
Naujausios
Skiautinių meistrė tapo audiniais
Šiaulietės Marytės Collard skiautiniai atrodo tarsi nutapyti paveikslai. Skiautinių menu moteris susidomėjo prieš du dešimtmečius, o įgūdžius ištobulino gyvendama JAV – skiautinių rojuje. Keliolikoje tarptautinių parodų dalyvavusi šiaulietė parodą surengė ir savo mieste.
Živilė KAVALIAUSKAITĖ
zivile@skrastas.lt
Deri su nuotrauka
M. Collard skiautinių paroda „Atspindžiai“ nuo spalio 31 iki lapkričio 18 dienos eksponuojama Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešojoje bibliotekoje.
Parodos pristatymas numatytas lapkričio 14 dieną, jame turėtų dalyvauti Elina Lusis-Grinberga, Latvijos meno akademijos magistro studijų metodologė.
Parodoje sukabinti ir senesni, ir naujausi kūriniai. Svarbus darbų ciklas – „Vandens ženklai“, jame deri M. Collard skiautiniai ir gydytojos Ritos Ruškytės fotografijos.
„Vanduo yra bespalvis ir beformis, o Ritos nuotraukose atsiveria visokiausios vandens formos ir spalvos, daugiausiai išgaunamos per atspindžius“, – fotografijomis gėrisi M. Collard.
Buvusią kolegę ji ragino rengti parodą, kol galiausiai susidėliojo bendras ciklas. Įkvėpta nuotraukų, M. Collard pasiuvo aštuonis skiautinius, planuose numatyta ir daugiau.
Skiautinių meistrė nesistengia pasiūti antros nuotraukos. Jai svarbiausia pagauti ir perteikti spalvą, judesį.
Užkabino skelbimas
M. Collard – vidaus ligų gydytoja. Pomėgis siūti lydi nuo vaikystės: jos lėlės visuomet buvo papuoštos. Tik siuvimo mašinos tuomet neturėjo – siuvo rankomis. Rankdarbių neatsisakė ir vėliau.
„Dabar skiautiniai yra gyvenimo prasmė. Ką aš veikčiau ir dėl ko gyvenčiau?“ – juokiasi skiautinių meistrė.
Šiaulietė puikiai prisimena, kada susidomėjo skiautiniais: 1997 metais laikraštyje perskaitė Adelės Adomaitienės skelbimą, jog ieškomos moterys, norinčios siūti skiautinius.
Iki tol šiuos rankdarbius ponia Marytė buvo mačiusi tik žurnalų puslapiuose, nežinojo, nuo ko pradėti. Pabandė nuo tradicinių geometrinių skiautinių, kai susiuvus trikampius kvadratėlius, susidėlioja žvaigždė. Susibūrusi grupelė kartu mokėsi, siuvo, organizavo kelias parodas.
M. Collard mano, kad ir dabar Lietuvoje būtų sunku pradėti siūti skiautinius, nes „nieko nėra": tinkamų medžiagų, įrankių, literatūros.
„Žinoma, galima siūti ir iš senų rūbų, yra ir meną iš jų siuvančiųjų. Bet visi mano darbai yra medvilniniai. O medvilnės nėra tinkamos.“ Trūksta ir spalvinės audinių paletės, todėl medžiagą dažo pati.
„Mano buto vienas kambarys – sandėlis su galybe medžiagų“, – juokiasi šiaulietė.
Suvaldytas chaosas
2002 metais M. Collard apsigyveno JAV ir pateko į „skiautinių rojų“. Kelionėn įsidėjo albumą su savo darbais. Jį, ieškodama darbo, nusinešė į skiautinių parduotuvę.
„Prisimenu, kai pirmą kartą ten nuėjau, peržengiau slenkstį ir sustojau: nežinojau, į kurią pusę eiti! Patalpa – kaip salė, ir viskas skirta skiautiniams! JAV skiautiniai populiarūs beprotiškai“, – sako M. Collard. Šioje parduotuvėje moteris ir gavo pirmąjį darbą.
M. Collard su šviesaus atminimo vyru įsikūrė Mičigano valstijos Džeksono miestelyje. Nors jame gyveno tik 36 tūkstančiai gyventojų, net 200 priklausė skiautinių klubui. Į susirinkimus nuolat atvykdavo kviestiniai lektoriai.
