
Naujausios
POKALBIAI PRIE ARBATOS PUODELIO
Sukrėtimai padėjo atrasti širdies kelią
Paklausta, kaip ją pristatyti, dviejų vaikų mama, 34-erių metų šiaulietė Jurgita Grinienė nesudvejoja: „Gyvenanti širdimi, atvira pasauliui“. Anksčiau gyvenusi iš inercijos, nuolat galvojusi „Ką pasakys kiti žmonės?“, susirūpinusi visu pasauliu, dabar moteris labiausiai myli save. Sukrėtimai jos gyvenime padėjo atrasti širdies kelią.
Simona SIMONAVIČĖ
simona@skrastas.lt
Tai vėliausias pokalbis prie arbatos puodelio Šiaulių „Centro šokoladinėje“, kai už lango jau įžiebti naktiniai bulvaro žibintai. Jurgita netiki atsitiktinumais. Svarsto, jog neatsitiktinai tądien nutarė papietauti būtent šioje kavinėje.
– Kai paskambinau jums pasikalbėti, neatsikalbinėdama sutikote. Sakėte, esate atvira visoms galimybėms, pasiūlymams gyvenime. Kodėl?
– Jei būtumėte man paskambinusi prieš trejus metus, tikrai būčiau pasakiusi „ne“. Anksčiau turėjau daugiau baimių, nekalbėdavau apie tai, kas skauda.
Mes visi kitiems norime atrodyti gražūs, patogūs, atrodyti laimingi, sėkmingi, mūsų santykiai – nuostabūs. Gyvenimas lyg feisbuke, kur visi deda nuotraukas tik apie tai, kas gražu.
Pradėjau kalbėti apie tai, kas galbūt nelabai malonu. Taip aš valausi pati ir kartu perteikiu žinią. Atsitiktinumų nebūna. Mes visada turime pasirinkimą, kaip ir aš šiandien, priimti pasiūlymą ar ne. Tada Dievo navigacija sudėlioja visą planą.
Įsitikinau, jei tai ateina į tavo gyvenimą, vadinasi, tau to reikia. Nežinia kam, nes nebūtinai tai turi būti malonus dalykas. Galbūt tai pamoka, galbūt turi sutikti tam tikrą žmogų. Šiuo metu aš atvira pasauliui, atvira jo pasiūlymams.
– Šis naujas požiūris pasiteisina?
– Taip! Aš dabar sutinku tiek daug naujų, įdomių žmonių!
Pradėjus mokytis kažko naujo ateina nauji žmonės, pasiūlymai, idėjos. Jei daraisi pozityvesnis, daugiau žinai, natūraliai tokie pat žmonės atsiranda tavo kelyje. Šiandien daug labiau mėgaujuosi gyvenimu negu anksčiau.
– Kas paskatino pokyčius jūsų gyvenime?
– Pirmiausia tai buvo sūnaus liga. Jis dvejų su puse metų susirgo alergija ir lengvos eigos astma. Sau pasakiau, kad sūnui jokių hormonų neduosiu, rasiu būdą kaip jį išgydyti.
Dabar manau, kad sūnus mane pačią išgelbėjo nuo mirties. Jo dėka išsikėlus tokį tikslą į mano gyvenimą pradėjo ateiti reikiamos knygos, žmonės. Pradėjau domėtis, kas yra sąmoningumas, ligos, kokios jų priežastys.
Savo vaiką myli tokia smaugiančia meile, kad net nebeleidi jam kvėpuoti... Kai tvarkėsi mano vidus, iš savęs valiau blogas emocijas, vaiko sveikata gerėjo be jokių vaistų. Tai buvo pirmas dalykas, paskatinęs eiti kitokiu keliu.
Vėliau pati gavau dovaną iš Dievo, supakuotą onkologinės ligos pavidalu. Įpakavimas buvo gana nepatrauklus. Svarbiausia, kaip tai priimi.
Išgirdusi apie ligą pirmiausia norėjau nuo visų pasislėpti. Jaučiausi, lyg sirgti yra gėda. Porą mėnesių su tuo taikiausi. Turėjau būti stipresnė už visus savo šeimos narius, nes man pačiai verkti nebuvo kada.
