
Naujausios
GIDO VASARA
Ten, kur buvo pasaulio centras
„Graikija graži. Kodėl kažką myli, kažko ne?“ – į klausimą, kodėl pasirinko pristatyti Graikijos maršrutą, pašmaikštaudamas atsako šiaulietis gidas, istorikas Giedrius Globys. Graikiją jis skaito kaip istorinį šaltinį, vaizduotėje prikeldamas tūkstančių metų senumo vaizdus.
Živilė KAVALIAUSKAITĖ
zivile@skrastas.lt
Pakeliui į Graikiją
Po Balkanus „plačiąja prasme“ G. Globys važinėja 20 metų. Kai 1997 metais išsiruošė į pėsčiųjų žygį Šiaurės Velebito kalnuose, prisiekė meilę Kroatijai. Po dešimties metų kontroversišką jausmų kokteilį sukėlė Juodkalnija. Galiausiai atėjo laikas Graikijai. „Demokratija, filosofija... Klasika yra klasika. Man, kaip istorikui, smagu prisiliesti prie šaltinių“, – šypsosi gidas.
Pirmą kartą G. Globys į Graikiją nukeliavo prieš ketverius metus. Tai buvo standartinė turistinė 12 dienų kelionė: žemyninė Graikija nuo Salonikų iki Atėnų.
„Žinok, ko važiuoji“, – tokią taisyklę kelionėms taiko G. Globys. Ir cituoja 4 000 metų senumo užrašą virš įėjimo į Delfų orakulą: „Atrask pats save“.
„Graikija nėra poilsinė, pramoginė šalis. Kartais keliautojai Graikijoje sako: „Vadove, jūs labai daug šnekate apie praeitį ir labai nedaug apie dabartį!“ Taip. Nes čia užaugo Achilas, iš čia išplaukė argonautai, už kalno gyveno kentaurai. Čia buvo sustojęs Aleksandras Makedonietis, čia kariavo, čia jo gimtinė, čia tėvas palaidotas“, – sako gidas. Jei kelionėje norima tik pailsėti, G. Globys siūlo skristi į Turkiją: penkios žvaigždutės ir viskas įskaičiuota. O jei Graikijoje norisi suderinti pažinimą ir poilsį, reikėtų skirti daugiau dienų.
Vykstantiems į Graikiją automobiliu, gidas pataria sustoti Makedonijoje, kurią mažai pažįstame, ir dažnai prisimename tik todėl, kad nugalėjo Lietuvos krepšininkus Europos čempionato pusfinalyje.
Makedoniją G. Globys vadina kraštu, nepaliekančiu abejingų. Dabartinė Makedonija yra trečdalis buvusios istorinės Makedonijos. Didžioji dalis dabar yra Graikija, dalis – Bulgarija.
„Šie žmonės dabar konstruoja savo tapatybę. Pirmiausia bandoma apsibrėžti per istorinę prizmę. Paminklas Skopjės mieste gali būti didesnis už šalia stovintį trijų aukštų pastatą. Po Skopję, kaip Londone, važinėja dviaukščiai raudoni autobusai. Ir ką mieste veikia Triumfo arka, kaip Paryžiuje?“ – Makedonijos keistenybes vardija gidas.
Vykdamas mašina, G. Globys būtinai suktų pro Ochrido ežerą. Ir ne porai valandų, o porai dienų.
Įspūdingiausia vieta
„Visi puikiai žino Graikijos salas, bet mažiau keliauja po žemyninę dalį, kuri gal nėra tokia pramoginė, patraukli, bet tai – kultūros židinys“, – sako gidas.
Šiaurinė Graikija istoriškai yra Makedonija, kuri tęsiasi iki Platamono tvirtovės. Dabar ten gyvena 2 milijonai žmonių, kurie sako: mes esame makedonai. Verta aplankyti Verginą su Pilypo II, Aleksandro Didžiojo tėvo kapu. Šiuo metu vyksta kasinėjimai: didelė tikimybė, kad bus rastas ir mamos kapas.
Dionas – Olimpo kalnų papėdėje esantis šventasis makedonų miestas. Ten stovėjo jų šventyklos, iš ten išeidavo, į ten ir sugrįždavo.
Keliautojus žavi kalnai – Olimpas, kur gyvena dievai. Čia mašiną teks palikti ir pėdinti pėsčiomis. Iki Dzeuso vonių – natūraliai krioklio susiformuotų įdubimų – pėsčiųjų takas lygus kaip stalas. Pasukus į kairę, lauks pusantros dienos žygis į viršūnę. Olimpe yra vietų, kur dėl magnetinės anomalijos ne iki galo veikia fizikos dėsniai.
Olimpo papėdėje poilsiautojus traukia Olimpinė Rivjera. Populiarūs Katerini ir Leptokaria miesteliai. Pasak gido, Palangos lygio vietos, labai mėgstamos serbų, bulgarų, rusų. Daug žmonių, pramogų, graži jūra.
