Pras­mė – rū­pi­ntis ki­tų sie­lo­mis

Pras­mė –  rū­pi­ntis ki­tų sie­lo­mis

Prasmė –  rūpintis kitų sielomis

Ko reikia sielai? Tai mėginome išsiaiškinti, užsukę į praėjusį pavasarį Šiauliuose atsidariusią naują kultūrinę erdvę – „Sielai“. Čia vyksta susitikimai, parodos, pokalbiai, skaitomos knygos. „Sielos“ šeimininkas Gintaras Miltenis, ilgus metus prekiavęs įvairiausiais daiktais, sumanė pristabdyti besaikio vartojimo tempą ir sieloms suteikti ramybės bei peno.

Gintarė VALUCKYTĖ

gintare@skrastas.lt

Norėjo stabdyti vartojimą

Užėjus į vidų pirmiausia sielą pakuteno knygų pripildytos lentynos. Krūvelė knygų palikta prie vieno iš apskritų stalelių – lyg ką tik buvo vartytos arbatą gurkšnojančių lankytojų. Sielą patraukė ir židinio liepsna, pianinas.

G. Miltenį sutikome palipę į antrą aukštą. Nedidelėje galerijoje šeimininkas kabino jaunos dailininkės paveikslus parodai.

Susėdus prie arbatos puodelio, vyras pasakojo, kaip brendo idėja atidaryti šį knygyną-kavinę.

„Mūsų gyvenime dabar visko pilna. Reikia ar nereikia, vartojame. Maistas, gėrimai, daiktai, netgi knygos. Man norėjosi stabdyti šį tempą“, – pasakojo G. Miltenis.

Jis nuolat ieškojo, kaip save realizuoti. Atvykęs iš gimtųjų Telšių baigė Šiaulių universitetą, tačiau pagal specialybę pradinių klasių mokytoju niekada nedirbo. Didžioji dalis darbo valandų praleista pardavimų srityje, kur veikla buvo komercinė, ne kultūrinė.

G. Miltenis nuolat gyveno intensyviai, dabar tempas toli gražu nesulėtėjo: „Dabar gyvenimas yra prasmingesnis nei iki atidarymo. Pats ramybės neturiu, bet kuriu ją kitiems.“

Pelnas – penas sielai

Ne kartą G. Miltenis girdėjo klausimą: ar reikia tokios vietos Šiauliuose? Esą miestas per mažas, knygynas bankrutuos. G. Miltenis nuo pat pradžių žinojo, kad Šiauliuose likę 100 tūkstančių žmonių. O kiek iš jų, norinčių pirkti savo sielai?

Jis sako, kad lankytojai – nuo moksleivių iki senjorų. Daugiausia žmonių būna renginių metu. Koncertai, parodų atidarymai, skaitymai, diskusijos, filmų vakarai. Šeimininkas turi pagalbininkų, tačiau nuolat dirba pats.

Šis verslininkas savo pelną skaičiuoja kitaip: „Ne pelnas, o penas. Penas sielai. Rūpinimasis kitų sielomis.“

Jis neslepia, kad nuolat mąsto, kaip išgyventi, juk turi žmoną ir du vaikus, o ir patalpos „Sielai“ miesto centre nepigios. Pačiam ši veikla kainuoja laiką, kurio nebegali skirti šeimai.

Vertina seną knygą

„Jei žmonės pirktų knygas, tai išgyvenimas būtų žymiai lengvesnis. Žmonės dar neturi įpročio čia pirkti knygų, bet manau, kad tai keisis. Nėra mieste kitos vietos, kur gali išgerti arbatos ir paskaityti, nusipirkti knygą“, – sakė G. Miltenis.

Knygyne yra apie 10 tūkstančių knygų, iš kurių pusė – ne naujos. Daugiausia – grožinė literatūra. Šeimininkas vengia banalių, niekam nereikalingų knygų, renkasi turinčias išliekamąją vertę.

Knygas mylėti išmokė tėvas, jas skaitęs nuolat. Jis pamena, kaip sunku sovietiniais laikais buvo gauti knygų.

„Šiuolaikinių knygų viršeliai kaip saldainiai – imk ir valgyk. Gal jų turinys geras, bet žmogui, kuris ruošiasi skaityti, nėra jokio skirtumo, koks viršelis. Jam dar mieliau skaityti seną knygą. Ten net šriftas geresnis, mažiau akys vargsta. Nemaža dalis žmonių šiandien perka pagal viršelį ir nesiruošia jos skaityti“, – sakė G. Miltenis.

„Sielai“ buriasi jaunimas

Alkoholis, paprastai kavinėms padedantis uždirbti, čia nepardavinėjamas. Šeimininką nustebino, jog taip dažnai teiraujamasi alkoholio. Nors ir praranda lankytojų, tačiau laikosi savo pozicijos: „Alkoholis su šia vieta nesiderina.“

„Sieloje“ nuolat sukasi jaunimas. G. Miltenis siekia formuoti jauno žmogaus įpročius – buvimo ramioje aplinkoje, knygų skaitymo, atsitraukimo nuo nuolatinio vartojimo, alkoholio.

Susibūręs jaunimas rengia projektus. Vienas jų sukvies apie 20 jaunųjų dailininkų iš Šiaulių regiono mokyklų, kuriems vyks įvairūs mokymai, jų darbų eksponavimas.

Vos atsidarius „Sielai“, čia ėmė burtis gimnazistai. Vėliau prisijungė studentai. „Sielai“ draugauja su Šiaulių universitetu, S. Sondeckio menų mokykla. Natūraliai atsirado savanorių, kurie padeda knygyne, renginių metu.

Šeimininkas pasakojo, kad galerijos veikla orientuojasi į jauną menininką, kuriam į kitas miesto galerijas eiti dar nedrąsu arba eilė per ilga.

„Sielai“ rėmėjų kol kas nėra. Išlaikyti namus padeda mokami renginiai.

Jono TAMULIO nuotr.

POKYČIAI: Knygyno-kavinės „Sielai“ savininkas Gintaras Miltenis rizikingą verslą pradėjo pavargęs nuo begalinio vartojimo.

GALERIJA: G. Miltenis antrajame aukšte kabino paveikslus, ruošėsi jaunos dailininkės Jolitos Vaitkutės parodos atidarymui.