Kodėl man? Už ką? Anksčiau tokius klausimus keldavau. Paskui pradėjau galvoti, ką su tuo daryti, ko turiu išmokti. Pradėjau rašyti. Rašymas mane pačią gydė, tapo terapija. Pradžioje galvojau, kam to reikia? Vienas drąsos žingsnis man davė daug daugiau nei būčiau tyliai pasislėpusi ir bijojusi.
– Kas jums padėjo į ligą pažvelgti kitu kampu?
– Kai sūnus susirgo, atradau vieną straipsnį apie moterį, kuri savo ligą išsigydė be vaistų – tiesiog žiniomis. Tuomet pradėjau domėtis saviugda, kodėl žmonės nemoka susitvarkyti su stresu, negatyviomis emocijomis.
Anksčiau dėl visko labai išgyvendavau, už visus, kiekvieną, kad tik visiems būtų gerai, nesusipyktų. Galbūt tai buvo paviršinės priežastys, sukėlusios mano pačios ligą.
Tikiu, vaikai žino daugiau negu mes, ypač patys mažiausieji. Mes tik jų nesiklausome. Kartą ketverių metų dukros paklausiau, ką aš ne taip darau, kad vis nepasveikstu? Ji pagalvojusi pasakė: „Reikia mylėti save“.
Tikrai! Vaikų lūpomis kalba tiesa. Moterys, tokios esame – rūpinamės visais, bet pačios nemokame pasipildyti. Vis laukiame, kad kažkas už rūpestį, meilę mus apdovanos, pradžiugins, pykstame nesuprastos.
Suvokiau, prisipildyti turi pati. Kai tampi egoistiškesnė, natūraliai tau žmonės pradeda labiau padėti, prisiimti savo pareigas ir atsakomybes. Biblijoje taip pat parašyta: „Mylėk artimą, kaip pats save“, tik mes į antrą dalį nežiūrime.
Viskas yra manyje. Keičiuosi aš ir viskas aplink mane keičiasi. Anksčiau visiems turėjau daug priekaištų, bet juos tyliai laikiau viduje, neišsakydavau savo emocijų. Vieni renkasi dejuoti, kaltinti visus iš eilės tik ne save patį. Aš pagalvojau – jei tai sukūriau, vadinasi, galiu ir sutvarkyti.
Prisiėmus atsakomybę už savo gyvenimą, natūraliai ėmė keistis santykiai su žmonėmis. Su vyru tokių gerų santykių, kokius turiu dabar, neturėjau net draugystės pradžioje.
Jei seniau net mintyse vyrui nepadėkodavau, dabar išdrįstu tą pasakyti garsiai ir drąsiai. Už paprasčiausius dalykus, nes jie nėra savaime suprantami.
Atsigręžusi į save supranti, kaip gali kaltinti kažkuo vyrą, jei pati galbūt visada stengiesi jį kontroliuoti? Arba savo baimių pilna neleidi jam kažko daryti, varžai. Jei pati pakerpi sparnus, kaip gali tikėtis, kad tave nešios ant rankų?
Kartais reikia atsiprašyti, kad ir savo vaiko: atsiprašau, aš suklydau. Mokausi. Jei supykau, pakėliau balsą, einu pirmoji atsiprašyti.
Net paprasčiausias dalykas – vaikai manęs neklauso ir aš suvokiu, kad pati savęs neklausau. Ar klausau savo širdies, ar stengiuosi visiems įtikti ir patikti? Klausytis savo širdies, jos niekada iki tol negirdėjus, yra labai sudėtinga.
Pradėjus klausytis savęs, nebesistengi niekam įtikti, darosi nebesvarbi kitų nuomonė, nors anksčiau man labai rūpėdavo: „Ką kiti pasakys?“ Visi atsakymai ateina iš vidaus, nebe iš kitų žmonių. Tokia atvira, kokia dabar esu, niekada nebuvau.
– Kaip kasdienybės informacijos triukšme išgirsti patį save?
– Aš tikslingai nežiūriu televizijos, neskaitau spaudos vien dėl vyraujančio negatyvumo. Paskutiniu metu kurį kanalą beįjungtum – peštynės, muštynės, žudynės, bėdavojimai. Ką tai man duoda? Geriau paskaitau knygą, pabūnu su vaikais ir nuo to jaučiuosi turtingesnė.