Toliau keliaujat prieš akis atsiveria slėnis – Tesalija. Buvusiame jūros dugne – lygu ir plokščia. G. Globys ragina neskubėti, atvykus į Meteorų – vienuolynų kompleksą. Dalis žmonių čia važiuoja dėl religinių motyvų, dalis dėl gamtos. Treti – lipti į smiltainio uolas: yra 80 trasų, kur galima pasivaikščioti su kabliais ir virve.
Po Meteorų – garsieji Delfai. Delfai su Parnaso kalnais G. Globiui yra įspūdingiausia Graikijos vieta. Vaizdas, nuo kurio pakyli ir skrendi. Būsena, kuriai apsakyti trūksta žodžių.
Kas tu?
„Tu asilas, jeigu Atėnuose nebuvai, stuobrys, jeigu jie tau nepatiko, ir kupranugaris, jei be gailesčio juos palikai“, – citatą žeria G. Globys.
Ar tikrai Atėnai tokie įspūdingi? „Asmeniškai man maloniausia čia būtų leisti vakarą“, – sako gidas. Graikai gyvena nuo 10 valandos vakaro iki 1 valandos nakties. Tada trykšta draugystė, bendravimas. O iki tol geria frapę ir stumia laiką.
„Visi įsivaizduoja, kad Akropolis padarys laimingus. Kai nuvykstame, matau klausiantį žvilgsnį: „Čia viskas?! Mūsų gražesnis!“ Sakau, be abejo, šitam – du su puse tūkstančio metų. Iš Atėnės šventyklos buvo perdarytas į krikščionių bažnyčią, iš krikščionių bažnyčios į mečetę, iš mečetės į amunicijos sandėlį, kuris galų gale sprogo. Neatsitiktinai šį pastatą UNESCO pasirinko kaip savo logotipą“, – sako G. Globys.
Verta aplankyti naująjį Akropolio muziejų, pastatytą prieš keletą metų. Graikai, pasakoja gidas, iki šiol ginčijasi su britais, prieš maždaug pusantro šimto metų išsivežusiais frizų metopus. Graikai sako: „Grąžinkite!“ Britai atsako: „Na jau ne, jūs Europos Sąjungai skolingi krūvą pinigų.“
Visai šalia Atėnų yra Pirėjo uostas. „Visi žino dainą „Pirėjo vaikai“, – paniūniuoja melodiją. Daina populiari ir lietuvišku tekstu: „Kieme kaštonai žydi viens, žydi du, žydi trys...“
„Čia yra Graikija, „Never on Sunday“ (garsi romantinė komedija, kurios istorija vyksta Pirėjo uoste), čia įspūdinga uoste palydėti vakarą ir pasitikti rytą“, – svajingai nuteikia gidas.
Pro Korinto kanalą kelias veda į Palaponeso pusiasalį. „Korinto kanalą kasė žmonės?! O gal Olimpo dievai?“ – aikčioja keliautojai.
Kitas taškas – Olimpija. „Olimpinės žaidynės vyko ne Olimpo kalnuose, o Olimpijoje. Kalnuose manęs dažnai paklausia, kaip tie graikai kone 3 kilometrų aukštyje diską metė? Sakau, atsargiai, kad nepamestų“, – apie vietovių painiojimą šmaikštauja gidas.
Keliautojus visuomet domina Sparta – girdėta, matyta filmuose. „Visi žino, kad spartiečiai buvo labai pasiaukojantys vyrukai. Tai buvo visuomenė, sukurta karui, ir savo funkciją išpildė iki galo. Juos girti būtų tas pats, kaip girti filosofus už tai, kad filosofuoja, arba statybininkus – kad pastatė Partenono šventyklą.“
Sustojimą prie Termopilų G. Globys vadina be galo įdomiu. Pavadinimas „Termopilai“ sudarytas iš žodžių „šilta“ ir „vartai“ junginio. Iš tiesų nuo kalnų čia teka 38 laipsnių šilumos šaltinis su sieros junginių „priekvapiu“.
Prie šių vartų kadaise buvo vienintelė perėja: ji buvo ginama Termopilų mūšyje.
Korfu, Santorinas, Lesbas – puikiai lietuviams žinomos salos. Įdomus faktas, kad miuziklas „Mamma Mia“ filmuotas dviejose Graikijoje salose: Skiathos ir Skopelos. Pakeliui galima aplankyti dar vieną kitą salą.
Verta pasidairyti po Trikeri. Čia komercijos nedaug. Auga alyvmedžiai, skaičiuojantys 400–600 metų. Ant kalno – vienuolynas. Be galo įspūdinga!
„Žiūri į medžius, aplinką ir jautiesi toks ropinėjantis skruzdėliukas! – įspūdžiu dalijasi gidas. – Kai visa grupė nudardėjo žemyn, dar norėjau pabūti be žmonių. Girdžiu, kažkas iš paskos šaukia graikiškai. Močiutė ateina, prašo nepalikti. Išsiaiškinome, kas, iš kur. O ji rodo į mane, į save, į viršų: esame Dievo vaikai ir jokio skirtumo, iš kur tu. Buvo labai įdomus pokalbis, įrodantis, kaip, nemokant kalbos, galima suprasti žmogų.“
Skola graikams
Finalas – šiandieninė Graikija. „Kaip dabar gyvena graikai?“ – klausinėja keliautojai. „Kaip dabar gyvena lietuviai?“ – klausimu į klausimą atsako gidas.
