
Naujausios
Prieš Kalėdas darbymetis
Šiuo metu Vilmai Butkuvienei – pats darbų įkarštis. Tėveliai Kalėdų proga savo mažyliams nori padovanoti jos siūtų knygelių, todėl padaugėja užsakymų.
Prieš Kalėdas mokyklos ir bibliotekos kviečia vesti edukacinius užsiėmimus. Vilma rengia kalėdinių kojinių dekoravimo dirbtuvėles.
Prieš valstybines šventes labai populiarios edukacijos "Nupieškime Lietuvą", kurioms naudojama jos pačios ir Vilniaus "Lėlės" teatro aktorės Andželos Vitauskaitės sukurta knygelė apie Lietuvą.
Darbo apstu ir privačioje mokyklėlėje "Eureka", kurioje pedagogė ugdo trejų metukų vaikus. Čia reikia ne tik vesti įvairiausias veiklas, bet ir pasirūpinti kitais, buitiniais mažylių poreikiais.
Trys dienos per savaitę mokyklėlėje, likusios – mielam užsiėmimui – siūtų knygelių kūrybai.
"Tokia laiminga ir patenkinta savo veikla kaip dabar niekuomet nebuvau, – šypsosi moteris. – Nors dabar vos spėju suktis, žinau, kad turiu išnaudoti visas progas, nes po švenčių ateis ramesnis laikas."
Vaikai apvertė gyvenimą aukštyn kojom
Du sūnus: aštuonerių Rapolą ir penkerių Adomą auginanti V. Butkuvienė sako, jog vaikai apvertė jos gyvenimą aukštyn kojom. Pasekusi mamos kelmiškės mokytojos metodininkės Valerijos Puišienės ir tetos buvusios Kelmės mažojo teatro režisierės, dabar gyvenančios JAV, Dalios Stirbytės pavyzdžiu, Vilma studijavo lietuvių kalbą ir režisūrą Klaipėdos universitete. Ten įgijo ir kalbotyros magistro kvalifikaciją.
Pirmaisiais metais po bakalauro studijų mokykloje gavo teatro pamokų. Vėliau, kolegėms pradėjus eiti motinystės atostogų, pradėjo dirbti lietuvių kalbos ir literatūros mokytoja. Gimnazijoje išdirbo 14 metų.
Prieš penkerius metus, vyrui Rimvydui įsiliejus į šeimos verslą Kaune, Butkai turėjo pakeisti gyvenamąją vietą. Vilma tuomet kaip tik augino jaunesnįjį sūnelį Adomą. Kilo idėja pačiai imtis kokios nors veiklos.
Siuvo sėdmaišius, iš virvių vijo rankines. Tokias veiklas diktavo tuo metu vyravusios mados. "Apsisuka ratas, savo kurtais darbeliais apdovanoji visus artimuosius ir pamatai, jog daugiau kurti nebėra prasmės", – apie praeitus kūrybos etapus kalba moteris.
Galiausiai išbandžius daugybę veiklų, atėjo pati keisčiausia idėja siūti išmaniąsias knygutes skaityti dar nemokantiems mažyliams. Šią idėją pametėjo viena bičiulė Kaune.
"Iš pradžių man pasirodė, jog tai neįveikiamas darbas. Kiek karpymo! Kiek galvojimo! Vienai knygutei reikia dviejų savaičių. Aš tik savo vaikams galiu tokias knygeles pasiūti", – mena pirmąją reakciją Vilma.
Tačiau praėjus maždaug pusmečiui, nusprendė pabandyti pasiūti bent vieną puslapį. Ir patyrė, jog tai veikla, kurios taip ilgai ieškojo.
Lėlės namai šešiuose puslapiuose
Per trejetą savo veiklos metų buvusi mokytoja pasiuvo ne vieną dešimtį knygelių vaikams. Tai šešių puslapių kiek mažesnio nei A4 formato iš medvilnės pasiūtos knygelės su paveikslėliais. Dalis paveikslėlių prisiūta, dalis – prilipdomi. Detales galima kaitalioti ir kurti įvairias istorijas.
Pavyzdžiui, ypač populiari knygelė mergaitėms "Lėlės namai". Lėlė turi savo lovą, savo spintą su rūbeliais, kuriuos prilipdant galima keisti. Ji turi net vonią, kurioje galima maudyti, dantų šepetėlį, virtuvę su visa reikalinga įranga ir šaldytuvu su daržovėmis. Yra netgi daržas. Jame "auga" daržovės, kurias galima rauti. Knygelės herojus, paprastai, keliauja per visus puslapius ir užsiima skirtingomis veiklomis. Kartu su herojumi tų veiklų mokosi ir mažylis.
Knygelės dažniausia būna vardinės, nes tėvai nori, kad ant viršelio būtų užrašytas jų vaiko vardas.
Sukurti tokią knygelę reikia ne tik daug kūrybinių pastangų, bet žinoti ir siuvimo technologijas.