Daugelis bijome atsigręžti į save, iškapstyti iš savęs kažką nešvaraus, negražaus. Bandome paslėpti savo tamsiąją dalį, nors žmoguje yra ir tamsioji, ir šviesioji pusė. Turime eiti nešlubuodami, abiem kojomis.
Kartais reikėtų atsigręžti į tamsiąją pusę, pagalvoti, ko jai reikia, trūksta. Mums paprasčiau savaitgalį susitikti su draugais, išgerti alkoholio, užslopinti norus ir apie juos negalvoti. Daugelis dirbame net nemėgstamą darbą, nes bijome iš jo išeiti.
Pati turėjau tokį laikotarpį. Man labai patiko mano muzikos mokytojos darbas, jį labai mylėjau, tačiau atėjo laikas, kai supratau jame padariusi viską. Tai supratau, bet iš darbo nėjau. Išėjo taip, kad gyvenimas sudėliojo už mane.
– Rašote knygą. Kodėl jos prireikė?
– Ji atsirado ne todėl, kad labai norėjau rašyti – prieš tai gyvenime net dienoraščio nesu rašiusi! Jaučiau, turiu duoti savo žinias, patirtį kitiems žmonėms ir taip sveiksiu pati. Feisbuke turiu paskyrą „Galimybė gyventi kitaip“, kur atėjus įkvėpimui rašau savo pamąstymus.
Mano knyga – tai pokalbis su savimi, ko išmokau, kas pasikeitė gyvenime. Draugė, būsima viršelio dizainerė, kol kas vienintelė perskaičiusi šią knygą, pasakė: „Ji – kaip orakulas“. Tikiuosi, kad skaitantys knygą atpažins save, supras, kad yra nukrypę kelyje. Kitam tai bus lyg patvirtinimas, kad jau klauso širdies balso.
Knygos bendraautorė yra psichologė Virginija Servutienė, kuri mano pamąstymus pakomentuos iš psichologinės pusės. Dabar ieškau galimybių, finansų, reikiamų žmonių, kad knyga įgautų apčiuopiamą pavidalą.
– Išmokote mylėti save?
– Dar ilgai to mokysiuosi, nes savęs negali pakeisti per kelis metus. Žinau, kasdien myliu vis labiau.
Meilė prasideda nuo to, kad galvoju, ką valgau. Dažnai bandome emocijas praryti. Yra posakis „Nevirškinu to žmogaus“. Pasakome tai nesusimąstydami, o grįžę stebimės, kad skauda skrandį. Tiesiogiai skrandis nevirškina.
Pradėjau daugiau būti gamtoje, ko seniau nedarydavau. Man pasidarė natūralu apkabinti medį. Kažkam tai atrodytų kvaila, bet aš jaučiu, kaip gamta suteikia energijos.
Norams išsipildyti pirmiausia viską reikia susikurti mintyse. Anksčiau labai gerai žinodavau, ko nenoriu: juodos spalvos, tam tikrų baldų, telefono... Kai paklausdavo, ko noriu, neturėjau tikslaus vaizdinio. Dažnai patys trukdome gėriui ateiti, blokuojame svajonių išsipildymą.
Nuo vaikystės atsinešame stereotipus „berniukai neverkia“, „mergaitės taip nesielgia“, „pirmiausia turi pasirūpinti kitais“. Galbūt mama tokią programą uždėjo vaikystėje, o tu suaugęs nedrįsti pasvajoti. Jei tuos dalykus, žodžių šiukšles iš savęs išvalai, net mintyse įsivaizduoji, kad paleidi, darosi lengviau.
– Ar visuomet mintims išvalyti reikia didelių sukrėtimų gyvenime?
– Daugumai mūsų reikia. Dažnai pradedame kažką keisti, kai pasiekiame ribą – ligą, skyrybas, avariją... Yra daug tokių, kurie net įvykus nelaimei, susimąsto vos keletui dienų ir toliau daro tą patį. Matau, kad žmonės sąmoningėja, tikiuosi, ateityje mokysimės iš pozityvių pamokų.
Simonos SIMONAVIČĖS nuotr.
Šiaulietė Jurgita Grinienė įsitikinusi, jog būnant atvirai pasauliui, į gyvenimą ateina daug įdomių žmonių ir patirčių, pradeda pildytis svajonės.