JAV kasmet vyksta šeši didžiuliai skiautinių festivaliai, rengiamos parodos, veikia mokyklos, rengiami seminarai, kursai. Skiautinių technikų yra daugybė, nuolat atsiranda naujovių. Į didžiuosius skiautinių meno renginius atvykstantys gamintojai pristato viską – ir kompiuterizuotas daigstymo mašinas, ir vis naujas medžiagas.
„Amerikoje ir patobulėjau, – sako skiautinių meistrė. – Kai pradėjau siūti, visos technikos buvo įdomios, norėjau viską išbandyti. Bet kažkuriuo momentu supratau: chaosas!“
Prieš trejus metus grįžusi gyventi į Lietuvą M. Collard ieškojo „internetinės kompanijos“. Tapo pirmąja ir vienintele lietuve – tarptautinės organizacijos SAQA (Studio Art Quilt Associates – Meninių skiautinių studijos asociacijos) nare. Kadangi Lietuvoje skiautinių kūryba nėra populiari, įstojo į Latvijos skiautinių asociaciją.
Organizacija SAQA turi specialią programą, pagal ją M. Collard buvo supažindinta su patyrusia mokytoja australe.
„Ji atvėrė akis, padėjo sutvarkyti chaosą galvoje. Dabartiniai mano darbai yra labiau abstraktūs. Įsiklausiau į du pagrindinius patarimus: reikia dirbti serijomis ir suvokti dizaino principus. Paprastai dirbu intuityviai – dėlioju, kas man labiausiai patinka“, – sako skiautinių meistrė.
M. Collard yra dalyvavusi keturiolikoje tarptautinių parodų. Vien šiemet jos darbai eksponuoti Latvijoje, Kanadoje, Suomijoje, Prancūzijoje, Jungtinėje Karalystėje, vieną skiautinį siuntė ir į JAV.
Vasarą M. Collard dalyvavo renginyje „European Patchwork Meeting“ Elzase, Prancūzijoje, ekspozicijose buvo pristatyta keletas šiaulietės darbų.
UFO kūriniai
Geriausia dovana M. Collard – audinys. „Man kokį „skudurą“ parvežkit, gal ką nors sukombinuosiu!“ – su šypsena į keliones išlydi artimuosius.
Šiaulietė kasdien stengiasi kuo daugiau laiko skirti kūrybai. Atsikėlusi anksti ryte, siuva iki pietų, kol ateina laikas paimti anūkę iš mokyklos. Vakare siuvinys rankose atsiranda žiūrint televizorių.
Dabar M. Collard galvoje kirba mintis apie nuotrauką su rojaus obuoliukais – knieti pagal ją pradėti siūti skiautinį.
Vienu metu ji siuva keletą kūrinių, tad nuolat yra pradėtų, bet nebaigtų.
„Amerikoje juokdavomės, kad tai – UFO ("unfinished object“, trumpinys atitinka „unidentified flying object“ – neatpažintas skraidantis objektas). Net nebaigtų darbų parodą ruošėmės rengti!“ – šypsosi M. Collard.
Internetinę svetainę sukūrusi skiautinių meistrė Lietuvoje nėra pardavusi nė vieno darbo – įsigyja amerikiečiai.
Jos teigimu, JAV žmonės dekoruoja namus pagal metų laikus: keičia lovatieses, užuolaidas, sienų puošmenas. Progomis atsinaujinti tampa pavasaris, Liepos 4-oji, Helovinas, šv. Kalėdos.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
Marytės Collard skiautinį „Atspindžiai“ sukūrė per dešimt dienų.
Ritos Ruškytės fotografija ir Marytės Collard skiautinys „Lietus“.
Ritos Ruškytės fotografija ir Marytės Collard skiautinys „Laivo pėdsakas“.
Ritos Ruškytės fotografija ir Marytės Collard skiautinys „Atspindžiai“.
Marytės Collard skiautinys „Gėlių vaivorykštė“.
Ryškiaspalvėmis gėlėmis prasiveržiantis „Pavasaris“.
Ritos Ruškytės (dešinėje) fotografijos Marytę Collard įkvėpė ciklui „Vandens ženklai“.
Marytės Collard skiautinys „Miško akys“ atkartoja medžio tošį.