrado dirbtinį kiaušinį iš cheminių medžiagų – jis atrodo identiškai kaip natūralus. O kas yra kiaušinis? Gyvybės pradžia. Gali kažką nukopijuoti, bet neįdėsi į jį gyvybės“.
Fotografijose aktuali ekologijos tema, kova su plastiku, gaminamu iš naftos produktų. „Pagrindiniai karai pasaulyje kyla dėl naftos, todėl nuotraukose plastikiniai įrankiai inicijuoja kovą prieš kiaušinį – gyvybės simbolį“ – apibūdina N. Šugomaitė.
Jos manymu, beveik visi šiuo metu pasaulyje vykstantys kariniai konflikai yra dėl naftos, tačiau po 50 metų žmonės kovos dėl gėlo vandens.
Menininkė protestavo prieš atominės elektrinės statybas Lietuvoje. Jos įsitikinimu, visiška kvailystė statyti elektrinę pamačius, kas įvyko Japonijoje su Fukušimos branduoline jėgaine.
„Kuriant skulptūrą, primenančią atominio sprogimo grybą, dviejų savaičių laikotarpiu visiškai netikėtai įvyko nelaimė Japonijoje“, – atkreipia dėmesį Neringa.
Protesto objektas N. Šugomaitei – vartotojiška kultūra, sėkmės teorija – laimi tas, kas yra stipresnis. „Tai visuomenei teikiama socialinė inžinerija – yra rėmai, į kuriuos turi įsisprausti. Jei neįsispraudi, esi nevykėlis. Sėkmės teorija yra nepagrįstai brukama, nes laimė kiekvienam žmogui yra skirtinga“, – akcentuoja menininkė.
Magistro darbas – žydų tema
N. E. Šugomaitė sako, jog nuo savo žydiškos prigimties daugelį metų bėgo, ją ignoravo. „Vyresnės kartos žmonėms pasakius, kad esi žydas, sako – ai, tai tu esi žydelka. Arba – tuos žydus reikia šaudyti. Jiems tas pasakymas neatrodo tragiškas. Esu daug tokių dalykų prisiklausiusi“, – prisipažino ji.
Galiausiai įvyko lūžis – įstojusi į magistrantūrą Vilniaus dailės akademijos Telšių dailės fakultete Neringa Eta tvirtai žinojo, kad nori rašyti baigiamąjį darbą žydų tema.
Darbe „Simbolikos semiotika žydų kultūroje“ menininkė rėmėsi Biblijos studijomis, žydų istorija, lygino su filosofo, menotyrininko Antano Andrijausko knygose iškeltomis idėjomis, žydų kilmės filosofo egzistencialisto Martyno Buberio, filosofo Frydricho Nyčės mintimis.
„Esu šiek tiek maištininkė, žinau, kad reikia save tramdyti. Norėjau save priversti rašyti apie žydus, nes žinojau, jei prisiimsiu atsakomybę – padarysiu iki galo. Taip gimė mokslinis, filosofinis, socialinis, psichologinis ir estetinis darbas“, – pasakojo N. Šugomaitė.
Mergina apgailestauja, jog nepaisant didžiulio tyrinėjimo objekto, įdėtų pastangų rašant, jos magistro darbo dėstytojai net nenorėjo skaityti – jiems tema buvo neįdomi, neaktuali ir nuobodi. Labiausiai ji dėkinga A. Andrijauskui už pagalbą, kuris jos darbą perskaitė ir pagyrė.
Verslas prilygsta studijoms
N. E. Šugomaitė susimąsto, ar magistrantūros studijos akademijoje jai apskritai buvo reikalingos. Joms išleido apie 40 tūkstančių litų. „Būčiau namą pasistačiusi“, – šypteli. Jei dabar kas nors patartų, Neringa verčiau investuotų mokslui skirtus pinigus į išsilavinusį žmogų, kuris išmokytų konkrečių dalykų.
Šiaulių pėsčiųjų bulvare, kur verslas apmiręs ir kone kas pusmetį užsidaro po parduotuvę, iš Telšių į Šiaulius atsikrausčiusi Neringa įkūrė dizaino namus „Feniksas“. Pavadinimas simboliškas – paukštis, prikeltas iš pelenų. Dizaino namuose menininkė nuomoja proginius rūbus, siuva pagal individualius užsakymus.
Neringa mokėsi Šiaulių buitininkų mokykloje, todėl miestas nebuvo svetimas – Šiaulius pasirinko kaip didmiestį, kuriame norėjo pradėti savo verslą.
„Atsidariau nuo rugsėjo pirmosios. Kaip kiti pradeda eiti į mokyklą, aš savo mokyklą atidariau čia, ruošiuosi laikyti egzaminą – ar buvo verta? Manau, verslas prilygs doktorantūros studijoms“.
Jono TAMULIO nuotr.
POLITIKA: Menininkė Neringa Eta Šugomaitė prisipažįsta turinti žydiško ir lenkiško kraujo, todėl politiniai konfliktai ir temos jos gyvenime tarsi užprogramuoti, specialiai to nesiekiant.
PROTESTAS: Šiaulių pėsčiųjų bulvaro parduotuvėje žvilgsnį traukiantis protestas prieš karą Ukrainoje – politizuotas meno kūrinys. Ant paminklo iškalta frazė „Goi Stada“ bei II Pasaulinio karo pradžios data be pabaigos.
PARODA: Menininkė Neringa Eta Šugomaitė savo dizaino namuose pristato fotografijų parodą „Metagenesis“. Nuotraukas vienijantis elementas – kiaušinis.