Buvo geresni laikai – ir ekonomiškai, ir politiškai. Kartais G. Globys cituoja vieną kolegą: „Kažkada Graikija davė pasauliui daug, dabar Graikijai reikia mūsų. Momentas, kai jiems nėra lengva, o mes turime važiuoti, būti su jais, draugauti.“
Kada važiuoti į Graikiją? „Priklauso nuo atsparumo šilumai“, – šypsosi G. Globys. Visas Viduržemio regionas yra vienodai karštas liepą-rugpjūtį. Siesta – privaloma. Arba – daug kremo ir kantrybės. Jei norite pataikyti apelsinų derliui, reikia važiuoti kovo pabaigoje arba rugsėjį. Apelsinus graikai skina du kartus, bulves kasa tris kartus. Jei keliaujate pažinti šalį – idealiausias laikas bus rugsėjis.
O kainos? „Kainos gal pasikeitė graikams, mums nelabai. Atėnų centre pietus gali gauti ir už 3, ir už 20 eurų. Kavos gali išgerti nuo 1,5 iki 3 eurų. Kai Lietuvoje viskas pabrango, mums kainos niekur nebebaisios.“
Turistų kvartale be 20 eurų pietums neprisėsi. Atėnų turgaus, kur verda triukšmingas gyvenimas, užkampėlyje gali pavalgyti už 10–12 eurų. Yra vietų, kur eilėje netrepsi nė vieno turisto – tik vietiniai. Trys staliukai, maistas gaminamas prieš akis. Pietūs kainuos 3 eurus. Kokia vieta, tokia ir kaina.
Ką būtina paragauti Graikijoje? „Mėsos! – nedvejodamas sako G. Globys. – Viskas šviežia: Graikijoje mėsą kepa – ne šaldo.“ Souvlaki – panašu į šašlyką. Valgoma su tsadziki – gaiviu padažu iš jogurto, česnako ir agurko. Mūsų vadinamas „Graikiškas“ salotas graikai vadina „Kaimiškomis“, bet supranta, ko lietuviai prašo.
„Atskira tema – žuvys. Viskas iš jūros, viskas šviežia. Jei pradėsi po meniu vedžioti, ko nori, sakys: palauk, šiandien turime to, to ir to“, – šypsosi gidas.
Kava yra dviejų rūšių. Graikiška, kurią mes vadiname turkiška (taip paprašyti Graikijoje būtų blogas tonas). Ir frapė – šalta kava.
Graikija – saldumynų rojus, baklava ir įvairūs jos variantai. Saldumynai paveldėti iš turkų: sluoksniuota tešla ir daug medaus. Ką beparagausi, viskas skanu.
Maloni ypatybė: suvalgius pietus, šeimininkas pavaišina desertu.
Vyno yra daug ir visokio. „Pirma problema – raidės nemūsiškos. Žiūri žmogus, sako: kabliukai, kringeliukai. Kitas pažįsta raides, bet skaityti nemoka: „Sveikas atvykęs į pirmą klasę!“ – juokiasi G. Globys.
Garsieji graikiški gėrimai: „Recina“ – baltas vynas su pušies sakais, „Ouzo“ ir jo atmaina „Cipuro“ bei išreklamuota „Metaxa“. Patys graikai į šį gėrimą žiūri skeptiškai.
Iš Graikijos dažniausiai vežamos trijų kategorijų lauktuvės. Valgomos arba geriamos: saldumynai, gėrimai, aliejus. Daiktai: šaukštukai, magnetukai, taurelės. Įspūdžiai: nepačiupinėjami, nematerialūs, bet ilgam.
Jei norisi kažko graikiško, tiks Pitagoro taurė. Jos viduryje yra įsikišimas bei pažymėta riba. Jei skysčio pripilsi virš ribos, viskas išbėgs pro apačią. Filosofas ir matematikas Pitagoras primena: neturėsi saiko, neteksi visko.
Akropolis – viena iš lankomiausių Graikijos vietų.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
Vykstantiems į Graikiją, gidas Giedrius Globys pataria atlikti namų darbus: pasidomėti antikine kultūra, istorija, mitologija.
Asmeninės nuotr.
Vaizdas iš Meteorų į Kalambaką.
Graikas gamina ožkos sūrį. Vėliau vaišins kartu su šviežiu medumi.
Skopjė. Už nugaros – paminklas Pilypui II, Aleksandro Didžiojo tėvui.
Vaizdas į Atėnus nuo Akropolio kalvos.
Prie Parnaso kalnų esantis Šv. Luko vienuolynas, skaičiuojantis tūkstantį metų, veikia iki šiol.
Graikiškas maistas – šviežias ir gardus.
Giedrius Globys, pagal graikus, – pasaulio centre, Delfuose.