Kūrėja sako, kad išmaniosios knygelės suteikia polėkio fantazijai. Istorijas, vartydami šią knygelę, gali kurti tėvai ir patys vaikai. Be to, jos – patogios. Kadangi jų puslapiai – pūtlūs, vaikas gali pasidėti po galva lyg pagalvėlę. Jas patogu imtis į kelionę – sveria vos kelis šimtus gramų, galima lengvai įsimesti į mamos rankinę.
Knygelės turinį galima keisti. Kol vaikas mažas, galima nuimti kai kurias detales, kai paauga – jas priklijuoti – ir knygelė vėl įdomi.
"Pirštukų pasaulis"
Savo individualią veiklą Vilma pavadino "Pirštukų pasauliu". "Vaikas knygelę liečia pirštukais. Daug sensorikos. Galiausiai ir kuriant ją daug rankų darbo", – pavadinimo prasmę aiškina dviejų sūnų mama.
Pirmieji jos knygelės vertintojai buvo vyras ir sūnūs. Visi sakė, jog knygelė – labai graži. Tačiau interneto platybėse matydama, kaip įdomiai, puikiai ir išmaniai tokias knygeles kuria slavės moterys, Vilma manė niekuomet joms neprilygsianti. Žinoma, kūrėja to niekada ir nesiekė, po truputį atsirado savitas stilius ir kitokia siūtų knygelių idėja.
Iš pradžių ji leisdavo mamoms pasirinkti norimą turinį. Mamos, žinoma, turėjo labai daug pageidavimų. Tačiau kūrėja greitai pajuto, jog per porą savaičių pasiūti tris visiškai skirtingas knygeles – titaniškas darbas. Su mamų pageidavimais pradėjo elgtis atsargiau. Reikėjo atrasti kokį nors bendrą vardiklį, kad darbas būtų spartesnis ir efektyvesnis. Dabar turi keliolika variantų, iš kurių tėvai gali rinktis knygelės turinį.
Iš pradžių nelengva buvo rasti knygoms reikalingų medžiagų. "Lietuvoje dabar visko yra, bet kainos nėra adekvačios žmonių pajamoms. Todėl dabar daugelį medžiagų siunčiuosi iš užsienio", – pasakoja knygelių kūrėja.
Labai svarbu, kad medžiaga, iš kurios siuvami puslapiai, būtų kokybiška. Todėl dažniausia naudojama vaikiška medvilnė. Paveikslėliai kuriami iš pusiau sintetinio veltinio. Perkami įvairiaspalviai veltinio lakštai, iš kurio iškarpomi paveikslėliai ar detalės.
Įprasminta Lietuvos istorija
Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo šimtmečiui drauge su lėlių teatro aktore Andžela Vitauskaite V. Butkuvienė sukūrė siūtą knygelę apie Lietuvą.
Pusę metų abi autorės suko galvą, kaip išmaniau ir talpiau papasakoti apie Lietuvą mažiems vaikams.
Lietuvos atributika, trispalvė, istorija, miestai, žmonių gyvenimo būdas – tiek sutalpinta į šešis knygelės puslapius.
"Toks džiaugsmas, kai pabaigėme. Atrodė, jog visi žiūrės į knygą ir aikčios. Iš tikrųjų aikčioja. Stebisi, kad tiek visko galima pridėti į vieną šešių puslapių knygelę, – pasakoja Vilma. – Ta knygelė yra ir Kelmės Žemaitės bibliotekoje. Kelmiškis Rolandas Kančauskas sukūrė reklaminį filmuką, kuriame parodė visas knygelės galimybes. Ji atkreipia dėmesį tų, kurie vertina rankų darbą, ieško kažko labai ypatingo, neįprasto savo vaikams."
Dar viena autorinė jos ir bičiulės A. Vitauskaitės sukurta knygelė pagal įprastą knygą vaikams "Aš – kitoks". Ją parašė ir iliustravo Rolandas Dabrukas, gyvenantis Amerikoje. Su šiuo kūrėju užsimezgė netikėta ir graži draugystė. Ji išaugino idėją pasiūti užduočių knygelę. Idėją palaikė ir A. Vitauskaitė. Moterys sukūrė knygelę ir keletą jos egzempliorių išsiuntė į Los Andželą.
O ką pati Vilma mano apie emigraciją?
"Neįsivaizduoju savęs šnekančios svetima kalba. Nors vyras yra dirbęs ir Vokietijoje, ir Latvijoje, niekuomet nenorėjau gyventi svetur. Nemažai metų atidaviau mokytojos darbui. Bet kai pajutau, jog nenoriu būti toje sistemoje, iš jos išėjau. Prie vaikų ugdymo grįžau, tik kitaip, kitokiomis veiklomis. Nežinau, ar įmanoma kitoje šalyje būti laimingesniam negu savo Tėvynėje."